Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Nikon 1 System

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Poate gresesc eu dar J1 asta mi se pare periculos de aproape ca pret de Nex 5N care fie vorba intre noi matura pe jos cu 1" la orice capitol.

Nu ca as fi eu fan sony dar orice leu in plus peste 15 milioane la J1 e furt pe fata.

#38
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postliviul2006, on 27th September 2011, 13:09, said:

deci nici tu nu ai citit legea expunerii  :coolspeak:
eu nu citesc legi, eu le incalc, pana si pe alea ale fizicii!  :thumbup:

ma refeream la noise... una e zgomotul la ISO 3200 pe lumina puternica si alta e zgomotul la ISO 3200 pe intuneric... zic io, dar nu dati ca nu ma pricep!

#39
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
Asa este, dar s-ar putea sa fie o chestie mai complexa (cu cat timpul de expunere e mai lung, cu atat agomotul mai puternic). La lumina zilei de regula timpii de expunere sunt foarte scurti din cauza ca e lumina din belsug.
Dreptate ai sigur, am verificat si eu in practica. Sunt de discutat motivele pentru care se intampla asa.

Pe langa asta, e mare diferenta intre un ISO-3200 in situatii reale, cand cadrele nu sunt uniform luminate (umbre, lumini) si un ISO-3200 in studio unde cadrul e luminat relativ uniform. In situatiile reale, ai zone din cadru care sunt subexpuse. Acolo e zgomotul cel mai puternic.

Edited by katran, 27 September 2011 - 14:09.


#40
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006

View Postglumetu, on 27th September 2011, 14:39, said:

eu nu citesc legi, eu le incalc, pana si pe alea ale fizicii!  :thumbup:

ma refeream la noise... una e zgomotul la ISO 3200 pe lumina puternica si alta e zgomotul la ISO 3200 pe intuneric... zic io, dar nu dati ca nu ma pricep!

pai la zgomot te uiti in zonele de la gri neutru in jos, eu ma uit la zona canii si la umbrele din zona frunzei, care sunt echivalente cu subexpunerile...

nu cred ca e relevant noise-ul aparut din diferenta de timpi de expunere (care pe pelicula nu aparea), asta apare la timpi de la secunde in sus (ma rog, nici nu am testat)

insa, in real live, noaptea ai lumina f galbena, de la lampile de sodiu, sau tot felul de lumini colorate, asa ca de obicei sunt surprize, arata mult mai rau decat un 3200 iso la 5600Kelvin temperatura de culoare. La fel ai la lumina becului care are cam 2900K. Daca corectezi cu filtre fizice astfel de lumini sa le aduci la 5600K, atunci mai pierzi cred ca o diafragma sau ma bine, practic esti mai jos de 3200ISO pe unele canale prin white balance

#41
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
Mie mi se par prea scumpe compactele cu obiective  , nu vad multa lume sa cumpere asa ceva pe la noi , poate afara unde nu e o avere.
Nu vad Nikon sa sufere ca nu au avut mirrorless pana acum , grosul de bani a venit tot din panaramele alea de p&s care se invart in juru la 100 euro si zona pro.
Suferinta lor a fost NEX-urile de la sony , nici panasonic nu s-a dovedit un pericol dar sony chiar a facut treaba cu NEX-urile.
Ca un gigant fara scrupule , va copia ce vede ca merge si se va alinia noului trend dar din toate compactele cu pretentii de m43 , varianta de la nikon e cea mai slaba.

#42
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Se zvoneste un 35 f/1.2. Cu un ISO 1600-3200 decent si f/1.2, o sa faca de rusine multe DSLR-uri in lumins slaba.

Edited by nicolaie, 30 September 2011 - 02:54.


#43
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
N-o sa fie cazul. Fiindca nikon a decis ca la iso mare trebuie intervenit mai serios, adica NR direct pe raw.

Iar F1.2 pe 1" echivaleaza cu F2 pe APS deci nu vad unde ar fi rusinea.

http://www.dxomark.c...base/Nikon/1-J1

#44
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postglumetu, on 27th September 2011, 06:11, said:

...poate pentru unul care vine de pe compacta este suficient (dar nu suficient sa dea atatia bani in plus si sa mai aiba si grija curatarii senzorului), dar sa zici ca IQ-ul e aproape ca al unui DSLR mi se pare o afirmatie destul de obraznica :lol:
Probabil, principala tinta a acestor aparate vor fi posesorii de compacte/bridge, care vor sa se "joace" de-a schimbatul obiectivelor... La acest nivel de useri, nu pretul conteaza... ( ca si la telefoane mobile: de ce dau unii 1000 parai pe un i-phone, cand un mobil de duzina costa 100 ron?) si iarasi nu-i prea vad tragand raw sau setand manual WB-ul sau Iso, etc.
Cat despre amatorii avansati (sau entuziasti) posesori de DSLR, daca vor o camera mai mica si usoara, pot opta pentru un entry-level body, la care pot folosi obiectivele pe care le au ( desi daca au un D90 sau D7000, nu-s prea mari diferente de marime fata de D3100/D5100; alta e situatia la un D300 sau D700)
Profesionistii chiar nu vad ce ar gasi la asemenea jucarii; ei au oricand alternative de camere compacte si usoare la DSLR-urile lor FF sau MF: de exemplu o Leica M9 (care are si optica de calitate, si senzor FF)

#45
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005

View Postleonard_222003, on 30th September 2011, 01:14, said:

Suferinta lor a fost NEX-urile de la sony , nici panasonic nu s-a dovedit un pericol dar sony chiar a facut treaba cu NEX-urile.
Ca un gigant fara scrupule , va copia ce vede ca merge si se va alinia noului trend dar din toate compactele cu pretentii de m43 , varianta de la nikon e cea mai slaba.

Aici postasem o statistica cu vanzarile din Japonia pe prima jumatate a lui 2011.
http://forum.softped...howtopic=793318

Sony e abia pe locul 2 dupa Olympus la vanzari mirror-less si nu are decat o treime din vanzarile pe mirror-less. E aproape la egalitate cu Panasonic.

Intr-un articol de pe dpreview.com pe care nu-l gasesc, scria ca Nikon si Canon sufera puternic din cauza boom-ului mirror-less si din cauza asta sunt pregatite sa intre si pe piata mirror-less.

Aici o comparatie DXOMARK intre Nikon J1, Nex C3 si Panasonic G3 :
http://www.dxomark.c.....d3)/Panasonic

Attached File  DXO_COMP.jpg   105.1K   65 downloads


Nu sta rau deloc la DR, in schimb la "low-ISO" sta foarte prost. Nu cred ca a existat DSLR sau alta camera avansata in ultimii 5 ani care sa scoata un scor atat de prost la "low-ISO".
Pe mine ma socheaza "overall score" care e acelasi ca la G3, o camera cu 16 Mp si care sta mult mai bine la "low-ISO".

Edited by katran, 30 September 2011 - 12:21.


#46
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Overall score pune accentul pe rezultatele la valoarea iso cea mai mica. Aici pierde destul de mult m43 fiindca nu ofera progrese semnificative la iso mai mic de cel nativ, 200.  

Olympus vinde m43 aproape in pierdere. Un clasement real si actualizat e asta:

http://www.dslrphoto...o...ng&view=all

#47
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postleonard_222003, on 30th September 2011, 01:14, said:

Ca un gigant fara scrupule , va copia ce vede ca merge si se va alinia noului trend
asta mi se pare geniala... si ce-ar trebui sa faca, sa vada ce NU merge si sa implementeze FIX aia, asa ca sa-si arate scrupulele?

#48
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postdevlin2427, on 30th September 2011, 14:50, said:

Un clasament real si actualizat e asta:
http://www.dslrphoto...o...ng&view=all
Ce ma distreaza, este faptul ca la categoria "DSLR", sunt bagate claie peste gramada si mirrorless-urile... cu toate ca le lipseste tocmai litera R (adica REFLEX, adica oglinda) plus vizorul optic (pentaprisma, geam mat, etc); cel mult ar trebui sa le spuna DSL (aka Digital Single Lens).  :rolleyes:

#49
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postdevlin2427, on 30th September 2011, 06:18, said:

N-o sa fie cazul. Fiindca nikon a decis ca la iso mare trebuie intervenit mai serios, adica NR direct pe raw.

Iar F1.2 pe 1" echivaleaza cu F2 pe APS deci nu vad unde ar fi rusinea.

http://www.dxomark.c...base/Nikon/1-J1


La cantitatea de lumina adunata. f/1.2 e f/1.2 indiferent de marimea senzorului, tu probabil te-ai referit la profunzimea de camp.

#50
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Corect, dar in acelasi timp poti lua un dslr + un...50/1.2 de exemplu, si lasi mult in urma mirrorless-urile, atat la cantitatea de lumina cat si la camp de profunzime. Doar ca nu e mic si usor, si nici ieftin. :D

#51
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pai stai linistit ca nici 35-ul 1.2 nu o sa fie ieftin.

#52
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
Au aparut comparatiile de studio pentru V1.
http://www.dpreview....arisonshots.asp

ISO-200 JPEG:
Attached File  V1_ISO200_JPEG.jpg   135.08K   42 downloads

ISO-200 RAW:
Attached File  V1_ISO200_RAW.jpg   144.45K   28 downloads


ISO-1600 JPEG:
Attached File  V1_ISO1600_JPEG.jpg   127.49K   58 downloads

Impresiile mele:
-sub concurenta la calitatea imagini (jpeg sau raw, nu conteaza);
-la ISO mare face NR agresiv chiar si in raw; rezultatul final nu arata rau deloc.

Edited by katran, 16 October 2011 - 10:41.


#53
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
La pretul sau V1 trebuie comparat cu G3/Gh2 si 5N.

Au bagat si o serie de cadre trase cu superzoom-ul 10-100. N-am vazut nimic special in schimb aberatii cromatice la greu.

#54
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
Eu am spus de atatea ori ca noul sistem Nikon va fi avantajat in review-uri. Evident ca trebuia comparat macar cu G3 de la Panasonic. La fel si la Sony, au ales cel mai slab model.

Edited by katran, 19 October 2011 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate