Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Nikon D3000 vs. Olympus E-PL1

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Singurul argument evident in favoarea Olympus e stabilizarea in body. Restul sunt chestii de obisnuinta, workflow si alte asemenea.

Sony are senzorii evident mai buni, dof mai mic la acelasi F stop si ecranul LCD mai bun. Un alt mare plus e focus peaking. Eu voi folosi NEX-ul numai cu obiective manuale de asta a contat mai mult senzorul mai bun si mai mare si focus peaking in defavorarea stabilizarii in body.

Cifrele de pe dpr nu au nicio importanta daca sunt scoase din context.

#38
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
"Focus-peaking" e super optiune pentru cei care folosesc obiective manuale. Aici Sony a dat bufu'. Respect !

Atentie la formularea cu DOF-ul, nu ca Sony n-ar avea un avantaj din cauza senzorului mai mare, doar ca asa cum ai formulat tu lucrurile stau altfel : m4/3 e cel care are DOF-ul un pic mai ingust. :)

Edited by katran, 06 October 2011 - 14:56.


#39
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Eu cred ca m-am exprimat foarte ok. Profunzimea de camp e mai mare la 4/3 si evident mai mica la APS-C la focale si diafragme echivalente egale. ;)

#40
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
Ok, asta e altceva. :) Initial nu ai spus nimic de focala. Pe toate calculatoarele de DOF, o sa vezi ca se foloseste focala optica, nu cea echivalenta.

Edited by katran, 06 October 2011 - 17:15.


#41
meteoris

meteoris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.05.2008

View PostSany, on 6th October 2011, 10:54, said:

66% E-P1, 74% Nex-c3, atat mai voiam sa spun
Amice, esti ridicol. Compari o camera din 2011 (c3) cu una din 2009(E-p1). Daca vrei musai cifre (nu ca ar avea neaparat relevanta) o sa vezi ca EPL3 e foarte aproape de C3 in ce priveste scorul dpreview iar EP3 este la egalitate cu C3.
Omul si-a cumparat camera dorita, sa o foloseasca cu placere , nu cred ca are sens sa-i transmitem ca e fraier  pentru ca nu a ales camera care are mai multe puncte pe nu stiu ce site obscur.
Uite aici o comparatie relevanta :) http://snapsort.com/...ony_Alpha_NEX-5
Ateptam cu inters o camera cu senzor de nex5n intr-un body similar cu nex7 si la un pret mai rezonabil.

#42
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Daca o sa citesti topicul complet o sa sesizezi ca cel ridicol esti tu pentru ca nu am transmis/ insinuat nici un moment faprul ca initiatorul topicului ar fi fraier. Din nici un punct de vedere. Am expus o ideie de achizitie pe care o consider ok relativ in buget in speranta ca i-ar fi de folos.

#43
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postmeteoris, on 8th October 2011, 00:07, said:

Uite aici o comparatie relevanta :) http://snapsort.com/...ony_Alpha_NEX-5


Ce ar fi sa fim seriosi cand vorbim de lucruri serioase. Incearca sa compari canon 60d cu 7d... Un aparat foto nu se rezuma doar la cifre culese de te miri unde.

#44
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
http://m.engadget.co...a...&postPage=1
Nu pot decat sa confirm ce spun cei de la engadget. Cred ca am 1000 de cadre la momentul asta si nu am avut nici un moment senzatia ca imi scapa din mana datorita dimensiunii reduse sau altor factori, ba din contra, ajuta sa nu imi oboseasca mana la sedinte mai lungi. Lucrezi ok si cu o singura mana in anumite situatii. Butoanele sunt customizabile. Nu e nevoie de 50 de butoane care executa o singura comanda, poti accesa foarte rapid toate functiile aparatului si cu 7 butoane daca stii sa ti le customizezi.

Edited by Sany, 09 October 2011 - 23:52.


#45
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Am avut Nex-5 care nu e foarte diferit de C3 asa incat pot sa imi dau cu parerea.
Nu e asa de rau la ergonomie, butoanele sunt suficiente si dupa ce le stabilesti functiile dupa cum iti place, schimbarea parametrilor merge ca pe roate. ISO, AF mode, WB, modul de expunere, timpul si diafragma sunt usor accesibile. Chiar nu am simtit nevoia sa am mai multe butoane.
Oricum Nex-ul are mai multe "comenzi directe" prin butoane  dacat D40-ul de la Nikon.

Problema e calitatea obiectivelor.
Mai ales 16mm f2,8 este foarte slab, dupa parerea mea.
Desi e o diferenta de rezolutie intre D40 si Nex5 nu am fost multumit de ce iese din combinatia Nex+16mm. Poate am avut eu o copie proasta dar nu am reusit (indiferent de setari)  sa scot detaliile pe care le obtineam de la Nikon+Sigma 10-20.
Apoi am folosit Nex-ul cu CV 40mm f2 pe montura F cu adaptor...
Am vandut Nex-ul pentru ca nu m-am putut obisnui cu lipsa vizorului. Stiam ca nu are inainte de cumparare, am crezut ca nu o sa ma deranjeze dar nu a fost asa.

Edited by idaho333, 10 October 2011 - 09:57.


#46
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005

View PostSany, on 10th October 2011, 00:24, said:

Cred ca am 1000 de cadre la momentul asta si nu am avut nici un moment senzatia ca imi scapa din mana datorita dimensiunii reduse sau altor factori, ba din contra, ajuta sa nu imi oboseasca mana la sedinte mai lungi.

Poti sa spui si ce obiectiv ai pus pe el ?

Probleme la capitolul asta au aproape toate mirror-less-urile si chiar si DSLR-uri mici (precum E-450 sau chiar E-620). Problema nu apare cand pui pe camera un pancake sau un obiectiv de kit, ci cand pui un tele sau alt obiectiv greu.
La Sony obiectivele sunt destul de babane. La m4/3 exista deja un tele de 500g si vor sa faca obiective PRO care sigur nu vor fi usoare.  

M-am intrebat de atatea ori, de ce naiba e atat de greu sa faca un "grip" extern mai proieminent. De exemplu pentru E-P3 au facut niste "grip"-uri externe, diverse modele, insa niciunul ca lumea (toate sunt minuscule). Ma intreb de ce le-au mai facut. E atat de greu sa faci o bucata de plastic mai mare cu spatii pentru degete?

Uite asta numesc ei "large grip" :
http://www.bhphotovi...p_for_E_P3.html

:lol:   :lol:    :lol:

Edited by katran, 10 October 2011 - 12:58.


#47
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkatran, on 10th October 2011, 13:47, said:

...
M-am intrebat de atatea ori, de ce naiba e atat de greu sa faca un "grip" extern mai proieminent. De exemplu pentru E-P3 au facut niste "grip"-uri externe, diverse modele, insa niciunul ca lumea (toate sunt minuscule). Ma intreb de ce le-au mai facut. E atat de greu sa faci o bucata de plastic mai mare cu spatii pentru degete?
...
Probabil ca e o problema de parghie dezechilibrata. Cu un grip solid si un obiectiv maricel pe un body miniatura e posibil sa nu reziste flansa de montare a obiectivului. Asa te cam obliga sa tii de obiectiv. Deci nu cred ca e intamplator. Asadar nu va fi rezolvata "problema".

#48
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
In momentul in care faci adaptor pentru obiectivele grele de DSLR, trebuie sa te gandesti si la grip.

Sunt destui cei care au montat obiective grele pe camere mirror-less (m4/3). N-am auzit pana acum de vreo problema cu montura.

Oricum, chiar si pentru obiectivele native de 400-500 g tot ar trebui un grip mai sanatos.

Edited by katran, 11 October 2011 - 07:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate