Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Nikon D3000 vs. Olympus E-PL1

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
h48hda

h48hda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 12.04.2011
Am luat Olympus EP-1 la 1500 lei. Sunt in general multumit de el. (calitatea imaginii este impresionanta, insa autofocus lent si aproape deloc in lumina slaba)
cateva cadre gasiti aici:
Visit flickr

Edited by h48hda, 04 October 2011 - 12:00.


#20
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
Sa-l stapanesti sanatos ! La cat mai multe poze frumoase !

E-P1 e primul model de "mirror-less" de la Oly si sta intr-adevar prost la viteza de focalizare. Calitatea imaginii in schimb e aproape la fel ca si in ultimele PEN-uri.

Edited by katran, 04 October 2011 - 12:15.


#21
h48hda

h48hda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 12.04.2011
Multumesc f. mult. (de fapt sunt un pasionat foto si imi doream de mult un aparat care sa ma ajute sa fac poze din categoria "artistice")

#22
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
Aparatul e un pas mare in directia realizarii pozelor artistice. E-P1 este o camera excelenta din punctul asta de vedere.
Conteaza mult si obiectivul.
Fara indoiala ca obiectivul de kit e bun, insa are limitele lui.

Daca vreodata o sa vrei poze si "mai artistice", o sa ajungi la obiectivele specializate care aduc magia in fotografii.  Mie mi s-au parut interesante si relativ ieftine, doua obiective: Olympus 45 F/1.8 si Panasonic 20 F/1.7. Ideal e sa cumperi din State unde sunt cele mai bune preturi. Ambele costa in jur de 350$.

Edited by katran, 04 October 2011 - 17:39.


#23
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ai dat foarte mult pe Ep-1. La banii aia gaseai EPL-1 cu EVF si obiectivul de kit. Sau NEX-5.

#24
meteoris

meteoris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.05.2008
Delvin, Nou ?!?!
Nu prea cred....
Sa-l folosesti cu placere si rezultate cat mai bune

#25
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
In Europa gasesti E-PL1 + 14-42 la 250 GBP (~ 12.5 milioane) aici :
http://www.dixons.co.../r/E-PL1/0_0_0/
De aici se poate comanda si nu se platesc nici taxe (doar drumul).

In fine, pentru Romania E-P1 la 15 mil. e un pret foarte bun. E model mai vechi, dar a fost varf de gama (constructie si ergonomie mai bune decat la E-PL1). Focalizarea e intr-adevar mai lenta decat la E-PL1, dar in 90% din aplicatii nu va fi o problema.

Edited by katran, 05 October 2011 - 08:27.


#26
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006

View Posth48hda, on 4th October 2011, 13:00, said:

Am luat Olympus EP-1 la 1500 lei. Sunt in general multumit de el. (calitatea imaginii este impresionanta, insa autofocus lent si aproape deloc in lumina slaba)
cateva cadre gasiti aici:
Visit flickr
Cu 2100 lei luai Nex-C3 incomparabil mai bun, cu dimensiuni mult reduse, cu senzor de ultima generatie mult mai mare platibil de la 1 la 6 rate fara dobanda nou cu body, obiectiv 18-55, curea, cablu, acc cu incarcator, blit, parasolar plus bonus card SD 2GB.

Much lower noise at high ISO1.083 ISOvs536 ISOHelpThe C3 has excellent image quality 1 f-stop higher ISO than the PEN E-P1


Overall image qualityMuch better image quality73.0vs55.0HelpMore than 30% better image quality


Screen resolutionMuch higher resolution screen921k dotsvs230k dotsHelpMore than 4x higher resolution screen


Dynamic rangeMuch more dynamic range12,2 EVvs10,4 EVHelp2,5 f-stops more dynamic range


Color depthMuch better color depth22,7 bitsvs21,4 bitsHelpDistinguishes around 2.5x more colors


Movie continuous focusContinuous video focusYesvsNoHelpRecord movies without worrying about focus


Sensor sizeSignificantly larger sensorAPS-C 23.4x15.6mmvsFour thirds 18.0x13.5mmHelpMore than 50% larger sensor


Screen flips outHas a flip-out screenYesvsNoHelpFlip-out screens can be helpful when composing tricky shots or taking movies


Light sensitivityBetter maximum light sensitivity12,800 ISOvs3,200 ISOHelpThe C3's maximum light sensitivity is 2 f-stops better


True resolutionSignificantly higher true resolution16 MPvs12.2 MPHelpCapture more than 30% more detail in your photos


WeightSignificantly lighter225 gvs355 gHelpAround 40% lighter


SizeSmaller110x60x33 mmvs121x70x36 mmHelpAround 30% smaller


Continuous shootingShoots slightly faster5.5 fpsvs3 fpsHelpMore than 80% faster continuous shooting


ThicknessSlightly thinner1,3"vs1,4"

Zic si eu......................

Sursa: http://snapsort.com/...-vs-Sony-NEX-C3
Nu am pretins ca eu as fi facut acea comparatie, imi pare rau daca s-a inteles asa.

Edited by dani.user, 05 October 2011 - 19:13.


#27
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
Sany, din pacate Sony sta mult mai prost la obiective fata de m4/3.

C3 are un senzor mai bun si mai nou, dar asta e singurul avantaj in fata lui E-P1. Nu se compara cu E-P1 la ergonomie, materiale folosite, grip, motor JPEG.
E-P1 a fost varf de gama, C3 este camera cea mai ieftina din gama.

Da, ai un senzor bun, pus pe o pacnita iar oferta de obiective e mult sub ce ofera m4/3 in momentul asta.

Cineva spunea foarte bine pe un forum ca m4/3 are nevoie disperata de un senzor nou iar Sony are nevoie disperata de obiective noi.

Comparatia pe care ai pus-o este extrem de stupida. Sunt compacte care au mai multi Mp decat E-P1 si suporta ISO mai mare decat E-P1. Asta nu inseamna ca sunt mai bune decat E-P1.

Edited by katran, 05 October 2011 - 19:30.


#28
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Eu am gasit asa: EPL-1 + 14-42 + VF2 la 350 de euro, EP-2 la 250 si diverse G1 sau GH1. Normal ca pe ebay dar unele noi noute de la dealeri autorizati. Pina la urma am luat un NEX 5 la un pret imbatabil.

katran EPL-1 are un avantaj major fata de Ep-1: portul pentru accesorii. JPG-urile foarte bune, senzorul nitel mai bun la iso mare si autofocusul mai rapid sunt cele secundare.

#29
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
Eu n-am contestat asta. E-PL1 e model mai nou si are avantajele lui. Excelent pretul la care l-ai gasit.
Daca a fost sa fie NEX-5, sa-l stapanesti sanatos !

Cand te limitezi insa strict la piata romaneasca, atunci alegi din ofertele de aici. Aici E-PL1 e un picut mai scump decat E-P1. Diferenta de pret e oricum mica.

Eu am fost cat pe ce sa iau E-P3 si am dat inapoi din cauza ca nu avea ecranul rabatabil si era cam scump.
E-PL2 ar fi fost varianta de compromis performanta/pret, dar dupa ce a a parut E-P3 parca nu mai merge. :)
Am fost tentat sa cumpar si G3-ul de la Pana. O camera buna si completa.

Pana la urma am ales cu totul altceva - E-5. :) L-am cumparat la un pret foarte bun, altfel nu as fi cumparat nici E-5.
Eram ferm convins ca trec pe "mirror-less" dar m-am razgandit pe ultima suta de metri.

Am considerat pana la urma ca "mirror-less"-ul mai are nevoie de vreo cativa ani ca sa se maturizeze : preturi bune, tehnologii mature, mai multe obiective PRO, body-uri PRO sau semi-PRO.
Pentru segmentele de start si de mijloc este ok. Daca vrei mai mult, momentan nu gasesti mare lucru.

Edited by katran, 05 October 2011 - 20:09.


#30
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Eu raman la la concluzia ca E-P1 este incomparabil mai "subtire" fata de Nex-C3. Faza cu entry/mid level este marketing in cele mai multe cazuri. Poti face o comparatie pe dpreview sa te convingi ca afara de constructia usor superioara a lui E-P1 celelalte elemente precum: performanta in lumina slaba, calitatea jpeg&raw (cel mai important), ecran, performante, caracteristici.... sunt praf la vechiul middle E-P1 vs noul entry Nex-C3.

#31
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
M-am uitat deja.
Eu spre deosebire de tine, Sany, nu numai ca ma documentez inainte de a scrie ceva dar si stiu despre ce e vorba.
Am facut multe poze, am invatat sa le editez, m-am lovit de multe probleme si stiu sa evaluez o camera si niste poze.
Nu sunt cel mai experimentat fotograf de aici, dar am depasit sigur stadiul de : "cea mai buna camera la oferta".

Eu nu inteleg cum poti sa tragi concluzii, cand ai recunoscut singur ca nu ai niciun fel de experienta in domeniu. Ai citit parerile altora si ti s-a parut ca au avut dreptate ?
De ce insisti atata cand nimic nu ai a spune ? Oricine poate sa faca "copy-paste" de pe google.
Am inteles ca doresti cu disperare sa-ti justifici alegerea, dar totusi...

Nu pretind ca C3 nu ar fi o camera buna. Conteaza mult preferintele oamenilor. Lui X ii place o compacta. Y vrea ceva cu aspect de DSLR......etc. C3 poate sa fie camera ideala pentru cineva, sau poate sa fie cea mai proasta alegere pentru altcineva (eu de exemplu n-as cumpara asa ceva, o camera care iti scapa din mana si nu are butoane).

Si cand am spus ca E-P1 are JPEG mai bun, da, m-am documentat.
Astea sunt "print-screen"-uri de pe dpreview.com. Diferentele nu sunt uriase, dar sunt sesizabile. Pozele facute cu E-P1 au contrast mai bun, claritate o idee mai buna.
Bine si aici e chestie de preferinte. Daca iti plac imagini mai sterse, n-am nicio problema cu asta. :)

Attached File  C3_vs_E_P1_0001.jpg   65.27K   42 downloads

Attached File  C3_vs_E_P1_0002.jpg   63.54K   36 downloads

Si cand am vorbit despre butoane, constructie, ergonomie nu era nicio chestie de marketing.
C3 nu prea are butoane, adica are design de pocnitoare.
Care a pus mana pe o camera avansata, nu are cum sa mai coboare la C3.

Ia uite aici o comparatie. Care pare mai pocnitoare ? Mi se pare ca cei de la Sony au uitat sa monteze butoanele. :lol: :lol:
Attached File  C3_E_P1.jpg   58.19K   57 downloads

Cine vrea o camera mai avansata, cu erogonomie ca la DSLR vede din start diferenta.

Edited by katran, 06 October 2011 - 07:56.


#32
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Ma bucur pentru tine ca "te pricepi", sa scoti in evidenta cele ~20 procente plus ale lui E-P1 si nu pomenesti nimic de cele 80 procente pe plus ale Nex-ului, si nu cred ca te pricepi mai bine decat cei de la dpreview care per total ofera un procentaj mult mai bun ghici carei camere, pe foarte multe segmente? Da ,este o chestiune de gust pana la urma, prefer o dimensiune mai redusa cu performante mai bune la o camera foto in detrimentul uneia cu dimensiune mai mare la care poti fotografia doar pe lumina... etc.

Edited by Sany, 06 October 2011 - 09:26.


#33
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
Dpreview.com a dat acelasi punctaj total ambelor camere; faza cu mai multe segmente nu tine.

Pana sa ajungi sa faci la lumina putina si sa simti limitele unei camere, tu trebuie mai intai de toate sa inveti sa faci poze.
Ma bucur ca ai ajuns la concluzia ca alegerea pe care ai facut-o tine strict de gusturile si preferintele tale, e o chestie pe care ti-am explicat-o de mai multe ori pana acum. Si da, preferintele tale nu sunt neaparat preferintele celorlalti.

De exemplu preferintele mele personale, m-au determinat sa cheltuiesc 45 de milioane pe o camera (E-5) care e punctata de dpreview.com cu doar 1% mai sus fata de C3, dar care in realitate e ani lumina in fata lui C3 (e chiar amuzant sistemul de punctaj de pe dpreview.com). Cum ar fi sa trambitez acum pe toate forumurile ca E-5 e cel mai bun "best-buy" performanta/pret ? A fost doar cea mai buna varianta pentru mine si atat.

Cand o sa intelegi cu ce se mananca fenomenul, daca o sa se intample asta vreodata, o sa mai putem sta de vorba pe astfel de teme.
Momentan e inutil sa continuam discutia; e a doua oara cand ajung la concluzia asta. Nu pot sa-i explic unui orb ce e culoarea. Tu vorbesti din citite, eu din experienta. Scuze, nu putem ajunge la niciun consens asa.

Edited by katran, 06 October 2011 - 09:56.


#34
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
66% E-P1, 74% Nex-c3, atat mai voiam sa spun

#35
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
Cred ca m-am uitat din greseala la alta camera. :) Greseala mea, scuze !

Dar in fine, tot ce am scris in rest ramane valabil. Ti-am zis cum e cu scorul, citeste mai sus !
Presupun ca lumea nu ar trebui sa mai cumpere Nikon D3100 (72%) , Canon 1100 D (69%) sau Pentax K-R (71%). Toata lumea trebuie sa cumpere C3 (74%) ca are scor mai mare pe dpreview.com, nu? :lol:

Edited by katran, 06 October 2011 - 10:07.


#36
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
În general lumea cumpără cifre, specificații, nu produse. Chiar dacă 99% nu le folosesc niciodată sau cară cu ei inutil o cărămidă, deși le era suficient un pachet de țigări.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate