Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Istoria satului

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

Poll: Istoria satului (103 member(s) have cast votes)

Cum vedeți viitorul satului românesc ?

  1. Optimist (27 votes [26.21%])

    Percentage of vote: 26.21%

  2. Mediocru (21 votes [20.39%])

    Percentage of vote: 20.39%

  3. Trist (51 votes [49.51%])

    Percentage of vote: 49.51%

  4. Nu știu (4 votes [3.88%])

    Percentage of vote: 3.88%

Vote Guests cannot vote

#217
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Bineinteles ca satele vor ramane ca asezaminte, insa se vor schimba.
Tabloul pe care il am eu in minte despre satul in care s-a nascut bunicul este cu totul alta decat este el astazi.
In tabloul meu, erau inca ulite, nu strazi, pe care se plimbau in voie, gaini, rate, gisti si chiar porci, venind de pe lunca sau girla.
Acolo unde la nunti sau baluri (nu discoteci) se afla tot satul, si de sarbatori era fiecare oaspete binevenit in casa celuilalt, vecin, neam, etc.
Mai ales de Craciun la colindat sau de Revelion la urat, era o cu totul alta atmosfera decat in orase.
Mai ales iarna, cum dadea intunericul nu mai vedeai suflare de om pe ulite, pe cand in oras era inghesuiala peste tot.

Astazi, mai toti sateni au devenit la fel de rezervati ca si orasenii, la fel de ocupati si in parte la fel de stresati.
Cum am mai spus, diferenta intre "orasean" si "taran" dispare, cu diferenta ca unul va locui pe strada plina de masini si poluare de tot felul,
iar celalalt intr-o localitate mai mica, mai in liniste si fara poluare.
Ceace acum 50 de ani era de neconceput, sa mergi la cumparaturi cu masina la 30 de KM, acum nici nu se pune vorba.
Acum 50 de ani peste 60-100 KM era "departe", acum se merge la o cafea si o inghetata.

#218
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015

View PostMorosanul, on 14 decembrie 2015 - 10:13, said:

Asta s-a întîmplat pe oriunde, întrebarea are 2 aspecte: dacă satele sînt sustenabile economic pe termen mediu-lung sau toți se vor muta la orașe, și dacă modelul cultural se va revigora.

Sigur că istoric acel model cultural a fost creat de societatea agrară, dar acum reprezintă o valoare în sine, și poate fi utilizată așa cum au făcut multe din țările dezvoltate.
Un lucru e sigur, lumea cum o stim nu va mai dura mult, ne asteapta un colaps de proportii, in mai toate domeniile.
Ce va fi dupa, greu de zis.
Am votat nu stiu, din aceasta cauza.

#219
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 12.12.2006
Oricum opiniile pesimiste sînt mai multe decît cele optimiste și medii laolaltă. Posted Image

View Postbluebyte, on 14 decembrie 2015 - 10:49, said:

Acolo unde la nunti sau baluri (nu discoteci) se afla tot satul, si de sarbatori era fiecare oaspete binevenit in casa celuilalt, vecin, neam, etc.
Mda, probabil ai dreptate, și schimbarea asta a societății ar fi cea mai mare de fapt.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate