Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie
 Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android
 HR - nota de relatie?

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...
 

Notiunea de suflet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
269 replies to this topic

#199
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 GRATEFUL, on 07 noiembrie 2023 - 20:11, said:

Ti-a dat raspuns, colegul dark.
Ahm....nu a raspuns nimic. Nicaieri nu scrie ca SUFLETUL merge in sheola. Al sfintilor, zic.

 logic1, on 07 noiembrie 2023 - 20:13, said:

Îngropați de vii, și morți prin asfixiere.
Deci e ceva FIZIC, in consecinta. Deces. Nu are treaba cu sufletul.

 logic1, on 07 noiembrie 2023 - 20:15, said:

Există, dar nu duhul din dualismul lui Platon.
Stimabile, lasa alte persoane cand discuta despre Scriptura. Nu au relevanta. Deci, exista duh, da? Posted Image

 dark, on 07 noiembrie 2023 - 20:12, said:

Sau în groapă:

Iata, chiar suferintele mele erau spre mantuirea mea; Tu ai gasit placere sa-mi scoti sufletul din groapa putrezirii. Caci ai aruncat inapoia Ta toate pacatele mele! (Isa.38:17)
Stimabile, nice try. Vezi ca am auzit ca colegul Logic cumpara. Nu e sheol, este מִשַּׁ֣חַת. Posted Image

Revenind, nu scrie nicaieri in Scriptura ca SUFLETUL sfintilor merge in sheola Posted Image

#200
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,394
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă sufletul merge în ”groapa putrezirii”, atunci nu merge într-un Iad în flăcări, unde sunt demoni ci în mormânt.

#201
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dark, on 07 noiembrie 2023 - 20:23, said:

Dacă sufletul merge în ”groapa putrezirii”, atunci nu merge într-un Iad în flăcări, unde sunt demoni ci în mormânt.
Versul ala este despre Hristos. Iar pana in ziua de apoi nu este nicio judecata. Hai, baga versul ala cu care iehovistii zic ca nu e iad. Ala cu comunicarea.

#202
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,394
  • Înscris: 16.03.2004
Mai bine scrie tu unde apare ideea că Satana este conducător în Iad.

#203
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,707
  • Înscris: 17.04.2014

 dark, on 07 noiembrie 2023 - 20:23, said:

Dacă sufletul merge în ”groapa putrezirii”, atunci nu merge într-un Iad în flăcări, unde sunt demoni ci în mormânt.

Exact, mortii se duc in mormant/  Seol/ locuinta mortilor de unde sunt rascumparati la vremea hotarata de Dumnezeu.

14. Ii voi rascumpara din mana Locuintei mortilor, ii voi izbavi de la moarte. Moarte, unde iti este ciuma? Locuinta a mortilor, unde iti este nimicirea? Cainta este ascunsa de privirile Mele!"(Osea 13)

A ajunge in Seol, in moarte inseamna a fi nimicit, rascumpararea si implicit invierea fiind singura modalitate de izbavire din inexistenta.

Edited by GRATEFUL, 07 November 2023 - 20:37.


#204
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dark, on 07 noiembrie 2023 - 20:31, said:

Mai bine scrie tu unde apare ideea că Satana este conducător în Iad.
Mai bine pune tu unde am scris io asa ceva. Seen, man? Posted Image

#205
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,394
  • Înscris: 16.03.2004
Morții, dragă Zexelică, sunt comparați cu niște umbre, adică ceva impersonal, ei nu mai raționează, nemaifiind conștienți de nimic:

Locuinta mortilor se misca pana in adancimile ei, ca sa te primeasca la sosire; ea trezeste inaintea ta umbrele, pe toti mai marii pamantului, scoala de pe scaunele lor de domnie pe toti imparatii neamurilor. (Isa.14:9)

Cine sunt ”umbrele”? Morții. Deci morții nu sunt suflete în Rai sau în Iad, ci sunt metaforic vorbind, ”umbre”, adică neființe.

#206
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 GRATEFUL, on 07 noiembrie 2023 - 20:31, said:

Exact, mortii se duc in mormant/  Seol/ locuinta mortilor de unde sunt rascumparati la vremea hotarata de Dumnezeu.
TRUPURILE mortilor, da.

Quote

14. Ii voi rascumpara din mana Locuintei mortilor, ii voi izbavi de la moarte. Moarte, unde iti este ciuma? Locuinta a mortilor, unde iti este nimicirea? Cainta este ascunsa de privirile Mele!"(Osea 13)
Aha....tare!!! Deci si pe pacatosi, da? Nu cumva mantuieste si pe pacatosi? De ce ii izbaveste? Posted Image

Quote

A ajunge in Seol, in moarte inseamna a fi nimicit.
Domne', clar ca nu mai esti ca la douajdeani Posted Image

#207
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,707
  • Înscris: 17.04.2014
Cum canta profetul Isaia? De unde revin la viata mortii? Din tarana.

19. Sa invie, dar, mortii Tai! Sa se scoale trupurile mele moarte! - Treziti-va si sariti de bucurie, cei ce locuiti in tarana! Caci roua Ta este o roua datatoare de viata, si pamantul va scoate iarasi afara pe cei morti. (Isaia 26)

Edited by GRATEFUL, 07 November 2023 - 20:43.


#208
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 GRATEFUL, on 07 noiembrie 2023 - 20:41, said:

Cum canta profetul Isaia? De unde revin la viata mortii? Din tarana.

19. Sa invie, dar, mortii Tai! Sa se scoale trupurile mele moarte! - Treziti-va si sariti de bucurie, cei ce locuiti in tarana! Caci roua Ta este o roua datatoare de viata, si pamantul va scoate iarasi afara pe cei morti. (Isaia 26)
Pai asta e corect, decedatii, fie sfinti, fie pacatosi, sunt in tarana.

#209
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,707
  • Înscris: 17.04.2014
Deci, esti de acord ca mortii vor invia din tarana/ mormant, inclusiv sfintii. In sfarsit!

Iata si profetia din Daniel:

1. In vremea aceea se va scula marele voievod Mihail, ocrotitorul copiilor poporului tau; caci aceasta va fi o vreme de stramtorare cum n-a mai fost de cand sunt neamurile si pana la vremea aceasta. Dar in vremea aceea, poporul tau va fi mantuit, si anume oricine va fi gasit scris in carte.
2. Multi din cei ce dorm in tarana pamantului se vor scula: unii pentru viata vesnica, si altii pentru ocara si rusine vesnica. ( Daniel 12)

Mortii care dorm in tarana invie, nu doar trupurile lor!!!!!

Edited by GRATEFUL, 07 November 2023 - 20:48.


#210
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cu SUFLETELE sfintilor, e alta problema.

Cand a rupt Mielul pecetea a cincea, am vazut sub altar sufletele celor ce fusesera injunghiati din pricina Cuvantului lui Dumnezeu si din pricina marturisirii pe care o tinusera. (Apoc.6:9)

Ei strigau cu glas tare si ziceau: "Pana cand, Stapane, Tu, care esti sfant si adevarat, zabovesti sa judeci si sa razbuni sangele nostru asupra locuitorilor pamantului?" (Apoc.6:10)

Si am vazut niste scaune de domnie; si celor ce au sezut pe ele li s-a dat judecata. Si am vazut sufletele celor ce li se taiase capul din pricina marturiei lui Isus si din pricina Cuvantului lui Dumnezeu, si ale celor ce nu se inchinasera fiarei si icoanei ei si nu primisera semnul ei pe frunte si pe mana. Ei au inviat si au imparatit cu Hristos o mie de ani. (Apoc.20:4)

Strigau, intrebau. Nu mi se pare ca sunt mobilier.

 GRATEFUL, on 07 noiembrie 2023 - 20:45, said:

Deci, esti de acord ca mortii vor invia din tarana/ mormant, inclusiv sfintii. In sfarsit!
Din prima. Ca asa SCRIE.

28. Nu va mirati de lucrul acesta; pentru ca vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui
29. si vor iesi afara din ele. Cei ce au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata.

Despre SUFLETUL sfintilor am spus ca se afla cu Hristos, in imparatia Lui.

#211
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,707
  • Înscris: 17.04.2014
Tu pur si simplu ori nu poti, ori nu vrei sa accepti ca sfintii care au murit in Hristos dorm in tarana pamantului si asteapta invierea, ei nefiind vii concret in cer cu Isus.Posted Image

Edited by GRATEFUL, 07 November 2023 - 20:53.


#212
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 GRATEFUL, on 07 noiembrie 2023 - 20:45, said:

Mortii care dorm in tarana invie, nu doar trupurile lor!!!!!
Corect. Era discutia ca PANA la inviere, sufletele sfintilor sunt cu Hristos. Iar de pacatosi scrie asta:

Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in Locuinta mortilor in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune! (Ecl.9:10)

Adica pacatosii nu au constiinta, spre deosebire de sufletele sfintilor care INTREABA.

 GRATEFUL, on 07 noiembrie 2023 - 20:52, said:

Tu pur si simplu ori nu poti, ori nu vrei sa accepti ca sfintii care au murit in Hristos dorm in tarana pamantului si asteapta invierea, ei nefiind vii concret in cer cu Isus.Posted Image
Cand a rupt Mielul pecetea a cincea, am vazut sub altar sufletele celor ce fusesera injunghiati din pricina Cuvantului lui Dumnezeu si din pricina marturisirii pe care o tinusera. (Apoc.6:9)

Ei strigau cu glas tare si ziceau: "Pana cand, Stapane, Tu, care esti sfant si adevarat, zabovesti sa judeci si sa razbuni sangele nostru asupra locuitorilor pamantului?" (Apoc.6:10)

Si am vazut niste scaune de domnie; si celor ce au sezut pe ele li s-a dat judecata. Si am vazut sufletele celor ce li se taiase capul din pricina marturiei lui Isus si din pricina Cuvantului lui Dumnezeu, si ale celor ce nu se inchinasera fiarei si icoanei ei si nu primisera semnul ei pe frunte si pe mana. Ei au inviat si au imparatit cu Hristos o mie de ani. (Apoc.20:4)

Intrebau.......

Ma rog, ideea e ca sufletele sfintilor sunt cu Hristos. Nici macar nu ai sesizat contextul, ca trebuia deschisa alta discutie, dar, afirmatia ramane valabila.

#213
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,707
  • Înscris: 17.04.2014

 zexelica, on 07 noiembrie 2023 - 20:56, said:

Corect. Era discutia ca PANA la inviere, sufletele sfintilor sunt cu Hristos.
Unde scrie, unde????! , cand Isus a zis ucenicilor ca ii va lua cu El, sa fie cu El impreuna abia la a 2-a Sa  venire????!

2. In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc.
3. Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi. ( Ioan 14)

Unde iti este gandirea logica???? Tu afirmi ceva opus cuvintelor lui Isus!

Edited by GRATEFUL, 07 November 2023 - 21:05.


#214
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Rick & Morty s-au retras? Posted Image  Sunt la campionatul mondial de erudism viteza?

 GRATEFUL, on 07 noiembrie 2023 - 21:03, said:

Unde scrie, unde????!!
Aicisha, stimabila.

Cand a rupt Mielul pecetea a cincea, am vazut sub altar sufletele celor ce fusesera injunghiati din pricina Cuvantului lui Dumnezeu si din pricina marturisirii pe care o tinusera. (Apoc.6:9)
Ei strigau cu glas tare si ziceau: "Pana cand, Stapane, Tu, care esti sfant si adevarat, zabovesti sa judeci si sa razbuni sangele nostru asupra locuitorilor pamantului?" (Apoc.6:10)
Si am vazut niste scaune de domnie; si celor ce au sezut pe ele li s-a dat judecata. Si am vazut sufletele celor ce li se taiase capul din pricina marturiei lui Isus si din pricina Cuvantului lui Dumnezeu, si ale celor ce nu se inchinasera fiarei si icoanei ei si nu primisera semnul ei pe frunte si pe mana. Ei au inviat si au imparatit cu Hristos o mie de ani. (Apoc.20:4)

Quote

cand Isus a zis ucenicilor ca ii va lua cu El, sa fie cu El impreuna abia la a 2-a Sa  venire????
Caci, daca credem ca Isus a murit si a inviat, credem si ca Dumnezeu va aduce inapoi, impreuna cu Isus, pe cei ce au adormit in El. (1Tes.4:14)

Gen Posted Image


Quote

2. In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc.
3. Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi. ( Ioan 14)
Normal. Doar nu vrei sa mergi in raiul iehovistilor. Si locul este valabil numai de cand exista si populatie, care nu putea fi pana nu platea pacatele.


Quote

Unde iti este gandirea logica???? Tu afirmi ceva opus cuvintelor lui Isus!
Zici? Doar pun ce scrie.

#215
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,959
  • Înscris: 06.03.2021
Zexe, să mai crezi acum în sec. XXI în suflete nemuritoare și iaduri veșnice... e de râsu'-plânsu'... nici un cercetător serios al scripturilor nu mai acceptă dogmele astea păgâne, noi am trecut de mult de faza asta, bine, cu ajutorul martorilor, e adevărat... dar ce mai contează, important este că noi de mult timp ne-am debarasat de astfel de atrocități doctrinare... dar din păcate tu ai rămas blocat în astfel de învățături păgâne...

Măi Zexe măi... :no:

#216
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 heartu, on 07 noiembrie 2023 - 21:35, said:

Zexe, să mai crezi acum în sec. XXI în suflete nemuritoare și iaduri veșnice... e de râsu'-plânsu'... nici un cercetător serios al scripturilor nu mai acceptă dogmele astea păgâne, noi am trecut de mult de faza asta, bine, cu ajutorul martorilor, e adevărat... dar ce mai contează, important este că noi de mult timp ne-am debarasat de astfel de atrocități doctrinare... dar din păcate tu ai rămas blocat în astfel de învățături păgâne...

Măi Zexe măi... Posted Image
Ma, mi-ai luat o piatra de pe inima ca am voie la gagici fara sa fiu casatorit. Cum le zic? Le mai zic sa fie tiitoarea mea? Direct in Centrul Vechi ma opresc cand ma intorc. Numai sa fii tu sigur ca nu e pacat.

Azi una, maine alta, nu-i problem, huh?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate