Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 

Daca ati fi in locul politicienilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

Poll: Daca ati fi in locul politicienilor (41 member(s) have cast votes)

Daca ai avea o functie inalta in politica

  1. Ai fi cinstit si ai ajuta populatia (26 votes [63.41%])

    Percentage of vote: 63.41%

  2. Ai fi cinstit deoarece iti este frica de lege iar salariul este satisfacator (1 votes [2.44%])

    Percentage of vote: 2.44%

  3. Ai fi corupt deoarece crezi ca populatia NU merita mai mult (egoism) (1 votes [2.44%])

    Percentage of vote: 2.44%

  4. Ai fi corupt insa vei incerca sa ajuti populatia (10 votes [24.39%])

    Percentage of vote: 24.39%

  5. Ai fi corupt deoarece nu iti pasa de populatie (3 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

Vote Guests cannot vote

#1
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Majoritatea populatiei uraste clasa politica. Motivele sunt multe:
- unii ii urasc pe politicieni deoarece ei traiesc prost pe cand cei din clasa politica o duc bine;
- unii ii urasc politicieni deoarece clasa politica este corupta;
- unii ii urasc politicieni deoarece clasa politica este incompetenta;
- unii ii urasc deoarece si-ar dori sa fie in locul lor si sa fure la fel de mult;
- unii ii urasc deoarece nu sunt de acord cu ideile lor.

Ce ati face in cazul in care ati fi ales/numit intr-o functie politica importanta (presedinte, parlamentar, ministru, prefect, primar)?
Credeti ca vina pentru situatia economica a tarii apartine doar clasei politice?
Merita populatia Romaniei sa aiba un nivel de trai mai ridicat?

Edited by Charger, 10 August 2011 - 17:12.


#2
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 Charger, on 10th August 2011, 18:11, said:

Merita populatia Romaniei sa aiba un nivel de trai mai ridicat?

Nu merită, pentru că votează comuniști de 70 de ani încoace. Da' tot aș ajuta-o din cauza principiilor personale.
P.S. De procedat aș proceda ca în Rusia. Faci tâmpenii, ești împușcat în piața publică în miezul zilei și nimeni nu are nimic de comentat.

Edited by ParapantaFlavia, 10 August 2011 - 17:18.


#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,373
  • Înscris: 14.06.2006

 Charger, on 10th August 2011, 18:11, said:

Ce ati face in cazul in care ati fi ales/numit intr-o functie politica importanta (presedinte, parlamentar, ministru, prefect, primar)?
Aici sunt doua situatii, din care una ipotetica:
1. Nu am dat bani in campania electorala si am fost ales pentru ca prezint incredere, sunt un om binecunoscut in societate, etc...etc.
2. Am dat bani multi in campania electorala si trebuie sa-mi recuperez cumva investitia, ca doar nu ma fac consilier local/judetean/primar/deputat doar ca da bine pe cartea de vizita.

#4
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Chiar astăzi discutam cu o colegă despre relația cetățean-om politic.
Până una alta, componentele statului sunt populatia, teritoriul si organizarea politica. Iar cum teritoriul pe noi ne ajuta, organizarea politica e doar o schiță, singurii care pot schimba ceva sunt cetățenii.

Și eu mereu am susținut că politicienii sunt oglinda populației, singura diferență fiind posibilitățile financiare pe care și le-au creat într-un fel sau altul. Că și badea Gheorge mereu s-a gândit cum să mute hatul fără să vadă vecinul, și tanti Maricica din piață încearcă să-ți dea rest greșit sau un fir de pătrunjel mai puțin.

Este un deficit prea mare de simț civic și inițiativă. Și surplus de idei preconcepute.
Deocamdată eu am grijă ca 1m pătrat în jurul meu să fie societatea ideală. Sper că cu timpul fiecare va avea grijă de metrul său pătrat.

Edited by TVWLTOOZ, 10 August 2011 - 17:41.


#5
fat_frumos_barosanu

fat_frumos_barosanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 17.07.2011
Daca as fi politician, as legaliza drogurile, prostitutia si l-as baga in puscarie pe Mufa si inca cativa

Edited by fat_frumos_barosanu, 10 August 2011 - 17:27.


#6
nutzu2009

nutzu2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.08.2009
Depinde,daca as fi dintr-o data acolo(in politica) as fi corect...dar daca m-as fi nascut intr-o familie bogata,poate eram si eu un politician corupt.Si chiar daca as fi fost corect,nu as fi rezistat prea mult(eram dat afara pe motiv de frauda sau...).

Edited by nutzu2009, 10 August 2011 - 17:30.


#7
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,035
  • Înscris: 13.06.2004
Nu știu ce aș alege. Aș ajuta poporul, dar aș mai trage ceva bani - ca să-mi iau și eu un apartament și ceva chestii pentru colecțiile mele. Șpagă nu aș lua! (eu dacă vreau să-i fac cuiva un bine, i-l fac; dacă vrea după aia să mă răsplătească, e altă poveste).

#8
nutzu2009

nutzu2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.08.2009

 fat_frumos_barosanu, on 10th August 2011, 18:27, said:

Daca as fi politician, as legaliza drogurile, prostitutia si l-as baga in puscarie pe Mufa si inca cativa
Si ce ai rezolva?Poate peste un an,doi vine unu si iti da in cap pentru un anume drog...ce mai faci atunci?

#9
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 ParapantaFlavia, on 10th August 2011, 18:17, said:

Faci tâmpenii, ești împușcat în piața publică în miezul zilei și nimeni nu are nimic de comentat.

Vorbeam de democratie, lasa dictatura...


 December, on 10th August 2011, 18:17, said:

Aici sunt doua situatii, din care una ipotetica:
1. Nu am dat bani in campania electorala si am fost ales pentru ca prezint incredere, sunt un om binecunoscut in societate, etc...etc.
2. Am dat bani multi in campania electorala si trebuie sa-mi recuperez cumva investitia, ca doar nu ma fac consilier local/judetean/primar/deputat doar ca da bine pe cartea de vizita.

Si, la a doua varianta, singura solutie e coruptia?

 TVWLTOOZ, on 10th August 2011, 18:22, said:

Și eu mereu am susținut că politicienii sunt oglinda populației, singura diferență fiind posibilitățile financiare pe care și le-au creat într-un fel sau altul. Că și badea Gheorge mereu s-a gândit cum să hatul fără să vadă vecinul, și tanti Maricica din piață încearcă să-ți dea rest greșit sau un fir de pătrunjel mai puțin.

Oglinda populatiei sunt. Multi ii voteaza pe cei cu care se identifica.

Edited by Charger, 10 August 2011 - 17:36.


#10
fat_frumos_barosanu

fat_frumos_barosanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 17.07.2011

 nutzu2009, on 10th August 2011, 18:32, said:

Si ce ai rezolva?Poate peste un an,doi vine unu si iti da in cap pentru un anume drog...ce mai faci atunci?
10 cefe late pe langa tine, sa eviti situatia

#11
nutzu2009

nutzu2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.08.2009

 Charger, on 10th August 2011, 18:34, said:

Oglinda populatiei sunt. Multi ii voteaza pe cei cu care se identifica.
Cand poporul va fi mai bun atunci va trimite politicieni mai buni in frunte-parca Oreste a zis-o.

 fat_frumos_barosanu, on 10th August 2011, 18:35, said:

10 cefe late pe langa tine, sa eviti situatia
Pai crezi ca vei fi mereu politician sa te apere "cefele late"?Si nu neaparat tie,rudelor tale,apropiatilor.

#12
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,373
  • Înscris: 14.06.2006

 Charger, on 10th August 2011, 18:34, said:

Si, la a doua varianta, singura solutie e coruptia?
Nu. Totul e legal. Ia sa vedem un exemplu...ai o depozit de ce vrei tu...detergent :)
In campanie, ai donat la partid, pentru mine, un miliard de lei. Eu ies deputat. Cum fac sa-ti multumesc? Il rog pe primar, sau pe presedintele CJ-ului sa faca o licitatie pentru produse de curatenie pentru primarie, CJ sau, si mai bine- scoli si gradinite. Cumperi caietul de sarcini, licitezi, castigi. Chiar daca mai vin inca 3 la licitatie. Tu dai cu un ban mai putin. Vinzi 4 ani de te doare capul. Dupa aia, ca sa-mi multumesti si mie ca ai contracte bune, imi dai si mie niste banuti. Nu multi, ca ne ia fiscul. Te invat eu daca vrei sa stii cum :D

#13
fat_frumos_barosanu

fat_frumos_barosanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 17.07.2011

 nutzu2009, on 10th August 2011, 18:40, said:

Pai crezi ca vei fi mereu politician sa te apere "cefele late"?Si nu neaparat tie,rudelor tale,apropiatilor.
Am drogatii de partea mea, fac revolutie !

#14
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 nutzu2009, on 10th August 2011, 18:40, said:

Cand poporul va fi mai bun atunci va trimite politicieni mai buni in frunte-parca Oreste a zis-o.


Pai crezi ca vei fi mereu politician sa te apere "cefele late"?Si nu neaparat tie,rudelor tale,apropiatilor.

Ce te faci atunci cand nu ai pe cine sa votezi? A existat la presedintia Romaniei vreun candidat cinstit pana acum?
Poate exista vreun idealist prin '92...  :naughty:

Si, totusi, nu am auzit de politicieni care sa si-o ia in freza... ei sau rudele lor.
Constantinescu s-a patat putin de cerneala... in rest?  :habarnam:


 December, on 10th August 2011, 18:41, said:

Nu. Totul e legal. Ia sa vedem un exemplu...ai o depozit de ce vrei tu...detergent :)
In campanie, ai donat la partid, pentru mine, un miliard de lei. Eu ies deputat. Cum fac sa-ti multumesc? Il rog pe primar, sau pe presedintele CJ-ului sa faca o licitatie pentru produse de curatenie pentru primarie, CJ sau, si mai bine- scoli si gradinite. Cumperi caietul de sarcini, licitezi, castigi. Chiar daca mai vin inca 3 la licitatie. Tu dai cu un ban mai putin. Vinzi 4 ani de te doare capul. Dupa aia, ca sa-mi multumesti si mie ca ai contracte bune, imi dai si mie niste banuti. Nu multi, ca ne ia fiscul. Te invat eu daca vrei sa stii cum :D

Cum sa fie legal cand aia liciteaza mai mult?
Plus ca tot la mita intra.

#15
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,373
  • Înscris: 14.06.2006

 Charger, on 10th August 2011, 18:47, said:

Cum sa fie legal cand aia liciteaza mai mult?
Nu ai inteles. SUntem 3 care vindem pasta de dinti. Tu cu 2,90 lei, altul cu 2,91 si eu cu 2,89. Sau is smecher si-l rog pe primar sa puna in caietul de sarcini ca pasta de dinti sa fie roz si cu gust de cirese. Eu stiu ce o sa fie in caietul de sarcini si cumar pasta roz cu gust de cirese. Tot in caietul de sarcini mai scrie sa faci livrarea in 3 zile de la castigarea licitatiei. Eu am pasta pe stoc. Tu nu.

Ce e ilegal in textul meu? Imoral, da. Dar totul e cu acte, legal.

#16
nutzu2009

nutzu2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.08.2009

 Charger, on 10th August 2011, 18:47, said:

Ce te faci atunci cand nu ai pe cine sa votezi? A existat la presedintia Romaniei vreun candidat cinstit pana acum?
Poate exista vreun idealist prin '92...  :naughty:
Da,asa e.Dar eu n-am votat pana acum,o sa fie prima data la anu'.

 Charger, on 10th August 2011, 18:47, said:

Si, totusi, nu am auzit de politicieni care sa si-o ia in freza... ei sau rudele lor.
Constantinescu s-a patat putin de cerneala... in rest?  :habarnam:
Nu am statistica mortilor/ranitilor,poate nici nu sunt.Vroiam sa-l conving ca nu e o idee legalizarea drogurilor.

#17
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
Am votat varianta 1, desigur.

Dar, personal nu mai cred ca se poate rezolva ceva, deoarece - chiar si daca vrei sa faci ceva - sunt astia mai mici care vor sa faca avere, chiar daca seful e corect.

Si, imi vine in minte fostul ministru al Sanatatii.

#18
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 December, on 10th August 2011, 18:50, said:

Nu ai inteles. SUntem 3 care vindem pasta de dinti. Tu cu 2,90 lei, altul cu 2,91 si eu cu 2,89. Sau is smecher si-l rog pe primar sa puna in caietul de sarcini ca pasta de dinti sa fie roz si cu gust de cirese. Eu stiu ce o sa fie in caietul de sarcini si cumar pasta roz cu gust de cirese. Tot in caietul de sarcini mai scrie sa faci livrarea in 3 zile de la castigarea licitatiei. Eu am pasta pe stoc. Tu nu.

Ce e ilegal in textul meu? Imoral, da. Dar totul e cu acte, legal.
N

Ahh...concurenta neloiala?
Primarul nu are voie sa faca asa ceva... nici legal, nici moral.

 nutzu2009, on 10th August 2011, 18:55, said:

Nu am statistica mortilor/ranitilor,poate nici nu sunt.Vroiam sa-l conving ca nu e o idee legalizarea drogurilor.

Ar fi ceva... ar muri multi prosti... legal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate