Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Jaf armat pe autostrada Bucuresti-Pitesti.23 de Kilograme de aur au fost furate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#37
yo7cjf

yo7cjf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 05.08.2004

View Postadimogos79, on 9th August 2011, 14:14, said:

+1 de la mine.
Lasind gluma la o parte, cred ca trebuie reintrodusa pedeapsa cu moartea, cel putin in citeva cazuri deosebit de grave, cum e si acesta,hotii astea n-au furat ca n-aveau ce minca.Probabil ca nu se doreste scaderea infractionalitatii la noi.Cred ca pe linga lipsa de interes a autoritatilor intervine si impotenta intelectuala si faptul ca avem niste decrepiti intelectual in conducerea tari.Ce e greu sa faca niste legi aspre,multi o  sa zica ca nu permite UE,drepturile omului,etc.Pot spune ca drepturile omului sint pentru oameni si nu pentru (oameni ce pierd o pate din drepturi) animale, cu chip de om,etc.UE face niste recomandari si nu obliga,plus ca se pot cere schimbari cind situatia inpune.(de aia sint legi care difera de la stat la stat si in UE)Oricum sint sceptic ca statul are interes si gindirea necesara sa ofere siguranta cetateanului sau.(atitea cazuri in care se pune mai multa atentie pe viata infractorului,pedepse mici comparativ cu duritatea infractiunii si alte chestii inteligente,care incurajeaza infractiunile)

PS aia care o tin sus si tare ca UE ..... etc, ii bate careva pe spanioli ca fac coride, asa ca se poate chiar daca UE nu-i de acord.

#38
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcvag3, on 9th August 2011, 13:33, said:

Sunt mana in mana cu politia. Cica nu sunt camere pe autostrada.
Pe de alta parte, daca cei trei hoti sunt chiar politisti cu tot cu masina de politie.

Eu cred ca si Basescu este implicat in treaba asta. :))

#39
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
nu este nici un pont, cei care au transportat marfa au regizat jaful, geamuri sparte aiurea la impresie artistica, fara focuri de arma, clar ca s-au inteles cu hotii

#40
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,825
  • Înscris: 13.08.2004

View PostDau, on 9th August 2011, 15:12, said:

Eu cred ca si Basescu este implicat in treaba asta. :))

eu zic sa bati campii in alta parte.ce zici?

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,323
  • Înscris: 09.01.2007

View Postyo7cjf, on 9th August 2011, 15:12, said:

Lasind gluma la o parte, cred ca trebuie reintrodusa pedeapsa cu moartea, cel putin in citeva cazuri deosebit de grave, cum e si acesta,

Nu sunt de acord, din contra.
Eu as dori o lege care sa clasifice infractiunile si sa prioritizeze eforturile Politiei pe o baza obiectiva. De ex. ai luat salariul, te-ai imbatat si ai dormit in sant, dupa aia reclami ca ti-a luat careva portofelul - prioritate f. mica.
Daca faci transport de valori conform regulilor si esti atacat, atunci da, politia face ancheta. Daca esti turc smecher, sa plateasca investigatia Politiei din banii lui.

#42
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

View PostCapitanuPICARD, on 9th August 2011, 14:59, said:

Hai sa mori tu! Asta e din ciclul "baaa, eu il stiu pe unu care a facut karate si judo baaa! daca nu-m dati mingea inapoi va bate pe toti!" :lol:
Nu stiu pe cine si daca stii tu, dar tu stii ca in clipa de fata, daca te ia un nene la intrebari, poti sa pici urat pentru tainuire? Sau pentru favorizarea infractorului?
Deh, daca mintea ar creste pe marginea drumului, ar paste-o toti magarii!

Sa moara capitanu picard , nu eu . Presupun ca te simti bine cand te dai destept . Cauta te rog pe gogu "500.000 usd furati dintr-un portbagaj" si vezi ce-ti spune.
Ma ia pe mine garda pentru tainuire in conditiile in care ei stiu cine e faptasu si i-au dat drumu ?  Frumos fabulezi .

#43
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Kilele de aur se cară cu Passatu' negru mai nou...

#44
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View PostParapantaFlavia, on 9th August 2011, 16:25, said:

Kilele de aur se cară cu Passatu' negru mai nou...

Mai nou sau mai vechi, cine stie cate miliarde de euro s-au carat in romania cu sacosa de rafie...

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
inscenare

#46
reise_reise

reise_reise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 17.10.2006

View Postalalaltu, on 9th August 2011, 14:37, said:

Cel mai sigur mod in Romania sa transporti aur e intr-o caruta cu fan. Sau cu trenul in rucsac. Nu te cauta nimeni, nici daca ai bombe.

nu te lasa bre pe celebra A1 sa mergi cu caruta, pentru ca, cica, e autostrada!  :P  Si daca te prinde militia, ai pus-o!  :D

#47
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postreise_reise, on 9th August 2011, 23:23, said:

nu te lasa bre pe celebra A1 sa mergi cu caruta, pentru ca, cica, e autostrada!  :P  Si daca te prinde militia, ai pus-o!  :D
ce face ? confisca atelajul?

#48
reise_reise

reise_reise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 17.10.2006

View Postcosty_ytsoc, on 9th August 2011, 23:25, said:

ce face ? confisca atelajul?

+ amenda + bataie daca ripostezi! ca sa nu mai zic de aurul transportat...  :coolspeak:

#49
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
super.

imi place de baietii care au facut asta, daca e pe bune.
sper la cat mai multe jafuri de genul asta.

imi aduc aminte ca la fel au fost jefuite niste trupe de ciori acum cateva luni, exact acelasi stil :D

#50
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

View Postoverseas, on 9th August 2011, 13:52, said:

Mit: cei mai tari hoti sunt in Romania.
Realitate: Romania e plina de prosti carora le curge din gura. PS: pagubasul e un turc prostanac, probabil acum isi cauta conexiuni in lumea interlopa pt a-si recupera marfa.

Prostovanii care au facut transportul sunt niste ageamii cranceni, ar trebui facute niste documentare cu parintii lor care i-au crescut in stare de analfabetism si prostie cronica.

Daca doreau sa mearga "pe burta" cu aurul in Passat, le trebuia urmatoarele: anvelope runflat, veste antiglont, statie radio CB + inca o masina la 1-2 km in urma lor, minim 2 telefoane in retele diferite gata sa sune la 112, camera video car sa filmeze traficul din jur - de preferat cu o conexiune online pt ca un dispecerat sa urmareasca toata deplasarea, de preferat masina sa fie tunata si rezervorul de benzina sa fie protejat antiglont, in plus soferul trebuia sa fi urmat un curs de conducere defensiva.

Asta asa, din gandirea mea de 2 centi.
bre, atunci cand un jaf este organizat in cele mai mici detalii, poti sa ai tu si pe Van Damme cu tine ca tot in barba o iei, mai citeste din jafurile celebre si ai sa vezi ca au fost jefuite inclusiv dube blindate cu paza militara, trenuiri in miscare cu paza etc.
nu exista transport infailibil de valori, poate si repet poate, singurul mod mai "sigur" este ca transportul sa fie asigurat de cat mai multi oameni cu pregatire, in acest caz un eventual jaf va fi mult mai greu de realizat...
oricum ceea ce s-a intamplat cu aurul turcului tine mai mult de cascadorii rasului decat de "un transport de valori"

#51
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 24.01.2007

View Postunic_jul, on 9th August 2011, 15:22, said:

eu zic sa bati campii in alta parte.ce zici?

Eu zic ca pe unii nu prea ii duce capul. Ce parere ai despre asta?

#52
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View PostMosotti, on 9th August 2011, 22:10, said:

inscenare
fara discutie, geamul a fost spart din interior iar traficul a fost foarte aglomerat insa nimeni nu a vazut nimic

#53
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Prin mai 2000 lucram la IT la fosta banca a religiilor si trebuia sa preiau de la centrala din Bucuresti niste PC-uri si sa predau altele defecte. Am plecat cu o dacie break impreuna cu casierul, soferul si un paznic, mi-au zis ca trebuie sa aduca niste bani la intoarcere. Am predat PC-urile si le-am pus pe cele noi in portbagaj dupa care am iesit sa mananc ceva la un fast-food din zona. Cand m-am intors, i-am gasit pe colegii mei carand de zor niste pachete invelite in hartie de ziar, vad dolarii prin hartia rupta si-i intreb: "Voi sunteti tampiti, cati bani carati cu masina asta? "Pai veo 480.000 $ si 2,5 miliarde in lei". Le-am facut scandal, ca de ce nu mi-au zis, nu-si inchipuie ca daca rasufla treaba suntem morti inainte de o ora dupa plecare? Cica nu-i prima data, au facut asta de zeci de ori, economisesc comisionul de alimentare BNR daca aduc banii din interior. Paznicul ala avea un amarat de TT cu opt focuri, ma indoiesc ca era in stare sa-l foloseasca, de altfel a motait tot drumul. Am oprit la Butoiul cu bere sa mancam ceva, dacia parcata langa drum, cu paznicul motaind de zor... Am avut noroc chior si nu s-a intamplat nimic pana acasa.

Sunt destui care fac economie la securitate si umbla cu sume mari in dorul lelii, uite ca unii o mai iau in barba.

Edited by Viorro, 10 August 2011 - 13:04.


#54
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
pai se poate afla destul de simplu daca si-au inscenat asta.
verifica daca o masina descrisa de aia 2 a furata, si teoretic ar trebui s-o si gaseasca parasita pe undeva.

eu nu cred ca daca si-au regizat ei asta s-a mai obosit sa si fure o masina si sa o abandoneze, pt ca sunt prosti..


dar parerea mea e ca a fost pe bune. adica cat de cretini sa fie aia din firma aia sa vina cu un astfel de scenariu :|
existau altele mult mai credibile, si care nu implicau carat de bani cu asa masinute

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate