Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 

Presa, a patra putere in stat?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
16 răspunsuri în acest subiect

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.902
  • Înscris: 27.06.2006
Presa si ziaristii aferenti se autoproclama uneori a patra putere in stat.

Daca primele trei puteri in stat sunt independente teoretic, presa este independenta - practic?

Stiu ca presa are rol de de transmitere a informatiei, de educatie, de manipulare si influentare a opiniei publice.
  
Ziaristii se lauda ca sunt independenti.
Dar din ce observ pe tv/ziar/internet se pare ca nu exista ziaristi independenti.

Pot sa afirm ca presa/ziaristii sunt numai niste papusi cumparate si interesate numai de banii personali.
Ziaristii poate ca au o gandire independenta dar, de obicei, au doar un buzunar deschis larg catre cei care vor sa-i foloseasca ca "opinie ziarist".

Credeti ca a patra putere in stat - presa/ziaristii -  este independenta?

#2
umilboc

umilboc

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.053
  • Înscris: 18.08.2010

View Postgabicen, on 5th August 2011, 00:57, said:

Presa si ziaristii aferenti se autoproclama uneori a patra putere in stat.

Daca primele trei puteri in stat sunt independente teoretic, presa este independenta - practic?

Stiu ca presa are rol de de transmitere a informatiei, de educatie, de manipulare si influentare a opiniei publice.
  
Ziaristii se lauda ca sunt independenti.
Dar din ce observ pe tv/ziar/internet se pare ca nu exista ziaristi independenti.

Pot sa afirm ca presa/ziaristii sunt numai niste papusi cumparate si interesate numai de banii personali.
Ziaristii poate ca au o gandire independenta dar, de obicei, au doar un buzunar deschis larg catre cei care vor sa-i foloseasca ca "opinie ziarist".

Credeti ca a patra putere in stat - presa/ziaristii -  este independenta?

exista si presa independenta: 10tv, b1, otv, taraf, etno, tvr

Editat de umilboc, 05 august 2011 - 00:02.


#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.902
  • Înscris: 27.06.2006

View Postumilboc, on 5th August 2011, 01:01, said:

exista si presa independenta: 10tv, b1, otv, taraf, etno, tvr

10tv, b1, otv si uneori tvr nu se incadreaza in "presa/ziaristi independenti"... dupa opinia mea.

#4
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.154
  • Înscris: 08.05.2010
In Romania e prima putere . :D

#5
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.034
  • Înscris: 13.06.2004
Presa din România nu e independentă. E aservită diverselor interese.

#6
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.902
  • Înscris: 27.06.2006

View Postdjl, on 5th August 2011, 01:11, said:

Presa din România nu e independentă. E aservită diverselor interese.

Eu nu am facut o facultate de ziarist dar ma intreb: exista pentru ziaristi o deontologie?
Se invata asa ceva la o scoala de ziaristi?

#7
AiguraKakuru

AiguraKakuru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 13.04.2010

View Postgabicen, on 5th August 2011, 00:20, said:

Eu nu am facut o facultate de ziarist dar ma intreb: exista pentru ziaristi o deontologie?
Se invata asa ceva la o scoala de ziaristi?

Deontologia se termina in momentul in care nu mai poti sa iti castigi painea, cand ramai fara job.

Or, pur si simplu, ziare de stiri echilbrate nu se vand. O stire prezentata calm si obiectiv e neinteresanta. Romanul are nevoia de a se mania in mod proletar, are nevoie de o stire deja digerata, si cu concluziile trase. El trebuie sa stie doar cine-i miselul si sa se enerveze, sau sa tolereze in mod masochist tot felul de aratari de genul Becali, starurile de la OTV etc. Cu o stire sau o analiza calma, cu fapte si cifre, deja l-ai pierdut. Si daca ai pierdut publicul, adio vanzare, adio salar.

Editat de AiguraKakuru, 05 august 2011 - 00:28.


#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.352
  • Înscris: 29.12.2009
Lasa bai ca vine ala de-a fost moderator si s-a retras de bunavoie si-ti explia el cu pubila lui cum trebuie sa lingi gaoaza oricui o fi ca sa ai de-un hamburger la promenada. Adica "Gura, ca-ti pierzi painea!"

#9
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.897
  • Înscris: 25.12.2010

View Postgabicen, on 5th August 2011, 01:20, said:

Eu nu am facut o facultate de ziarist dar ma intreb: exista pentru ziaristi o deontologie?
Se invata asa ceva la o scoala de ziaristi?


Ce deontologie sa existe la jurnalisti? banu sa iasa ca in rest  Dumnezeu cu mila.

#10
Pazvantoglu

Pazvantoglu

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 477
  • Înscris: 24.03.2011

View Postramiz, on 5th August 2011, 11:24, said:

Ce deontologie sa existe la jurnalisti? banu sa iasa ca in rest  Dumnezeu cu mila.

Sa nu generalizam, totusi.Eu cunosc personal jurnalisti cinstiti si seriosi.

#11
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostPazvantoglu, on 5th August 2011, 11:31, said:

Sa nu generalizam, totusi.Eu cunosc personal jurnalisti cinstiti si seriosi.
Corect. In schimb politicienii care au fost la putere si au administrat banul public nu exista unul cinstit!
Basescu este un sfant, un patriot, un geniu, un bun roman, cel mai cinstit, nu a furat nimic niciodata si agenturili straine platesc tonomatele!
Sa inceapa Cantarea Romaniei! :roflmao:

#12
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.394
  • Înscris: 02.07.2005
in romania nu prea exista presa independenta, ea face parte din arsenalul politicienilor.
Trebuie sa fii cam prost sa iei de bun tot ce scriu ziarele .

#13
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.809
  • Înscris: 13.08.2004

View Postgabicen, on 4th August 2011, 23:57, said:

Presa si ziaristii aferenti se autoproclama uneori a patra putere in stat.

Daca primele trei puteri in stat sunt independente teoretic, presa este independenta - practic?

Stiu ca presa are rol de de transmitere a informatiei, de educatie, de manipulare si influentare a opiniei publice.
  
Ziaristii se lauda ca sunt independenti.
Dar din ce observ pe tv/ziar/internet se pare ca nu exista ziaristi independenti.

Pot sa afirm ca presa/ziaristii sunt numai niste papusi cumparate si interesate numai de banii personali.
Ziaristii poate ca au o gandire independenta dar, de obicei, au doar un buzunar deschis larg catre cei care vor sa-i foloseasca ca "opinie ziarist".

Credeti ca a patra putere in stat - presa/ziaristii -  este independenta?

daca era a 4 a putere in stat azi era geoana presedinte  :thumbup:

si ca sa raspund si la intrebare: nu exista presa/ ziaristi independenti.cel putin in Romania dar tind sa cred ca si pe afara e cam aceeasi mancare de peste (mai pe fata cum e in Romania sau mai pe ascuns)

#14
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postunic_jul, on 5th August 2011, 12:39, said:

daca era a 4 a putere in stat azi era geoana presedinte  :thumbup:

adevarul e ca basescu a castigat corect alegerile.

#15
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.644
  • Înscris: 21.03.2008

View Postgabicen, on 5th August 2011, 00:57, said:

Credeti ca a patra putere in stat - presa/ziaristii -  este independenta?
NU.
Ziaristii sunt independenti de patron si ar face orice pentru acesta.

View Postunic_jul, on 5th August 2011, 12:39, said:

daca era a 4 a putere in stat azi era geoana presedinte  :thumbup:
Iar din 4 in 4 ani puterea s-ar stabili printr-un sondaj de opinie. :thumbup:

#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.939
  • Înscris: 28.11.2006

View PostAiguraKakuru, on 5th August 2011, 01:28, said:

Deontologia se termina in momentul in care nu mai poti sa iti castigi painea, cand ramai fara job.

Or, pur si simplu, ziare de stiri echilbrate nu se vand. O stire prezentata calm si obiectiv e neinteresanta. Romanul are nevoia de a se mania in mod proletar, are nevoie de o stire deja digerata, si cu concluziile trase. El trebuie sa stie doar cine-i miselul si sa se enerveze, sau sa tolereze in mod masochist tot felul de aratari de genul Becali, starurile de la OTV etc. Cu o stire sau o analiza calma, cu fapte si cifre, deja l-ai pierdut. Si daca ai pierdut publicul, adio vanzare, adio salar.
Total de acord. Insa as adauga ca publicul este si cum il educi. Daca ar exista mai multe emisiuni de informatie pura, fara comentarii partizane de 2 lei, publicul ar invata sa-si faca singur o parere despre ceea ce vede, fara sa vina alde Ciuvica & co. sa-i bage cu de-a sila parerea in cap. Din acest punct de vedere internetul e mai bun, pentru ca poti sa citesti doar stirea si sa sari peste comentarii.

Si, ca sa raspund la intrebarea din titlu: nu stiu daca presa e a patra putere in stat, dar cu siguranta e prima opozitie :D

#17
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcosty_ytsoc, on 5th August 2011, 23:50, said:

adevarul e ca basescu a castigat corect alegerile.

Unde, ca in Romania le-a pierdut. Aaaa, ca l-au ales cei din "diaspora" si care intre noi fie vorba habar nu aveau cine este Basescu T., doar au votat ca sa nu ne reintoarcem cumva la comunism, vezi "Doamne" ca asa ceva ar mai fi posibil. ha,ha,ha,ha....

Editat de poadol, 06 august 2011 - 12:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate