Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 

Preturi benzinarii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006
Oricum, la ziare si tigari preturile sint ca in tot orasul, deci nevoile de baza sint acoperite. Cred ca si cafeaua e la preturi normale. Altminteri, ma numar printre cei care cumpara de la benzinarii. Cind fac plinul, fac si popas, si am pofta de un foietaj cu visine, o inghetata, o apa rece etc. Ma refer carevasazica la drumuri lungi, nu in oras. In oras folosesc benzinaria pentru cumparaturi numai daca nu am de unde sa iau o bere rece la 2 noaptea, tre sa intru repede sa iau o atentie pentru o vizita, sau cazuri de genul asta. Un avantaj este ca benzinariile au parcare si cumparaturile dureaza putin, deci, cind esti in trafic, grabit, sint mai la indemina decit un Mega Image.

Edited by abancor, 03 August 2011 - 11:16.


#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttfmercedez, on 3rd August 2011, 10:52, said:

Tie ti s-ar parea normal sa dai pret triplu pe o aspirina , doar pentru ca in situatia respectiva esti nevoit sa fii prostul care da, pentru ca te doare maseaua, si n-ai de ales?
Uh, da - atita vreme cit nu e un serviciu de stat sa zic ca pot sa votez macar indirect ce vreau sa fie disponibil si la ce pret. Lasa ca nu scoti un salariu din doua aspirine vindute pe noapte dar oricum chiar daca vezi lumea cumparind chestii de la "non-stop" noaptea nu inseamna ca aia n-ar fi cumparat marfa aia oricum cind se deschidea magazinul dimineata. Adica profitul adus in plus non-stop-ului poate sa fie infim. Cind profitul e mare apare de obicei concurenta care regleaza lucrurile.

#39
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Posttfmercedez, on 3rd August 2011, 11:52, said:

Ce raspuns inteligent.  Sa zicem ca te apuca o durere de masea noaptea, si in oras sunt 100 de farmacii. Dar numai una e non stop, deci 99 sunt inchise.
Tie ti s-ar parea normal sa dai pret triplu pe o aspirina , doar pentru ca in situatia respectiva esti nevoit sa fii prostul care da, pentru ca te doare maseaua, si n-ai de ales?
Cam asa e si cu benzinaria. Ti-e sete, sau tu poate ai mai rabda, dar vrea copilu sa bea, si opresti la benzinarie, si hopa, preturi marite la aceleasi produse.

Tu ce nu pricepi domne ca daca ai un pic de atentie si de interes nu te prinde nici durerea de masea noaptea fara aspirina, nici sete pe drum? Iti iei din timp, ca nu e inginerie chimica sa te prinzi ca la un drum de 2 ore i se face copilului sete sau ca din cand in cand te mai apuca si durerea de masea sau de altceva si ca ar fi cazul sa ai si tu o provizie de aspirina si furazolidon. Ce vrei tu sa spui este ca de fapt ti-e lene sa te aprovizionezi cu niste chestii de baza din timp si ca te enerveaza ca exista oameni care profita de lenea si ingalarea ta si te taxeaza in consecinta. Comoditatatea costa, dar vad ca tu nu vrei sa pricepi asta.

#40
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Ete scart. Eu am rabdat cand eram copil de toate cele. Inclusiv de sete. Lasa ca nu moare copilul pana ajungi la un magazin cu preturi pe care ti le permiti.

Durerea de mase nu trece cu aspirina.

Daca te stii cu copii care nu rabda de nimic dupa tine, ia-ti nene lada frigorifica plina cu toate cele din Carrefour.

Benzinaria are dreptul sa vanda cu cat vrea patronul. Tu ai dreptul sa iti continui drumul.

#41
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View PostSexandLoto007, on 2nd August 2011, 18:21, said:

Nu m-ati inteles. Avem un drum lung de 20-30-40km, fara urma de convietuire. Pe dreapta, un OMV. Yupii.... alimentam (la un pret comparabil cu vestul Europei, dar..... salar ioc, in fine). Vreau o apa, o cafea, un suc.

Sunt perfect de acord cu ideea, iti convine bine, nu-ti covine, pa! Dar mi se pare ca e o batjocura sa pui o suprataxa de 200-300% pe produse...
Cine te-a oprit sa intri intr-un Pennys Market, Kkaufland ori La Bia & Coltul Blocului undeva pe traseu?  :huh: Sau era singura constructie a traseului tau prin desert?
PS: Red Bull 20 de lei? Pachetul de cate?

#42
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostSexandLoto007, on 2nd August 2011, 18:08, said:

Cata nesimtire mai au astia de la benzinarie, sa vinda produse la preturi triple sau chiar vadruple decat in orice magazin normal !?!?
Profita de saracii conducatori auto, care zic "hai ca nu mai intram in supermarket/magazin/butic, luam de aici"!

Ce parere aveti?
Pfui, de aia sare benzina de 5.6 lei... ?!

View PostAlexIP, on 2nd August 2011, 20:13, said:

Cred ca era 19,99 setul de 4 bucati, totusi.
In mod sigur, nu (cred ca nici in alimentara nu-l gasesti asa de ieftin :)).

Eu ma intreb altceva: traim in aceeasi tara?! Cred ca doar pe la 4 dimineata in creierii muntilor (si prin centrul Bucurestilor) sa nu gasesti un magazin de la care sa cumperi suc si aspirina la un pret normal.

#43
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBogdan R, on 3rd August 2011, 11:49, said:

.........Alea-s incluse deja  in adausul comercial practicat la carburant........

am explicat deja cum functioneaza majoritatea omv-urilor: tot ce tine de combustibil e al OMV-ului, restul din benzinarie(spalatorie, angajati, magazin etc) tine de cel ce a luat franciza. serviciile respective nu sunt incluse in pretul carburantului (gandeste-te si tu un pic, sunt o gramada de benzinarii unde nu ai aceste servicii dar combustibilul nu e mai ieftin)

#44
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010

View PostSexandLoto007, on 2nd August 2011, 18:21, said:

Nu m-ati inteles. Avem un drum lung de 20-30-40km, fara urma de convietuire. Pe dreapta, un OMV. Yupii.... alimentam (la un pret comparabil cu vestul Europei, dar..... salar ioc, in fine). Vreau o apa, o cafea, un suc.

Sunt perfect de acord cu ideea, iti convine bine, nu-ti covine, pa! Dar mi se pare ca e o batjocura sa pui o suprataxa de 200-300% pe produse...
  Nu stii sa scuipi? Scuipa pe rafturile si produsele pe care ti le baga-n nas cand te duci sa platesti carburantul. Benzina nu gasim la Alimentara, dar sucuri si biscuti da. Deci, daca ar fi mai putini fraieri care cumpara de la benzinarii si altceva decat carburant, ar scadea si ei preturile pana la un nivel acceptabil, dar asa... :confuzzled:

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
inca un thread in care imbecilii isi etaleaza ce altceva decit imbecilitatea? oare cind o sa priceapa imbecilii ce inseamna economie de piata & shit? cristoase :(

#46
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010
Cateodata chiar au dreptate unii care se cred imbecili: chiar sunt :first: (Pitagora)

#47
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005

View Posttupeu4you, on 2nd August 2011, 23:02, said:

Eu la omv doar imi spal masina cu o fisa care costa 5 ron . Nimic altceva , nici macar nu alimentez de acolo prefer lukoil sau petrom si asta datorita nesimtirii preturilor. Asta e modul meu de a protesta fata de adaosurile astea uriase.

N-au avut tupeu sa mareaca pretul in fata concurentei, asa ca l-au pastrat INSA au scazut drastic timpul de operare al unei fise. Undeva la 150 de secunde, parca atat am cronometrat ultima oara desi ei spun 3 minute, chiar 3 jumate. A fost ultima oara cand am facut greseala sa aleg "fisa" lor. Inainte de, timpul era de 5 minute (300 de secunde) mai era ceva insa chiar si vara foarte rar mergea si incalzitorul de apa, sa nu mai vorbesc iarna ...

Can ma refer la concurena, vorbesc despre MOL, fisa 7 RON, mai nou 7.5 insa ai parca 7 minute de jet, daca nu mai mult, de n-aic e face cu el. Nu mai vorbesc ca unele statii MOL din tara au primit echipament nou ultra-modern de spalare la fisa.

Am testat noul aparat la MOL-ul din Oradea (zona Gradina Zoo) ... a fost extraordinar ! Lancea cred ca avea o capacitate de vreo 500 de litrii pe ora, etrem de puternic, sampon de calitate, ceara, timp berechet pentru 3-4 ture de clatire ... am fost la cateva zile de la instalare. Stiu ca nu tine mult insa aceste echipamente si mai si intretin.

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,210
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_Smiley_, on 3rd August 2011, 23:04, said:

am explicat deja cum functioneaza majoritatea omv-urilor: tot ce tine de combustibil e al OMV-ului, restul din benzinarie(spalatorie, angajati, magazin etc) tine de cel ce a luat franciza. serviciile respective nu sunt incluse in pretul carburantului (gandeste-te si tu un pic, sunt o gramada de benzinarii unde nu ai aceste servicii dar combustibilul nu e mai ieftin)
Nu ma refer neaparat la OMV insa la benzinariile automate, cel putin in Vest, preturile la carburant sunt ceva mai mici.
Evident ca marfa din magazin nu are legatura cu pretul carburantului insa serviciile la pompa ar trebui sa aiba...

#49
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
tu pari sa ai nevoie de un desen ca sa pricepi :)
serviciile de la pompa sunt oferite de catre angajati ai francizatului, iar acesta face (in principal) profit din vanzarile din magazin (nu din combustibil)
combustibilul e adus de francizor(OMV), vandut de catre angajatii francizatului, dar profitul se duce inapoi la francizor

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,210
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_Smiley_, on 4th August 2011, 09:31, said:

serviciile de la pompa sunt oferite de catre angajati ai francizatului, iar acesta face (in principal) profit din vanzarile din magazin (nu din combustibil)
Nu contest, nu am date ca sa pot compara sumele. Eu la benzinarii bani mai multi las pe carburant (cam 350-400 euro/luna), ce dau pe alte cumparaturi e nesemnificativ (poate 10 euro luna). Daca toti ar fi ca mine, le-ar da magazinele faliment.

View Post_Smiley_, on 4th August 2011, 09:31, said:

combustibilul e adus de francizor(OMV), vandut de catre angajatii francizatului, dar profitul se duce inapoi la francizor
Nu se imparte intre francizat si francizor?

Edited by Bogdan R, 04 August 2011 - 10:06.


#51
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
apai nici cu mine nu fac aia afaceri. e arhi-cunoscut ca-i mai scump la benzinarie ca la supermau. in schimb, daca ajung la 1 dimineata in drum spre casa si am chef sa mai imi iau o bere, e deschis pe cand aprozarul a tras oblonul la 10.  asa se face ca uiaga de bere-i 1,40 fata de 0,85 la aprozar.
apoi io nu cred ca am vazut vreodata doza de red bull la peste 3,50. de regula-s undeva pe la 2,80.

#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,210
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPengoon, on 4th August 2011, 11:20, said:

apai nici cu mine nu fac aia afaceri. e arhi-cunoscut ca-i mai scump la benzinarie ca la supermau. in schimb, daca ajung la 1 dimineata in drum spre casa si am chef sa mai imi iau o bere, e deschis pe cand aprozarul a tras oblonul la 10.  asa se face ca uiaga de bere-i 1,40 fata de 0,85 la aprozar.
Clar!  Oricum vad ca o duci bine, indiferent de unde-ti iei berica, aici costa cam dublu.

Concluzie: cumperi de la benzinarie cand cativa lei sau 1-2 euro in plus nu conteaza la buget, eventual cand e ceva urgent. In rest, cumparaturile se fac din alte locuri...

Edited by Bogdan R, 04 August 2011 - 10:51.


#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,567
  • Înscris: 15.06.2007

View Postblack_dizzy, on 3rd August 2011, 14:00, said:

Tu ce nu pricepi domne ca daca ai un pic de atentie si de interes nu te prinde nici durerea de masea noaptea fara aspirina, nici sete pe drum? Iti iei din timp, ca nu e inginerie chimica sa te prinzi ca la un drum de 2 ore i se face copilului sete sau ca din cand in cand te mai apuca si durerea de masea sau de altceva si ca ar fi cazul sa ai si tu o provizie de aspirina si furazolidon. Ce vrei tu sa spui este ca de fapt ti-e lene sa te aprovizionezi cu niste chestii de baza din timp si ca te enerveaza ca exista oameni care profita de lenea si ingalarea ta si te taxeaza in consecinta. Comoditatatea costa, dar vad ca tu nu vrei sa pricepi asta.
Pai se pare ca tu nu pricepi, ca eu doar dezaprobam politica de comert a benzinariilor. Eu de fel , in 3000km ultima data , nu am cumparat decat motorina, si nimic in plus, eu pot sa-mi iau de unde imi place. no problem. Daca ai fi citit cu o postare de-a mea in urma , poate pricepeai.
Nu stiu de unde cacat ai tras concluzia ca , comoditatea costa si eu nu vreau sa pricep... nu stiu ce pricepi tu in schimb..  Fudulia si prostia s-au platit din totdeauna.

#54
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Geniul lu' mama mic si agresiv, din moment ce te plangi de politica de preturi a benzinariilor, este clar ca tu nu pricepi ca intr-adevar comoditatea costa, iar politica lor de preturi reflecta exact acest lucru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate