Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Se vor mari iar preturile la energie si gaze! UE si FMI au grija de romani.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#19
duster2010

duster2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,912
  • Înscris: 29.01.2011
atunci trebuie sa respecti regulile lor adica preturile la energie trebuie liberalizate


Quote

PAI VEDETI CA EI FAC REGULILE!

Ei fac jocul- interesele lor sunt pe primul plan!
Ati vazut de ce nu mai suport eu EURO si smecherii care conduc ue- comisarii franco-germani.

#20
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Piața energiei nu este liberă.
S-a creat un miraj mediatic cum că piața energiei ar fi liberă.
Energia are 3 componente majore.
1. Combustibilul: păcură, gaze naturale, cărbuni, petrol
2. Fabricare
3. Distribuție

Singura componentă liberă din ecuație este combustibilul care se vinde celui care licitează cel mai mult.

Celelalte 2 componente, fabricarea și distribuția au caracter local, monopolist.

Eu ca și consumator de energie, dacă vreau să cumpăr din Albania curent electric, NU pot.
Adică la sfârșitul lunii să vină un albanez la mine acasă, să-mi citească contoarul și să-l plătesc.

Dacă vreau să cumpăr din Albania cartofi, pot.

România în ansamblu nu are o problemă cu distribuția și fabricarea energiei. Aceste 2 componente sunt reglate pe realitățile pieței dar mai ales ale voinței politice.
România fiind ieftină își poate alimenta cu energie ieftină industria.
Energia ieftină contribuie la competitivitatea produselor românești la export.

Scumpirea energiei duce la o diminuare a competitivității, implicit a exporturilor.
Ei vor scumpirea prețurilor pt. a ne sabota și așa firava brumă de producție industrială pe care o avem.

 Wezzart, on 3rd August 2011, 01:28, said:

iti place ca poti calatori in UE fara viza?
atunci trebuie sa respecti regulile lor adica preturile la energie trebuie liberalizate
Vreau să călătoresc în Uniune fără viză la fel cum și ei vor să călătoarească în România fără viză.
Regulile nu sunt ale lor. Sunt ale noastre ale tuturor pt. că aici suntem parteneri, nu vasali.

Din intrarea României în UE, nu România a avut de câștigat, dimpotrivă, balanța de plăți arată că ei au avut de câștigat.
Noi le-am oferit lor privilegii deci noi trebuie să le cerem la schimb alte beneficii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate