Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Animale salbatice - de ce tin unii oameni asa ceva?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#37
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 asasinuxp, on 30th July 2011, 19:55, said:

Sigur ca are,ei vor sa fie altfel,sa detina animale pe care altii nu le pot intretine,sa-si arate bogatia.

 poadol, on 30th July 2011, 21:07, said:

de ce tin unii oameni asa ceva?  
- ei vor sa fie altfel, sa-si arate bogatia
bine macar ca am mai gasit un sinonim pentru prostie
ppentru unii sa te comporti ca un idiot inseamna sa-ti arati bogatia....

si eu care credeam ca oamenii bogati isi iau jipan....

Edited by bubalus, 31 July 2011 - 00:22.


#38
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Orice animal e si de prada. Papagali, pisici, ciini..... :naughty:

#39
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 Nemesis-, on 30th July 2011, 19:57, said:

Vor sa iasa si ei in evidenta asa, pt ca altfel nu pot  :rolleyes:

Probabil au puţa mică şi asta e un soi de revanşă... :bigwhitegrin:

La modul serios vorbind, deţinerea unor astfel de orătănii ar trebui interzisă prin lege, nu e nevoie să mai explic de ce.

#40
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Ma intreb cat va trece pana cand va scapa un tigru si va manca vreun trecator.

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
citi sarantoci frustrati pe-aici. ma mir ca n-a zis nici un imbecil "nu sint bani de pensii si unii cresc tigri" :first:

#42
ElaxC

ElaxC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.06.2010

 takillya, on 30th July 2011, 21:00, said:

mi se pare o cruzime sa tii un animal salbatic ca si animal de companie. hai ca o pisica poti sa mai tii, ca are loc destul, dar un leu sau un tigru? ce faci cu el, il tii inchis tot timpul?

Nu. Il scoti in lesa pe bulevard  :coolspeak: .

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004

 takillya, on 30th July 2011, 21:00, said:

mi se pare o cruzime sa tii un animal salbatic ca si animal de companie. hai ca o pisica poti sa mai tii, ca are loc destul, dar un leu sau un tigru? ce faci cu el, il tii inchis tot timpul?
intrebarea este cine dracu ti-a zis tie ca aia care au tigri stau la garsoniera in berceni? :lol:

#44
Sulamita

Sulamita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 21.01.2010
Fiica mea ma bate la cap de ceva timp sa fiu de acord sa aiba un sarpe sau un paianjen din ala paros.  Am stat pe ganduri, cum ar fi sa stau cu aceste animale in aceeasi casa. Daca scapa sarpele accidental? De care e mai bine sa ai, veninos sau din aia care te strang? Ma  mai gandeam ca poate scapa si la vecini pe langa conducte.
Am stat si am facut diverse scenarii, toate mi-au itnarit convingerea ca e imposibil sa am de astea in casa.
Inte timp am avut acces si la anumtie informatii despre hranire, conditii incare trebuie sa tii un sarpe. Costa destul, ai nevoie de terariu cu umidificator, instalatie pentru reglarea temperaturii, plus sa mai cresti si soareci. Chiar merita pentru unii acest efort?

#45
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 pro-civilizatie, on 31st July 2011, 14:44, said:

Ma intreb cat va trece pana cand va scapa un tigru si va manca vreun trecator.

Doar un trecator  nevinovat / o trecatoare nevinovata , nu cumva mai multi / mai multe  :bye: ?

#46
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Sulamita, on 31st July 2011, 17:45, said:

Fiica mea ma bate la cap de ceva timp sa fiu de acord sa aiba un sarpe sau un paianjen din ala paros.  Am stat pe ganduri, cum ar fi sa stau cu aceste animale in aceeasi casa. Daca scapa sarpele accidental? De care e mai bine sa ai, veninos sau din aia care te strang? Ma  mai gandeam ca poate scapa si la vecini pe langa conducte.
Am stat si am facut diverse scenarii, toate mi-au itnarit convingerea ca e imposibil sa am de astea in casa.
Inte timp am avut acces si la anumtie informatii despre hranire, conditii incare trebuie sa tii un sarpe. Costa destul, ai nevoie de terariu cu umidificator, instalatie pentru reglarea temperaturii, plus sa mai cresti si soareci. Chiar merita pentru unii acest efort?
Ia-i niste pui de gaina, dupa o saptamina, daca mai vrea sarpe, ii zici ca o sa mince puii. :)

#47
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

orătănii
Uite unde era Fat Frumos
Tigrii sunt orice da oratanii

#48
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Pentru ca nu inteleg ca un animal salbatic nu e o jucarie. Era o tipa care era dresoare de tigri, ii pupa in bot, dormea cu ei in apartament si aparent credea ca sunt doar niste pisicute mai mari pe care ea le controleaza. Pana cand pisicutele s-au gandit ca totusi sunt animale salbatice, carnivore, care in mod normal nu sunt prietene cu omul, asa ca in final au gasit-o pe tipa sfasiata de rasfatatii ei.

Si mai e si partea a doua, indiferent cat terenul ai, ma indoiesc ca e cat jungla/savana/padurea/whatever. Un animal salbatic nu are ce sa caute in captivitate, din punctul meu de vedere ar trebui inchise si gradinile zoologice. Si-asa jumate din copiii din oras n-au vazut niciodata o vaca reala (adica nu la televizor sau pe net) si au impresia ca porumbul vine direct in forma de popcorn, nu cred ca ar fi o mare tragedie daca n-ar vedea niciodata animale salbatice "pe viu". Eu oricum imi aduc aminte ca m-a deprimat gradina zoologica atunci cand eram mica, am inceput sa plang cand am vazut un urs care pana si pentru mine, copil de 4-5 ani, era in mod evident chinuit si nefericit.

#49
fat_frumos_barosanu

fat_frumos_barosanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 17.07.2011

 tamtamtam, on 1st August 2011, 00:18, said:

Uite unde era Fat Frumos
Tigrii sunt orice da oratanii
Unde era ???

#50
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 Mosotti, on 31st July 2011, 16:21, said:

intrebarea este cine dracu ti-a zis tie ca aia care au tigri stau la garsoniera in berceni? :lol:
Bai @Mosotti , cit de departe doresti sa ajungi cu... , nu stiu , completeaza singur  ? Unde dau de tine , numai contre si fite de Ubermensch , aici e vorba de tigrii , ce rahat stii tu despre tigrii ? Eu recunosc , nu prea stiu nimica , dar am bun simt , realizez ca necesita conditii speciale , desi cel mai bine ar fi sa fie lasate LIBERE , ba deontologule. Asa ca stai in banca ta ca deja pe mine personal ma scirbesti cu opiniile tale de mare cunoscator in orice.
Daca esti cunoscator , care este habitatul minim al unui tigru , consumul caloric minim/zilnic , hrana preponderenta si pina la urma de unde sintem noi  asa de siguri ca tigrii au nevoie de afectiunea noastra ?

Edited by LILDEBUL, 02 August 2011 - 15:14.


#51
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

 LILDEBUL, on 2nd August 2011, 15:13, said:

Bai @Mosotti , cit de departe doresti sa ajungi cu... , nu stiu , completeaza singur  ? Unde dau de tine , numai contre si fite de Ubermensch , aici e vorba de tigrii , ce rahat stii tu despre tigrii ? Eu recunosc , nu prea stiu nimica , dar am bun simt , realizez ca necesita conditii speciale , desi cel mai bine ar fi sa fie lasate LIBERE , ba deontologule. Asa ca stai in banca ta ca deja pe mine personal ma scirbesti cu opiniile tale de mare cunoscator in orice.
Daca esti cunoscator , care este habitatul minim al unui tigru , consumul caloric minim/zilnic , hrana preponderenta si pina la urma de unde sintem noi  asa de siguri ca tigrii au nevoie de afectiunea noastra ?
ce sa stie gigi mafiotu ce e aia habetat.

#52
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
Dupa creierul meu si sobolanii de Guineea, cobaii, papagalii, pestii de acvariu, testoasele, dihorii si ce alte vietati e la moda sa ai acasa sint tot animale salbatice. Cel mult unele dintre ele pot fi considerate semi-domesticite. Cu toate astea o multime de iubitori de animale prefera sa nu le lase sa isi traiasca viata in habitatul lor natural (care NU e pe linga casa omului - decit daca vin sa se hraneasca) si le vor neaparat in captivitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate