Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

De ce se studiaza poezia la scoala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#217
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Posttamtamtam, on 5th July 2011, 20:09, said:

1. Dupa ce am discutat legat de droguri numai fac vreodata greseala asta (si nu,nu consum si n-am consumat,nici macar nu fumez )


2. Daca nu ma pasioneaza sunt slabe sansele


3. Care e relevanta ? Sunt de filo,bio-chimie ,sunt mai multe profile

4. Deloc,da-mi tre diploma
   Sunt cat se poate de practic

5. Meh la geometrie n-am priceput si a inceput sa mi se para repulsiva materia.Am ramas in urma la geometrie si de-acolo s-a dus totu de rapa.Daca nu esti pasionat la mate nu reusesti si orice farama de interes fata de mate mi-a fost zdrobita pentru totdeauna de matematica

1. Ok, am inteles. Imi pare rau. :(

2. Ar fi util sa vezi cum faci in asa fel incat sa nu fii numai pasionat ci si responsabil.

3. Este relevanta, ma gandeam si la posibilitatea de a fi la un liceu industrial de exemplu.

4. Nasol, tipul asta de gandire e foarte pagubos. Iti trebuie si o medie la diploma aceea, e drept depinde ce vrei sa faci cu ea. Si cum acuma se intra la facultate, la majoritatea fara examen de admitere e cam nasol. Totusi daca vrei sa urmezi o facultate la stat iti trebuie medie maricica la bacalaureat. Si cine stie ce se mai schimba in doi ani, vei avea poate nevoie de cunostiinte solide ca sa urmezi o facultate.

5. Matematica e compusa din doua arii, geometrie si algebra. Inteleg ca nu-ti place geometria dar algebra? Si oricum tot nu e un argument.

Constat ca de fapt tu nu inveti mai deloc nu numai la romana, ai acumulat cunostiinte dandu-te pe net, ceea ce nu e rau, rau e ca nu le acumulezi si altfel.  D'asta nu te poti tu concentra la comentarii ca n-ai exercitiul invatarii si nici strategii. Eu am incercat sa-ti ofer cateva.

In tot cazul, iti urez succes.  :peacefingers:

#218
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
1. Ok, am inteles. Imi pare rau. sad.gif

N-ai de ce.Doar m-au stresat ca uite ce a patit x si y.Parca vorbeai cu peretii,la ei drogurile erau releeeeeeee,te distrugeau si am decis ca decat sa vorbesc cu peretii mai bine-mi vad de treaba mea

2. Ar fi util sa vezi cum faci in asa fel incat sa nu fii numai pasionat ci si responsabil.

Nu cred ca e foarte posibil decat daca se ingroasa gluma

3. Este relevanta, ma gandeam si la posibilitatea de a fi la un liceu industrial de exemplu.

Care e diferenta intre cele teoretice si industriale ?

4. Nasol, tipul asta de gandire e foarte pagubos. Iti trebuie si o medie la diploma aceea, e drept depinde ce vrei sa faci cu ea. Si cum acuma se intra la facultate, la majoritatea fara examen de admitere e cam nasol. Totusi daca vrei sa urmezi o facultate la stat iti trebuie medie maricica la bacalaureat. Si cine stie ce se mai schimba in doi ani, vei avea poate nevoie de cunostiinte solide ca sa urmezi o facultate.

Nu neg ca e pagubos dar multe chestii invatate la scoala nu-si au rostul.Daca as sti ca ce invat imi va folosi in viata in mod clar as fi atent dar asa

Quote

5. Matematica e compusa din doua arii, geometrie si algebra. Inteleg ca nu-ti place geometria dar algebra? Si oricum tot nu e un argument.
Poate nu e un argument pentru altii,dar pentru mine repulsiunea fata de o materie e (oarecum impropriu,e un fel de apel la emotie)

Quote

Constat ca de fapt tu nu inveti mai deloc nu numai la romana, ai acumulat cunostiinte dandu-te pe net, ceea ce nu e rau, rau e ca nu le acumulezi si altfel. D'asta nu te poti tu concentra la comentarii ca n-ai exercitiul invatarii si nici strategii. Eu am incercat sa-ti ofer cateva.
Si de invatat invat cand imi tre note :D faza e ca ma complac si cu note de 6-7.
In tot cazul, iti urez succes. peacefingers.gif
Merci

Incep sa cred ca las impresia de incult da faza e ca eu sunt lenes.De invatat invat

Edited by tamtamtam, 05 July 2011 - 19:26.


#219
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Concluzia mea dupa notele de la bac din ultimii ani si notele de la admitere de la facultati: suntem o natie de oameni din ce in ce mai prosti. Valorile multor persoane de azi sunt bunurile materiale si nu nivelul de cultura. Eu macar ma bucur ca inca mai exista angajatori si persoane care apreciaza un creier. Macar acolo stiu ca generatia de azi va pierde mult. Si ma bucur. :) Avem nevoie si de instalatori, tamplari, gunoieri. N-ai nevoie de bac pentru a presta astfel de servicii.

Poezia e cea mai usoara parte a limbii si liteaturii romane care se studiaza in liceu. Dupa 4 ani la poli sunt convins ca ma pot angaja la o discutie libera cu un proaspat absolvent pe orice text cu rime.

PS: pentru cei care va plangeti de cat de greu a fost bac-ul, cat de incarcata e materia, vedeti voi la facultate cand va trebui sa invatati intr-o sesiune cat tot bacul. Daca mai aveti si un job atunci sa va vad. Sigur, o sa ziceti ce mu***i sunt profii si ca sistemul e prost facut. Da, sistemul e prost, dar si studentii il depasesc la acest capitol.

#220
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Mi s-a acrit de genu asta de atacuri la persoane.O sa astept pana maine sa termine de citit cel ce a zis mai sus ca vrea sa vada unde merge apoi,cand a terminat o sa rog un moderator sa inchida/stearga subiectul.

#221
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View Posttamtamtam, on 5th July 2011, 19:54, said:

1. Geografie stiu din jocuri :D

2. Istoria efectiv imi place,citesc singur,caut articole pe net etc,aici stiu pentru ca o fac cu placere da la istoria Romaniei sunt praf,in general3. nu sufar tara asta si cam tot ce e legat de ea

1. Jeezas crist superstar  :OK:

2. Merge partea de la punctul 1. In plus vezi ca wikipedia nu se pune la "stiut istorie". Ofera ceva cunostiinte pentru cei de rand care vor sa citeasca si ei ceva despre un eveniment. Ca tu sa ai 2-3 domenii de interes la 16-17 ani (inteleg ca ajungi la Bac peste 2 ani) si acestea sa se rezume la "invatat din joc" si "citit pe net", nu stiu cum sa zic, dar dai dovada de o superficialitate care ar trebui sa te puna pe gandit. Exista carti si tratate de istorie si geografie. Daca iti plac cu adevarat aceste domenii, pe acolo ar trbui sa iti fie nasul, nu in articolase de pe net scrise de cine stie cine care are cine stie ce cunostiinte.

3. Vezi ca atunci cand ceva nu iti place, trebuie sa ai idee macar ce nu iti place (stiu ca suna ciudat, de aceea am si scris asa, ca sa atrag atentia ca nu e suficient sa zici nu imi place pentru ca oamenii e porci si inculti, trebuie sa vezi ce anume a dus la situatia actuala, care sunt defectele sistematice a sistemului pe care il gasesti prost/ineficient/enervant/agasant). Pentru ca doar ceva cunostiinte mai serioase iti pot da o idee despre motivele care au dus la situatia actuala care iti displace si doar asa poti sa reusesti sa eviti cu adevarat ceea ce iti displace si sa gasesti ceva mai bun. Multi zic "merg in strainatate" ca nu imi place aici. Crezi ca daca ajungi sa cari o roaba acolo, sau sa stergi la cur plodul unora sau batranii altora iti e cu adevarat mai bine decat aici? Cu ce te ajuta cu adevarat drumul mai bun, mancarea mai buna, sistemul educational mai bun din alta tara, daca tu acolo esti un pulete fara importanta. Sau crezi ca este cineva care sa iti ofere tie ceva, avand in vedere ca literatura nu cunosti (sunt sigur ca esti la fel de rau la literatura engleza cum esti la cea romana), stiintele trec pe langa tine ca pasarea in zbor peste desertul arid, geografia e o chestie aflata din jocuri (nu cred ca inveti pe acolo ce resurse se gasesc in Tanzania de exemplu) iar logica si cursivitatea exprimarii lipsesc dupa cum demonstreaza urmatorul text (chiar crezi ca exista cineva cu un nivel macar mediu de educatie care ar vrea sa auda idei exprimate astfel, mai ales cand vine vorba de probleme serioase de lucru, viata intr-un grup/colectiv sau cuplu?):

View Posttamtamtam, on 5th July 2011, 20:09, said:

Meh la geometrie n-am priceput si a inceput sa mi se para repulsiva materia.Am ramas in urma la geometrie si de-acolo s-a dus totu de rapa. Daca nu esti pasionat la mate nu reusesti si orice farama de interes fata de mate mi-a fost zdrobita pentru totdeauna de matematica[/b]

PS: Mi-a placut acel clip cu Hitler si BAC-ul. "Ca doar nu ar recunoaste ca in loc sa invete au arat in Farmville..."

Edited by SCORILO-CORYLLUS, 05 July 2011 - 20:33.


#222
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
La geografie stiu pana la ce s-a ajuns la scoala.In fine sunt incult,probabil dobitoc,de cand a fost facut topicul s-a zis.Ceva nou ?Astept cu nerabdare sa se inchida.Chiar daca nu se inchide fara mine o sa moara repede

#223
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009

View Posttamtamtam, on 5th July 2011, 20:01, said:

Mi s-a acrit de genu asta de atacuri la persoane.O sa astept pana maine sa termine de citit cel ce a zis mai sus ca vrea sa vada unde merge apoi,cand a terminat o sa rog un moderator sa inchida/stearga subiectul.

te simti cu musca pe caciula si de aia ti s-a acrit?

Asa, de curiozitate care a fost ultima carte pe care ai citit-o din placere, pentru ca asa ai vrut tu si nu pentru ca ti s-a dat de la scoala? La varsta ta descopeream ce fain e sa citesti o carte in limba engleza. Recunosc, mi-e rusine ca aman de vreo 2-3 ani sa citesc o carte in limba franceza. :(

legat de geometrie, faptul ca nu ai inteles-o la inceput nu inseamna ca e timpul pierdut. Poti oricand sa o iei de la 0 si sa recuperezi. E nevoie doar de vointa.

Nu ma intelege gresit, dar nu am scris aici ca sa te atac direct sau mai stiu eu ce. Din punctul meu de vedere faci ce vrei, dar ma uit la cei de-o varsta cu mine(22-23) de ani ce probleme intampina la angajare. Nu notele mari conteaza ci exact ce ai in cap. Daca nu incepi de pe acum sa faci ceva pentru tine, mai incolo va fi si mai greu.

#224
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

te simti cu musca pe caciula si de aia ti s-a acrit?
Nu,dar ma simt profund jignit cand mi se aduc remarci negative la cultura si inteligenta.Sunt singurele lucruri pe care nu le sufar.In timp ce inteleg jignirile cand ma prostesc si glumesc in orice alta situatie ma simt profund ofensat de remarcile aduse culturii sau inteligentei mele.Efectiv nu le sufar, sunt genu de chestii pentru care sunt capabil sa ignor un om o viata intreaga.

Quote

Asa, de curiozitate care a fost ultima carte pe care ai citit-o din placere, pentru ca asa ai vrut tu si nu pentru ca ti s-a dat de la scoala?
Cuvantul intreaga e nasol pentru ca am citit vreo 3 sferturi din The God Delusion da asta in timpul scolii.Faza e ca eu citesc doar in vacante deci nu prea am cand,doar vacanta asta.Tre sa citesc The selfish gene (am ajuns la jumate da am luat o pauza de cam o sapt pana acu,am avut alte chestii ) dar carte intreaga chiar nu stiu sigur,nu ca nu as citi da am obiceiu sa citesc mult si apoi sa ma opresc.Asa ma apucasem sa citesc istoria completa a Marii Britanii si pe la pag 200 asa (avea vreo 600 de pag cartea ) mi-am pierdut interesul.Oricum faza e ca citesc articole samd,daca-mi place o carte macar o deschid si strang bani sa mi-o cumpar

Quote

legat de geometrie, faptul ca nu ai inteles-o la inceput nu inseamna ca e timpul pierdut. Poti oricand sa o iei de la 0 si sa recuperezi. E nevoie doar de vointa.
Sunt la uman,nu-mi mai trebuie geometria.

Quote

Nu notele mari conteaza ci exact ce ai in cap.
Si scopu topicului nu era de a dezbate macar o problema a sistemului educational si gasirea unei eventuale solutii (ca nu se aplica,deh,e Rom da ma gandesc ca nu se stie niciodata desi nu-mi fac sperante ) motiv pentru care aparent sunt un dobitoc incult,care uraste scoala (nu pot sa zic c-o urasc da frate,daca si eu sunt incult  si am o cultura generala bine pusa la punct fata de altii de aia ce pana mea ziceti ? Si aia ''altii'' sunt multi de tot )
In alta ordine de idei nu stiu ce parere am lasat altora,dar stiu ca mi s-a acrit de remarci de genul.Efectiv nu le sufar asa ca o sa-mi iau talpasita.Sper ca asta sa fie ultimul meu post pe topicul asta
Noapte buna

#225
Trollolozaurusrex

Trollolozaurusrex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 24.05.2011
Poezia, aceasta minciuna calda, meliflua, emotionala, sofisticata, dar nevertheless, o minciuna. De ce minciuna ? Ofera o consolare la nevoie, pe langa faptu` ca intotdeauna prezinta ce ar putea fi, sau ar trebui sa fie, dar (mai) niciodata nu e. In schimb, iti da (pe langa consolare) un sentiment de inaltare, o escapada de moment in romantism din realitate. Iar ca poeti, soldati cu duiumul, putini generali. Si pana si aceia dand dovada, pe langa pasaje maiestuoase (gen shapeskeare, poe, kippling pana si eminescu) de banalitate si insensibilitate.O poezie nu poate fi catalogata ca arta de la un capat la celalalt. Not now, not ever. Ramane doar o minciunica partial misto, ce gadila auzu`.

Edited by Trollolozaurusrex, 05 July 2011 - 22:54.


#226
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Posttamtamtam, on 5th July 2011, 20:26, said:

N-ai de ce.Doar m-au stresat ca uite ce a patit x si y.Parca vorbeai cu peretii,la ei drogurile erau releeeeeeee,te distrugeau si am decis ca decat sa vorbesc cu peretii mai bine-mi vad de treaba mea

Care e diferenta intre cele teoretice si industriale ?


Nu neg ca e pagubos dar multe chestii invatate la scoala nu-si au rostul.Daca as sti ca ce invat imi va folosi in viata in mod clar as fi atent dar asa

Poate nu e un argument pentru altii,dar pentru mine repulsiunea fata de o materie e (oarecum impropriu,e un fel de apel la emotie)


Si de invatat invat cand imi tre note :D faza e ca ma complac si cu note de 6-7.

Incep sa cred ca las impresia de incult da faza e ca eu sunt lenes.De invatat invat

Am inteles ca nu poti vorbi cu ei orice.

In genere' cele industriale sunt considerate mai slabe ca si pregatire decat celalalte.

Iti va folosi da' ne intoarcem la square one, ce consideri tu a fi folositor? Mai degraba poti sublinia invers, ca e mult accent pe memorizare si putin pe gandirea critica. Indiferent cum anume inveti sa gandesti critic, te va ajuta pentru ca te va invata sa vezi o situatie din mai multe perspective, sa analizezi un fapt, oricare ar fi mult mai nuantat decat ai face-o altfel. S.a.m.d.

Nimanui nu-i place in mod deosebit sa faca ceea ce nu ii face placere, e pe undeva natural, insa trebuie sa discerni in ce situatie poti refuza sa faci ce nu-ti place si in ce situatii nu, dupa cum trebuie sa te gandesti la consecinte, in ambele situatii.

Da, aici sistemul de invatamant are si el partea lui de vina, dar unii profesori isi construiesc in asa fel materia incat te pot evalua altfel, adica nu te lasa sa gandesti conform principiului: "am nota deci nu ma asculta". ;)

Mie nu mi-ai lasat nicio impresie, pur si simplu discut pe tema, nu despre tine, nu sa te caracterizez pe tine e ideea principala. ;)

Edited by roua, 05 July 2011 - 23:06.


#227
thevoid

thevoid

    Sociopat

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,850
  • Înscris: 26.12.2009
Pfff, poezie, Godel, arta, geniu, si un mic Cpt. Scott revoltat. Mi-a luat ceva sa citesc, vad c-am sosit exact la timp, mi-a expirat suspendul :D
Dar sa lamurim neste trebi naspa.

@roua,

Nu ai inteles corect ce-i cu indecidabilele Godel (o propozitie nu e indecidabila oricum si oriunde!), nici nu ai cum pentru ca nici in carti, nici pe net nu exista explicatii pentru cei care nu sunt de specialitate. Una din hibele autorilor este ca nu explica pentru cei care nu sunt in domeniu. O sa iti ofer o demonstratie intuitiva/grafica, fara limbaj matematic (incluziune, negatie, etc), sper ca te va lamuri. Ceva de genul asta ar trebui sa se gaseasca pe net, sa inteleaga tot poporul.

Avem o masa mare.
Masa aceasta este un sistem A. Pe masa avem doua cutii in care putem pune bilete. Biletele care contin propozitii demonstrabile in sistemul A le punem in cutia dreapta, iar biletele care contin propozitii nedemonstrabile in sistemul A le punem in cutia stanga.

Pe masa mai exista o tava. Tava este sistemul B, care este inclus in A.
Pe tava, avem aceleasi reguli ca si pe masa, doua cutii in care se pot pune bilete. Biletele care contin propozitii demonstrabile in sistemul B le punem in cutia dreapta, iar biletele care contin propozitii nedemonstrabile in sistemul B le punem in cutia stanga.

Un exemplu de propozitie Godel (propozitie G) este: "G nu este demonstrabila in B".

B este tava. In care cutie plasam biletul care contine propozitia G de mai sus? Fiind o propozitie nedemonstrabila prin definitie, o plasam in cutia stanga.

Negatia propozitiei G este "G este demonstrabila in B".

Avand in vedere ca este negatia primei propozitii, ar trebui s-o plasam in cutia dreapta, la propozitii demonstrabile, ceea ce ar insemna ca poti demonstra ca G este demonstrabila in B.
Daca poti demonstra ca G este demonstrabila in B, atunci prima propozitie "G nu este demonstrabila in B" ar fi falsa si ar trebui bagata la propozitii demonstrabile, ceea ce ar contrazice definitia ca "G nu este demonstrabila in B".
Ca urmare "G este demonstrabila in B" este nedemonstrabila la randul ei si va fi plasata in aceeasi cutie cu negatia sa.

Rezulta paradoxul lui Godel, ambele propozitii ajung in aceeasi cutie desi sunt contradictorii, prin urmare valoarea de adevar a G este indecidabila in sistemul B.


Parasind acum tava (sistemul B), trecem pe masa (sistemul A) si plasam cele doua propozitii in cutii diferite.

"G nu este demonstrabila in B" - cutia dreapta
"G este demonstrabila in B" - cutia stanga.

pentru ca in cele doua propozitii se spune ca valoarea lor de adevar este absoluta numai in sistemul B, nu si in A care este mai larg decat B si curpinde B.


Alte exemple:

"Aceasta propozitie nu se refera la ea insasi" - paradoxul referintei de sine
"Aceasta propozitie este falsa" - paradoxul mincinosului (in propozitie se afirma ca este falsa, dar ea este adevarata in timp ce afirma despre ea ca este falsa)

Intre paradoxurile de mai sus si propozitiile Godel exista o mare diferenta. Nu poti pur si simplu sa inlocuiesti "nedemonstrabil" cu fals si "demonstrabil" cu "adevarat" pentru ca demonstrabil nu implica neaparat adevarat si nedemonstrabil nu implica un fals.


Deci atunci cand vorbesti despre indecidabile nu o faci la modul general pentru ca gresesti daca nu precizezi si sistemul in care conferi valoare de adevar.

Cam asta cu indecidabilele lui Godel. In cazul existentei divinitatii, la fel, aplicam regula lui Godel destul de fortat si vom obtine ceva de genul "chiar daca e posibil ca dumnezeu sa nu existe in sistemul nostru, el poate exista in alt sistem care-l include pe al nostru".


Godel insa trebuia sa transpuna treaba intuitiva de mai sus in limbaj matematic, asa ca a trecut la aritmetizarea problemei. Cam orice poate fi transcris in limbaj matematic (mai putin trairea artistica :D ).
"G este adevarata" devine in limbaj matematic "Numarul X are o anume proprietate".
Aici preia aritmetica Peano.



@daniela,


Teoremele lui Godel au la baza aritmetica Peano. Sub denumirea pompoasa de aritmetica Peano se "ascund" legile fundamentale are aritmeticii, ale numerelor naturale.

1. un numar este egal cu el insusi
2. a=b implica b=a
3. daca a=b si b=c implica a=c
etc

Godel si-a fundamentat teoremele pe baza unei premise si anume faptul ca aritmetica Peano este consistenta. Factorul de consistenta necesar validarii este notat cu omega.

In alte sisteme teoriile lui Godel nu mai sunt valabile.

Godel trebuia sa demonstreze carnatul de mai sus matematic, asa ca a asociat fiecarei propozitii matematice ( de tipul a=b si b=c implica a=c) un numar unic. Cum a facut? Pretty easy:

1. A luat tabelul ascii care asociaza fiecarei litere cate un numar
2. A folosit formula G(x1,x2,x3....xn)= Suma(pn^xn) unde pn reprezinta numerele prime corespunzatoare sirului de caractere

Spre exemplu pentru formula a=b

a - 97
b - 98
= - 61

G=2^97 + 3^61 + 5^98

Apoi s-au aplicat pentru numerele Godel regulile aritmeticii Peano, dupa care s-au decodificat rezultatele si s-a ajuns la unele indecidabile, prin urmare aritmetica nu este demonstrabila prin ea insasi. (daca mai tii minte, un numar G format ca produs de puteri ale numerelor prime poate fi recompus in factorii componenti, si astfel rezulta o propozitie).

Vezi ca-ti dau PM cu poze :)

#228
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
N-am citit toate paginile, dar...

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 19:30, said:

Sunt tare curios de ce se studiaza atatea poezii la scoala.
:confused:  Pentru ca au existat mai multe curente literare, multi autori si minti diferite, teme diferite s.a.m.d

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 19:30, said:

De ce doar poezii vechi ? Rappu de exemplu contine niste poezii (oarecum ) care intereseaza tineretu mult mai mult.Daca e sa invatam sa facem analiza pe text de ce sa nu o facem pe ceva modern  ? Rezultatele la BAC sigur ar creste
In primul rand nu toti rapperii sunt indeajuns de inteligenti incat sa lege doua propozitii sau macar sa transmita un mesaj concret. Niste oameni destepti ar fi baietii de la Agresiv sau CTC, dar chiar si asa nu-s convinsa daca ar fi intelesi de jumatate din elevii care dau Bacul... :lol:

@tamtamtam, nu pot decat sa-ti zic ca in timp o sa ti se acreasca sa te tot lupti... :)

Edited by crank_, 05 July 2011 - 23:46.


#229
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 19:30, said:

analiza pe text de ce sa nu o facem pe ceva modern
Ti s-a implinit visul. Acum poti sa analizezi fundul colegelor http://forum.softped...howtopic=788676

#230
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostTrollolozaurusrex, on 5th July 2011, 23:50, said:

Ramane doar o minciunica partial misto, ce gadila auzu`.
Prea mult spus minciunica, dar ok, daca asa iti lasa tie impresia, nu pot sa iti dau in cap.
Asta e si ideea, sa iti gadile auzul, sa te regasesti in ele... Sa te impresioneze o strofa sau un vers anume si sa-l tii minte ani de zile. :)

#231
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Ti s-a implinit visul. Acum poti sa analizezi fundul colegelor http://forum.softped...howtopic=788676
K
Rog moderatorii sa inchida/stearga threadul.

#232
danielad_1980

danielad_1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.05.2011

View Postthevoid, on 6th July 2011, 00:11, said:

Pfff, poezie, Godel, arta, geniu, si un mic Cpt. Scott revoltat. Mi-a luat ceva sa citesc, vad c-am sosit exact la timp, mi-a expirat suspendul :D
Dar sa lamurim neste trebi naspa.

@roua,

Nu ai inteles corect ce-i cu indecidabilele Godel (o propozitie nu e indecidabila oricum si oriunde!), nici nu ai cum pentru ca nici in carti, nici pe net nu exista explicatii pentru cei care nu sunt de specialitate. Una din hibele autorilor este ca nu explica pentru cei care nu sunt in domeniu. O sa iti ofer o demonstratie intuitiva/grafica, fara limbaj matematic (incluziune, negatie, etc), sper ca te va lamuri. Ceva de genul asta ar trebui sa se gaseasca pe net, sa inteleaga tot poporul.

Avem o masa mare.
Masa aceasta este un sistem A. Pe masa avem doua cutii in care putem pune bilete. Biletele care contin propozitii demonstrabile in sistemul A le punem in cutia dreapta, iar biletele care contin propozitii nedemonstrabile in sistemul A le punem in cutia stanga.

Pe masa mai exista o tava. Tava este sistemul B, care este inclus in A.
Pe tava, avem aceleasi reguli ca si pe masa, doua cutii in care se pot pune bilete. Biletele care contin propozitii demonstrabile in sistemul B le punem in cutia dreapta, iar biletele care contin propozitii nedemonstrabile in sistemul B le punem in cutia stanga.

Un exemplu de propozitie Godel (propozitie G) este: "G nu este demonstrabila in B".

B este tava. In care cutie plasam biletul care contine propozitia G de mai sus? Fiind o propozitie nedemonstrabila prin definitie, o plasam in cutia stanga.

Negatia propozitiei G este "G este demonstrabila in B".

Avand in vedere ca este negatia primei propozitii, ar trebui s-o plasam in cutia dreapta, la propozitii demonstrabile, ceea ce ar insemna ca poti demonstra ca G este demonstrabila in B.
Daca poti demonstra ca G este demonstrabila in B, atunci prima propozitie "G nu este demonstrabila in B" ar fi falsa si ar trebui bagata la propozitii demonstrabile, ceea ce ar contrazice definitia ca "G nu este demonstrabila in B".
Ca urmare "G este demonstrabila in B" este nedemonstrabila la randul ei si va fi plasata in aceeasi cutie cu negatia sa.

Rezulta paradoxul lui Godel, ambele propozitii ajung in aceeasi cutie desi sunt contradictorii, prin urmare valoarea de adevar a G este indecidabila in sistemul B.


Parasind acum tava (sistemul B), trecem pe masa (sistemul A) si plasam cele doua propozitii in cutii diferite.

"G nu este demonstrabila in B" - cutia dreapta
"G este demonstrabila in B" - cutia stanga.

pentru ca in cele doua propozitii se spune ca valoarea lor de adevar este absoluta numai in sistemul B, nu si in A care este mai larg decat B si curpinde B.


Alte exemple:

"Aceasta propozitie nu se refera la ea insasi" - paradoxul referintei de sine
"Aceasta propozitie este falsa" - paradoxul mincinosului (in propozitie se afirma ca este falsa, dar ea este adevarata in timp ce afirma despre ea ca este falsa)

Intre paradoxurile de mai sus si propozitiile Godel exista o mare diferenta. Nu poti pur si simplu sa inlocuiesti "nedemonstrabil" cu fals si "demonstrabil" cu "adevarat" pentru ca demonstrabil nu implica neaparat adevarat si nedemonstrabil nu implica un fals.


Deci atunci cand vorbesti despre indecidabile nu o faci la modul general pentru ca gresesti daca nu precizezi si sistemul in care conferi valoare de adevar.

Cam asta cu indecidabilele lui Godel. In cazul existentei divinitatii, la fel, aplicam regula lui Godel destul de fortat si vom obtine ceva de genul "chiar daca e posibil ca dumnezeu sa nu existe in sistemul nostru, el poate exista in alt sistem care-l include pe al nostru".


Godel insa trebuia sa transpuna treaba intuitiva de mai sus in limbaj matematic, asa ca a trecut la aritmetizarea problemei. Cam orice poate fi transcris in limbaj matematic (mai putin trairea artistica :D ).
"G este adevarata" devine in limbaj matematic "Numarul X are o anume proprietate".
Aici preia aritmetica Peano.



@daniela,


Teoremele lui Godel au la baza aritmetica Peano. Sub denumirea pompoasa de aritmetica Peano se "ascund" legile fundamentale are aritmeticii, ale numerelor naturale.

1. un numar este egal cu el insusi
2. a=b implica b=a
3. daca a=b si b=c implica a=c
etc

Godel si-a fundamentat teoremele pe baza unei premise si anume faptul ca aritmetica Peano este consistenta. Factorul de consistenta necesar validarii este notat cu omega.

In alte sisteme teoriile lui Godel nu mai sunt valabile.

Godel trebuia sa demonstreze carnatul de mai sus matematic, asa ca a asociat fiecarei propozitii matematice ( de tipul a=b si b=c implica a=c) un numar unic. Cum a facut? Pretty easy:

1. A luat tabelul ascii care asociaza fiecarei litere cate un numar
2. A folosit formula G(x1,x2,x3....xn)= Suma(pn^xn) unde pn reprezinta numerele prime corespunzatoare sirului de caractere

Spre exemplu pentru formula a=b

a - 97
b - 98
= - 61

G=2^97 + 3^61 + 5^98

Apoi s-au aplicat pentru numerele Godel regulile aritmeticii Peano, dupa care s-au decodificat rezultatele si s-a ajuns la unele indecidabile, prin urmare aritmetica nu este demonstrabila prin ea insasi. (daca mai tii minte, un numar G format ca produs de puteri ale numerelor prime poate fi recompus in factorii componenti, si astfel rezulta o propozitie).

Vezi ca-ti dau PM cu poze :)


bine ai revenit dom profesor :lol: vad ca ti-a priit vacanta.

#233
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,574
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttamtamtam, on 5th July 2011, 19:54, said:

Asta o sa fie greu asa ca-mi urez de pe-acum ''succesuri''
[...]

Nu stiu ce inteleg ei prin asta,nu citesc ganduri
[...]
Nu stiu,nu,nu stiu si in sfarsit,nu stiu.
[...]
Ca sa-mi fac pozitia clara,pentru ca am impresia ca m-am incurcat in idei si e posibil sa ma fi contrazis
[...]
La prima intrebare n-am idee.La a doua iti zic sincer ca nici media mea n-o stiu,stiu doar ca e 8 si ceva
[...]
Geografie stiu din jocuri :D

Istoria efectiv imi place,citesc singur,caut articole pe net etc,aici stiu pentru ca o fac cu placere da la istoria Romaniei sunt praf,in general nu sufar tara asta si cam tot ce e legat de ea
[...]
Si la romana nu invat atat de mult pentru ca nu ma pasioneaza.
[...]
Sunt praf la mate pentru ca nu mi-a placut vreodata mate.
[...]
N-am idee.Stiu ca mama m-ar bate la cap dar tata habar n-am

Dragul meu, prieteneste iti spun: In acest moment, esti un potential (spre foarte sigur) viitor loser. Da' din ala hardcore.
Sfatul meu este sa iti stabilesti foarte bine prioritatile in viata si sa stii foarte bine ce vrei sa faci, pentru ca tu in acest moment nu stii pe ce lume esti.  Si nu mai esti (chiar) un copil care sa-si permita starea asta. Mi-ar parea tare rau (sincer) sa te vad ingrosand randurile muritorilor de foame din tara asta, peste 3-4 ani, ca in felul asta, eu nu te vad luand bacul deci implicit nici terminand nu stiu ce studii si nici nu imi inspiri aptitudini (si nici background care sa te ajute) de businessman gen Becali, Mititelu sau altii.

Trezeste-te!

#234
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

eu nu te vad luand bacul
Stai linistit ca stiu pana cand ''am voie'' sa lenevesc.Profit si eu de timpu pe care-l am am totu pus la punct pentru cl a xii a (si vacanta dinainte de ).Prost nu sunt,sunt lenes,si lenea presupune amanarea efortului pe cat posibil (cel putin eu asa o vad ) dar lenes nu inseamna si prost (adica amanarea pana dai de dracu ).Cum ziceam,cand am nevoie invat,faza e ca pana in momentul de fata nu prea am avut nevoia asta si deci m-a durut undeva de medii (si tot am avut mediile medii as zice eu :D)

Cred ca tocmai mi-a venit o idee.Vad ca sunteti cativa pe aici care chiar va pricepeti la chestiile legate de invatat asa ca s-ar putea sa am niste intrebari.
La ce materii trebuie sa axezi daca vrei sa dai la drept ?
Cum faci sa inveti mate ?(sa nu-mi spuneti de ambietie ca nici dracu nu pricep asa,imi trebuie chestii clare )
Da la economie ? (recunosc ca la mate e doar daca o sa-mi trebuiasca vreodata )
Ce dracu se studiaza in cl a xiia la filozofie ?
Ce se poate intampla daca pana in a xii te doare undeva de note ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate