Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Cartela Prepay Digi.Mobil.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4918 replies to this topic

#883
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Nu. Eu am un prepay și nu îl văd în Digi care. Mi-ar fi de folos și mie.

#884
dragosmircescu

dragosmircescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.01.2007

View PostSunny220, on 27 decembrie 2015 - 21:50, said:

Cartela veche se poate încărca online ?

Da, am incarcat 1 euro pe cartela veche cu 0772 pe " Reincarca online" aici http://www.rcs-rds.ro/prepaid/
Trebuie verificat apoi creditul pentru ca nu vine SMS de confirmare.

Edited by dragosmircescu, 27 December 2015 - 22:46.


#885
Sunny220

Sunny220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2014
@dragosmircescu

Mulțumesc de confirmare.

#886
Chaostel

Chaostel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 16.07.2004


View Postarab, on 27 decembrie 2015 - 21:37, said:

Am uitat un mic-mare amanunt. Pe bonul de casa, se scrie clar valoarea reincarcata pe numarul prepaid si-n dreptul ei se specifica si la ce curs se calculeaza. E vorba de cursul BNR din ziua platii! Deci pretul in lei poate varia substantial functie de curs!Posted Image

Stai linistit, e un mic amanunt. De ex. in 2015 diferenta de curs euro-leu a fost sub un ban de la o licitatie la alta in sus sau in jos. Asta in 90 la suta dintre cazuri. Foarte rar a fost mai mare 1-2 bani.

#887
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
La toata lumea se calculează dupa cursul BNR. Daca nu, ar fi fost echivalentul in lei


#888
Wassy87

Wassy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.06.2014
Numarul scurt *1215 nu functioneaza pe SIM-urile noi. Mie imi da conectare imposibila. La *777 robotul este cel pentru abonamente. Eu cred ca numarul *1215 ar trebui sa fie numar de relatii cu clientii cu robot specific cartelelor.

Edited by Wassy87, 28 December 2015 - 04:27.


#889
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006

View PostChaostel, on 28 decembrie 2015 - 02:12, said:

Stai linistit, e un mic amanunt. De ex. in 2015 diferenta de curs euro-leu a fost sub un ban de la o licitatie la alta in sus sau in jos. Asta in 90 la suta dintre cazuri. Foarte rar a fost mai mare 1-2 bani.
Mai sa fie...intre 4,3 si 4,52 e diferenta mica? Cum reincarcarea se poate face si la 6 luni, valoarea in lei se simte un pic! Nu te imbogatesti, nici nu saracesti din asta oricum.

La alti operatori e cam batut in cuie un credit de 5 euroi sa zicem de exemplu.

#890
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,367
  • Înscris: 16.04.2014

View PostNFS01, on 24 decembrie 2015 - 17:43, said:

Portarea din prepay o... in digi prepay costa?

Se paote porta numarul in prepaid, nu implica niciun cost suplimentar.
Achizitia cartelei de prepaid are tariful standard de 2 euro, suma care se va regasi drept credit pe cartela.

View Postarab, on 24 decembrie 2015 - 18:40, said:

Ieri imi mergea accesul la *110#, azi nu!

Sa intelegem ca vechile cartele sim prepaid sunt cu totul altceva fata de cele noi? Difera plaja de numere, setarile de net si activarea de extraoptiuni? Oricum cele vechi nu aveau extraoptiuni, ci tarife standard. Banuiesc ca valabilitatea si perioada de gratie sunt totusi aceleasi!

Nici macar netul cu 5 euro nu mai merge activat pe cele vechi?

Daca sunt atat de diferite, care merita mai mult?

Optiunile pot fi activate pe noile sim-uri doar.

View Postmike-5, on 26 decembrie 2015 - 07:20, said:

1.Pot sa schimb simul prepay vechi cu unul nou,dar sa raman cu acelasi numar ?
2.La schimbare sunt costuri sau se face gratuit ?
3.Noul format de sim prepay este decupat in mai multe dimensiuni (sim normal,microsim..) ?

Se poate inlocui sim-ul fara costuri suplimentare.
Sim-ul este pre-decupat in nano si micro sim.

#891
AdalwinRo

AdalwinRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 03.03.2014

View PostGsmWorld, on 28 decembrie 2015 - 03:22, said:

La toata lumea se calculează dupa cursul BNR. Daca nu, ar fi fost echivalentul in lei
Nu este tocmai asa. Preturile la reincarcare difera in functie de operator. In cazul Vodafone si Telekom cursul de schimb valutar este unic lunar. La Vodafone este cel din ultima
zi de joi a lunii pentru toata luna urmatoare in timp ce la Telekom este un curs empiric stabilit de ei fara vreo legatura cu orice curs afisat de BNR. La Orange cursul este saptamanal si este dat de cursul afisat de BNR in ziua de joi pentru toate tranzactiile din saptamana urmatoare. Toti distribuitorii de reincarcare folosesc cursurile date de operator ori de BNR in cazul Orange.

#892
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008
Bun, acum... Tot nu e clar ce se intampla cu RN pe voce.
Dacă se schimba cartela SIM cu una noua, oferta care va fi? Va rămâne cea veche pana la alegerea unui alt plan tarifar?

#893
coronel

coronel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.08.2005
Care este perioada de gratie a Cartelei Digi Prepay?

#894
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,367
  • Înscris: 16.04.2014
Perioada de gratie este de 180 zile.

#895
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Creditul vechi se pastreaza la schimbarea SIM-ului sau raman doar cei 2 euro de pe cartela noua?

#896
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008
Pai în mod normal ar trebui schimbat doar plasticul.

Eu unul nu as renunta la vechea cartela. Cum ar poate vedea perioada de valabilitate?

#897
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,367
  • Înscris: 16.04.2014
Ca si o clarificare: Se poate utiliza RN voce pe sim-urile prepaid noi.

@joystick - Te pot ajuta pe tema aceasta, te rog sa imi comunici in PM numarul de telefon in cauza.

#898
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006

View PostAdalwinRo, on 28 decembrie 2015 - 10:08, said:


Nu este tocmai asa. Preturile la reincarcare difera in functie de operator. In cazul Vodafone si Telekom cursul de schimb valutar este unic lunar. La Vodafone este cel din ultima
zi de joi a lunii pentru toata luna urmatoare in timp ce la Telekom este un curs empiric stabilit de ei fara vreo legatura cu orice curs afisat de BNR. La Orange cursul este saptamanal si este dat de cursul afisat de BNR in ziua de joi pentru toate tranzactiile din saptamana urmatoare. Toti distribuitorii de reincarcare folosesc cursurile date de operator ori de BNR in cazul Orange.
Chiar si așa, nu e nicio diferența, tot după Euro se calculează, iar dacă Euro scade,  atunci tu plătești mai mult fe cat ar trebui,  ca sa nu mai zic, ca in 2015 diferențele de curs au fost f mici,  iar de simțit,  se simt cu siguranță mai tare la ceilalți operatori, pt ca 1% din 2-4€ va fi întotdeauna mai puțin ca suma decat 1% din 4-20€, cat sunt cartelele la ceilalți

#899
d0ct0ru

d0ct0ru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 26.01.2012
Mare atentie cu schmbul de la o cartela la alta, eu am fost sa imi trec numarul de prepay pe abonament inainte de craciun si cei de la RDS mi-au spus initial ca nu se poate.
Dupa ce am insistat putin au spus ca pana la urma se poate si au incercat sa faca trecerea.
Din pacate ca de obicei le-a dat ceva eroare sistemul si au zis ca in final nu se poate face trecerea pana nu rerzolva problema.
Am plecat de la sediul lor si am constatat ca nici simul de prepay nu mai functioneaza, m-am reintors le-am spus de problema dar au spus ca nu stiu cum sa rezolve si au pus o sesizare la colegii de la IT.
Asa ca din 23 decembrie si pana acum am ramas si fara telefon pt ca nu am alt numar si cine stie cat mai dureaza pana rezolva ei problema ori sa imi faca simul vechi de prepay functional ori sa pot trece pe abonament.

#900
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,367
  • Înscris: 16.04.2014
@d0ct0ru - Se poate face trecere de la prepaid DIGI la postpaid DIGI (abonament) cu mentiunea ca daca mai este credit pe cartela, va fi transferat in supraplata abonamentului.

Te rog sa imi oferi in PM numarul de telefon DIGI in cauza si un numar de telefon de contact pentru a verifica si remedia situatia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate