Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Cum se scapa de matreata?

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#109
BLACKTIME

BLACKTIME

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.04.2008
Cel mai bun e clear chiar daca dureaza 2 luni e bun,  eu am folosit toate sampoanele care arata reclama la televizor si nici unu nu a avut :thumbup:  efect.

#110
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007

View PostI-MAN, on Apr 10 2008, 19:07, said:

Exixta sapun cu sulf pentru par si sapun cu sulf pentru piele sau este unul singur si pentru par si pentru piele?
sapun cu suf este pentru cosuri parca.
Folosesc clear si este foarte bun.

#111
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostBlueSpirit, on Sep 14 2005, 12:05, said:

E obligatorie schimbarea marcii de sampon ?
e obligatoriu sa iei trimitere de la medicul de familie pt o consultatie la dermatolog, care sa te examineze si sa iti spuna care e problema. daca nu esti multumit de doctorul ala, te duci la altul, pana dai peste un doctor care e bun. exista tot felul de boli ale scalpului, nu cu "marci" de sampoane scapi de ele, ci cu sfatul medicului.

#112
alladinboss

alladinboss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2008
Head & Shoulders cel mai bun ;)

#113
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
d c nu incerci sa schimbi parul :))

nu prea conteaza samponul...q atat mai putin balsamul...dute la un medic sa iti faca un consult sa nu ai alergie la vreun ingrendient al samponului/balsam!

dak nu...o peruca!

#114
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 27.06.2004
Pentru ca am parul rar, o doamna doctor dermato, mi-a recomandat sa schimb samponul, anume Alpecin C1 si Alpecin Medicinal Forte. Am folosit aceasta combinatie aproximativ un an de zile, si pot spune ca nu am avut absolut deloc matreata. Numai ca la un moment dat, pentru ca nu am gasit sa cumpar C1, am luat A3 (sampon special impotriva matretii), si de cand folosesc asta, am matreata din belsug. Asa ca voi reveni la C1.

#115
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
Pentru crusta la sprancene exista solutie?As vrea sa stiu ca e cam suparatoare si cam o data la 2 saptamani trebuie sa o inderpartez manual cu unghia si ma cam irit.In plus cu orice crema cu care m-am dat fac crusta.Eu cred ca aceasta crusta e de fapt matreata pt ca si in cap am matreata. <_<

#116
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postgio_bari, on Apr 28 2008, 17:27, said:

Pentru crusta la sprancene exista solutie?As vrea sa stiu ca e cam suparatoare si cam o data la 2 saptamani trebuie sa o inderpartez manual cu unghia si ma cam irit.In plus cu orice crema cu care m-am dat fac crusta.Eu cred ca aceasta crusta e de fapt matreata pt ca si in cap am matreata. <_<
du-te omule la medicul dermatolog, e dermatita seboreica ceva, nu forumistii iti vor rezolva problema, doar DERMATOLOGUL.

pielea scalpului (a capului) e diferita de cea a fetzei, diferita de cea a pieptului, de cea a mainilor, etc. go to the doctor NOW !

#117
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008
Incearca sampon SelSun, preferabil de origine germana.

#118
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007

View Postgio_bari, on Apr 28 2008, 06:27, said:

Pentru crusta la sprancene exista solutie?As vrea sa stiu ca e cam suparatoare si cam o data la 2 saptamani trebuie sa o inderpartez manual cu unghia si ma cam irit.In plus cu orice crema cu care m-am dat fac crusta.Eu cred ca aceasta crusta e de fapt matreata pt ca si in cap am matreata. <_<

Ce ai tu acolo cred ca e dermatita seboreica.Mai esti rosu cumva de o parta si de alta a nasului?

#119
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007

View PostKenYa, on Apr 30 2008, 17:35, said:

Ce ai tu acolo cred ca e dermatita seboreica.Mai esti rosu cumva de o parta si de alta a nasului?
Da.Esti medic?:)
Dermatita seboreica am.Am fost la medic si ma duc zilele astea la un alt medic sa-mi prescrie el un tratament.

#120
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Nu,nu sunt,dar stiu pentru ca am avut si eu.Pina acum ce tratament ai urmat? Ca un sfat,eu am folosit produele de la Ivatherm,adica Ivapur ( un gel spumant cu care ma spalam pe fata pentru a elimina excesul de sebum) si o crema cu care ma masam  pe fata.Daca medicul la care o sa te duci ti le va prescrie sa stii ca sunt destul de scumpe.Oricum sa stii ca nu vei scapa niciodata de dermatita,vei ramane toata viata cu ea,se poate tine cel mult sub control, si daca folosesti tratamentul cu regularitate iti garantez ca  nici nu o sa se mai observe si o sa ai si o fata mai curata. ;)

Si ca o ironie,doctorul la care am fost,avea si el dermatita :))

Edited by KenYa, 01 May 2008 - 09:06.


#121
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007

View PostKenYa, on May 1 2008, 08:05, said:

Nu,nu sunt,dar stiu pentru ca am avut si eu.Pina acum ce tratament ai urmat? Ca un sfat,eu am folosit produele de la Ivatherm,adica Ivapur ( un gel spumant cu care ma spalam pe fata pentru a elimina excesul de sebum) si o crema cu care ma masam  pe fata.Daca medicul la care o sa te duci ti le va prescrie sa stii ca sunt destul de scumpe.Oricum sa stii ca nu vei scapa niciodata de dermatita,vei ramane toata viata cu ea,se poate tine cel mult sub control, si daca folosesti tratamentul cu regularitate iti garantez ca  nici nu o sa se mai observe si o sa ai si o fata mai curata. ;)

Si ca o ironie,doctorul la care am fost,avea si el dermatita :))
Nu conteaza banii atat timp cat sanatatea e mai importanta.Pana acum doctorita mi-a spus sa ma duc la un prof. univ.dr. si ala sa-mi prescrie tratamentul.Am auzit ca dermatita se poate tine sub control,dar e nevindecabila pentru totdeauna.
Probabil acel medic,constient de boala lui,dermatita,a vrut sa-i ajute pe cei bolnavi de dermatita,urmand calea medicinei.

#122
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Ti-a zis concret la ce doctor sa te duci sau la oricare prof.doctor poti merge?

#123
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007

View PostKenYa, on May 2 2008, 08:22, said:

Ti-a zis concret la ce doctor sa te duci sau la oricare prof.doctor poti merge?
Mi-a zis sa ma duc la un anume prof.dr.Solovan din Timisoara,pt ca e mai aproape de mine,eu fiind din jud.caras-severin

#124
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Aha,eu credeam ca esti din Bucursti.Atunci bafta in tratarea dermatitei ;)

#125
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007

View PostKenYa, on May 3 2008, 16:20, said:

Aha,eu credeam ca esti din Bucursti.Atunci bafta in tratarea dermatitei ;)
Multumesc la fel.nu toti de pe softpedia sunt din Bucuresti. :)

#126
onica

onica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2007

View PostBlueSpirit, on Sep 14 2005, 11:05, said:

Folosesc cam de 5 luni sampon de la LOREAL  marca Fruttis iar balsamul e tot de la Loreal aceeasi marca si am observat ca mi-a aparut matreata. Ce as putea face sa scap de problema aceasta?
E obligatorie schimbarea marcii de sampon ?
Sincer am crezut in marca Loreal.
Si eu am avut aceiasi problema cu matreata. Am tot incercat sfaturile bunicii cu tot felul de samponuri obtinute din plante si etc, ( inclusiv apa de ploaie  :confuzzled: ) si disparea la un moment dat iar apoi, dupa o perioada aparea din nou. Mi-am luat de la farmacie un sampon tratament "STIEPROX" care pare mai eficient decat ce am folosit pana acum, nu stiu insa ce se va intampla in momentul in care va trebui sa intrerup tratamentul si sa urmez samponarea si spalarea parului cu un sampon normal  <_< . Samponul acesta il poti gasi la farmaciilea Help Net si Sensi Blue, eu de aici l-am cumparat mereu . Bafta si spor :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate