Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

diferenta intre RCA scump si ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
Se poate, se numeste dosar cu regres, isi va bate capul adiguratorul tau de casco. Partea proasta consta in faptul ca trebuie sa achiti franciza, binenteles daca ai asigurare cu franciza.

#38
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Nu sunt in problema asta dar am intrebat ipotetic.
Am casco fara fransiza.

#39
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007

 filipxxx, on 26th September 2011, 12:23, said:

Pe asta de unde ai scos-o ? Service-ul daca mi-a eliberat masina, nu mai are treaba cu mine, ei dau in judecata asiguratorul. De aceea ca sa evite probleme de genul, service-urile autorizate unde au trafic mare de masini la reparat pe casco sau RCA, nici nu mai lucreaza cu asiguratori ca Euroins si Carpatica, si unii nici macar cu Astra. Daca lumea ar fi mai bine informata s-ar scapa de teparii astia de la Carpatica si Euroins, dar pe majoritatea nu conteaza ca RCA-ul nu-i pentru ei, negandindu-se ca ar putea fi chiar ei victima unuia cu Carpatica de exemplu, firma care putea fi scoasa de pe piata daca se mobiliza romanul.

Deci si prin urmare... dumneavoastra cand va duceti la service sa va reparati masina si aici ma refer la un service autorizat, unul mare, nu unul de cartier ca la alea nu stiu procedura, duceti nota de constatare si eventual consilierul va intocmeste un deviz estimativ cu care va duceti la asigurator sa-si dea acceptul, asta daca nu cumva serviceul are contract cu asiguratorul respectiv si va sare din schema la multe operatiuni, gen reconstatare si asa mai departe. Cand serviceul primeste acceptul de plata, va pune sa completati cererea de despagubire cu datele serviceului la virament catre, asta daca nu achitati factura si va duceti mai departe sa va luati banii personal (asta nu se intampla decat foarte foarte rar si in cazuri aparte).
Dar sa revenim la inceputul povestirii, cand va deschide dosarul de reparatii la service va pune sa semnati un contract de service (ca sunteti de acord sa faca probe de drum daca se impun cu sau fara dumneavoastra, ca sunteti de acord sa achitati franciza/rsa daca vor fi solicitate de asigurator, daca asiguratorul nu plateste in termen de 45 de zile de la predarea dosarului de dauna complet veti achita dumneavoastra)... chestii de genul sunt inserate pe langa alte operatiuni ce se efectueaza la masina dumneavoastra, intr-un contract de service, acum binenteles depinde de la un service la altul, dar in general si-au cam luat masuri de protectie ca sa nu ramana cu banii blocati pe piese (acum mai nou sunt contracte tripartite, piesele sunt achjitate direct catre furnizori de asiguratori si serviceul ia doar taxa manipulare, cota miscari piese etc).
Baietii de la service dau in judecata asiguratorul dar si pe dumneavoastra. Mai departe chiar nu conteaza, pentru ca faptul este consumat, ati intrat intr-o hora vreti nu vreti. Iar in cazul unora ca Euroins trebuie sa dansati destul de mult ca procesele dureaza. Sper ca m-am facut inteles. O zi buna!

#40
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 14.04.2007

 test_driver, on 26th September 2011, 12:09, said:

PAi normal ca m-ar stresat aiurea, eu am sigurare RCA, iar masina lui in catalog are o anumita valoare, indiferent ca este euroins sau tiriac, iar daca pe catalog scrie 500 RON, poti tu sa fi bagat in masina ta si un milion de euo, ca asigurarea tot 500 RON iti da, iar eu sunt absolvit de orice vina odata ce am platit RCA-ul, dupa cum am spus as lupta cot la cot cu pagubitul sa-si ia cat mai mult pe masina, dar nu o sa accept ca un dobitoc sa ma phuta aiurea ca ar vrea el sa ia potul la loto pe carca mea pentru ca i-am lovit cazanul. capisci. Si nu, nu am asigurare la euroins, am la o companie mai de Doamne ajuta, tocmai ca sa nu fiu marlan cu saracu om in caz de ceva.

Ia uite ce zice Codul Civil:

Codul civil said:

art. 998 Orice fapta a omului, care cauzeaza altuia prejudiciu, obliga pe acela din a carui greseala s-a ocazionat, a-l repara
art. 999 Omul este responsabil nu numai pentru prejudiciul ce a cauzat prin fapta sa, dar si de acela ce a cauzat prin neglijenta sau imprudenta sa.

Daca i-ai cauzat omului un prejudiciu, esti obligat sa il remediezi. Asigurarea RCA preia parte din obligatiile tale, in limitele legii si ale tabelului aluia. De obicei este suficient.

Daca asigurarea nu plateste pentru remedierea integrala a prejudiciului, omul ala are tot dreptul din lume ceara diferenta, si toate sansele sa castige daca se ajunge in instanta.

Edited by geutz, 26 September 2011 - 15:48.


#41
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 geutz, on 26th September 2011, 16:46, said:

Ia uite ce zice Codul Civil:


Daca i-ai cauzat omului un prejudiciu, esti obligat sa il remediezi. Asigurarea RCA preia parte din obligatiile tale, in limitele legii si ale tabelului aluia. De obicei este suficient.

Daca asigurarea nu plateste pentru remedierea integrala a prejudiciului, omul ala are tot dreptul din lume ceara diferenta, si toate sansele sa castige daca se ajunge in instanta.
si tu ma dai pe mine in judecata si eu chem rca-ul pt ca am contract cu ei.
si uite asa dureaza un an pana te lasi pabugas

#42
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

 geutz, on 26th September 2011, 16:46, said:

Ia uite ce zice Codul Civil:


Daca i-ai cauzat omului un prejudiciu, esti obligat sa il remediezi. Asigurarea RCA preia parte din obligatiile tale, in limitele legii si ale tabelului aluia. De obicei este suficient.

Daca asigurarea nu plateste pentru remedierea integrala a prejudiciului, omul ala are tot dreptul din lume ceara diferenta, si toate sansele sa castige daca se ajunge in instanta.

Ia uite ce scrie aici http://www.csa-isc.r...m...171&lang=ro
Daca dai intr-un ranci de masina, sau intr-un BMW 760Li "extra full" cum se zice la noi, plafonul acopera prejudiciul, indiferent ca este partiala sau totala, cat ii da, atat ia, nu-i convine da in judecata societatea de asigurari, nu persoana care conducea.

#43
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 14.04.2007

 test_driver, on 26th September 2011, 18:47, said:

Ia uite ce scrie aici http://www.csa-isc.r...m...171&lang=ro
Daca dai intr-un ranci de masina, sau intr-un BMW 760Li "extra full" cum se zice la noi, plafonul acopera prejudiciul, indiferent ca este partiala sau totala, cat ii da, atat ia, nu-i convine da in judecata societatea de asigurari, nu persoana care conducea.

Din pacate, nu e asa. Uite-te in pdf-ul asta, tot de pe site-ul CSA, sa vezi cum se calculeaza coeficientii de uzura. La o masina mai veche de 10 ani, coeficientul de uzura este intre 63% si 85%. Deci un ranci de masina mai valoreaza intre 33% si 15% din valoarea de nou. Daca respectiva masina a mai fost si ieftina la achizitie, sunt mari sanse ca o aripa, o bara si un far sa coste mai mult de 15% din valoarea de catalog. In cazul asta, asiguratorul propune dauna totala. Daca ala nu accepta si insista ca vrea masina raparata, RCA-ul da banii cat de-o dauna totala, si restul si-i recupereaza de la vinovat.

Mai vad o situatie: deranjul cauzat de nefolosinta masinii. RCA-ul acorda despagubiri pentru treaba asta numai pentru taxiuri si masini de transport. Poate pagubitul si-a inchiriat o masina pe perioada cat are masina in service. Cheltuiala asta nu este acoperita de RCA; totusi este o consecinta directa a faptului ca nu-si poate folosi masina din cauza accidentului, deci este parte din prejudiciul creat de accident.

P.S. Nu-s vreun Gigi-Contra, caruia sa-i placa sa se contrazica pe forumuri de amoru' artei. Pur si simplu, asta e interpretarea mea asupra legilor si regulamentelor din domeniu. Nici mie nu mi se pare normal ca acelasi RCA care plateaste fara obiectii o dauna de 100.000 EUR daca indoi un Rolls nu plateste in totalitate o reparatie de 1000 de lei la o Dacie de 11 ani. Ca idee, nu mi se pare normal nici modul in care se calculeaza malusul. Te arde cu acelasi malus si pt o dauna totala la un Rolls, si pt o aripa de Dacie.

Edited by geutz, 26 September 2011 - 18:35.


#44
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
tu chiar nu intelegi ca esti acoperit . in polita rca nu scrie nimic de nu stiu ce procent.
cauta legea 135 si vezi ca scrie clar cum se intampla.
pe asigurator il doare in ... ca Dacia ta costa 5000 ron , daca el are in plafon stabilit 1500 ron.
se ajunge la proces cu asiguratorul si se cheama in inspector din afara. el decide probabil 2000 ron , dar tot asiguratorul plateste.

ESTI SCUTIT DE ORICE DAUNA

Edited by aalinn, 26 September 2011 - 19:03.


#45
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
@geutz Adica tu acum vrei sa spui ca actuala mea masina, pe care am dat xxxxxx Euro cu tate taxele incluse, dar fara dobanda, ca deh, am luato in leasing, daca Doamane fereste mi-o da unu maine de totala eu sa am pretentii la el de xxxxxxx euro? ca doar eu mai platesc la ea inca 2 milenii de acum in colo, si eu o vreau noua ca asa am cumparato? sau cum? Coeficientul ala de uzura este uzura acceptata pentru o masina, iar masina mea are o uzura de fix 20% si chiar daca eu i-am pus jante de aur pe 25" si scaune cu piele de struto camila, si motor de avion F22, ea tot xxxxxx-20% valoreaza, indiferent pe cine dau eu in judecata si ce fac eu. Asa cum daca as lovii un ranci de masina de 1000 de ani, eu inteleg ca proprietarul ar vrea sa-i dau 1500 de euro pe o dacie din '86, dar catalogul spune ca masina lui nu mai valoreaza atat, si chiar si piata spune acelasi lucru, indiferent ca inainte cu o zi el a facut un reparatie capitala si masina lui consuma 3% in oras si arata ca noua, si avea doar 30 000km. Intelegi tu? Si indiferent ce zice el, si ce vrea el de la mine, eu sunt absolvit de plata oricaror daune materiale odata ce am platit RCA-ul si el este inca valabil, chiar si in ultima lui zi de valabilitate. Eu am oricum RCA valabil oricand in urmatorii ani, pentru ca sunt obligat de leasing, la fel si CASCO. Si in plus, daca il mai las si fara vreo 2 picioare si jumatate de cap, tot RCA-ul ii va platii lui spitalizarea si altele, iar eu daca sunt un marlan pana la capat nu-l ajut cu nimic, singura chestie care mi-o poate face si pe care oricum as patio daca Doamne fereste se intampla ceva, e sa-mi iau vreo 2 ani cu suspendare, sau cu executie ca tata nu e ministru, si nici socru, si chiar nici eu. Dar mai bine sa nu se intample nimic, insa ideea era sa intelegi ca ce se intampla pe la noi e o maaaaare prostie, daca nu-ti convine ceva la partea materiala dai in judecata societatea de asigurari, nu vinovatul, singurul fel in care poti phute vinoavatul e ca in cazul in care stai in spital suficient de mult sa-l santajezi cu dosarul penal si sa-i ceri o suma de bani ca sa nu-si ia vreo cativa ani, in cele mai multe cazuri cu suspendare. Restul e can can si RCA, si Romanisme, cum sa jupuim mai mult pielea dupa ala cu masina scumpa ca el e smecher, daca te loveste si unu cu un S-klasse, esti asigurat pe viata, iti da ala 500 Mil lei vechi si esti realizat pe viata.  :mellow:

Edited by test_driver, 26 September 2011 - 23:19.


#46
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,940
  • Înscris: 11.06.2003
daca ai facut tuning si poti demonstra valoarea (facturi de ex), inspectorul o sa tina cont, dar si la componente aftermarket se aplica coeficient de uzura. aici ajuta din nou factura, ca se poate vedea clar, cat a costat si cand anume.
evtl. ar putea merita facuta o evaluare valorica dupa un tuning si transmisa valoarea noua asigurarii, ca sa nu fie discutii despre valoarea de "catalog". bineinteles ca asta poate insemna o prima mai ridicata.

#47
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Poti incheia doua polite RCA la aceeasi masina, cu valabilitate in acelasi timp? Adica daca am la X pana in ianuarie, pot sa inchei si un RCA cu Y valabil un an incepand de azi?

#48
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
RCA ieftin intotdeauna. Nu ma despagubeste pe mine.

 geutz, on 26th September 2011, 19:21, said:

P.S. Nu-s vreun Gigi-Contra, caruia sa-i placa sa se contrazica pe forumuri de amoru' artei. Pur si simplu, asta e interpretarea mea asupra legilor si regulamentelor din domeniu. Nici mie nu mi se pare normal ca acelasi RCA care plateaste fara obiectii o dauna de 100.000 EUR daca indoi un Rolls nu plateste in totalitate o reparatie de 1000 de lei la o Dacie de 11 ani. Ca idee, nu mi se pare normal nici modul in care se calculeaza malusul. Te arde cu acelasi malus si pt o dauna totala la un Rolls, si pt o aripa de Dacie.
Interpretarea ta este paguboasa, si incalca principiile de buna credinta, si de colaborare pentru indeplinirea sarcinilor legale. Daca cineva greseste in natura civila, tu nu trebuie sa stai acasa cu cucu in sus, si sa platesti pe altii, si regeste, sa te rezolve pana la starea initiala, ca deconteaza fraierul.
Legea RCA e publica, si plafoanele sunt considerate de risc. Ai masina mai scumpa de 60.000e cat scrie acolo? Faci o asigurare tu, personal, sau dai din buzunar. Nu poti da in judecata nici compania, nici individul. Ai cazatura de 50 de ani, dar in ochii tai e nepretuita? RCA iti da cat un bon de REMAT, tu te asiguri daca iti e frica de bau-bau, si o pui in negocierea cu compania ta, la 1mil e daca vrei.

Inca ceva. Am vazut ca in materie de lege RCA, acolo unde legislatia nu zice clar...
gen plafon aprobat pentru despagubire x lei, voi intelegeti ca daca e mai mult, dati pe gigel patitu in tribunal. Nu! E mai mult, scoti din buzunar, sau faci tu asigurare facultativa, pe care o negociezi cum vrei.
Vad nebuni care zic ca daca societatea de RCA iti da o mare M, il dai pe Gigel in judecata, si daca are bunuri sau conturi, te-ai scos. Iti plateste ala si masajul antistres, ca doar accidentul tau l-a cauzat.

Atentie, vorbim de daune din culpa, vorbim strict de partea civila, unde cine e asigurat nu mai raspunde sub nici o forma in fata ta ca parte vatamata daca:
1. Asigurarea e valabila si originala
2. Are carnet de conducere, valabil si pt categoria respectiva
3. Are ITP valabil, sau era remorcata!

Edited by Josef_Mengele, 12 October 2011 - 15:56.


#49
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 crz, on 27th September 2011, 09:09, said:

Poti incheia doua polite RCA la aceeasi masina, cu valabilitate in acelasi timp? Adica daca am la X pana in ianuarie, pot sa inchei si un RCA cu Y valabil un an incepand de azi?
Nu vad sensul pentru care ati incheia inca o asigurare iar perioadele de asigurare sa se suprapuna

#50
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 ASIGURATORUL, on 12th October 2011, 16:51, said:

Nu vad sensul pentru care ati incheia inca o asigurare iar perioadele de asigurare sa se suprapuna
Cand am incheiat-o pe prima, de acte s-a ocupat o firma specializata. Nu aveam prea mare habar si vroiam sa se rezolve rapid, asa ca am ales varianta recomandata de ei (Astra). Vreau ca in cazul in care la iarna voi tampona pe vreunul (zic la iarna pentru ca atunci sansele sunt mai mari, din cauza vremii si experientei scazute) sa isi rezolve omul problema cat se poate de repede.
Intrebarea mea ramane :).

#51
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Daca dai intr-un fraier, el nu o sa poata beneficia de amandoua, decat in mod marginal. Adica in regie proprie! In rest...
Ca si chestie, daca la masina vrei 15 asigurari, casa ai asigurat-o

#52
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 crz, on 12th October 2011, 16:56, said:

Cand am incheiat-o pe prima, de acte s-a ocupat o firma specializata. Nu aveam prea mare habar si vroiam sa se rezolve rapid, asa ca am ales varianta recomandata de ei (Astra). Vreau ca in cazul in care la iarna voi tampona pe vreunul (zic la iarna pentru ca atunci sansele sunt mai mari, din cauza vremii si experientei scazute) sa isi rezolve omul problema cat se poate de repede.
Intrebarea mea ramane :).
Inteleg ce vreti sa spuneti, dar din moment ce aveti asigurare incheiata, sunteti absolvit ...asiguratorul fiind obligat sa acorde despagubiri, indiferent ca e societatea X, Y sau Z.

#53
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Da prieteni, stiu ca sunt acoperit legal. Discutia legata de asiguratorul X sau Y este strict la nivel moral - eu vreau sa platesc mai mult ca sa ii fie mai usor celui in care am intrat.
@Josef_Mengele: eu nu il consider fraier pe unul in care am intrat. Fraier am fost eu ca nu am reusit sa evit accidentul. Sper sa nu dau de oameni ca tine in trafic :death:.

#54
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Eu nu inteleg de ce inca mai este dilema asta. Orice avocat va va spune ca, daca in caz de accident din vina dvoastra pagubitul nu isi recupereaza dauna de la asigurator, va poate da in judecata in civil si veti pierde. La randul vostru va puteti recpera banii dand in judecata asiguratorul dar...ei au grija sa treaca in contract tot felul de chichizte care ii ajuta in cazuri de astea ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate