Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Daca ati avea o fiica ce ar dori sa se calugareasca cum ati reactiona ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
317 replies to this topic

#73
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Dumnezeu sa te ierte pentru ca nu stii ce spui !
Xenu si Mama Sirena sa te ierte pentru ca nu stii ce spui !

#74
miriam80

miriam80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.10.2009

 Hellada, on 28th May 2011, 14:24, said:

Ati sprijini-o ,sustine,incuraja.....descuraja,impiedica,etc??

Ma refer la o fata de 18 ani

As indemna-o sa ceara sfatul unui duhovnic intelept, cu experienta.
Sa se intereseze indeaproape  ce presupune viata de la manastire: munca, ascultare, infrangerea patimilor, adica viata ingereasca. Mantuirea este, din anumite puncte de vedere, mai dificila pentru calugari decat pentru mireni (calugarii avand ca model pe Ioan Botezatorul, inger in trup).
Sa nu uite ca si casatoria este o cale de mantuire, nici aceasta usoara, caci si in familie muncesti, faci sacrificii de dragul copiilor, iti "frangi voia" pentru a nu isca discutii cu sotul/sotia etc.
Ambele cai sunt deopotriva de dificile si de frumoase, trebuie doar sa stii sigur pentru care optezi  :)

#75
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

As indemna-o sa ceara sfatul unui duhovnic intelept, cu experienta.
Mai bine unui psiholog...

#76
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Ce-mi place mie cand unii vorbesc de parca ei ar detine adevarul absolut considerandu-se irefutabili.

Unii calugari duc o viata mult mai plina si mai semnificativa decat majoritatea coristilor atei de pe aici ce fac umbra pamantului degeaba (se vede si dupa timpul pe care il petrec pe forum... pierd vremea pe aici ca in rest n-au ce face)



Monseniorul Vladimir Ghika

Născut în ziua de Crăciun a anului 1873 la Constantinopol (astăzi Istambul – Turcia), a fost nepotul ultimului domnitor al Moldovei, principele Grigore V. Ghika Vodă (1849-1856), fiul lui Ioan Ghika (general de divizie, ministru plenipotenţiar) şi al Alexandrinei Moret de Blaremberg (descendentă din Henric al IV-lea, regele Franţei).

A avut patru fraţi şi o soră: Grigore - ce a murit la o vârstă fragedă, Alexandru, Gheorghe şi Ella - morţi şi ei de tineri, şi Dimitrie (1875-1967).

A fost botezat şi miruit ortodox, mama sa fiind o credincioasă foarte ataşată de Biserica Ortodoxă, tatăl său fiind în acea perioadă ministru plenipotenţiar al României în Turcia.

În anul 1878 este trimis la şcoală în Franţa, la Toulouse, şi va fi lăsat în grija unei familii protestante în ceea ce priveşte educaţia şi practica religioasă, deoarece în zonă nu exista nici o biserică ortodoxă. O va termina în anul 1895, după care va urma la Paris Facultatea de Ştiinţe Politice. În paralel va frecventa cursuri de medicină, botanică, artă, litere, filozofie, istorie şi drept.

Se întoarce în România datorită anghinei pectorale, unde îşi va continua studiile până în 1898 când merge la Roma unde va urma Facultatea de Filosofie-Teologie a dominicanilor în Roma, Angelicum. Este în această perioadă (1902) când, după un misterios discernământ, pentru a fi „şi mai ortodox” face profesiunea de credinţă catolică spre stupoarea mamei sale care rămâne până la moarte contrară deciziei fiului său.

Dorea să devină preot sau călugăr, însă Papa Pius al X-lea l-a sfătuit să renunţe la idee, măcar pentru o perioadă, şi să se dedice apostolatului ca laic. Şi-a desfăşurat activitatea extraordinară în toată lumea, la Bucureşti, Roma, Paris, Congo, Tokyo, Sidney, Buenos Aires… Mai târziu, în glumă, papa Pius al XI-lea îl va numi „marele vagabond apostolic”. Devine astfel unul din pionierii apostolatului laical.

Întors în ţară, se dedică operelor de caritate şi deschide primul dispensar gratuit Bethleem Mariae la Bucureşti, pune bazele marelui spital şi sanatoriu Sf. Vincenţiu de Paul, înfiinţând astfel primul spital gratuit din România şi prima ambulanţă, devenind fondatorul primei opere catolice de caritate din România.

Participă la serviciile sanitare în războiul balcanic din 1913 şi se dedică fără frică îngrijirii bolnavilor de holeră la Zimnicea.

În timpul primului război mondial s-a ocupat, de misiuni diplomatice, de victimele cutremurului de la Avezzano, de tuberculoşii din ospiciul din Roma, de răniţii de război, trecând de la ambientele diplomatice la cele populare cu o naturaleţe surprinzătoare.

În 7 octombrie 1923 este sfinţit preot la Paris de Cardinalul Dubois, Arhiepiscopul locului; îşi va desfăşura ministerul sacerdotal în Franţa până în 1939. Deoarece inima îi era în România, cere privilegiul de la Papa de a putea celebra în cele două rituri: latin şi bizantin, privilegiu care i se acordă la scurt timp după hirotonire, devenind astfel primul preot român biritual.

I se încredinţează o parohie într-o mahala sărăcăcioasă şi periculoasă a Parisului, Villejuif, unde se dăruieşte schimbând din temelii spiritul cartierului. În 1930, când se îmbolnăveşte, este retras şi este numit Rectorul Bisericii Străinilor din Paris.

În 1924 întemeiază o societate auxiliară de misiuni, Opera Fraţilor şi Surorilor Sf. Ioan şi cumpără o clădire dezafectată a unei foste închisori pentru femei (cu secole în urmă fusese o mănăstire) în acest scop; din motive financiare se va vinde şi membrii se vor dispersa.

La 13 mai 1931 este numit de Papa Protonotar apostolic. Ezită să primească această numire deoarece la intrarea în rândul clericilor făcuse votul de a nu accepta niciodată demnităţi ecleziastice. O primeşte totuşi, făcând observaţia că „nimic nu se va schimba în felul meu de viaţă, va fi doar o panglică îngustă adăugată la reverendă.”

La 3 august 1939 se întoarce în România unde îl surprinde cel de-al doilea Război Mondial. Refuză să părăsească România pentru a fi alături de săraci şi bolnavi, să-i poată ajuta şi încuraja, rămânând pentru acelaşi motiv în Bucureşti când vor începe bombardamentele aliate.

După venirea la putere a ciumei roşii comuniste refuză de asemenea să plece cu trenul regal pentru aceleaşi motive. Este arestat la 18 noiembrie 1952 sub acuzaţia de „înaltă trădare” şi întemniţat la Jilava unde este ameninţat, bătut până la sânge, torturat. Un an mai târziu are loc procesul, iar în 16 mai 1954 trece la cele veşnice datorită tratamentului bestial la care a fost supus.

A fost „preot, confesor, director spiritual, conferenţiar, om de ştiinţă, diplomat, activitatea lui desfăşurându-se în toate mediile, de la capete încoronate, şefi de state, politicieni, filozofi, artişti, scriitori, teologi, până la anarhişti, ocultişti, homosexuali şi prostituate.”

A fost un promotor în multe domenii, activitatea sa a depăşind graniţele confesionale şi spiritul timpului, fiind un adevărat precursor al ecumenismului.


Sursa

Edited by Megara, 29 May 2011 - 10:37.


#77
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 Megara, on 29th May 2011, 10:21, said:

Ce-mi place mie cand unii vorbesc de parca ei ar detine adevarul absolut considerandu-se irefutabili.
Unii calugari duc o viata mult mai plina si mai semnificativa decat majoritatea coristilor atei de pe aici ce fac umbra pamantului degeaba (se vede si dupa timpul pe care il petrec pe forum... pierd vremea pe aici ca in rest n-au ce face)

Megara, inca nu ai invatat cum se face o argumentare? Poate unii calugari duc o viata mai plina decat majoritatea coristilor atei dar la fel de adevarat ca unii atei duc o viata mai plina si mai semnificativa decat majoritatea curistilor calugari. Cert e ca majoritatea calugarilor si calugaritelor duc o viata mizera, a indemna spre cineva spre viata monahala e criminal.

#78
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 eu_unul, on 29th May 2011, 12:26, said:

Megara, inca nu ai invatat cum se face o argumentare? Poate unii calugari duc o viata mai plina decat majoritatea coristilor atei dar la fel de adevarat ca unii atei duc o viata mai plina si mai semnificativa decat majoritatea curistilor calugari. Cert e ca majoritatea calugarilor si calugaritelor duc o viata mizera, a indemna spre cineva spre viata monahala e criminal.
Am dat destule argumente pe aici insa, majoritatea ateilor, carora chiar tu, din postura de mocderator le canti in struna si ii aplauzi cand jignesc, nu fac altceva decat sa jigneasca... la fel cum jignesti si tu.
Procentul este acelasi... unii calugari duc o viata plina si semnificativa la fel cum o duc si unii atei. Majoritatea insa duc o viata mizera si cred ca, daca isi pierd vremea pe forum blamand si jignind pe altii numai fiindca au o alta parere ca si ei, duc o viata plina si semnificativa
Si daca ne luam dupa procentul de pe forum, se pare ca ateii sunt cei care fac mai multa umbra pamantului... degeaba.

#79
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 Megara, on 29th May 2011, 12:08, said:

Am dat destule argumente pe aici insa, majoritatea ateilor, carora chiar tu, din postura de mocderator le canti in struna si ii aplauzi cand jignesc, nu fac altceva decat sa jigneasca... la fel cum jignesti si tu.
Megara, cunosti bine regulile, doar le-ai aplicat atata amar de vreme, stii ca sunt protejati userii nu orice neica nimeni de la muntele Athos. E vreun calugar pe aici care s-a simtit jignit? Sa ridice manuta si apoi sa faca 20 de matanii ca pierde timpul domnului pe net.

#80
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 eu_unul, on 29th May 2011, 13:22, said:

Megara, cunosti bine regulile, doar le-ai aplicat atata amar de vreme, stii ca sunt protejati userii nu orice neica nimeni de la muntele Athos. E vreun calugar pe aici care s-a simtit jignit? Sa ridice manuta si apoi sa faca 20 de matanii ca pierde timpul domnului pe net.
Inca una... continua sa te descalifici si ca moderator dar mai ales ca si OM... daca ai fost vreodata OM....

Adica numai userii nu trebuie jigniti? Nu te gandesti ca s-ar putea sa fie useri care au in familie preoti sau calugari? Daca unul se ia de ma-ta sau taica-tu repede iti amintesti ca ai butoane si le aplici.

LE. Eu una stiu cel putin doi preoti care posteaza din cand in cand pe forum... unul din ei fiind chiar celib.

Si da, stiu regulile ca doar eu si landscape10 (care e ateu) am facut regulamentul ala si vad ca este inca in vigoare (acum pune-te repede si-l modifica :D).
Insa, tu nu respecti nici a 10-a parte din el.
Daca tu nu il respecti, nu poti sa ai pretentia sa-l respecte si userii. Daca vrei sa fi credibil si demn de luat in seama, fii corect.


LE2: opa, Regula 2 a fost modificata... banuiesc ca tocmai sa dea drept unora (in frunte cu unii moderatori) sa jigneasca.
Scria ceva de genul "Nu-i jigniti pe cei care nu va impartasesc ideile. Crestinii nu sunt prosti, retardati, etc, la fel cum nici ateii nu sunt." si vad acum ca exact partea asta a fost stearsa.

Noroc cu cei de la roportal ca au copiat o parte din el. http://www.roportal....spiritualitate/

Edited by Megara, 29 May 2011 - 13:02.


#81
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
De pe butonul de report pot citi doar moderatorii ariilor respective, sau si superiorii lor?

Am dat report lui eu_unul pentru afront/jicnire la adresa ortodocsilor practicanti, sper sa citeasca cine trebuie
:confuzzled:

#82
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 StGermain, on 29th May 2011, 20:38, said:

De pe butonul de report pot citi doar moderatorii ariilor respective, sau si superiorii lor?

Am dat report lui eu_unul pentru afront/jicnire la adresa ortodocsilor practicanti, sper sa citeasca cine trebuie
:confuzzled:
Numai moderatorii ariilor respective.
Degeaba i-ai dat report... exista arie de Abuzuri dar nici acolo nu rezolvi mare lucru.

#83
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Intoarce si obrazu celalalt a ?

#84
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 StGermain, on 29th May 2011, 19:38, said:

De pe butonul de report pot citi doar moderatorii ariilor respective, sau si superiorii lor?

Am dat report lui eu_unul pentru afront/jicnire la adresa ortodocsilor practicanti, sper sa citeasca cine trebuie
:confuzzled:
Raporturile ajung si la admini, din cate stiu eu, dar iti recomand deschiderea unui topic la abuzuri sau contactarea unui administrator prin PM. Din punctul meu de vedere nu am jignit decat calugarii, tu nu ai de ce sa te simti jignit, decat daca esti calugar.

#85
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 eu_unul, on 29th May 2011, 22:55, said:

Raporturile ajung si la admini, din cate stiu eu, dar iti recomand deschiderea unui topic la abuzuri sau contactarea unui administrator prin PM. Din punctul meu de vedere nu am jignit decat calugarii, tu nu ai de ce sa te simti jignit, decat daca esti calugar.
Oricum consider ca nu ar fi trebuit sa o faci. Asta e parerea mea...

P.S. Chiar sunt mirat de acest lucru, intrucat te cunoscusem altfel.

Edited by mario_bril, 29 May 2011 - 22:24.


#86
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 mario_bril, on 29th May 2011, 23:07, said:

Oricum consider ca nu ar fi trebuit sa o faci. Asta e parerea mea...

P.S. Chiar sunt mirat de acest lucru, intrucat te cunoscusem altfel.
Inseamna ca nu l-ai cunoscut.... acum il cunosti :D

#87
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 Megara, on 29th May 2011, 22:32, said:

Inseamna ca nu l-ai cunoscut.... acum il cunosti :D

Mimoza mica ce esti tu, vrei sa ma apuc acum sa caut mesajele tale cu "jigniri"? Sa stii ca nu e greu, la 10 postari tot gasesc cate ceva. Eu zic sa nu va mai dati loviti la sentiment cand cineva va ponegreste icoanele (preoti, calugari, papi si sfinti).

#88
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 eu_unul, on 29th May 2011, 23:51, said:

Mimoza mica ce esti tu, vrei sa ma apuc acum sa caut mesajele tale cu "jigniri"? Sa stii ca nu e greu, la 10 postari tot gasesc cate ceva. Eu zic sa nu va mai dati loviti la sentiment cand cineva va ponegreste icoanele (preoti, calugari, papi si sfinti).
Problema e ca ai calitatea de moderator... Ca atare ar trebui sa adopti un ton mai impaciuitor si nu virulent. Mai ales ca nu iti inteleg deloc inversunarea, sincer. Oricum eu doar mi-am exprimat parerea si nu iti dau sfaturi.

#89
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 eu_unul, on 29th May 2011, 23:51, said:

Mimoza mica ce esti tu, vrei sa ma apuc acum sa caut mesajele tale cu "jigniri"? Sa stii ca nu e greu, la 10 postari tot gasesc cate ceva. Eu zic sa nu va mai dati loviti la sentiment cand cineva va ponegreste icoanele (preoti, calugari, papi si sfinti).
Mataluta, daca tu nu respecti regulamentul, eu de ce l-as respecta?
Ti-am zis mai sus intr-un mesaj... daca vrei sa fii credibil si bagat in seama, fii corect.
Atata timp cat tu, ca si moderator, nu esti in stare sa respecti regulamentul, sa nu ai pretentia ca altii sa-l respecte.

#90
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Mario, limitele limbajului meu sunt limitele pe care le permit userilor, de fapt permit userilor un limbaj mult mai permisiv decat al meu. Ar fi o problema daca eu as pedepsi userii pentru un limbaj pe care eu insumi l-as folosi, nu e cazul. In cea ce priveste virulenta... nu iti era adresata tie, ci altor persoane.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate