Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu cred ca voi mai plati pentru a...

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 

Daca ati avea o fiica ce ar dori sa se calugareasca cum ati reactiona ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
317 replies to this topic

#37
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Megara, on 28th May 2011, 18:25, said:

Repet si pentru tine ceea ce am zis si pentru omologul tau de IQ.... reciteste ceea ce am scris, pune-ti neuronul in miscare si poate vei intelege mai bine ceea ce am spus.

Sau poate nu esti tu capabil sa te exprimi coerent?

#38
Ynnis

Ynnis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 24.05.2011

 Megara, on 28th May 2011, 18:18, said:

Asa cum nu sunt nici obligate sa mearga la manastire decat daca vor.
Poate neuronul tău nu poate accepta că nu există doar două variante: căsătoria sau mănăstirea, dar e usor de înțeles, mai ales de la un agramat.

#39
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 Hellada, on 28th May 2011, 14:24, said:

Ati sprijini-o ,sustine,incuraja.....descuraja,impiedica,etc??

Ma refer la o fata de 18 ani

In primul rand la 18 ani este tanara, adolescenta, si poate fi o falsa chemare spre traiul monahal si spre Hristos, si ca peste cativa ani sa-si dea seama ca nu-i de ea. In manastire e vb. de post, de rugaciune, de un cu totul altfel de trai, se rupe de lume...dar oricum daca nu are chemarea necesara nu o vor primi cei din manastire, pt. ca-si vor da seama...
Spune-i sa mai astepte cativa ani, sa mai creasca, sa realizeze realmente ce inseamna traiul monahal, sa se duca la manastire sa stea o luna acolo (se poate asta) ca sa-si dea seama ce inseamna viata intr-o manastire, si daca peste cativa ani tot vrea, atunci asta i-a fost dat, si nu te poti impotrivi.

#40
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Thomas-, on 28th May 2011, 18:28, said:

Sau poate nu esti tu capabil sa te exprimi coerent?
M-am exprimat cat se poate de coerent. Orice persoana trecuta de clasa a 4-a poate intelege fara probleme ceea ce am scris.

#41
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 Sorin84k, on 28th May 2011, 18:24, said:

Unele persoane confunda chemarea telepatica a comunitatii crestin-ortodoxe, in cazul de fata a preotilor si calugaritelor/calugarilor, cu chemarea de la Dumnezeu.

Chemarea lui D-zeu exista doar in mintea credinciosilor.

#42
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Ynnis, on 28th May 2011, 18:29, said:

Poate neuronul tău nu poate accepta că nu există doar două variante: căsătoria sau mănăstirea, dar e usor de înțeles, mai ales de la un agramat.
Mai incearca putin ca poate incepe sa miste.

Crede-ma ca stiu foarte bine ce optiuni poate sa aiba o femeie.

Edited by Megara, 28 May 2011 - 17:35.


#43
Ynnis

Ynnis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 24.05.2011

 Megara, on 28th May 2011, 18:32, said:

Mai incearca putin ca poate incepe sa miste.

Crede-ma ca stiu foarte bine ce obtiuni poate sa aiba o femeie.
Genial :lol:
Eu mă îndoiesc, dar fie cum vrei tu, orice te face să te simți bine.

P.S. Chiar dacă corectezi, tot agramată rămâi. Și te mai întrebi de ce nu înțelegem ce scrii.

Edited by Ynnis, 28 May 2011 - 17:41.


#44
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Mattachine, on 28th May 2011, 18:30, said:

In primul rand la 18 ani este tanara, adolescenta, si poate fi o falsa chemare spre traiul monahal si spre Hristos, si ca peste cativa ani sa-si dea seama ca nu-i de ea. In manastire e vb. de post, de rugaciune, de un cu totul altfel de trai, se rupe de lume...dar oricum daca nu are chemarea necesara nu o vor primi cei din manastire, pt. ca-si vor da seama...
Spune-i sa mai astepte cativa ani, sa mai creasca, sa realizeze realmente ce inseamna traiul monahal, sa se duca la manastire sa stea o luna acolo (se poate asta) ca sa-si dea seama ce inseamna viata intr-o manastire, si daca peste cativa ani tot vrea, atunci asta i-a fost dat, si nu te poti impotrivi.
Oricum calugaria nu are loc imediat dupa intrarea la manastire. Din cate stiu eu, se face abia dupa 7 ani.
Traiul monahal nu il poate realiza decat daca merge acolo si traieste asa cum traiesc si calugaritele.
De vorbit toti stim sa vorbim si sa ne dam cu parerea dar, ceea ce este acolo nu stiu decat calugaritele.

Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca exista o diferenta intre viata monahala ortodoxa si cea catolica.

Directoarea liceului greco-catolic din Bucuresti (profesoara de chimie) este calugarita.
La facultatea de teologie catolica din Bucuresti stiu ca exista o profesoara de latina care este calugarita. Deci isi pot face meseria chiar daca s-au calugarit (asta ca cineva mai sus se lega de profesia ratata in cazul in care s-ar calugari).

 Ynnis, on 28th May 2011, 18:33, said:

Genial :lol:
Eu mă îndoiesc, dar fie cum vrei tu, orice te face să te simți bine.

P.S. Chiar dacă corectezi, tot agramată rămâi. Și te mai întrebi de ce nu înțelegem ce scrii.
Ia mergi la DEX si vezi ce inseamna agramat.
Am gresit un cuvant care nu schimba deloc intelesul frazei. Faptul ca iti justifici neputinta intelectului printr-o greseala de tastare, dovedeste ca neuronul tau inca doarme.

Edited by Megara, 28 May 2011 - 17:43.


#45
Ynnis

Ynnis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 24.05.2011

 Megara, on 28th May 2011, 18:49, said:

Ia mergi la DEX si vezi ce inseamna agramat.
Am gresit un cuvant care nu schimba deloc intelesul frazei. Faptul ca iti justifici neputinta intelectului printr-o greseala de tastare, dovedeste ca neuronul tau inca doarme.

Nu ești agramată pentru că ai greșit un cuvânt, ci pentru că faci greșeli elementare de limbă. Și e greu să înțelegi când scriu agramații :lol:

Megara said:

Nici copii nu e in stare sa faca caci spermatozoizii lui innoata in alcool.

În fine, ți-am zis, orice te face să te simți bine (în lumea ta tristă). Eu mă opresc aici.

Edited by Ynnis, 28 May 2011 - 18:08.


#46
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 Megara, on 28th May 2011, 18:49, said:


Ea are 18 ani, ca novice te primeste de la 16 ani, dar tunderea in monahism se face dupa 21 de ani, dupa o gramada de stadii, dupa ispitirea canonica, care insumate cred ca ajung la 7 ani, deci in tot acest timp isi poate da seama atat ea cat si cei de acolo daca va deveni sau nu calugarita.
Zoe Busulenga dupa 5 ani a devenit Maica Benedicta la Varatec cred, si avea 85 de ani, fiind de la 80 in manastire, deci nu te face nimeni calugar/calugarita cu una cu doua...

_________________________________________________

Pentru habarnistii sectari:

Calugaria nu e o cale pentru toti, si nici macar una pentru multi. Traiectoria ei are o stralucire supralumeasca: e calea "regala", exceptia exemplara, "orizontul" spre care tinzi asimptotic. Ea e expresia normei, intr-o lume in care norma e minoritara. A face optiunea monahala in chip frivol sau dupa criterii de conjuctura e o forma de iresponsabilitate. La fel de grava este alegerea "vietii ingeresti" in numele unui zel trufas, sau al unui pietism euforic. E ceea ce se cheama viciul "angelismului", al palorii fanatice care confunda asceza cu o idila privata, sau, mai rau, cu o cariera. Nu trebuie uitat ca oamenii si ingerii sunt totusi "regnuri" diferite, si ca analogiile, intersectiile, dialogul nu presupun indistinctie si confuzie a planurilor. Pe de alta parte, nu e nevoie sa fii calugar pentru a obtine "isanghelia". Patericul pomeneste, in cel putin doua randuri, de implinirea discreta a virtutilor ceresti in afara comunitatii monahale: un medic de la oras, de pilda, sau un cioban egiptean de la tara (Euharist). Caile desavarsirii sunt deci multiple, si la fel de diverse pe cat de diversa este multimea aspirantilor.

Ca si ingerul, monahul se istoveste, senin, intr-o dubla slujire: a lui Dumnezeu, si a oamenilor. In comunitatea din care face parte - tinut sau neam -, el e pastor, calauza, protector, preia, cu alte cuvinte, atributele ingerului pazitor. Monahul ajunge, in cele din urma, sa urce si sa coboare, asemenea ingerilor, scara lui Iacob (Ioan 1, 51), ca un atlet al intermedierii, ca o punte intre lumi. El se invredniceste, mai ales, sa stea, ca ingerii, "lipit de Domnul", in perfecta intimitate cu Duhul Sau (I Cor. 6, 17).

Calugarul ajunge sa fie, prin stradania sa supraomeneasca, "o realizare anticipata a Bisericii eshatologice", un concetatean timpuriu al ingerilor din ceruri, dar drumul sau e presarat cu sinistre obstacole, si cu posibilitatea unor derapaje fatale. Primejdia cea mai intunecata este orgoliul. O sminteala pe masura dificultatii uriase a sarcinii asumate. De la "imitatia" ingerilor pana la a te crede inger nu este decat un pas. La rand vine lipsa discernamantului. A apuca o cale de asemenea anvergura, fara a-ti cantari limitele (ale tale si ale contextului), calificarile, cu un cuvant "vocatia", si fara a te asigura de supravegherea unui duhovnic experimentat, e o nebunie, ale carei consecinte duc in directia opusa celei vizate.

O traditie care isi are in Platon expresia clasica pune in relatie sufletul omenesc cu imaginea pasarii, si interpreteaza tot ceea ce e tendinta antigravitationala, impuls al desprinderii, al inaltarii, al orientarii spre valori diafane, drept apropiere a "vietii aeriene" duse de pasari. "Viata aeriana" - citim in Bachelard - e viata reala; dimpotriva, viata terestra e o viata imaginara, o viata fugitiva si indepartata. Ca si ingerii, calugarii si pasarile sunt "firi inaripate", care cauta o stramutare statornica in "limpezimea vazduhului mintii". Nepatimirea si cugetarea sunt "aripi". "Indraznirea catre Dumnezeu", saltul analogic, e aripa. "Sufletul ce se veseleste in dragostea lui Dumnezeu in ceasul dezlegarii se inalta atunci cu ingerii pacii deasupra ostilor intunecate. Caci dragostea duhovniceasca parca il intraripeaza...". Ca si ingerii, calugarii si pasarile populeaza spatiul dintre cer si pamant, sunt purtatori de semen si bune-vestiri, canta si planeaza liber in nelimitarea vazduhului. Aerul e la fel de gol ca si desertul, observase candva Ruysbroeck, proclamand o data mai mult inrudirea dintre calugari si pasari, dintre asceza in pustii si irumperea verticala a zborului. Pasarile sunt polul opus al serpilor, al firilor taratoare, insidioase, malefice. Legate organic de metabolismul luminii solare (drept care vestesc, cantand, rasaritul), invelite, adeseori, intr-un penaj somptuos, ca al curcubeului, pasarile, ca si ingerii, ca si calugarii, se numara printre splendorile liturghisitoare ale creatiei. Cu migratia lor, ele ritmeaza ciclurile vremii, orientate spre primavara, adica spre reinnoire si reinviere. Calugarii sunt si ei "fii ai invierii" (Luca 20,36). Si ei se imbraca in lumina.

Pasarea e expresia sublimata a animalitatii. Dar ascetul are de-a face, in efortul lui de a imita ingerii, cu salbaticia unei animalitati de sens contrar: animalitatea pedestra, taratoare, grea. Parintii vorbesc frecvent despre menajeria interioara, despre lutul aluvionar, cu forme monstruoase, pe care trebuie sa-l domesticeasca si sa-l modeleze, in adancurile omului cazut e un aglomerat abis zoologic: serpi, vulpi, dragoni, caini, porci, muste bazaitoare si broaste care oracaie, magari, viermi, lupi, hiene s.a.m.d. Toate laolalta alcatuiesc, in combinatii terifiante, o bogata morfologie a demonicului. Asceza este temeritatea de a infrunta acest infern, iar locul optim al luptei e singuratatea. Singuratatea are, in traditia monahala, doua dimensiuni posibile: una orizontala (desertul sau "pustia"), si una verticala (muntele). Batalia se da, cu alte cuvinte, fie in amplitudinea unui spatiu vid, dezolat, inconjurat de un orizont fara repere, fie in exaltarea culmii inaccesibile, a unei riscante suspensii, la egala distanta de pamant si de cer. Chilia eremitului e un desert comprimat, iar manastirea cenobitica e o parabola a muntelui. As adauga ca, in spatiul balcanic, un mediu privilegiat al sihastriei este padurea. Imi amintesc o vorba a parintelui Cleopa, care traise ani lungi in deplina singuratate, ascuns printre dealurile impadurite ale Neamtului: "Domnii mei" - spunea el celor dispusi sa-l asculte - "cand esti la oras, diavolul vine sub felurite chipuri de imprumut: prieteni, carti, femei etc. Cand esti in padure, vine personal!"

In singuratate, o consistenta aparte capata, o data cu figura dusmanului, figura ingerului, aliatul cel mai insemnat al monahului, in "razboiul nevazut" care ii sta dinainte. Monahul traieste in pustie ca un inger, alaturi de ingeri. Isaac Sirul vorbeste despre "pustnicii care au prefacut pustia in cetate, si au facut-o locuinta a ingerilor". Iata si marturia lui Ioan Scararul: "Anahoretul se deosebeste de monahul ce duce o viata in comun (...); acestuia ii ajuta ingerul, pe cand celui de-al doilea ii ajuta deseori celalalt (adica cel ce traieste impreuna cu el in obste). Puterilor inteligibile (ingerilor) le place a salaslui in sufletul isihastului si a sluji impreuna cu el Domnului. (...) Cel ce traieste singuratic are nevoie de o putere ingereasca...". E nevoie de o putere ingereasca si ca sa infrunti puterile raului. In desert, pustnicii indeplinesc, ca si ingerii, un dublu oficiu: sunt preoti si razboinici. Extrema contemplativitate se combina cu extrema actiune. Avem de-a face cu o veritabila "cavalerie spirituala", cu o ostire subtila, care ia cu asalt "Graalul", rezistand fortelor uzurpatoare. Desertul e teatrul de desfasurare al unui razboi sfant. Un razboi aspru, purtat intr-o mare tacere, in a carei solemnitate e greu sa deosebesti oamenii de ingeri.

Va asigur ca oamenii cei mai interesanti pe care i-am intalnit, intre calugari i-am intalnit, si ca onoarea lor rascumpara din plin nemernicia rebuturilor.

Andrei Plesu
Extras din lucrarea "Viata monahala - in texte alese".


 Hellada, on 28th May 2011, 17:18, said:

Ma intreb totusi ce cauta atatia Anti-ortodocsi aici pe acesta sectiune ?? intrati aici numai sa otraviti atmosfera ?? Eu cer o parere celor ce sunt ortodocsi practicanti,restul sa se abtina,nu am nevoie de comentarii aiurea  si in bataie de joc

Pt. ca sunt sectari, nu-i vezi cum ataca aria ortodoxa si orice topic legat de ortodocsi si ortodoxie, sunt ca viespile la stupul de albine.
Au ajuns si la Sf. Munte Athos sa ''lumineze'' ei calugarii  :lol: , si-au luat-o-n bot, calugarii nu pun botul la ratacirile sectare rezistand la ispitirile si nemerniciile acestor draci.

Edited by Mattachine, 28 May 2011 - 18:20.


#47
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

Calugaria nu e o cale pentru toti, si nici macar una pentru multi. Traiectoria ei are o stralucire supralumeasca: e calea "regala", exceptia exemplara, "orizontul" spre care tinzi asimptotic. Ea e expresia normei, intr-o lume in care norma e minoritara. A face optiunea monahala in chip frivol sau dupa criterii de conjuctura e o forma de iresponsabilitate. La fel de grava este alegerea "vietii ingeresti" in numele unui zel trufas, sau al unui pietism euforic.

Poti sa dai un exemplu de calugar din timpul apostolilor? :naughty:
Cand si cui i-a zis Domnul Isus sa se calugareasca sa fuga din societate ?
Dimpotriva iata ce zice Domnul Isus ;

Ioan 17:14
Le-am dat Cuvântul Tău; și lumea i-a urât, pentru că ei nu sunt din lume, după cum Eu nu sunt din lume.
Ioan 17.8; Ioan 15.18-19; 1Ioan 3.13; Ioan 8.23; Ioan 17.16;
Ioan 17:15
Nu Te rog să-i scoti din lume, ci să-i păzești de cel rău.
Mat 6.13; Gal 1.4; 2Tes 3.3; 1Ioan 5.18;
Ioan 17:16
Ei nu sunt din lume, după cum nici Eu nu sunt din lume.
Ioan 17.14;
Ioan 17:17
Sfințește-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul.Sfintirea nu se face prin izloare de societate ci prin ascultarea de Cuvant !
Lumina nu se tine sub pat sau in dulap ,ci se pune in mijlocul casei sa straluceasca .Sarea nu se tine in ocna ci sa scoate la suprafata ptr a fi folosita !

#48
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 ady_maris, on 28th May 2011, 19:47, said:


Bai sectarule scuteste-ma cu idolii si zeii tai imaginari, isus inseamna magar, daca dumnezeul tau este un magar, e treaba ta dar nu mai polua si murdari topice de pe aria ortodoxa cu prostiile tale sectaresti.
Nu degeaba spune Biserica ca nu toti nestiutorii in ale teologiei trebuie sa se apuce ei sa interpreteze cuvantul Lui Dumnezeu, ce ar fi sa dam Critica lui Kant unui pusti de gradinita sau unui pacient al spitalului 9, ce-ar iesi?  :lol:

Deci:

MARCU 10
29. Iisus i-a răspuns: Adevărat grăiesc vouă: Nu este nimeni care și-a lăsat casă, sau frați, sau surori, sau mamă, sau tată, sau copii, sau țarine pentru Mine și pentru Evanghelie,  
30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică.  

LUCA 14
26. Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copii și pe frați și pe surori, chiar și sufletul său însuși, nu poate să fie ucenicul Meu.  
27. Și cel ce nu-și poartă crucea sa și nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu.


LUCA 9
56. Și s-au dus în alt sat.  
57. Și pe când mergeau ei pe cale, zis-a unul către El: Te voi însoți, oriunde Te vei duce.  
58. Și i-a zis Iisus: Vulpile au vizuini și păsările cerului cuiburi; dar Fiul Omului n-are unde să-Și plece capul.  
59. Și a zis către altul: urmează-Mi. Iar el a zis: Doamne, dă-mi voie întâi să merg să îngrop pe tatăl meu.  
60. Iar El i-a zis: Lasă morții să-și îngroape morții lor, iar tu mergi de vestește împărăția lui Dumnezeu.  
61. Dar altul a zis: Îți voi urma, Doamne, dar întâi îngăduie-mi ca să rânduiesc cele din casa mea.  
62. Iar Iisus a zis către el: Nimeni care pune mâna pe plug și se uită îndărăt nu este potrivit pentru împărăția lui Dumnezeu.  


Ca sa vedeti ca sectarii au ALTA bIBLIE si alt Dumnezeu - un magar  :thumbup:
Vezi-ti de secta ta si religia ta, si lasa pe ortodocsi sa faca cum stiu ei, sau ia calea Africii si invata-i pe aia crestinism acolo printre pagani, se mai curata Romania de-un sectar, nu face misionarism cu ortodocsii care SUNT CRESTINI DE 2000 DE ANI DIRECT DE LA DUMNEZEU IISUS. NU AVETI CE SA INVATATI VOI PE ORTODCSI CI POATE INVERS. Voi oricum nu sunteti crestini  :console:
_______________________________________________

Buuun, terminand cu sectarii, trebuie spus ca traiul monahal nu e pt. oricine ci doar pt. cei cu potential de sfintenie (dovada ca sectarii nu au sfintenie si SUNT AI DRACULUI, la propriu) ei se roaga LA DRACU crezand in ratacirea lor ca se roaga la Dumnezeu, VOR AJUNGE IN IAD CU BIBLIA LOR IN MANA CU TOT.

Foarte multa lume mai ales din tarile vest-europene dar si din America, Canada, etc. descopera ADEVARAT SPIRITUALITATE OCCIDENTALA (scara lui Ioan Scararul de ex. este un produs  de spiritualitate occidentala, CRESTINA, nu porcariile budiste, yoghine, sau alte rataciri orientale. Foarte multi s-au salvat pe ei insisi retragandu-se la Muntele Athos, acolo sunt din ce in ce mai multi francezi, englezi, nordici, americani, etc. care s-au dat seama de viata gresita pe care o traiau, ca urmare a sectarizarii occidentului.
Un documentar despre viata monahala de la Sfantul Munte Athos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J8Y1wlXwE20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- e doar o parte din doc.

Edited by Mattachine, 28 May 2011 - 19:22.


#49
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Ynnis, on 28th May 2011, 19:03, said:

Nu ești agramată pentru că ai greșit un cuvânt, ci pentru că faci greșeli elementare de limbă. Și e greu să înțelegi când scriu agramații :lol:
Daca tot mimezi inteligenta, ia spune tu mataluta, asa ca la carte, care sunt greselile elementare de limba (vad totusi ca mi-ai urmat sfatul si ai consultat DEX-ul) :D

Si ca sa nu ma repet:

 Megara, on 22nd May 2011, 16:02, said:

Gresela de tastare asa cum mi se intampla cand scriu de pe laptop. Si nu garantez ca nu voi mai face si altele deoarece scriu repede si nu verific niciodata ceea ce scriu. :)

Si fiindca tot ai adus vorba (caci omul cand nu mai are replica se leaga de greselile gramaticale), stii cum se zice in latina la "a inota"?

#50
arhi_constructor

arhi_constructor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 19.04.2011
Una e calugaria teoretic (in carti) si alta e practic.
Ce e prin manastiri la ora actuala - te ingrozesti !!!

S-ar putea sa aiba surpriza, dupa ce ajunge acolo sa-si dea seama ca oamenii din societate sunt ingeri pe langa ce e acolo.
Nu trebuie sa generalizam - sunt si oameni cu bune intentii, dar sunt asupriti si batjocoriti de "mai marii" lor.
stiu multe lucruri din interior - pentru foarte multi e o cumplita dezamagire

Teoretic asa e. Dupa multi ani trebuie sa te calugareasca. Teoretic nici nu trebuie sa o primeasca la varsta aia.
Dar nu se mai respecta nimic - primesc fosti interlopi, betivi, oameni cu probleme psihice (care ii numesc demonizati)

Cunosc cazuri de femei, care dupa terminarea facultatii, au fost trimise la pustie dupa cateva saptamani de "ucenicie" de un anume staret.
Nici episcopul nu e de acord cu staretul asta, dar inchide ochii pentru bani

Parintii fetei era sa faca infarct cand a plecat la manastire si nu mai stiau nimic de ea dupa ce a plecat
au anuntat politia, dar a aranjat staretul reclamatia.

dupa cativa ani a ajuns internata la psihiatrie. acum e intr-o stare mai buna - e adevarat
nu mai e buna nici de manastire,nici de societate.

spune-i fetei tale ca o decizie ca asta se ia cu maxim de RESPONSABILITATE
are la 18 ani posibilitatea sa ia o asa decizie?

repet - nu mai sunt manastirile ce au fost\
pot sa dau mult mai multe detalii concret - daca vrei da-mi PM

Pestele de la cap se impute - asa e si in bor

Stai de vorba cu fata ta. Cred ca a avut o deceptie in dragoste.
Trebuie sa o faci sa inteleaga ca nu toti barbatii sunt "porci", ca viata e frumoasa, merita traita
Sa se distreze, sa isi traiasca viata, sa isi faca studii, cariera si familie - o viata normala in societate.

Sa-i lase pe calugari cu ale lor
Daca nu pleaca e mai bine sa regrete, decat sa regretati toti dupa ce se intoarce si e prea tarziu.
scuze ca m-am lungit, daca vrei mai multe detalii vorbim

#51
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
http://www.tvr.ro/in...A...39;n 4 (II)

Mafia preoteasca in actiune .Vanzare de moaste si terenuri .Culmea prostiei ,a botezat cioantele mortilor. :thumbup:

Edited by ady_maris, 28 May 2011 - 20:15.


#52
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 arhi_constructor, on 28th May 2011, 20:59, said:


De unde sa stii tu ce e in manastiri mah? :lol:  Tu chiar crezi ca pune cineva botu`la MINCIUNILE tale? :console:

 ady_maris, on 28th May 2011, 21:09, said:


Sectarule esti off-topic. Stii ce-i aia? Cum esti off-topic si cu crestinismul si Hristos la fel esti si aici, adica pe langa...
Ori ai gresit topicul ori conditia ta este intr-atat de deplorabila incat nu stiu ce sa fac sa plang sau sa rad...

#53
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
sa plangi cand vezi cum pupa oamenii niste cioante moarte ,iar popii boteaza oase de oameni morti ....
ce inseamna sectar //?

#54
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 ady_maris, on 28th May 2011, 21:23, said:

ce inseamna sectar ?

Oameni ca asta, SLUJITORUL SATANEI:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/73/Branham_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

William M. Branham

- hot ce a ciordit MILIOANE DE DOLARI de la oameni prin inventarea unei noi secte BAPTISTII BRANHAMISTI (feriti-va de ei) PRIN SCHEMA PIRAMIDALA
- mincinos ordinar ce a inselat oamenii si i-a indepartat de la adevar
- fals profet cu pretentia ca Iisus ii vorbeste in timp ca sta pe buda :lol:
__________________

Apropo e adevarat ce-am auzit ca la sectari dupa ce intra in transa ca astia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2ZbkHws7Vic?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
noapte se aduna sting luminile si se impreuneaza cine cu cine apuca, MAMA CU FIU, TATA CU FIICA?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate