Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare soundbar pentru telev...

Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica
 

Jungla limbajelor de programare...

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004
începi pur și simplu cu ce-ți place mai mult. Uite, eu de exemplu am început cu programarea pe vremea când mă jucam cu Flash 4 și am pus primul Action de gotoAndPlay(1) la sfârșitu movie-ului.

Acum Flash Professional 8 a ajuns muuuuult mai departe și eu, după el - ActionScript seamănă cu Javascript, sintaxa seamănă cu Java, Java cu C++ pe obiecte, swf-urile se inserează în HTML, Flash comunică cu orice webservice fie el PHP, ASP, ColdFusion sau altceva, și uite-așa din aproape în aproape înveți tot ce e "colateral" cu ceea ce ai tu treabă.

Părerea mea.

Esențial e să-ți placă să faci ceva și să vezi "că iese", să nu te gândești la programare ca la "școală" sau "muncă" brută..

Trebuie și-un pic de pasiune :P

#20
adona

adona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2005

Quote

Din ce am vazut pana acum, exista doua categorii de programatori: cei numiti software developers, care gandesc, creaza, cauta solutii, si pentru care a scrie cod e doar una din fazele crearii programului dorit.
Si mai sunt scriitorii de cod strict, care respecta niste indicatii si atat, un fel de negru pe plantatie.

Daca vrei sa intri in prima categorie, invata sa gandesti ca un programator, si abia apoi incearca sa devii programator

Frumoasa discutie . Acum as avea si eu o intrebare : ce inseamna sa gandesti ca un programator ? Cine poate sau incerca sa defineasca macar principalele coordonate ale acestei sintagme " sa gandesti ca un programator" ?. Prin ce se caracterizeaza gandirea unui veritabil programator sau mai bine zis a unui programator de clasa ?

Edited by adona, 23 November 2005 - 23:18.


#21
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

 adona, on Nov 23 2005, 23:12, said:

Frumoasa discutie . Acum as avea si eu o intrebare : ce inseamna sa gandesti ca un programator ? Cine poate sau incerca sa defineasca macar principalele coordonate ale acestei sintagme " sa gandesti ca un programator" ?. Prin ce se caracterizeaza gandirea unui veritabil programator sau mai bine zis a unui programator de clasa ?

am sa fac abstractie si n-am sa comentez legat de ultimele "sintagme" (programator de clasa, veritabil programator)

nota: daca sunt dubii in legatura cu anumiti termeni, va rog sa studiati www.dexonline.ro: am incercat din rasputeri sa folosesc notiunile asa cum sunt prezentate in dex pentru a nu crea confuzii.

expresia in sine "sa gandesti ca un programator" presupune in primul rand sa ai o gandire abstracta. asta presupune deci o gandire matematica (si nu neaparat cunostiinte matematice), adica sa ai o anumita putere de abstractizare.
in plus, trebuie sa ai si un simt logic destul de bun (iarasi intervine matematica).
in al doilea rand, presupune sa ai capacitatea de a rationaliza (sa gandesti rational)
in al treilea rand, a fi programator presupune capacitatea de a crea (programe, la modul general(!)). un "creator" are in totdeauna o gandire diferita de un "consumator". deci din punctul asta de vedere mai sunt anumite aspecte care intra in sfera de actiune a expresiei "a gandi ca un programator"

toate aceste calitati le dobandesti cu ajutorul experientei. nimeni nu se naste programator.

restul aspectelor tin in mod specific ariilor de "programare". (limbaj, tehnologii, etc) evident ca de aici in colo intram in polemica "programator php" si altele de genu.
strict general, sunt aspectele de mai sus. restul chestiunilor deja tin de aria polemicilor si nu este aici locul potriviti pentru asemenea discutii :)

#22
adona

adona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2005
Pe mine nu ma interesau definitiile de dictionar si nici nu am avut in intentia de a lua peste picior pe cineva daca asta s-a inteles .

Eu  de formatie sunt  fizician dar in ultimul timp incerc sa fac pasul spre informatica si am descoperit ca intradevar aici problemele se pun putin altfel , principiile sunt altele  si chiar ceea ce numim generic “creatie “ intra in cu totul alti parametrii.  

Pur si simplu doream sa stiu ce gandesc cei implicati in asta mai de mult timp . Cam in cat timp se poate face trecerea de la amatorism la profesionism in meseria asta ? Cam ce ar presupune sa fi profesionist ? etc

Edited by adona, 24 November 2005 - 16:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate