Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Jungla limbajelor de programare...

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,941
  • Înscris: 06.10.2003
Sa presupunem ca doresti o cariera in Software Developer. Te uiti in Piata, pe BestJobs.ro, etc., dupa oferte de munca in domeniul IT, iar anunturile suna in felul urmator: "cunostinte in dezvoltarea aplicatiilor web folosind tehnologii Java (JSP, Servlets, Java Scripts, Struts, JSTL,UML, J2EE Design patterns); cunostinte in dezvoltarea de aplicatii J2EE (EJB, UML, J2EE Design patterns ", " experienta in . NET (C# sau VC++), pentru pozitia de: . NET (C#) DEVELOPER. Cerinte: cunostinte de programare in . NET, C#, VC++ 7. 0; cunostinte de baze de date MsSQL, MySQL ", "experienta in dezvoltarea de web-applications cu ASP.NET si cunostinte solide de Microsoft SQL Server 2000", "ASP.NET, Microsoft SQL Server - PHP / MySQL - CSS, DHTML, Javascript - ColdFusion, Oracle", C++, C#, Progress, Delphi, Java, .NET, OOA-OOP, UML, client-server, service-based architecture, Oracle, SQL Server, VB.NET, ASP.NET, J2EE Technologies, J2EE Architecture( EJB, Servlets, JSP, JDBC ), HTML, Javascript, MySQL, PHP, DHTML, J2EE application servers( Weblogic, JBoss, Tomcat ), ....
   Si dupa tot acest bombardament de tehnologii si limbaje de programare mai mult sau mai putin cunoscute, apare intrebarea din topic: Care sa le invatam? si, mai ales, in ce ordine??? De exemplu Pascal -> C++ -> VC++ -> HTML -> PHP ->....

#2
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
în ce ordine? Începi de la ceva mai ușor și mergi spre ceva mai complicat. Ce limbaje vrei să înveți: asta depinde de ce vrei să faci. Dar să știi că nu-ți strică de loc dacă știi mai multe limbaje de programare.

#3
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
Un topic ca asta cred ca apare zilnic. Sunt doua lucruri de care trebuie sa ti seama :

1. Nu conteaza ce limbaj se cere pe piata ci conteaza ce vrei tu sa faci. Orice te-ai apuca sa inveti sa fi sigur ca o sa gasesti la un moment dat un job la care limbajul respectiv este necesar. Am un prieten care s-a apucat sa invete COBOL si noi toti (gasca) i-am zis ca e nebun, ca ar trebui sa se apuce si el de .NET. Acum eu sunt angajat pe un salariu modest, el e angajat pe un salariu enorm si asta pentru ca a ales un limbaj care nu mai este invatat de foarte multa lume si firmele nu au de unde alege oameni.
2. Tine cont ca partea cea mai grea in programare nu este limbajul (sintaxa) ci sunt tehnologiile pe care le folosesti. De exemplu cu API lucrezi in acelasi mod si din VC 1.62 si in C#, singurul lucru care difera fiind sintaxa deci daca tu inveti bine API in VC atunci cand treci la C# iti va lua foarte putin timp ca sa inveti. Daca de exemplu sti PHP si ai cunostinte de programare web atunci iti va fi foarte usor sa trci la ASP. Cand vine vorba de programare in general lucrurile stau si mai simplu pt ca un algoritm de programare dinamica se implementeaza la fel si in Pascal si in C#.NET singurul lucru care difera fiind sintaxa, care se invata foarte repede.


Sfatul meu...VEZI CE VREI TU SA INVETI SI INCEARCA SA NU VREI MULT DIN PRIMA.

#4
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003
shiva, mai conteaza cred sa-ti si placa ce faci. Daca esti la inceput probabil e cam greu sa-ti dai seama ce-ti place. Ar trebui sa inveti mai multe si sa vezi ce-ti place.
Daca o faci doar pentru bani chiar nu prea mai conteaza ce alegi. Conteaza doar sa stii ceva bine ca sa poti cu ceva noroc sa castigi mai mult.

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,941
  • Înscris: 06.10.2003
Evident ca voi invata ce-mi place insa nu asta era ideea topicului...Ci care sunt acele "prerequisites" pentru o anumita tehnologie, ce ar trebui sa stii ca sa poti invata cat mai repede un lb. de programare/tehnologie...
  De ex., daca vrei sa inveti .NET,  ar fi bine sa stii asta, asta si asta, pt. ASP, sa sti aia, aia si ailalta, etc...
  @Dixy dixit "în ce ordine? Începi de la ceva mai ușor și mergi spre ceva mai complicat".
Haideti sa incercam sa definim/clasificam acel "ceva mai usor" si acel "mai complicat", pentru toti cei care vor sa invete programare si nu stiu de unde sa o apuce...
  Mi-a venit acum in minte: "Programarea se aseamana cu un castron mare cu spagete...De care spagheta si capat al ei te apuci sa tragi? " :lol:

#6
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003

shiva, on Sep 6 2005, 12:28, said:

Evident ca voi invata ce-mi place insa nu asta era ideea topicului...Ci care sunt acele "prerequisites" pentru o anumita tehnologie, ce ar trebui sa stii ca sa poti invata cat mai repede un lb. de programare/tehnologie...
  De ex., daca vrei sa inveti .NET,  ar fi bine sa stii asta, asta si asta, pt. ASP, sa sti aia, aia si ailalta, etc...
  @Dixy dixit "în ce ordine? Începi de la ceva mai ușor și mergi spre ceva mai complicat".
Haideti sa incercam sa definim/clasificam acel "ceva mai usor" si acel "mai complicat", pentru toti cei care vor sa invete programare si nu stiu de unde sa o apuce...
  Mi-a venit acum in minte: "Programarea se aseamana cu un castron mare cu spagete...De care spagheta si capat al ei te apuci sa tragi? " :lol:

<{POST_SNAPBACK}>



oricum pentru mine e clar ca nu poti sa stii tot ce ai enumerat tu acolo. sau sa stii bine. trebuie sa te decizi mai intai in ce directie vrei sa mergi si apoi sa vezi ce/cum/in ce ordine inveti.

#7
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
domnishoara (cu vocea si accentul mult-iubitului stii tu cine :P)
dupa cum zice si BugHunter, mai intai trebuie sa alegi o directie. la cat de mare e IT acuma, si la cat de repede creste, nu mai este suficient sa cunosti cateva limbaje si cateva tehnici: n-o sa te ajute la gasirea si prinderea unui job :P

mai nou, la noi in .ro se cauta destul de tare oameni pentru produse web-based/enterprise/etc. daca vrei asa ceva, va trebuie sa iti alegi o solutie:
- Microsoft based
- Sun based
- other based
Apoi dupa ce ai ales solutia, alegi si tehnologia.

Aceeasi tactica de mai sus se aplica si pentru restul problematicilor acoperite de angajatorii din .ro (si nu numai)

Iar limbajele pe care le-ai invatat deja (sper :P) iti sunt arhi-suficiente. (exceptand posturile care cer un limbaj exotic/nou aparut/in-house/etc)

Deci trebuie sa te decizi, in care ramura a IT-ului vrei sa lucrezi...
apoi trebuie sa te decizi, in ramura respectiva, in ce sub-ramura vrei sa lucrezi (deja cam exista si asa ceva)
apoi ca si ce vrei sa lucrezi (dev/qa/pr/management/etc)
apoi cu ce vrei sa lucrezi (daca e cazul:limbaje/tehnici/echipamente/etc)
-----------------------------------
tragi linie, si vezi ce anume trebuie sa stii pentru un post cu caracteristicile pe care le-ai ales mai sus. inveti, te pregatesti si esti gata de interviu :)
Dar asta ar fi fost bine sa o faci acu 1-2 ani ;) dar vremea nu e pierduta:
- poti sa te angajezi ca ceva ce stiia cuma, chiar daca nu iti place;
- intre timp te pregatesti pentru postul dorit si "calculat" mai sus
- dupa ce esti gata, mergi la interviu si iti dai demisia de la vechiul loc de munca si gata

:peacefingers:

P.S. - tot nu mi-ai raspuns la faza cu statistica (PM nu, YM nu... tre sa te sun? :w00t: )

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005
Nu sunt programator și s-ar putea să greșesc, dar părera mea este s-o iei frumos, bătrînește și să înveți C și CPP. Pe urmă vei putea învăță repede și lejer cam orice limbaj folosit în ziua de azi.

#9
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003

mufă, on Sep 9 2005, 13:24, said:

Nu sunt programator și s-ar putea să greșesc, dar părera mea este s-o iei frumos, bătrînește și să înveți C și CPP. Pe urmă vei putea învăță repede și lejer cam orice limbaj folosit în ziua de azi.

<{POST_SNAPBACK}>



io zic ca nu mai invetzi nimic apoi. nu pentru ca nu ai putea. pentru ca nu mai vrei :-)

#10
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

mufă, on Sep 9 2005, 13:24, said:

Nu sunt programator și s-ar putea să greșesc, dar părera mea este s-o iei frumos, bătrînește și să înveți C și CPP. Pe urmă vei putea învăță repede și lejer cam orice limbaj folosit în ziua de azi.

<{POST_SNAPBACK}>


Sau dacă vrei easy money te faci administrator de rețea.

#11
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

dixy, on Sep 9 2005, 17:37, said:

Sau dacă vrei easy money te faci administrator de rețea.

<{POST_SNAPBACK}>

Doar dacă ești bun.

#12
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

mufă, on Sep 9 2005, 22:31, said:

Doar dacă ești bun.

<{POST_SNAPBACK}>


Aha. Recunoști că stați cu posteriorul pe scaun și frecați netul în timp ce un amărât de programator muncește...
De asta vreau și eu să mă reprofilez.

#13
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
poti sa incepi cu php (capabil si usor) , sa continui cu python , apoi perl ... in cele din
urma c++ . cand stii unul dintre ele , e usor sa le inveti pe restul , sintaxa fiind aproape
aceeasi ;)

#14
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003
sau ca lucrurile sa fie mai clare pentru tine si sa intelegi ce si cum cu limbajele de programare si care sint tendintele uite aici link:

http://www.levenez.c...history.html#04

sper ca poza sa te inspire in alegerea corecta
pentru mine privind poza e clar. fortran e taticu la toti !
;-)

Edited by BugHunter, 12 September 2005 - 21:50.


#15
TeteMumu

TeteMumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.07.2005
Alegetzi un programel pe care CHIAR ai vrea sa-l faci ( o interfata tip windows, un editor de DOS, un scanner de porturi etcetera ) si in functie de asta o sa-tzi recomande careva un limbaj. Faci programul, invetzi limbajul - daca-tzi place devii Pro, te angajezi si apoi... treci pe SysAdmin sau Sales. Parearea mea.

#16
corina_maftei

corina_maftei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2005
Parerea mea e ca ar trebui sa inveti intai o tehnologie. Din ultimele tendinte de pe piata, programarea orientata obiect are cele mai multe sanse sa acopere cat mai multe sectoare. Nu incerca sa te limitezi la un limbaj, incearca sa intelegi tehnologia, invata sa gandesti orientat obiect, poate chiar si intr-un limbaj al tau, pseudocod.
Dupa ce ai invatat sa gandesti corect, aproape de realitatea din cazul programatorilor profesionisti, invatarea sintaxei unor limbaje devine doar formalitate. Limbaje ca Java sau C# iti vor parea ca se potrivesc exact ca o manusa pe stilul tau de a gandi.

Din ce am vazut pana acum, exista doua categorii de programatori: cei numiti software developers, care gandesc, creaza, cauta solutii, si pentru care a scrie cod e doar una din fazele crearii programului dorit.
Si mai sunt scriitorii de cod strict, care respecta niste indicatii si atat, un fel de negru pe plantatie.

Daca vrei sa intri in prima categorie, invata sa gandesti ca un programator, si abia apoi incearca sa devii programator :D

#17
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,941
  • Înscris: 06.10.2003
M-am gandit sa incep cu .NET, mai ales ca voi lucra in asa ceva apoi sa trec la html, php, ASP.NET, in aceasta ordine si printre ele mai cate o problemuta de algoritmica.
  
   @corina_maftei: Ai dreptate cu software developers. Detaliaza putin "Parerea mea e ca ar trebui sa inveti intai o tehnologie. Din ultimele tendinte de pe piata, programarea orientata obiect are cele mai multe sanse sa acopere cat mai multe sectoare. Nu incerca sa te limitezi la un limbaj, incearca sa intelegi tehnologia, invata sa gandesti orientat obiect, poate chiar si intr-un limbaj al tau, pseudocod.
Dupa ce ai invatat sa gandesti corect, aproape de realitatea din cazul programatorilor profesionisti, invatarea sintaxei unor limbaje devine doar formalitate. Limbaje ca Java sau C# iti vor parea ca se potrivesc exact ca o manusa pe stilul tau de a gandi.
"
  Eu cred ca fiecare pasionat de programare incepe cu programarea "in draci" si ajunge la programarea cu minte. Iar profesionist nu poti ajunge in 4 ani de facultate ci in vreo 10 ani si munca intensa.

#18
haiducu

haiducu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.02.2005

corina_maftei, on Sep 15 2005, 21:41, said:

Parerea mea e ca ar trebui sa inveti intai o tehnologie. Din ultimele tendinte de pe piata, programarea orientata obiect are cele mai multe sanse sa acopere cat mai multe sectoare. Nu incerca sa te limitezi la un limbaj, incearca sa intelegi tehnologia, invata sa gandesti orientat obiect, poate chiar si intr-un limbaj al tau, pseudocod.
Dupa ce ai invatat sa gandesti corect, aproape de realitatea din cazul programatorilor profesionisti, invatarea sintaxei unor limbaje devine doar formalitate. Limbaje ca Java sau C# iti vor parea ca se potrivesc exact ca o manusa pe stilul tau de a gandi.

Din ce am vazut pana acum, exista doua categorii de programatori: cei numiti software developers, care gandesc, creaza, cauta solutii, si pentru care a scrie cod e doar una din fazele crearii programului dorit.
Si mai sunt scriitorii de cod strict, care respecta niste indicatii si atat, un fel de negru pe plantatie.

Daca vrei sa intri in prima categorie, invata sa gandesti ca un programator, si abia apoi incearca sa devii programator :D

<{POST_SNAPBACK}>



Acesta m-i se pare nu doar cel mai bun reply, dar si cel mai matur! Un sfat extraordinar de real, adevarat.
Cred ca doar acest post, ajunge sa lamureasca toate intrebarile legate de limbajele de programare
Felicitari Corina Maftei! Esti programator?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate