Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Accelerarea video hardware

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Dupa testul de pe configuratia de mai sus , Mplayerul se inchide automat  , fara eroare... deci hardware nu este implementat inca suport pentru decodare... (desi forta bruta ar fi ) . bleah sa vedem ce ne rezerva viitoru ...

#56
Gorbe

Gorbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2007

View PostGabaGN, on 7th July 2011, 09:42, said:

True man ... my bad , dupa ce ai zis de rate am descarcat si verificat .
Oricum , chiar daca fisierul e H264 nu cred ca se incadreaza in vre-un profil "hardware" de decodare , desi forta bruta ar fi .... Cel putin am testat  si pe un HD 5850 si pe un Mobility HD 4570 (asta poate nu are destula forta dar prima placa sigur are) ... daca o sa am timp incerc si in linux pe un nvidia , prin VDPAU , desi sunt mai sceptic decit pe windows .
Si apoi cum ar mai obliga astia sa cumperi placi video noi daca nu ar baga " functi noi"  :)

5850 cred ca are putere sa decodeze..insa numai sa fie si driverul bun. Mi-a zis un prieten de are 4670 ca pe site la ATI placa lui nu  e trecuta cu functie de accelerare hardware pt Flash 720 sau 1080p insa in dxva checker apare ca ar suporta. 5850 ca si 5450 sunt placi cu GPU-uri mai noi ca 4670; cred ca ATI nu a lansat inca driverul  care sa le scoata toate capabilitatile lor harware in evidenta! Cum si pt Geforce 8600 gt de am eu am luat un driver acum 2 luni care imi facea pe youtube pt 1080p cpu usage cu 20-30% mai mic ca de obicei si vb aia..8600gpu e de prin 2007 pe piata! Un alt prieten si-a luat 5450 si din pacate in dxva checker nu ii apare ca ar avea functii harware de accelerare care pe siteul de la ATI sunt trecute clar cu punct si virgula. Ori e din driver, ori e din XP care e prea vechi cu DX9 lui integrat..ori DXVA checker are ceva.

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004
Nu compara driverele nVidia cu ATI. nVidia la fiecare versiune aduce plusuri de performanta.
ATI la fiecare versiune spera sa rezolva bug-urile versiunii anterioare :D

#58
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Cred ca buba e la playere. Cum s-a zis si mai sus, Media Player Classic HC trece pe stop automat, cu VLC (setat pe GPU accel.) merge putin, se opreste, apar erori de decodare, iar ruleaza putin, s.a.m.d.Asta pe un 9600 GT si Ath. 240. Bluray-ul Avatar, cu 48 mbps ruleaza brici, video engine pe la 55%.

Edited by yeeeeman, 14 July 2011 - 20:16.


#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cred ca buba e la playere.
Subscriu. Respectivul film este non-standard, in consecinta nu s-a obosit nimeni sa optimizeze si sa testeze playere ptr astfel de rezolutii, care repet, nu se folosesc.

#60
Gorbe

Gorbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2007

View Postyeeeeman, on 14th July 2011, 21:15, said:

Cred ca buba e la playere. Cum s-a zis si mai sus, Media Player Classic HC trece pe stop automat, cu VLC (setat pe GPU accel.) merge putin, se opreste, apar erori de decodare, iar ruleaza putin, s.a.m.d.Asta pe un 9600 GT si Ath. 240. Bluray-ul Avatar, cu 48 mbps ruleaza brici, video engine pe la 55%.

La mine ruleaza la fel cu ..vlc, media player clasic, media player 9 si BSPlayer..insa cu 3-4 fps.Nu se blocheaza, nu se inchide..merge insa cu putine fps, cred ca pot numara de cate ori dau din aripi ratele cand decoleaza. Cpu usage e la 90-95%. M-am uitat pe net sa gassesc un test sau un post de la cineva care sa fi rulat 2160p si cu ce configuratie..asta de curiozitate. Mi se pare mai interesant un test din asta decat 3dmark nu stiu care.

#61
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Din pacate se poate considera irelevant, atata timp cat softul nu stie sa foloseasca eficient resursele hardware.

#62
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Stati putin ... mie imi merge cu MPCHC da are 2-3 cadre pe sec cu 4570 ... ideea era ca nu mergea accelerare hardware ...
Sunt curios pe procesoarele noi de la intel (ex i3 2xxx) e implementata decodarea hardware pentru rezolutia fisierului de test ?
Inca o chestie ... cel care foloseste resursele de decodare e DIRECT X -ul nu playerul  !!! in modul HARDWARE

Edited by GabaGN, 15 July 2011 - 11:39.


#63
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sunt curios pe procesoarele noi de la intel (ex i3 2xxx) e implementata decodarea hardware pentru rezolutia fisierului de test ?

In primul rand cred ca te referi la procesoarele cu chipul grafic incorporat. Ptr ca proesorul face decodare software :)
Da, in cazul asta chipsetul grafice are accelerare hardware.

Dar... ar trebui explicat un pic cum e cu accelerarea asta harware - placile video pot decoda un film in locul procesorului, eliberandu-i acestuia o parte din resurse. Procesorul va continua sa fie folosit ptr decodare. In plus placile pot decoda hardware la orice rezolutie, nu aici e baiul. Trebuie ca softul care comanda aceasta accelerare sa stie sa-i spuna placii cum sa decodeze.

Iar aici e problema. Softul inseamna in primul rand driverele placii video, in al doilea rand codecul video si in al treilea playerul. Toate trebuie sa permita aceasta decodare HARDWARE...

In consecinta faci ceva confuzii... DirectX-ul are ceva responsabilitati, in special la Vista si la 7 ptr decodare, ptr ca Microsoft a eliminat mai mult sau mai putin celelalte API-uri, astfel incat driverele video si audio trebuiesc scrise ptr DirectX. dar nu are o implicare directa in decodare. Si pe linux se afce decodarea si Linuxul nu stie Dx.

#64
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008

View PostGabaGN, on 7th July 2011, 14:16, said:

Ce vreau sa testez e pe un Athlon 64 2800+ skt.754 ; 4G ram; GT 430 , si sistemul va fi Slax 6.12 cu modul COPY2RAM (nu folosesc hdd, incarca totul in ram) cel putin elimini orice problema de transfer .
Sistemul e foarte slab , nu duce nici 720p fara accelerare hardware , insa in VDPAU se misca fantastic de bine , mai ales daca e totul in ram , chiar si Warcraft 3 , merge mai bine in linux decit in windows (3D setat pe OpenGL) . Ajung acasa si testez si maine va dau un verdict :)

Nu stiam ca chipseturile pe socket 754 suporta 4 gb de ram.

#65
Gorbe

Gorbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2007

View PostGabaGN, on 15th July 2011, 12:38, said:

Stati putin ... mie imi merge cu MPCHC da are 2-3 cadre pe sec cu 4570 ... ideea era ca nu mergea accelerare hardware ...
Sunt curios pe procesoarele noi de la intel (ex i3 2xxx) e implementata decodarea hardware pentru rezolutia fisierului de test ?
Inca o chestie ... cel care foloseste resursele de decodare e DIRECT X -ul nu playerul  !!! in modul HARDWARE

Nu prea stiu exact felul in care functioneaza dar daca stau sa ma gandesc nu stiu sa existe in momentul de fata o placa cu specs pt 2160p. Toate placile actuale..cel putin astea comerciale sunt cu suport hardware pt 1080p..vlc..flash..mpeg2.h.264..din astea. Ma gandeam daca cumva s-ar putea imparti sarcina de decodare intre placa video si cpu..dar cred ca nu, placa video este setata sa accelereze 480p,720p,1080p si daca nu detecteaza ca este 1080p..etc.. pauza..nu face nimic. NU sunt sigur..presupun, ideal ar fi fost sa incerce sa decodeze si restul de sarcina sa revina la cpu.

#66
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Corect xeleron , era 939 nu 754 tot la 1,8 Ghz ... my bad

Gorbe  , cica procesoarele alea noi de la Intel au un circuit separat pentru decodare video , de aia eram curios ... oare ala are treaba cu directx-ul sau nu ? daca nu ... si e pur hardware  ... sunt sanse

#67
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cica procesoarele alea noi de la Intel au un circuit separat pentru decodare video
Nu au. Pur si simplu chipul video e integrat in procesor. Si el face decodarea hardawre.

#68
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Deci paralelizare a procesului ... exact ca ati si nvidia ... atunci de ce naiba i facea atata reclama cu fixed function-ul de pe Quick Sync ? dracu le mai intelege "reclama" ...

#69
Gorbe

Gorbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2007
Pe dual core la 2.6ghz merge sa rulez np pe full screen 2x 1080p flash. Un pc low end prea bun pt nevoile mele as zice.

Edited by eiffel, 22 July 2011 - 11:27.
Gata cu linkurile externe.


#70
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
@Gorbe.
Uite cum sta treaba pe win 7 x64 ultimate, GA-MA78LMT-S2, 2 GB ram ddr3 1333, Sempron 140 @3.35 GHZ  si o nvidia GT220 512 mb Gddr2 pe un bluray de 6.5 gb cu un bitrate destul de marisor.
Atat timp cat exista placa video care sa suporte decodarea hardware procesorul nu ar mai trebui sa conteze prea mult.

Attached Files



#71
Gorbe

Gorbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2007

View Postionutzradu, on 22nd July 2011, 09:33, said:

@Gorbe.
Uite cum sta treaba pe win 7 x64 ultimate, GA-MA78LMT-S2, 2 GB ram ddr3 1333, Sempron 140 @3.35 GHZ  si o nvidia GT220 512 mb Gddr2 pe un bluray de 6.5 gb cu un bitrate destul de marisor.
Atat timp cat exista placa video care sa suporte decodarea hardware procesorul nu ar mai trebui sa conteze prea mult.

Merge calumea, n-ai treaba la mkv (h.264).  Pt youtube iti trebuie accelerare flash, unele placi au..altele nu, probabil in viitor o sa fie standard. Incearca 1080p pe youtube si vezi cat cpu usage  ai. Mai poti incerca si un 2160p tot mkv dar nu cred sa mearga..la nimeni nu a mers din pacate.  Oricum nu e standard si nu cred ca o sa fie prea curand, mai mult de dragu de a vedea cat duce computeru  :deadtongue:

Edited by eiffel, 22 July 2011 - 11:23.
Ti-am mai spus - un link ajunge.


#72
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004
Gorbe - Inca un link catre site-ul respectiv - banuiesc ca e al tau si vei fi banat ptr spam.

Te-am tolerat un pic dat fiind ca subiectul e interesant. Dar ajunge !

Edited by eiffel, 22 July 2011 - 11:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate