Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Cum sa imi amenajez un bar?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ut(RO)pia

ut(RO)pia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.09.2005
Buna. Sunt nou pe forum, dar studiez de mult topicurile voastre. Tocmai am "mostenit" un bar la mine in oras.

Problema e ca vreau sa il pun in functiune cat mai urgent posibil, dat fiind faptul ca e la 50 m de Politia municipiului, si la 100 m de un liceu de renume de la mine din oras.

Acum intrebarile mele sunt:
- cum sa il amenajez ca sa fie pe placul tuturor? Are aprox. 30 mp
- merita sa vand si produse de patiserie, sau sa ma axez doar pe bauturi alcolice si nealcolice?
- ce nume sa ii pun?

#2
vladmihaianimal

vladmihaianimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.09.2005
iti promit ca atunci cand mai trec prin iepuresti ca o sa intreb pe cineva cum si-a facut el carciuma.

#3
ut(RO)pia

ut(RO)pia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.09.2005
Problema e ca tu nu ai inteles ce vreau sa imi fac eu. Bar, nu carciuma. Fara bauturi ieftine, si plini de betivi.

#4
vladmihaianimal

vladmihaianimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.09.2005
pai si de acolo se castiga si ai avantajul ca iti faci clienti fideli care stii ca vin de doua ori pe zi la carciuma.

#5
ut(RO)pia

ut(RO)pia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.09.2005
Este o zona cu potential mare, din punct de vedere al numarului clientelei, si ma indoiesc ca cineva ar intra intr-un bar cand ar vedea betivii cum canta pe acolo.

#6
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
ut(RO)pia, bine ai venit pe forum.

Lectia 1: Nu mai baga in seama toti cretinii. Uita-te la data de cand sunt pe forum, daca sunt de cateva zile si fac pe prostii ... se numesc trolls. Vorbesti cu ei, vorbesti cu peretii. Refuz sa cred ca exista oameni asa de retardati in realitate.

Asteapta sa-ti raspunda cineva avizat.

Edited by submit, 02 September 2005 - 08:59.


#7
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Iti raspund eu deoarece, de vre-un an de zile, sunt proprietarul unei cafenele si sunt pe punctul de a mai deschide inca una. Asa din curiozitate in ce oras este spatiul? Dat fiind faptul ca este in apropierea liceului si a politiei tot cafenea cred ca ar merge si la tine. Asta presupune sa ai acolo cel putin 10 – 15 produse din cafea (espresso, cappuccino, etc). Foarte mult castigi si din cocktailuri (care pot fi cu sau fara alcool). Pune preturile un pic mai saltate ca sa scapi de toti soricarii si de toti drojdierii. Poti sa-mi trimiti si mie pe PM o schita a spatiului ca sa iti dau niste indicatii cum sa aranjezi mobilierul mesele scaunele, etc ?

#8
ut(RO)pia

ut(RO)pia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.09.2005
In Targu Mures. La preturi m-am gandit si eu, dar ma gandesc sa nu imi pierd clientii care mi-ar putea veni de la liceu.

#9
vladmihaianimal

vladmihaianimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.09.2005

submit, on Sep 2 2005, 08:56, said:

ut(RO)pia, bine ai venit pe forum.

Lectia 1: Nu mai baga in seama toti cretinii. Uita-te la data de cand sunt pe forum, daca sunt de cateva zile si fac pe prostii ... se numesc trolls. Vorbesti cu ei, vorbesti cu peretii. Refuz sa cred ca exista oameni asa de retardati in realitate.

Asteapta sa-ti raspunda cineva avizat.

<{POST_SNAPBACK}>

Domnule submit,
nu cred ca acest limbaj trivial are ce cauta pe un forum. Imi cer scuze daca sfatul meu a fost nefolositor dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma jignesti. Eu nu te-am jignit niciodata si nici nu o sa ma cobor la nivelul tau. Tot ce iti cer este un comportament civilizat sau o sa ai de furca cu moderatorii.

#10
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005

ut(RO)pia, on Sep 2 2005, 10:33, said:

In Targu Mures. La preturi m-am gandit si eu, dar ma gandesc sa nu imi pierd clientii care mi-ar putea veni de la liceu.

<{POST_SNAPBACK}>


N-ai sa-i pierzi, iti garantez eu (la mine pustii de liceu sunt baza). Nu mi-ai spus cam unde e amplasat spatiul (mai la starada, mai intre blocuri ?). Mai sunt alte cafenele in zona?

Later edit: Ia legatura cu furnizorii de bauturi de la tine din oras. Te pot dota gratis cu tot felul de echipamente - de la vitrine frigorifice (drept de folosinta atata timp cat ai contract cu el) pana la paie pt cocktailuri .

Edited by Fantasio, 02 September 2005 - 09:47.


#11
ut(RO)pia

ut(RO)pia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.09.2005
Iata aici o schita a barului facuta rapid. E chiar la strada, si concurenta am dar nu imi fac probleme fiindca vreau sa il fac mult mai "civilizat".

Mersi mult pentru sfat.

Attached Files

  • Attached File  bar.JPG   24.4K   120 downloads

Edited by ut(RO)pia, 02 September 2005 - 09:50.


#12
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Ce reprezinta dunga neagra? Daca e tejgheaua barului ar trebui mutata mai in spate (cu tot cu instalatia de apa, gaze daca este).

Tr sa plec intru mai tarziu.

Edited by Fantasio, 02 September 2005 - 09:56.


#13
ut(RO)pia

ut(RO)pia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.09.2005
Este un perete despartitor, care imparte spatiul in doua incaperi. NU exista usa intre ele, si nici nu il pot distruge fiindca e de rezistenta, dar sper sa il pot "gauri" macar asa pentru design.

#14
ut(RO)pia

ut(RO)pia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.09.2005
Mi-ar place asa ceva dar la o "rezolutie" mai mica, adaptabila la spatiul meu.

Attached Files



#15
Charis

Charis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.08.2005

ut(RO)pia, on Sep 2 2005, 08:25, said:

Buna. Sunt nou pe forum, dar studiez de mult topicurile voastre. Tocmai am "mostenit" un bar la mine in oras.

Problema e ca vreau sa il pun in functiune cat mai urgent posibil, dat fiind faptul ca e la 50 m de Politia municipiului, si la 100 m de un liceu de renume de la mine din oras.

Acum intrebarile mele sunt:
- cum sa il amenajez ca sa fie pe placul tuturor? Are aprox. 30 mp
- merita sa vand si produse de patiserie, sau sa ma axez doar pe bauturi alcolice si nealcolice?
- ce nume sa ii pun?

<{POST_SNAPBACK}>


Buna , nu am experienta in domeniu, dar uite ce imi doresc eu ca o posibila , viitoare clienta :lol: :
- ambient placut si relaxant
- eleganta, rafinament, intimitate si bun gust
- muzica veche si nu numai ... dar buna
Fie ca are un design englezesc clasic sau linii moderne, futuriste, barul trebuie sa aiba un aspect exceptional.
M alaturi lui Fantasio, dar si mai completez cu: Produse, retete cat mai variate din fiecare, cu sau fara alcool:
- cafea
- cappuccino
- cocktail
- sa stii ca merg foarte bine si ceaiurile
toate servite in pahare, cescute specifice produsului
bineinteles ca poti avea si produse de patiserie, aperitive, calde, reci ...
uite, asa as vrea sa arate cafeaua pe care poate, odata, o voi servi in barul tau! :lol: vezi atasamentul!!!
poate raspunsul meu nu e ceea ce cauti , dar .... poate totusi te ajuta cu ceva :lol:
Mult succes!
nu cred ca pot atasa.. sorry

#16
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Mda este peretele ala despartitor cam ca dracu' acolo. Practic in cei 10 mp pe catre ti-i mananca nu prea poti face nimic. In spatuil pe care l-am luat la prima cafenea am avut si eu un perete din asta pus ca dracu' dar era din rigips si l-am dat jos intr-o jumatate de ora  :) . Nici separeu nu merge sa faci pt ca este exact in usa. Dar daca nu-l poti da jos sa ma gandesc cum te poti folosi de el.

#17
ut(RO)pia

ut(RO)pia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.09.2005
Ce mese si ce tip de scaune sa folosesc? Pe jos sa pun o mocheta de culoare inchisa, rezistenta?

#18
moxdey

moxdey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 10.01.2005
Incearca mai dine un parchet. Laminat daca nu ai inca destui bani. Lemn pentru efect.
Ceruit si lustruit cum trebuie arata trasnet.
Unde mai pui ca mocheta se poate pata, rupe... :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate