Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 

Kyokushin vs Aikido

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#217
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 wolfyx17, on 5th October 2011, 23:57, said:

ce dracu e aia ? Shotokan Aikido ?! arata ca o branza :))

Shodokan sau Tomiki. Varianta in care atacul nu se face in slow motion si oamenii nu zboara la prima atingere. Si care poate fi folosita la o forma de competitie. Rezultatele insa....

#218
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Contactul vad ca e sub forma de 'leapsa', ceva de genul "ti-am dat-o".

#219
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,247
  • Înscris: 28.06.2005
Foarte realiste atacurile. :lol:

#220
tangolesson

tangolesson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.10.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9pwMnKNNuDM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imaginile de la minutul 5.12-5.20 mie imi sugereaza doi caini in calduri blocati de atata futai :lol:. Voua ce va sugereaza? :rolleyes:

Edited by tangolesson, 07 October 2011 - 09:27.


#221
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Mie imi sugereaza doi oameni cu pregatire de exceptie , din pacate in stiluri foarte apropiate. Undeva totul se plafoneaza , se bat cu aceleasi arme. E greu , greu de tot.
EXEMPLU : Am un tovaras , a facut Judo la un nivel destul de ridicat , nu foarte sus , dar a participat la niste concursuri la vremea lui. Am facut si eu PUTIN Judo in tinerete (acu' 100 de ani) , mai am habar , pe strada ii mai dobor pe fraeri , dar prietenul meu m-a tavalit rapid. De ce ? Am incercat sa fac JUdo cu el , desi la prima miscare puteam sa-i rup ficatu' cu un genunchi. Deh , prieteni , ne-am jucat dea Judoul. Da' uite ca in acelasi stil , desi eu sint o fire sportiva , m-a invins , chiar daca m-am opus si nici prost nu sint.
Nu stiu daca m-am facut inteles pe deplin , sint cam incoerent la ora asta.

Edited by LILDEBUL, 07 October 2011 - 14:12.


#222
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

 tangolesson, on 7th October 2011, 10:20, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9pwMnKNNuDM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imaginile de la minutul 5.12-5.20 mie imi sugereaza doi caini in calduri blocati de atata futai :lol:. Voua ce va sugereaza? :rolleyes:
Mie imi sugereaza un caine si o catea. Acum fiecare cu tiparul lui :D

#223
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007

 LILDEBUL, on 7th October 2011, 15:07, said:

Deh , prieteni , ne-am jucat dea Judoul. Da' uite ca in acelasi stil , desi eu sint o fire sportiva , m-a invins , chiar daca m-am opus si nici prost nu sint.
Nu stiu daca m-am facut inteles pe deplin , sint cam incoerent la ora asta.

Nu esti incoerent, e clar. Experienta bate talentul in prima faza.

#224
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kwFE3v2Sj7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#225
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Iar miscari in reluare? Uite cum se face de fapt: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Oh2TNO5CGXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#226
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 miromulus, on 13th October 2011, 12:29, said:

Iar miscari in reluare? Uite cum se face de fapt: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Oh2TNO5CGXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

da, e frumos ultimul clip. dar pe langa antrenamentul de competitie cei care fac kendo mai fac si altceva. spre exemplu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XWzdIpayeFk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#227
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu cred ca are nimeni probleme legate de lupta cu umbra. Problema este sa crezi ca poti aplica intr-o situatie reala tehnici exersate numai cu adversari care ataca exact cum trebuie pentru a putea fi infranti. Atat timp cat nu te antrenezi cu cineva care vrea sa castige si care e pregatit sa te raneasca, nu poti vorbi de eficienta intr-o situatie reala de combat.

Edited by miromulus, 13 October 2011 - 13:26.


#228
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Salutare,

Am tot citit discutia de pana acum si mi se pare foarte amuzata,pentru ca vb aia,toti aveti dreptate,dar nu prea...
Este foarte clar ca in ziua de astazi Aikido nu mai are aceeasi utilitate si eficienta din simplul fapt ca nu mai exista lupta cu arme.Toate tehnicile aikido sunt derivate din arme,pentru a contracara atacuri cu arme.Atacul cu mana ridicata deasupra capului (Shomen) este o simulare a atacului cu sabia.Imaginati-va ca tineti o sabie si vreti sa atacati...care ar fi miscarea?..evident nu un atemi.

Aikido face parte din budo,deci este o arta martiala de razboi.Cum ziceam,tehnicile au ca finalitate moartea cat mai rapida a adverarului pe campul de lupta.Evident ca nu poti aplica la capacitate maxima in dojo...s-ar lasa cel putin cu oase rupte.

Saito Sensei spunea ca Aikido = 33% Jo,33%Boken si 33% tehnica,iar 1% ramas reprezinta acea parte spirituala promovata de Aikido,iluminarea.Deci Aikido nu este numai "baletul" pe care marea majoritate il percepe.Un aikidoca bine pregatit este mult mai periculos cu un Jo sau un Boken in mana.

Eu unul practic Aikido ca pe o arta,pentru miscare si eliberare de stres.Sunt convins ca nu voi putea sa "ma bat" cu un luptator care practica artele martiale pentru competitie,dar nu asta este scopul.

Domo arogato!

#229
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,247
  • Înscris: 28.06.2005

 shadowtrance, on 28th March 2012, 11:08, said:

Eu unul practic Aikido ca pe o arta,pentru miscare si eliberare de stres.Sunt convins ca nu voi putea sa "ma bat" cu un luptator care practica artele martiale pentru competitie,dar nu asta este scopul.

Atât timp cât tu nu te îmbeți cu apă rece, iar instructorul/senseiul nu vă vinde gaura de la gogoașă pe post de centrul universului, e ok.
Problema e cu cei care nu pot înțelege asta și nu văd limitările aikidoului în prezent.

#230
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007

 shadowtrance, on 28th March 2012, 12:08, said:

Aikido face parte din budo,deci este o arta martiala de razboi.Cum ziceam,tehnicile au ca finalitate moartea cat mai rapida a adverarului pe campul de lupta.Evident ca nu poti aplica la capacitate maxima in dojo...s-ar lasa cel putin cu oase rupte.

Deci Aikido nu este numai "baletul" pe care marea majoritate il percepe.Un aikidoca bine pregatit este mult mai periculos cu un Jo sau un Boken in mana.

Eu unul practic Aikido ca pe o arta,pentru miscare si eliberare de stres.Sunt convins ca nu voi putea sa "ma bat" cu un luptator care practica artele martiale pentru competitie,dar nu asta este scopul.

No offense, dar logica se bate singura cap in cap in postul tau.
Aikido e mortal, dar nu se aplica la maxim in dojo, concluzia fiind ca practicantii nu stiu sau nu pot sa fie mortali... ? Sau: Aikido e mortal, dar practicantii sai nu ! Un fel de separare filozofica intre teorie si practicieni.
Aikido e budo, dar cei care practica arte martiale pentru competitie (ce poate fi mai apropiat de lupta ?!) tradeaza "arta"... ?!

Ultima fraza e foarte corecta, dar tradeaza o atitudine... Faci aikido ca arta, dpdv budo esti constient ca nivelul tau e sub un kickboxer, dar scopul tau nu e budo (fiindca mai devreme ai spus clar ca scopul Aikido e budo). De ce nu faci dans sportiv sau inot ?

Edited by overseas, 29 March 2012 - 11:41.


#231
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012

 overseas, on 29th March 2012, 12:30, said:

No offense, dar logica se bate singura cap in cap in postul tau.
Aikido e mortal, dar nu se aplica la maxim in dojo, concluzia fiind ca practicantii nu stiu sau nu pot sa fie mortali... ? Sau: Aikido e mortal, dar practicantii sai nu ! Un fel de separare filozofica intre teorie si practicieni.
Aikido e budo, dar cei care practica arte martiale pentru competitie (ce poate fi mai apropiat de lupta ?!) tradeaza "arta"... ?!


Pai cum as putea eu sa folosesc in dojo in loc de bokken (sabie din lemn) una reala in timpul antrenamentului?Sau daca as finaliza toate tehnicile cu rupere de oase sau incheieturi?
Nu e ca si cand te lovesti,te invinetesti si trece dupa.
Atata timp cat nu am trecut cu adevarat printr-o situatie de viata si de moarte intr-o lupta cum pot sa zic despre mine ca sunt mortal?As fi penibil.

Filosofia despre care vorbim cu totii cand ne referim la Aikido a fost introdusa foarte tarziu de catre Morihei Ueshiba,ca urmare a trecerii lui la o secta religioasa crestina,dar mai ales ca urmare a celui de-al doilea razboi mondial (bombele nucleare lansate asupra Japoniei).Pana atunci Aikido era mult mai brutal si nu prea exista "grija" pentru adversar.

Marea majoritate a artelor martiale au dezvoltat o latura sportiva,tocmai pentru ca societatea a evoluat si astazi nu mai umbla nimeni cu sabia la centura si iti taie capul daca i se pare ca te-ai uitat urat.
Daca supravietuirea nu mai este un motiv pentru a face o arta martiala,trebuia introdus ceva care sa te motiveze,acest lucru fiind competitia. Este aceeasi arta,dar cu o alta fata.
Te pregatesti ca sa fi mai bun decat adversarul,sa punctezi mai mult,dar nu sa il omori.Lupti pentru medalii si bani,nu pentru viata ta.

Artele martiale nu cred ca mai exista in starea in care au fost concepute (budo),astazi ori la facem ca si sport,ori ca si arta in sensul modern.

#232
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
shadow daca vrei sa nu iti faci nervi de pomana ignora-l pe overseas

#233
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
corect

#234
nitubogdan111

nitubogdan111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.12.2009
Salutare!

Stiu ca este off topic insa am vazut ca sunt foarte multe persoane cu experienta aici si cred ca as putea primi un raspuns la intrebarile mele.
Momentan sunt in cautarea unei sali in care sa practic un sport de contact cum ar fi: box, kickboxing, MMA, etc. Dinamo este realtiv aproape de mine si as incerca la ei. Intrebarea mea este ce imi recomandati sa fac in cadrul clubului dinamo? Acum am 28 ani si in urma cu 10 ani am facut putin box tot la dinamo si am o idee despre sala si antrenorii lor, dar sunt curios ce arte martiale se practica in cadrul clubului si ce parere aveti voi despre antrenori, sala si care ar fi alegerea mai potrivita intre artele martiale pe care le pot face la Dinamo si box.
Bineinteles ca nu ma gandesc la competitii insa as vrea totusi antrenorii sa se ocupe si de mine, iar sportul pe care-l voi practica sa aiba si o aplicabilitate cat mai mare in eventualitatea unui conflict pe strada.


Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate