Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Kyokushin vs Aikido

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#181
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 ousia, on 23rd September 2011, 12:10, said:

in alta ordine de idei, nu neg ce zici tu mai sus dar am vrut sa arat ca aikido e o arta martiala serioasa atata vreme cat in toate sistemele de lupta pentru supravietuire se folosesc tehnici de aikido.

ca asa pot sa zic si eu ca bjj e senzational dar pacat de cei care il practica...
Faptul ca unele tehnici din aikido sint preluate in sistemele de lupta pentru supravietuire nu trebuie sa ii faca pe practicantii de aikido sa se creada seriosi si ca practica ceva serios. Daca ajung sa creada asta inseamna ca sint complet in aer.

Practicantii de kyokushin sint pusi in situatia de a infrunta luptatori care intra mult mai real in starea de ADVERSAR DORNIC SA CISTIGE (DOBOARE). Practicantii de kyokushin sint mult mai expusi la situatia de a FACE FATA URMARILOR UNUI PUMN.

Practicantii de aikido nu sint expusi nici adversarilor dornici sa DOBOARE SI NICI URMARILOR UNUI PUMN. Practicantii de aikido sint expusi doar ... prietenilor care vor sa ii ajute... Iar ei accepta ajutorul lor si... impreuna avanseaza pe cale. SINT VISE, INTELEGI?
Cum isi pot imagina practicantii de aikido ca ei... sint pregatiti pentru lupta? Poate doar in fantasmele lor erotice cu spiritul.

Pentru binele tau, tine minte SA NU TE LASI NICIODATA prinsa de HAINA si FUGI cind vezi un adversar dornic sa omoare avind cutit in mina. Cind cineva PRINDE DE HAINA el va tine atit de strins CUM NU AI INTILNIT NICIODATA in... salile unde se invata dansul aikido. Cind vei fi atacata cu un cutit NU va fi cum ai vazut la prietenul din sala de aikido. El poate nici nu stie cum sa tina cutitul. Desigur, poti spera ca atacatorul cutitar e... prost, dar, totusi, pentru binele tau, NU TE JUCA CU MINA GOALA IN FATA CUTITULUI. E suficienta o taietura si iti ies pe acolo toate tehnicile de aikido. Nu stii niciodata daca NOROCUL nu s-a hotarit sa ii tina partea atacatorului cutitar prost.

Nu-i mai dispretui pe luptatorii bjj si MMA pentru ca ei beneficiaza de ceva care lipseste total la aikido.

Edited by Thot31, 23 September 2011 - 23:59.


#182
ag19tol

ag19tol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.12.2009
Nu-i mai dispretui pe luptatorii bjj si MMA pentru ca ei beneficiaza de ceva care lipseste total la aikido.
[/quote]
Cumva beneficiaza de tainele luptei impotriva cutitului?????Referitor la tinutul de haina:in aikido asta este inceputul,ulterior in momentul in care adversarul te loveste,tot cu mana intinsa o face.In fond ti se creeaza reflexe,restul vine de la sine ca in fiecare arta martiala.Ce as fi curios,daca v-ati intalni fata in fata cu Segal,tot asa voiosi ati fi?Sau asta nu se poarta in fata celor consacrati?De Van Damme am auzit ca a fost chelfanit de niste motociclisti mai in tinerete,ca vorba umbla repede repede.De Segal niciodata.

#183
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

 Thot31, on 24th September 2011, 00:47, said:

Pentru binele tau, tine minte SA NU TE LASI NICIODATA prinsa de HAINA si FUGI cind vezi un adversar dornic sa omoare avind cutit in mina. Cind cineva PRINDE DE HAINA el va tine atit de strins CUM NU AI INTILNIT NICIODATA

NU TE JUCA CU MINA GOALA IN FATA CUTITULUI. E suficienta o taietura si iti ies pe acolo toate tehnicile de aikido. Nu stii niciodata daca NOROCUL nu s-a hotarit sa ii tina partea atacatorului cutitar prost.

Nu-i mai dispretui pe luptatorii bjj si MMA pentru ca ei beneficiaza de ceva care lipseste total la aikido.

mai baiete...hai sa-ti zic un secret, poate nu-l stiai. cu cat te tine mai puternic un bou de haina, cu atat e mai prost in ce priveste o lupta si cu atat il vei putea dezechilibra mai repede si mai usor. cum, nu-ti spun...cine stie sa lupte nu te tine puternic de nimic, nici nu stii cand ti-o vara...mai baiete, mai...


nu ma joc cu mana goala in fata cutitului, in fapt, nu prea ma joc deloc, dupa zece mii de repetari ale unui procedeu impotriva atacului de cutit nu prea mai ce sa te joci, reactionezi instinctiv. si nu te mai speria atata de taieturile de cutit, de obicei nu sunt mortale decat daca il infige drept in tine, altfel iti trece pana te faci mare..


ba ii dispretuiesc pentru lipsa de curaj si lipsa de bun simt. sa dai in continuare intr-un om care zace KO la pamant denota o anume educatie. nu-ti spun de care...

#184
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,898
  • Înscris: 10.02.2011

 ousia, on 24th September 2011, 19:48, said:

si nu te mai speria atata de taieturile de cutit, de obicei nu sunt mortale decat daca il infige drept in tine
:yes:  :D

#185
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

 ousia, on 23rd September 2011, 22:21, said:

eu am idee. da tu ai?
Femeie, nu ca n-ai idee despre ce inseamna combat, dar nici macar nu ti se infiripa un gand. Ai nimerit ca multi alti bivoli (nu ca tu ai fi bivol, caci acesta e de sex masculin) intr-o sala de arta baletica (sic!) unde ti s-au varat, sper ca nu pe gat, ci doar in capsor niste concepte frumos parfumate: "noi nu ne batem, dar suntem letali", "noi nu facem lupta, noi facem arta", "ce facem noi aici e greu, se invata in 10 ani/15/20/o viata de om", "pai daca te prinde/iti da etc., tu ii faci tehnica X fara forta, doar cu energie" s.a. Adica ti s-a servit masturbare, cand tu cautai copulatie. Adica ai dat peste unii care zic ca o au mare si groasa, dar n-au folosit-o niciodata ca ei sunt convinsi ca ar produce numai leziuni.
Eu nu zic sa te intorci la cratita, desi are si cratita rostul ei intr-o bataie, daca o ai la indemana, dar, zau, in discutia asta arati precum coana mare cu mainile in solduri si cu sortul plin de grasime.
Apropo, iti dai seama cam ce se intampla daca erai barbat cu discursul dupa thread-ul asta? Iti dai seama cam cat de fatalau erai? Adica, na, ca femeie ti se accepta ca vrei sa fii duioasa ca o garofita si sa dai cu arta/spiritul/energia/dezechilibrarea in populatie, dar ca barbat erai de-a dreptul baietel.

#186
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011
mai la subiect, mai la subiect...asa-i ca memeaii sunt niste biete victime ale escaladarii necontrolate a violentei atunci cand desi adversarul e deja KO ei inca mai dau in corpul inert?

#187
macofborg

macofborg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.08.2005

 ousia, on 24th September 2011, 23:27, said:

mai la subiect, mai la subiect...asa-i ca memeaii sunt niste biete victime ale escaladarii necontrolate a violentei atunci cand desi adversarul e deja KO ei inca mai dau in corpul inert?
Victime _sigure_ "ale escaladarii necontrolate a violentei" sunt aia de halucineaza ca pot face fata unei confruntari reale, desi nu au facut niciodata vre-o minima pregatire pt asa ceva. Si nu, balet cu un partener ultra-cooperant, care se invarte ca un cretin in jurul tau, pana te hotaresti tu sa ii faci ceva, nu se pune. :)

Sigur, iese banu gros sa prostesti oamenii ca daca faci tehnica de enspe mii de ori iti intra in reflex si o poti folosi pe strada. Dar ce te faci daca tehnica e gaunoasa? Adica daca eu ma scobesc in nas de 10.000 de ori si o sa fiu expert in scobit in nas, o sa ma ajute asta intr-o lupta?

Ca fapt divers, am fost la un stagiu de ki-aikido, aia de zic ca folosesc enerjiile, nu ca aia din aikido, care nu le folosesc.
Acolo a venit un nenea care avea niste enerjii si i-a aranjat in linie ca sa-i dezechilibreze cu energia.
Ce sa vezi, un baiat nu vroia sa cada, asa ca i-a dat un pumn in burta. Asta da frate energie.
I rest my case ...

#188
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 ousia, on 24th September 2011, 19:48, said:

mai baiete...hai sa-ti zic un secret, poate nu-l stiai. cu cat te tine mai puternic un bou de haina, cu atat e mai prost in ce priveste o lupta si cu atat il vei putea dezechilibra mai repede si mai usor. cum, nu-ti spun...cine stie sa lupte nu te tine puternic de nimic, nici nu stii cand ti-o vara...mai baiete, mai...
Am crezut ca ai inteles ce am vrut sa spun despre luptatorii MMA. N-ai inteles, greseala mea sa cred ca te poti ridica la asemenea intelegere.

FATUTA, pe tine NU te-a tinut nimeni SERIOS de haina, cu mina teapana, n-ai avut in viata ta de a face cu luptatori trecuti prin ARMATA RUSA. In minile lor procedeele de aikido de scapare nu functioneaza asa cum iti imaginezi in sala de dantuiala martiala numita aikido. Desigur, poti recurge si la muscaturi de mina, poti sa ii bagi unghiile tale sub unghiile lui, chestii din astea. La aikido asta te referi? :lol:


Te tine de haina, si iti arde, mai fata. Iti arde una la fata (ca nu ai experienta UNEI LOVITURI IN FATA asa cum au MMA-istii) si pe urma iti face niste aiki nage de nu te vezi. S-ar putea sa il impresionezi cu fata ta de fata dragutzica (doar faci sportul de frumusete numit aikido) si sa nu te puna la pamint, ci sa te faca sa mai vii si a doua si chiar a treia oara.
Sigur, pe strada nu vei intilni luptatori din armata rusa, vei intilni.. ghiolbani care te tin de haina ca niste boi...Ghiolbani care acasa TRAG DE FIARE SI ARANJEAZA UN SAC DE BOX. Tu care te joci doar cu energia si faci flotari de frumusete... o sa-i joci pe astia ca pe.. andrele.

Ai fost simpatica la faza cu cutitul...


 tudor_bjj, on 24th September 2011, 23:18, said:

Apropo, iti dai seama cam ce se intampla daca erai barbat cu discursul dupa thread-ul asta? Iti dai seama cam cat de fatalau erai? Adica, na, ca femeie ti se accepta ca vrei sa fii duioasa ca o garofita si sa dai cu arta/spiritul/energia/dezechilibrarea in populatie, dar ca barbat erai de-a dreptul baietel.
Sa nu subestimam femeile. Pot fi mai crude decit barbatii, si ousia stie ce zace in ea. Ea nu numai ca ar fi lovit in ala cazut, dar l-ar fi zgiriat de nu i-ar mai fi trebuit veci sa intre in competitii.

 macofborg, on 25th September 2011, 00:41, said:

Ce sa vezi, un baiat nu vroia sa cada, asa ca i-a dat un pumn in burta. Asta da frate energie.
I rest my case ...
Nu stii tu ce-i cu ienerjia asta. Pe nenea Koichi Tohei (KI AIKIDO) l-au pus sa impinga o cutie de chibrituri folosindu-se doar de KI si el a facut-o... Cu mina. Pe urma a spus ca KI si corpul merg impreuna. Asa-i ca ai cazut pe spate de atita ienerjie?

Edited by Thot31, 25 September 2011 - 11:31.


#189
macofborg

macofborg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.08.2005

 Thot31, on 25th September 2011, 12:25, said:

Nu stii tu ce-i cu ienerjia asta. Pe nenea Koichi Tohei (KI AIKIDO) l-au pus sa impinga o cutie de chibrituri folosindu-se doar de KI si el a facut-o... Cu mina. Pe urma a spus ca KI si corpul merg impreuna. Asa-i ca ai cazut pe spate de atita ienerjie?
Era sa cad pe spate ... de ras. :)
Da, aveau si aia niste explicatii delirante cum ca respectivul nu era in harmonie cu ienerjia universala, de aia si-a luat pumnul in burta. Eu am alta explicatie, mai simpla. Si anume, data viitoare, respectivul se va dezechilibra si el, de frica. Si uite asa vine senseiu, isi arata enerjiile si curg banii.
Ce imi place mie la "senseii" astia cu ienerjia este ca sunt foaaaarte jmecheri cu incepatorii schilozi (care le populeaza in proportie de 99% salile). Dar daca li se cere sa isi demonstreze aptitudinile in fata unor luptatori profesionisti, brusc gasesc mii de scuze: pai stai ca noi suntem cu calea armoniei/avem tehnici mortale/facem arta nu sport , etc, etc.

#190
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Bai nene ce discutii lesinate , Aikido , tehnici de cutit , fite. Uite aici un link , poate isi mai revin enerjeticienii : http://www.nononsens...apondisarms.htm.
Am mai citit ceva despre luptele cu cutite , toti spun ca e jale cu cutitarii , se recomanda fuga sau folosirea unei arme impotriva cutitului.
Din ce am mai vazut si eu life , este posibil sa controlezi unu' care are un cutit , cu conditia sa nu fie CUTITAR. Si nu prin Aikido. Aikido nu te invata suferinta , durerea , pericolul , frica. Aikido te invata ca toti sint prietenii tai iar aia care nu sint provin din MMA , niste brute cretinoide pe care ii invingi cu enerjiile. Mare greseala , daca ai 65 de kile si pune mina pe tine un bagabont de cartier de 80 de kile (nu zic mai mult) esti KO in secunda 2.
In fine @Ousia stie mai bine. Stie cum se pun muraturi , cit mai e kilu' de rosii , cum sta treaba cu Doamne Doamne. Pacat ca nu stie si cit doare bataia , dar da sfaturi.

#191
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 26.04.2005

 ousia, on 23rd September 2011, 10:06, said:

ha,ha,ha. e tare asta cu e posibil sa fi preluat ceva din aikido. ceva, ceva, adica vreo 90%...


pentru cineva care sustine cu atata tarie aikido, e rusinos ca nu stie istoria acestei arte martiale. Spre stiinta ta, Morihei Ueshiba (daca nu stii, asa il cheama pe tipul care a dezvoltat aikido) a dezvoltat aikido in anii 20 ai secolului trecut. Inainte de asta Ueshiba a fost precticant de alte arte martiale!!!! Daca tu crezi ca a dezvoltat aikido din neant, fara a prelua din experienta avuta anterior, atunci esti un caz pierdut si eu ma retrag din discutie.
Pentru curiozitatea mea, cum imi justifici ca aikido (o arta martiala non-letala) ar fi folosita de trupele speciale (Spetznat, SEAL, SAS) care in principiul se axeaza pe tehnici letale?
Sa sustii ca sistema a preluat 90% din aikido mi se pare o copilarie, ca sa nu zic inconstienta....

#192
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 macofborg, on 25th September 2011, 18:20, said:

Era sa cad pe spate ... de ras. :)
Da, aveau si aia niste explicatii delirante cum ca respectivul nu era in harmonie cu ienerjia universala, de aia si-a luat pumnul in burta. Eu am alta explicatie, mai simpla. Si anume, data viitoare, respectivul se va dezechilibra si el, de frica. Si uite asa vine senseiu, isi arata enerjiile si curg banii.
Ce imi place mie la "senseii" astia cu ienerjia este ca sunt foaaaarte jmecheri cu incepatorii schilozi (care le populeaza in proportie de 99% salile). Dar daca li se cere sa isi demonstreze aptitudinile in fata unor luptatori profesionisti, brusc gasesc mii de scuze: pai stai ca noi suntem cu calea armoniei/avem tehnici mortale/facem arta nu sport , etc, etc.

:lol:  Ce n-as da sa asist la un asemenea antrenament cu energii, sa particip ar fi ceva de vis , evident. Cred ca asa rade cu lacrimi de retardatii aia pe care-i prosteste un mos senil.


ousia e de pe alta lume, e incredibil cat te poate spala pe creier cineva daca esti persoana potrivita. Cum da ea sfaturi micuta despre lupta si in viata ei cred ca n-a avut de-a face cu cineva care vrea sa-i faca rau cu adevarat.

Edited by SE7EN, 26 September 2011 - 09:36.


#193
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 26.04.2005

 SE7EN, on 26th September 2011, 10:31, said:

:lol:  Ce n-as da sa asist la un asemenea antrenament cu energii, sa particip ar fi ceva de vis , evident. Cred ca asa rade cu lacrimi de retardatii aia pe care-i prosteste un mos senil.


ousia e de pe alta lume, e incredibil cat te poate spala pe creier cineva daca esti persoana potrivita. Cum da ea sfaturi micuta despre lupta si in viata ei cred ca n-a avut de-a face cu cineva care vrea sa-i faca rau cu adevarat.

puse-se cineva , nu mai stiu daca aici sau in alta parte, o link catre youtube totcmai pe aceasta tema: un mosulet isi darama studenti la antrenament cu astfel de energii; dupa aia a avut tupeul sa ofere 5000 dolari sau euro cuiva care are curaj sa se lupte cu el in ring. A venti un tip si faza a fost super funny: dupa prima bucata incasata de mosulet, nu ii venea sa creada iar dupa aia tipul care stia ceva arte martiale i-a mai dat doua de l-a pus la pamant. Mosuletul era stupefiat utitandu-se la sangele care ii curgea din nas.
Daca mai gaseste cineva link-ul ar fi bine de repostat, poate se mai trezesc la realitate unii.

#194
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 ousia, on 24th September 2011, 19:48, said:

mai baiete...hai sa-ti zic un secret, poate nu-l stiai. cu cat te tine mai puternic un bou de haina, cu atat e mai prost in ce priveste o lupta si cu atat il vei putea dezechilibra mai repede si mai usor. cum, nu-ti spun...cine stie sa lupte nu te tine puternic de nimic, nici nu stii cand ti-o vara...mai baiete, mai...


nu ma joc cu mana goala in fata cutitului, in fapt, nu prea ma joc deloc, dupa zece mii de repetari ale unui procedeu impotriva atacului de cutit nu prea mai ce sa te joci, reactionezi instinctiv. si nu te mai speria atata de taieturile de cutit, de obicei nu sunt mortale decat daca il infige drept in tine, altfel iti trece pana te faci mare..


ba ii dispretuiesc pentru lipsa de curaj si lipsa de bun simt. sa dai in continuare intr-un om care zace KO la pamant denota o anume educatie. nu-ti spun de care...
Cred c-o arzi la misto , nu-mi vine sa cred ca cineva poate gindi asa !!!!
Cutite. In afara de alea de bucatarie , de care cutite vrei sa vorbim ? Au fost oameni care s-au dus la pirnaie dinrt-o singura lovitura de cutit (celalat a mierlit-o)
Prize pe geaca. Daca vrei fa si tu o proba cu un santierist , da' vezi sa nu rupi geaca. Daca face o priza buna si e teapan pe picioare , e grav. Tu chiar crezi ca-i plimbi pe toti cum ai vrea tu ?
10.000 de repetari. Cu cine , cu partenerii de sala , cu procedee de Aikido ? Daca dai de unu' care nu a auzit de sabii japoneze dar face scrima ? Iti da douaj' de taieturi pe secunda de nu mai stii cu ce mina sa te aperi.
Taieturi de cutit. Cind o sa iei o teietura de-ti sar tendoanele pe pereti , vorbim. Sau una pe piept , de-ti dau suncile pe afara.

Edited by LILDEBUL, 27 September 2011 - 02:22.


#195
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,256
  • Înscris: 28.06.2005
Eu, un pici (adecă mic la stat) care pe lângă judo mai făcea și aikido.
După ceva ani de practică îmi pun bunul prieten (un muntean de 1,90m și vreo 90 de kile) să mă prindă de mână să îi arăt minunăție de procedee de aikido.
Un mare fâs, n-am mișcat nici măcar un centimetru.
Am rămas la judo.

#196
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Despre asta era vorba , forta invinge mai mereu in lupta corp la corp , daca nu stii lupte sau judo. Daca pune mina pe tine un meltean cu brandu' tare , e grav.

#197
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,256
  • Înscris: 28.06.2005
Și ca să fiu clar: omu nu făcea altceva decât să mă țină de o mână.
Iar eu tot țopăiam în jurul lui încercând pe dracu și pe lacu.

#198
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 bogwol, on 26th September 2011, 10:45, said:

puse-se cineva , nu mai stiu daca aici sau in alta parte, o link catre youtube totcmai pe aceasta tema: un mosulet isi darama studenti la antrenament cu astfel de energii; dupa aia a avut tupeul sa ofere 5000 dolari sau euro cuiva care are curaj sa se lupte cu el in ring. A venti un tip si faza a fost super funny: dupa prima bucata incasata de mosulet, nu ii venea sa creada iar dupa aia tipul care stia ceva arte martiale i-a mai dat doua de l-a pus la pamant. Mosuletul era stupefiat utitandu-se la sangele care ii curgea din nas.
Daca mai gaseste cineva link-ul ar fi bine de repostat, poate se mai trezesc la realitate unii.
Cred ca e vorba despre asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gEDaCIDvj6I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Realitatea este ca nu cred ca-i va trezi la realitate. Se vede cit de golan este MMA-istul.. Kiai master-ul vrea sa fie gentleman, ii ofera miinile si ciobanul de MMA-ist il apuca si ii trage si un picior in gura.


 ag19tol, on 24th September 2011, 17:58, said:

Referitor la tinutul de haina:in aikido asta este inceputul,ulterior in momentul in care adversarul te loveste,tot cu mana intinsa o face.In fond ti se creeaza reflexe,restul vine de la sine ca in fiecare arta martiala.
Da, si inceputul dureaza ani si ani, ajungi hakamist (te imbraci ca samuraii) si inveti elevii sa se lase prinsi de haina. II inveti sa se lase prinsi in ideea ca... la o adica REFLEXUL ii va ajuta sa scape si de o lovitura de pumn care vine cu alta viteza decit mina ce vrea sa te apuce. Da' na, restul vine de la sine ca in fiecare arta martiala.

Edited by Thot31, 27 September 2011 - 19:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate