Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

Boxe raft.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
96 răspunsuri în acest subiect

#73
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008
Am si eu unul(GS431 ) intr-un dulap. Problema la astea mi se pare ca e subdimensionat motorul fata de greutatea platanului si mai ales cand se largeste cureaua te chinui la nesfarsit cu mecanismul ala stroboscopic. In schimb bratul si mecanismele adiacente par bine concepute si lucrate. Ma tenteaza intr-o zi sa-l pun din nou in functiune. Imi trebuie curele ,doza si sa modific iesirea DIN(sa pun doua socluri RCA daca se poate).

#74
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.470
  • Înscris: 29.04.2010
CORECT, ai dreptate, e cam relativa si impamantarea asta la noi...

 edigee, on 11th May 2012, 11:07, said:

Am si eu unul(GS431 ) intr-un dulap. Problema la astea mi se pare ca e subdimensionat motorul fata de greutatea platanului si mai ales cand se largeste cureaua te chinui la nesfarsit cu mecanismul ala stroboscopic. In schimb bratul si mecanismele adiacente par bine concepute si lucrate. Ma tenteaza intr-o zi sa-l pun din nou in functiune. Imi trebuie curele ,doza si sa modific iesirea DIN(sa pun doua socluri RCA daca se poate).
Doze noi si ace originale Unitra MF-104 sau Tesla se gasesc destule pe piata (ex. okazii.ro etc). Cu curelele o sa fie mai dificil sa gasesti ceva pe masura, dar o rezolvi sigur si cu ele. RCA-urile sunt cel mai simplu de schimbat.Sa-ti pui din acelea aurite. Sa nu te zgarcesti ca dai 10-12 lei pe fiecare dintre cele 2 mufe-tata RCA. Merita.

#75
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.616
  • Înscris: 17.08.2007
Dozele originale Unitra 104 sunt foarte slabe si trebuie montata o doza de actualitate. Puteti gasi la preturi rezonabile (de la 40 eur in sus) doze Audiotehnica sau Ortofon comandand din Germania de exemplu. Din pacate aceste pick-up-uri despre care discutati sunt destul de slabe si nu merita prea multe eforturi.

Pentru cei de mai devreme care se plang de tot felul de pocnituri asigurati-va ca aveti conectat traseul separat de masa intre sasiul pick-upului si sasiul preampului sau amplificatorului (daca este modulul phono integrat).

Experimentez de mai bine de un an domeniul asta si am schimbat 3 doze si 3 preampuri PHONO pe care le-am costruit singur si pot sa spun ca este un domeniu costisitor dat fiind ca discurile care suna cu adevara bine costa iar ceea ce s-a produs in Europa de Est extrem de rar suna bine.

#76
cribo25

cribo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 21.10.2007

 dincadan78, on 11th May 2012, 09:43, said:

Ma bucur sa aud ca a mai utilizat cineva un aparat similar. Oricum, eu sunt f multumit de el. E bijuteria casei. In copilarie si adolescenta mi-am dorit f mult un pick-up stereo dar nu am avut parte de el. Ascultam la vechiul radio mono cu pick-up BUCIUM 3 colectia de viniluri. In 1996 am cumparat o combina Samsung cu pick-up deasupra (pe doza ceramica) si am experimentat pt prima oara cum suna un vinil stereo. Acum, cu Unitra, amplificatorul sony si boxele monitor audio bronze BX2 incerc sa ma apropii de calitatea sunetului analog original... Mai jos am atasat o fotografie cu partea din spate a amplificatorului utilizat. Banuiesc ca ceea ce am incercuit cu rosu este surubul de impamantare de care mi-ati scris mai sus, nu? este necesar sa leg la randu-i impamantarea amplificatorului la clema prizei shuko (ce are rol de impamantare la retea)?
Stai ca totusi, pentru priza exista impamantare separata vad, e un fel de mufa... in partea din spate (mijloc) a amplificatorului...

Legat de impamantare foloseam un cablu (intre pick-up si amplificator) care avea si un fir separat dedicat impamantarii. Pun si o imagine cu GND, cablul este pe undeva dar nu-l gasesc pe moment. Niciodata nu m-am confruntat cu alte pocnituri cu exceptia celor din disc, cred ca am fost norocos.
Pentru alternanta dozelor, dupa necesitati, am mai cumparat un cap suport doza, astfel ca doar extrageam din mufa de prindere de pe brat (cu ajustarea greutatii specifice).
Mai foloseam din cand in cand o perie cu fibre de carbon, antistatice, pentru curatarea discului. Chiar si acul trebuie periodic curatat de scamele minuscule ce se aduna (se vad si cu ochiul liber cand sunt prea multe).
Apropo de experienta auditiei intre vinil si digital, audiofilii sunt de parere ca vinilul are "naturaletea" ce nu o obtii cu oricate potriviri optime reusesti intre amplificator si boxe.
[ http://s12.postimage.org/h362yqqs9/13x18_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77
audiofun

audiofun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 31.12.2009

 atupi, on 11th May 2012, 13:50, said:

...Din pacate aceste pick-up-uri despre care discutati sunt destul de slabe si nu merita prea multe eforturi.

Experimentez de mai bine de un an domeniul asta si am schimbat 3 doze si 3 preampuri PHONO pe care le-am costruit singur si pot sa spun ca este un domeniu costisitor dat fiind ca discurile care suna cu adevara bine costa iar ceea ce s-a produs in Europa de Est extrem de rar suna bine.

Nu cred ca este cazul sa fim negativisti, lucrurile trebuie privite intotdeauna in perspectiva. Ceea ce (pretindem) ca urmarim toti este sa ne bucuram de muzica si nu de sunete mai mult sau mai putin "corecte" din perspectiva/experienta subiectiva a unuia sau altuia. Din acest punct de vedere, desi acest pick-up este relativ slab in comparatie cu altele, cu o doza buna si reglaje corecte poate recrea destul de bine ambianta frumoasa a muzicii de pe discuri. Legat de asta, nu este nevoie sa bagi nu stiu cati bani in discuri de supercalitate ca sa te bucuri de muzica, caci atunci mai degraba se pierde ideea de relaxare si bucurie si devine o cursa audiofila...  :proud:

#78
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.470
  • Înscris: 29.04.2010

 atupi, on 11th May 2012, 13:50, said:

Dozele originale Unitra 104 sunt foarte slabe si trebuie montata o doza de actualitate. Puteti gasi la preturi rezonabile (de la 40 eur in sus) doze Audiotehnica sau Ortofon comandand din Germania de exemplu. Din pacate aceste pick-up-uri despre care discutati sunt destul de slabe si nu merita prea multe eforturi.

Pentru cei de mai devreme care se plang de tot felul de pocnituri asigurati-va ca aveti conectat traseul separat de masa intre sasiul pick-upului si sasiul preampului sau amplificatorului (daca este modulul phono integrat).

Experimentez de mai bine de un an domeniul asta si am schimbat 3 doze si 3 preampuri PHONO pe care le-am costruit singur si pot sa spun ca este un domeniu costisitor dat fiind ca discurile care suna cu adevara bine costa iar ceea ce s-a produs in Europa de Est extrem de rar suna bine.
Cred ca aveti dreptate, trosnetul nu dispare orice as face, sa-l ia dracu. Ti se ia si pofta de auditie, trosneste parca in ciuda din ce in ce mai des, da-l in pastele ma-sii. Daca ar fi de la doza, as investi intr-o Audiotehnica, dar daca se va intampla acelasi lucru? E enervant al naibii de tare trosnetul electrostatic al mortzilor ma-sii :(((( Sistemul de prindere al dozelor magnetice Ortofon sau Grado existente pe piata ar corespunde cu suportul prevazut de pick-up-ul Unitra 431?

Editat de dincadan78, 14 mai 2012 - 19:33.


#79
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.616
  • Înscris: 17.08.2007
Vad ca nu poti primi mesaje private. Iti pot oferi o doza Ortofon OM5E.

#80
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.470
  • Înscris: 29.04.2010

 atupi, on 14th May 2012, 21:58, said:

Vad ca nu poti primi mesaje private. Iti pot oferi o doza Ortofon OM5E.
Multumesc. Nu mai fac investitii in pick-up-ul acesta, ar fi deja prea mult pt el o doza Ortofon, Grado etc. Nu cred ca merita, iar incarcarea electrostatica e de la discul vinil, el in primul rand e de vina, nu doza. O sa fac rost de niste solutii de curatare si descarcare electrostatica a vinilurilor foarte noi, cred ca e singura solutie.

Editat de dincadan78, 16 mai 2012 - 13:41.


#81
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.616
  • Înscris: 17.08.2007
Depinde si ce preamplif ai si de starea lui generala dar ca idee eu cred ca merita. Doza este 100ron in caz ca esti interesat.

#82
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.470
  • Înscris: 29.04.2010

 atupi, on 17th May 2012, 09:17, said:

Depinde si ce preamplif ai si de starea lui generala dar ca idee eu cred ca merita. Doza este 100ron in caz ca esti interesat.
:))) Ati avut gura aurita. Amplificatorul Sony TA F45 e pe drojdie, am sa-l duc inapoi. O vechitura de 30 de ani, nici nu avea cum sa functioneze prea mult. O sa iau un Yamaha A500 nou si mai vorbim dupa.

#83
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008
Poate vrei sa spui Yamaha A-S500 pt. ca A500 e un model de prin anii '80(are tot vreo 30 de ani :D )
Sunt bine lucrate produsele Yamaha actuale in comparatie cu alte frme. Singura problema e ca amplificatoarele Yamaha au un sunet foarte "bright" si impins("forward) si daca ai cumva si niste boxe mai "nervoase" poate fi obositor si dificil la ascultat unele muzici.
Daca vrei o alternativa mai "soft" ca sunet dar tot foarte bun raportat calitate pret te poti orienta spre un Harman Kardon HK 980 pe care il gasesti la pret foarte bun aici. Ar mai fi si NAD C326 BEE dar asta din urma nu are intrare de phono. Ca sunet astea doua sunt mult mai "muzicale" decat Yamaha.
Edit: Un produs foarte interesant e Onkyo AV-5L
http://www.dvdplanet.ro/detalii/7610
Contine un DAC integrat (probabil Burr Brown) ,are intrare phono MM . Ca punct slab vad ca are putine alte intrari.

Editat de edigee, 17 mai 2012 - 09:59.


#84
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.470
  • Înscris: 29.04.2010
Corect, asa e modelul, A S500, scuze.

#85
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.498
  • Înscris: 13.11.2011
ONKIO A5 VL mai mult ca sigur are amplificare in comutatie,nu recomand.

Editat de missionnad, 17 mai 2012 - 15:49.


#86
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008

 missionnad, on 17th May 2012, 16:47, said:

ONKIO A5 VL mai mult ca sigur are amplificare in comutatie,nu recomand.
Sunt multe produse reusite ce folosesc asa ceva. De exemplu la Bang & Olufsen daca te refer la finali.
Si chiar "micutul" ala are review-uri decente:
http://www.testberic...010/206524.html
http://www.hifi-regl...2938396e0f1f64c
http://stereos.about...r/onkyoa5vl.htm

Editat de edigee, 17 mai 2012 - 16:10.


#87
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.498
  • Înscris: 13.11.2011
Dar oare cat costa un Bang&Olufsen fata de Onkio-ul de mai sus?
Amplificarea in clasa D are unele dezavantaje.Sa isi ia unu in clasa AB,are de unde alege.

#88
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008
Am impresia ca e mai degraba o constructie hibrida cu niste amplificatoare digitale  pe care Onkyo le numesc VL-uri. Nu e un amplificator in clasa D asa cum stim noi. Uite un produs similar de la ei:
http://www.intl.onky...1vl_leaflet.pdf
Cica DAC_urile alea Burr Brown ar fi foarte bune.

Editat de edigee, 17 mai 2012 - 16:24.


#89
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.498
  • Înscris: 13.11.2011
Hai sa nu bagam omu' in ceata,la 1600 lei[cat costa un A S500] are cateva optiuni bunicele in afara de Onkio.

Editat de missionnad, 17 mai 2012 - 16:39.


#90
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.470
  • Înscris: 29.04.2010

 missionnad, on 17th May 2012, 17:37, said:

Hai sa nu bagam omu' in ceata,la 1600 lei[cat costa un A S500] are cateva optiuni bunicele in afara de Onkio.
M-am orienta la Yamaha A S500, e si la promotie la avstore, de unde am cumparat si boxele... ajunge la 1400 lei redus, are intrare phono pt doza magnetica... pana la urma... Marantz-ul e prea scump la 2500-2900, nu stiu cat de mult merita investit mai ales ca nu am nu stiu ce mare scula pick-up... eu zic ca e suficient YAMAHA.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate