Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Boxe raft.

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Se pricepe cineva pe aici la hifi ? Daca nu stie cineva care e cel mai bun forum cu domeniu asta , vreau sa iau 2 incinte acustice  de raft cele mai bune care le pot cumpara in pretul 400 ron pana la 700 ron maxim daca  se merita sa maresc pana la 700  ce variante ar fi daca stie cineva ? Ca amplificare am un amplificator de 70w la 4 ohmi , eu m-am gandit la ceva de genu http://www.avstore.r...n-vega-xls-6-b/ dar la astea e problema puterii prea mare pt amplificatorul meu , mi se par bune ca au difuzorul mare iar dupa mine am observat ca daca difuzorul de bas e mai mare ai bas dar si medii mai bune , boxele mici  sau foarte mici am observat ca nu prea scot bas si nici medii suficente sunetul e acoperit de inalte de cele mai multe ori si se aude un ssssssss  este sssait sunetul cel putin la boxele mici care le-am ascultat eu  nu as vrea sa sune asa poate sunt altii alta firma care a reusit sa scoata medii si bas bun din incinta mica dar probabil si pretu e peste 700 ron , bugetul e maxim 700 ron doar daca merita pentru o pereche.Ma interseaza mai mult mediile sa se auda bine.

Edited by bionut, 04 March 2011 - 15:52.


#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
eternele si fascinantele magnat monitor supreme 200 noi sau magnat monitor 880 la mana a2a.
au acelasi pret.
au dif de bass la fel de mare doar ca au nevoie de vreo 3 ori mai putina putere pentru a se auzi la fel de tare ca si boxele din link.

Edited by undercoverbrother, 04 March 2011 - 15:56.


#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
"Don't run them on low power amps. They sound anaemic"
asa zice aici despre Cerwin-Vega XLS 6.

#4
adrian_enache

adrian_enache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2011

 bionut, on 4th March 2011, 15:26, said:

Se pricepe cineva pe aici la hifi ? Daca nu stie cineva care e cel mai bun forum cu domeniu asta , vreau sa iau 2 incinte acustice  de raft cele mai bune care le pot cumpara in pretul 400 ron pana la 700 ron maxim daca  se merita sa maresc pana la 700  ce variante ar fi daca stie cineva ? Ca amplificare am un amplificator de 70w la 4 ohmi , eu m-am gandit la ceva de genu http://www.avstore.r...n-vega-xls-6-b/ dar la astea e problema puterii prea mare pt amplificatorul meu , mi se par bune ca au difuzorul mare iar dupa mine am observat ca daca difuzorul de bas e mai mare ai bas dar si medii mai bune , boxele mici  sau foarte mici am observat ca nu prea scot bas si nici medii suficente sunetul e acoperit de inalte de cele mai multe ori si se aude un ssssssss  este sssait sunetul cel putin la boxele mici care le-am ascultat eu  nu as vrea sa sune asa poate sunt altii alta firma care a reusit sa scoata medii si bas bun din incinta mica dar probabil si pretu e peste 700 ron , bugetul e maxim 700 ron doar daca merita pentru o pereche.Ma interseaza mai mult mediile sa se auda bine.
mai bine iti iei niste boxe de podea
Boxe stereo AKAI SS006A-305
super pret

#5
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Akai sunt  peste bugetul maxim plus puterea 150w  mult peste puterea care o am disponibila le-ai auzit cum suna ?. Ma intereseaza vocea sa se auda bine pe ele in special ,  pt bas am subwoofer activ magnat.Multumesc pt interes.Pana acum Magnaturile mi se par o soultie.

Edited by bionut, 04 March 2011 - 17:48.


#6
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,502
  • Înscris: 19.03.2007

 bionut, on 4th March 2011, 15:26, said:

Se pricepe cineva pe aici la hifi ? Daca nu stie cineva care e cel mai bun forum cu domeniu asta , vreau sa iau 2 incinte acustice  de raft cele mai bune care le pot cumpara in pretul 400 ron pana la 700 ron maxim daca  se merita sa maresc pana la 700  ce variante ar fi daca stie cineva ? Ca amplificare am un amplificator de 70w la 4 ohmi , eu m-am gandit la ceva de genu http://www.avstore.r...n-vega-xls-6-b/ dar la astea e problema puterii prea mare pt amplificatorul meu , mi se par bune ca au difuzorul mare iar dupa mine am observat ca daca difuzorul de bas e mai mare ai bas dar si medii mai bune , boxele mici  sau foarte mici am observat ca nu prea scot bas si nici medii suficente sunetul e acoperit de inalte de cele mai multe ori si se aude un ssssssss  este sssait sunetul cel putin la boxele mici care le-am ascultat eu  nu as vrea sa sune asa poate sunt altii alta firma care a reusit sa scoata medii si bas bun din incinta mica dar probabil si pretu e peste 700 ron , bugetul e maxim 700 ron doar daca merita pentru o pereche.Ma interseaza mai mult mediile sa se auda bine.

Uita de Cerwin Vega si de cutiile alea cu difuzoare de la Akai.De ce te mai intereseaza marimea difuzorului de joase daca spui ca ai subwoofer?Ce amplificator ai, ce muzica asculti.Daca ai sub-ul Magnat, cauta MM 200.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
daca folosesti subwoofer si la statie ai separare din crossover a frecventelor boxelor si subwooferului, poti sa le iei si pe cele mici de la magnat.
supreme 100. au avantajul ca sunt incinte inchise si le poti pune oriunde. daca nu bagi bass in ele ajung la o volum de ajuns de mare.
ale mele, versiunea anterioara adica magnat monitor 110, daca nu le tai bassul, pe muzica reusesc sa umple doar camere mici.
in rest sunetul este excelent. pe filme, in fullrange (cu bass) ajung la volume chiar foarte mari. eu am avut un subwoofer si l-am vandut pana la urma.
daca nu ai crossover la statie si baza este muzica, ia mai bine mms200.

Edited by undercoverbrother, 04 March 2011 - 23:33.


#8
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006

 titoo, on 5th March 2011, 00:26, said:

Uita de Cerwin Vega si de cutiile alea cu difuzoare de la Akai.De ce te mai intereseaza marimea difuzorului de joase daca spui ca ai subwoofer?Ce amplificator ai, ce muzica asculti.Daca ai sub-ul Magnat, cauta MM 200.

Ai auzit Cerwin Vega sau Akai  ? Am nevoie de niste boxe care sa imi scoata frecventele care nu le scoate subwooferul bine clar si tare , am avut niste boxe cu difuzor de joase mic 3' 4' inch si scoteau prost de tot ,medii , voce , instrumente .....  sunau a boxe mici ca erau si mici,  nu am intalnit boxe mici care sa sune ca   mari pana acum de acea parerea mea e ca tre sa fie mai mare difuzorul de bas dar si bun nu doar mare.Amplificator Denon PMA-510AE.

#9
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,502
  • Înscris: 19.03.2007

 bionut, on 5th March 2011, 01:01, said:

Ai auzit Cerwin Vega sau Akai  ? Am nevoie de niste boxe care sa imi scoata frecventele care nu le scoate subwooferul bine clar si tare , am avut niste boxe cu difuzor de joase mic 3' 4' inch si scoteau prost de tot ,medii , voce , instrumente .....  sunau a boxe mici ca erau si mici,  nu am intalnit boxe mici care sa sune ca   mari pana acum de acea parerea mea e ca tre sa fie mai mare difuzorul de bas dar si bun nu doar mare.Amplificator Denon PMA-510AE.
Boxele Cerwin Vega le stiu de multa vreme, sunt bune pentru bubuiala, iar pocnitorile alea Akai le-am auzit ocazional, zbierand intr-un supermarket. De calitatea sunetului nu sunt raspunzatoare doar boxele...conteaza in aceeasi masura si amplificatorul, sursa de redare.Exista boxe mici care suna ca alea mari ,dar trebuie amplificate cu ceva de calitate (scump).Asta cu clar si tare, e o chestie universala pe aici...eventual si cu bani putini.
In suma pe care esti dispus sa o investesti MM Supreme 200 sunt foarte bune.

http://www.avstore.r...or-supreme-200/

Edited by titoo, 05 March 2011 - 01:29.


#10
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Uitai sa zic muzica ascult , rock , heavy metal si electronica.

Edited by bionut, 05 March 2011 - 02:37.


#11
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Am facut lista finala.
1 - http://www.sono.ro/h...erior-4541.html
2 -http://www.dvdplanet...p;produsID=6915 care sunt cele mai ieftine
3 - http://www.aoy.ro/wh...l-ii-cr-10.html
4  http://www.hdzone.ro...udio-bronze-br1.
5. http://www.hdzone.ro...t-yamaha-ns-333
6. http://www.hdzone.ro...nat-quantum-551
7. http://www.hdzone.ro...hallenger-s-5ex cam atat sa zicem
Si intrebarea fireasca care sa le iau din astia , daca puteam sa le ascult pe fiecare probabil alegeam ce mi se parea mai bun dar nu pot asa ca poate le-a auzit cineva , poate imi recomanda cineva pe care le-ar cumpara din lista.

Edited by bionut, 07 March 2011 - 16:25.


#12
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 06.05.2007
La MA erau pana nu demult BR2 care sunau mai bine. Oricum, daca te hotaresti la BR1 gasesti la un pret mult mai bun la importator.
Tot MA - seria Monitor cauta tot acolo. Dar cred ca poti gasi ceva mai echilibrat pe la alti producatori.

Edited by adrg, 08 March 2011 - 22:23.


#13
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Ai auzit MA cum suna merita banii.?

#14
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 06.05.2007
BR1 nu am ascultat, BR2 sunt OK, parerea mea - mai ales ca au bass-reflex in fata - doar ca s-au epuizat. Singurul lucru ca pot fi mai mofturoase la amplificare.

Eternul sfat - cauta sa le asculti pe fiecare in parte si cara si receiver-ul cu tine, eventual si sursa de sunet. Altfel, cere mai curand ca sursa folosita sa fie legata la receiver-ul tau printr-o conexiune digitala decat analogica. DAC-urile din CD-uri/ bluray-uri de showroom pot fi mult superioare celor din receiver-ul folosit si asta poate crea suparari cand te intorci acasa. Oricum, acasa suna mereu mai putin bine decat in show-room.

PS am un sistem MA-BR acasa si sunt multumit de el dupa ce am adaugat un receiver NAD 747HD la el. Amplificarea anterioara mi se parea total nepotrivita (un Yamaha 457).

BTW - sub-woofer-ul de la MA BR mi se pare OK, mai ales ca este si el la lichidare de stoc.

Edited by adrg, 09 March 2011 - 09:49.


#15
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,502
  • Înscris: 19.03.2007

 adrg, on 9th March 2011, 09:45, said:

BR1 nu am ascultat, BR2 sunt OK, parerea mea - mai ales ca au bass-reflex in fata - doar ca s-au epuizat. Singurul lucru ca pot fi mai mofturoase la amplificare.

Eternul sfat - cauta sa le asculti pe fiecare in parte si cara si receiver-ul cu tine, eventual si sursa de sunet. Altfel, cere mai curand ca sursa folosita sa fie legata la receiver-ul tau printr-o conexiune digitala decat analogica. DAC-urile din CD-uri/ bluray-uri de showroom pot fi mult superioare celor din receiver-ul folosit si asta poate crea suparari cand te intorci acasa. Oricum, acasa suna mereu mai putin bine decat in show-room.

PS am un sistem MA-BR acasa si sunt multumit de el dupa ce am adaugat un receiver NAD 747HD la el. Amplificarea anterioara mi se parea total nepotrivita (un Yamaha 457).

BTW - sub-woofer-ul de la MA BR mi se pare OK, mai ales ca este si el la lichidare de stoc.
Problema e ca vrea boxe care sa coste maxim 700 ron.

#16
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Am nevoie de niste amarate de boxe sa scoata niste inalte , medii si ce mai trebuie ca pentru bas am subwoofer.Eu zic ca 700 de ron e suficient pentru asta , pentru niste inalte , medii bune.

#17
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,502
  • Înscris: 19.03.2007

 bionut, on 9th March 2011, 20:20, said:

Am nevoie de niste amarate de boxe sa scoata niste inalte , medii si ce mai trebuie ca pentru bas am subwoofer.Eu zic ca 700 de ron e suficient pentru asta , pentru niste inalte , medii bune.
Pentru ceea ce vrei tu unii dau mii de euro. Medii si inalte bune (de calitate) nu vei gasi la boxe din aceasta categorie de pret.

#18
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Cat de cat acolo , daca as avea mii de euro nu as mai merge pe Hi-FI m-as duce pe PRO pentru ca imi place mai mult sunetul PRO decat sunetul de asa zisi audiofili.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate