Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3025
avorim

avorim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2009
Salutare la toata lumea!!! Un an nou fericit si excursii cat mai multe!!!!!!
Am citit cu mare atentie acest forum. Este intradevar o destinatie foarte frumoasa pentru cei care iubesc peisajele frumoase si natura in general. Eu am fost in 2005 mai exact in SKALA PRINOS, nu am fost in plin sezon (la 1/2 lui mai), am fost cu excursie organizata timp de 7 zile. Acolo intr- o zi am inchiriat masina (FIAT PUNTO 35 E cu tot cu benzina) si sigur am facut turul insulei si am vizitat cam tot ce se putea vizita intr-o zi. Personal am fost foarte placut impresionat de aceasta insula, insa intradevar pentru cei care sunt mari amatori de galagie si animatie, cred ca este o destinatie total neindicata. Citind acest forum constat ca foarte multi discuta aici pur si simplu degeaba. Ce rost au comparatiile cu mamaia?, cu manelistii? cu cei complexati care cauta destinatii pe harta si nu suporta sa auda romani in jurul lor? De ce toate acestea ? Toate aceste elemente sincer si pe mine ma deranjeaza dar am invatat sa nu le bag in seama si intodeauna cand ma duc undeva ma duc cu prieteni bine alesi si facem ce facem si ne simtim excelent. Ca un sfat , cred ca pe acest forum ar trebui sa se scrie strict din punct de vedere geografic si turistic si toti care au fost sa prezinte informatii utile pentru cei care nu au fost dar sunt tentati sa mearga!!!!! Sper ca nu am deranjat pe nimeni !! Si inca o data va urez UN AN NOU FERICIT!!!!

#3026
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 grecul68, on Jan 7 2009, 12:09, said:

Daca ai reciti in liniste ce ai scris mai sus, vei vedea ca ai scris cateva nonsensuri... si anume, faci un apel fierbinte ca sa NU mai fie ,, facute publice'' anumite destinatii de teama ,, persoanelor pe care nu le vrem acolo''.
Colegule, scuza-ma asta face forumul, promoveaza destinatii, vorbeste despre ele, le face cunoscute intr-un cuvant. Altfel care ar fi scopul pentru care noi toti am vorbi aici?, la ce ar mai sluji forumurile? Numai asa doar sa ne laudam ca ne-am petrecut vacanta de iarna, pe undeva la Adriatica?!! Sunt sigur ca nu cred ca intereseaza pe cineva ca x sau y a fost sau nu pe undeva , candva...
Nu cred ca ar fi o tragedie daca , din pura convingere, tu pe viitor nu-ti vei mai scrie impresiile despre o destinatie sau alta...Este alegerea ta.
Nu vreau sa intru intr-o polemica neconstructiva cu tine dar, te rog reciteste si articolul la care tu ai dat reply si ai sa vezi ca suna patetic ,, ne era rusine sa vorbim in romna , o dadeam pe engleza''.
In concluzie, sa fii sanatos, si sa ai parte doar lucrurile pe care ti le doresti si, te rog , NU-MI mai scrie pe privat. da??Nu aveai de sa sa te consideri jignit, in viata nu auzim doar lucrile care ne fac noua placere.

Ti-am scris punctual, ceea ce voi face si in continuare si astept acelasi lucru si din partea ta!
1. Unde vezi nonsensurile din afirmatiile mele?
2. Desi stiam ce prevede regulamentul forumului pe care il verific frecvent (cu ultima reactualizare din 24.09.2007) acuzatia ta m-a facut sa mai verific o data. NU am gasit o astfel de prevedere "promoveaza destinatii, vorbeste despre ele.... etc....
3. Tocmai din "pura convingere" mi-am scris impresiile despre Thasos si ASTA este ceea ce trebuie scris AICI.
4. Dupa modul in care reactionezi, sa intru "intr-o polemica neconstructiva" cu tine, este, te rog sa ma crezi, ultimul lucru pe care l-as dori!
5. Te rog sa citesti cu MARE atentie articolul la care eu am dat reply si, sper sa observi cine a postat expresia in cauza... pe care o copiez aici...   ,, ne era rusine sa vorbim in romna , o dadeam pe engleza''
6. Nu pot sa ma consider jignit! Nu de tine!
7. Nu stiu ce s-a intimplat si de ce ti-am scris pe PM.....Nu am de ce sa imi fie rusine....Cred ca, pur si simplu am gresit si, pentru asta, imi cer scuze!

Altfel, Drum bun! dar aveti grija si... ocoliti anumite zone... ;)
Pe care nu le mai mentionez, pentru a nu supara....   :D

#3027
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Pace! Si unde ziceai ca ti-ai facut concediul la Adriatica?

#3028
avorim

avorim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2009
probabil pe coasta de azur!!!!  :D

#3029
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 avorim, on Jan 8 2009, 18:50, said:

probabil pe coasta de azur!!!!  :D

ce ne facem ca si acolo sunt conationali d'astia d'ai nostri, care este...?

Edited by grecul68, 08 January 2009 - 19:24.


#3030
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 avorim, on Jan 8 2009, 18:50, said:

probabil pe coasta de azur!!!!  :D
In Croatia.... in peninsula Istria.... in sudul ei.... intr-o localitate cu un nume cu o anumita semnificatie in limba romana...
Culmea....conationali nu erau!!!
Si nici din aia "care este".....
Am observat un lucru... cu cit te departezi de Romania, cu atit mai putini turisti conationali gasesti....
Totusi, pentru un revelion, nu o sa mai plec asa departe.... e cam mult 1200 km pe zi....
Doar pleci intr-un concediu.... nu la raliu... intr-o proba de anduranta..... :rolleyes:

#3031
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Pai deja ne-am prins care e localitatea. Sa o spun ?  :rolleyes: Pola sau exactt ca in romaneste (nu ma lasa site-ul sa scriu, imi transforma cuvantul....pai daca asa se numeste....?!) , e singura cu semnificatie...... :D

Edited by Delphinash, 10 January 2009 - 15:12.


#3032
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Asta e topicul despre Thassos, nu despre Croatia.

Cateva intrebari...intre Skala Panagia si Makryammos sunt pe coasta niste plaje (in dreptul carierelor de marmura). Se poate ajunge acolo cu masina? Dar cu ATV-ul sau bicicleta? Pe unde? Cum?

Catre vf. Ipsarion se poate urca cu ATV sau bicicleta din Skala Potamia?

Catre piscina naturala cum se poate ajunge? Dadea cineva pe acest topic o harta cu pozitionarea ei, insa din satelit, pe Google Earth eu am identificat ceva ce pare a fi piscina naturala mai la nord un kilometru...si se vede si un drum de acces...

LA pozitia 1 este ceea ce am identificat a fi piscina naturala.
La pozitia 2 ar fi ceea ce indica harta desenata de cineva de pe acest topic.

Deci, cine poate da detalii precise?

Attached Files

  • Attached File  mapp.JPG   131.13K   111 downloads

Edited by blue_wings, 10 January 2009 - 15:46.


#3033
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

 byronero, on Jan 2 2009, 02:38, said:

e superb eu am fost anul trecut si merg si anul asta
te rog, se poate si cateva amanunte?
Si eu am fost in iulie in potos si m-am indragostit de insula, dar mi-as dori sa fac pastele in Panagia, fiind sat poate particip si la traditiilor lor.Cum este vremea in aprilie? Sarbatoresc si ei religios?Au petreceri? Nu as dori sa vad doar insula, in iulie am luat fiecare sat si localitate la rand

#3034
byronero

byronero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.02.2008

 danielaionela, on Jan 11 2009, 09:33, said:

te rog, se poate si cateva amanunte?
Si eu am fost in iulie in potos si m-am indragostit de insula, dar mi-as dori sa fac pastele in Panagia, fiind sat poate particip si la traditiilor lor.Cum este vremea in aprilie? Sarbatoresc si ei religios?Au petreceri? Nu as dori sa vad doar insula, in iulie am luat fiecare sat si localitate la rand
eu am fost anul trecut in skala potamia
pt mine a fost foarte frumos
sunt foarte credinciosi si e deosebit daca vrei vb pe mess id baronsorin

#3035
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 Delphinash, on Jan 10 2009, 15:09, said:

Pai deja ne-am prins care e localitatea. Sa o spun ?  :rolleyes: Pola sau exactt ca in romaneste (nu ma lasa site-ul sa scriu, imi transforma cuvantul....pai daca asa se numeste....?!) , e singura cu semnificatie...... :D

Gata, s-a terminat si cu localitatea respectiva...
Pai ce facurati, iara v-ati laudat?
Na ca acu o sa afle toti...
Pai ce v-a rugat colegu' mai sus sa nu mai ziceti pe unde mergeti prin vacante?

#3036
matiz69

matiz69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.07.2008
Buna ziua!
Eu am fost anul trecut in septembrie. A fost super!!!
Acum astept minivacanta de paste, ca sa ma pot duce din nou. Cum este vremea in aprilie, Si apa?
Anul acesta Pastele va fi in 19 aprilie, deci destul de tarziu. Ma gandesc, ca pot cutreiera si muntii, ca in caldurile din septembrie, n-am avut curajul sa urc pe munte...

#3037
lottee7

lottee7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.02.2008

 Ariss, on Jan 4 2009, 18:42, said:

Nu e nici un vapor in apa golfului.
Hotelul Aloe e ok. Eu am fost multumit. Echivalentul la 2 stele de la noi. Curat, apa calda, priveliste superba. M-as intoarce oricand acolo!

Plaja din Skala Potamia
Thassos__45_of_63_.jpg
Thassos__15_of_63_.jpg
Thassos__19_of_63_.jpg
Hotel Aloe
Thassos__3_of_63_.jpg
Fotografii facute din balconul camerei
Thassos__40_of_63_.jpg
Thassos__43_of_63_.jpg


Mai multe poze aici:
http://picasaweb.goo...tide07/Thassos#


 Ariss, on Jan 4 2009, 18:42, said:

Nu e nici un vapor in apa golfului.
Hotelul Aloe e ok. Eu am fost multumit. Echivalentul la 2 stele de la noi. Curat, apa calda, priveliste superba. M-as intoarce oricand acolo!

Plaja din Skala Potamia
Thassos__45_of_63_.jpg
Thassos__15_of_63_.jpg
Thassos__19_of_63_.jpg
Hotel Aloe
Thassos__3_of_63_.jpg
Fotografii facute din balconul camerei
Thassos__40_of_63_.jpg
Thassos__43_of_63_.jpg


Mai multe poze aici:
http://picasaweb.goo...tide07/Thassos#


#3038
lottee7

lottee7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.02.2008
Salutare,
Am cautat cazare pe net si sunt cateva variante intre care optez:
- SKALA POTAMIA- HOTEL MOURAGIO
- SKALA POTAMIA - SUNSHINE APT.
- SKALA PANAGIA - EMERALD HOTEL.
Poate sa ma ajute cineva cu informatii despre acestea?
Personal, Hotelul Emerald imi place cel mai mult dintre acestea trei dar... am ce face in Skala Panagia? Sunt taverne, mgazine ? Este departe de Skala Potamia?
Ce-mi recomandati? Suntem o familie cu un copil de 9 ani. Dorim liniste, dr nu sa fim izolati.

#3039
mdlupu

mdlupu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2007
salutare!
chiar nu stie nimeni care sunt preturile in camping?

#3040
byronero

byronero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.02.2008

 mdlupu, on Jan 16 2009, 16:00, said:

salutare!
chiar nu stie nimeni care sunt preturile in camping?
eu am stat 35 de zile in camping in prinos si scala sotiras a fost superb citeste ce am scris despre camping contacteaza ma daca doresti mai multe detalii

#3041
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,705
  • Înscris: 12.12.2006

 lottee7, on Jan 16 2009, 11:46, said:

Salutare,
Am cautat cazare pe net si sunt cateva variante intre care optez:
- SKALA POTAMIA- HOTEL MOURAGIO
- SKALA POTAMIA - SUNSHINE APT.
- SKALA PANAGIA - EMERALD HOTEL.
Poate sa ma ajute cineva cu informatii despre acestea?
Personal, Hotelul Emerald imi place cel mai mult dintre acestea trei dar... am ce face in Skala Panagia? Sunt taverne, mgazine ? Este departe de Skala Potamia?
Ce-mi recomandati? Suntem o familie cu un copil de 9 ani. Dorim liniste, dr nu sa fim izolati.

Skala Panagia e un sat de munte, cu stradute inguste, multe taverne, mie mi s-a parut cel mai pitoresc din toata insula. Dar este pe un deal, deasupra de Skala Potamia. Daca va cazati acolo puteti ajunge la plaja doar cu masina.

#3042
lottee7

lottee7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.02.2008

 mdt, on Jan 17 2009, 11:41, said:

Skala Panagia e un sat de munte, cu stradute inguste, multe taverne, mie mi s-a parut cel mai pitoresc din toata insula. Dar este pe un deal, deasupra de Skala Potamia. Daca va cazati acolo puteti ajunge la plaja doar cu masina.
Mii de multmiri pentru aceasta informatie. Nu vreau sa merg cu masina la plaja, asa ca... Ramane Skala Potamia.
Multumesc inca o data. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate