Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#2989
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Cei care ati fost cu copil mic imi puteti raspunde la 2 intrebari?

1. Este nevoie de pasaport pentru copil?
2. La granita se cere scaun pentru copil la masina? Daca da, care sunt limitele de varsta si greutate?

#2990
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
1. Da , trebuie pasaport sau sa-l treci in pasaportul unui parinte.
2. Nu stiu daca e obligatoriu , insa pt. siguranta copilului tau eu zic ca trebuie sa ai scaun pt. copil.

#2991
mokanel65

mokanel65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.02.2007
@angel...la ce ma asteptam, eu cel putin....
bun, insula nu se compara din nici un punct de vedere cu romania, sau bulgaria daca vrei (varianta cea mai accesibila pentru noi romanii)...in primul rand este insula, si numai faptul ca este inconjurata de mare ii da un alt farmec...la fel serviciile sunt peste ce avem noi sau vecinii. peisajul este deosebit. au fost momente sau lucruri care m-au incantat (hotelul astir notos, paradise beach, croaziera "private" pe care am facut-o cu salupa instructorului de scuba vasiliadis, masa cu languste de la terasa irene si vinul casei baut rece, partial orasul kavala) dar m-au dezamagit mormanele de mizerii si fiare ruginite, gunoaiele de pe strazi seara, chinezariile, unele asa numite plaje "salbatice" dar calcate de capre si pline de praf si scaune din plastic, caracterul duplicitar si smecheresc al grecilor (pe care l-am mai simtit acum patru ani cand am fost in platamonas), etc... una peste alta, dupa ce am citit aproape tot threadul inainte de a pleca in septembrie, ma asteptam sa fie paradisul pe pamant...dar nu e chiar totul roz. si inca o opinie personala, dupa ce am fost acolo si am batut cam toata insula, nu cred ca m-as intoarce pentru alta vacanta, cel putin in anii care urmeaza.

#2992
byronero

byronero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.02.2008
deci pentru cei colerici cu spirit de aventura le recomand tenerife grand canaria.este super viatza de noapte negrese care te agatza pe strada piesaje de vis deosebite, hotel 4 stele all inclusive atlantic si multe magazine tax free. nu cred ca e cazul sa va contrati aici.daca vreti alceva puteti gasi oriunde lumea e larga depinde de buget cat cheltuiesti in grecia nu se compara cu cat trebuie sa ai daca pleci in tenerife. eu am fost in foarte multe locuri in lume in conditii de hotel 4 stele dar in thassos am stat in camping chiar in 2 o luna de zile. este superb socializezi traiesti 24 din 24 in natura si esti in vacantza 24 ore pe malul marii toate campingurile sunt pe malul marii cu conditii foarte bune.au de inchiriat pana si  ac. fratilor luati criza in serios faceti economii dar nu renuntati la concediu. nu fac reclama nimanui decat buzunarului vostru care ar trebuii sa nu fie spart in conditiile actuale mondiale. decat la hotel 7 zile puteti sta mai multe la camping oare or fi prosti nemti si olandezi care umplu campingurile si stau cate o luna cu cortul sau rulota. nu pentru cei care nu pot renunta la fite fiind frustati va propun un altfel de turim mai mult in natura. erau acolo in thassos nemti cu copii multi si mici si stateau 90 zile acolo in thassos. si francezi si cativa romani.
daca doriti informatii legate de camping va stau la dispozitie cu placere  :)

#2993
byronero

byronero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.02.2008
locurile pot determina fluentza unor anumite categorii de turisti, nu am nimic cu nimeni dar manelisti nu au ce cauta in thassos e un loc perfect pentru stresati pentru anxiosi pentru nevrotici pentru oameni cu probleme de adaptare la localurile de pe litoralul romanesc, cum sunt si eu....pentru oameni carora sa le placa grecia asa cum. B)

#2994
mtiger

mtiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.12.2008
Am fost in 2004 in Thassos (in Limenaria) si ne-a placut foarte mult. Tocmai de aceea, am revenit in 2005, dar, spre deosebire de 2004, pe insula aparusera mai multi romanashi cu bacu' luat cu bani de la taticu'.  De multe ori chiar preferam sa vorbim in engleza cand erau ramani prin preajma. Nu vreu sa generalizez, dar la un moment dat ti se facea jena ca esti conational cu anumite personaje venite "sa se simta bine".
Vrem sa ne intoarcem pe insula la anul (ne e dor de peisajele superbe, de croazierele pe mare, de tavernele unde puteai sta la un pahar de vorba pana tarziu in noapte.....). Intre timp au mai fost niste colege pe insula, la recomandarile mele, si au venit incantate de perioada petrecuta acolo. Ideea e ca "turistii" romani care cluburi, manele, dezmaturi etc., ar fi bine sa ocoleasca I.Thassos: are preturi modice, nu are cine sa le laude ceasurile si chilotii Botezatu, masinile de fite nu pot goni pe plaja si mai ales LA INTOARCE NU VA PUTETI LAUDA CA ATI SPART ZECI DE MII DE EURO !! STATI MAI BINE LA MAMAIA, BAMBOO ETC. !!

Pt. ce iubesc frumusetile "Insulei de smarald"  numai de bine.

#2995
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Cine imi poate da cateva referinte despre Studios Maria - Skala Potamia? A fost cineva acolo?

http://www.marias-studios.gr/

#2996
byronero

byronero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.02.2008

 mtiger, on Dec 9 2008, 14:27, said:

Am fost in 2004 in Thassos (in Limenaria) si ne-a placut foarte mult. Tocmai de aceea, am revenit in 2005, dar, spre deosebire de 2004, pe insula aparusera mai multi romanashi cu bacu' luat cu bani de la taticu'.  De multe ori chiar preferam sa vorbim in engleza cand erau ramani prin preajma. Nu vreu sa generalizez, dar la un moment dat ti se facea jena ca esti conational cu anumite personaje venite "sa se simta bine".
Vrem sa ne intoarcem pe insula la anul (ne e dor de peisajele superbe, de croazierele pe mare, de tavernele unde puteai sta la un pahar de vorba pana tarziu in noapte.....). Intre timp au mai fost niste colege pe insula, la recomandarile mele, si au venit incantate de perioada petrecuta acolo. Ideea e ca "turistii" romani care cluburi, manele, dezmaturi etc., ar fi bine sa ocoleasca I.Thassos: are preturi modice, nu are cine sa le laude ceasurile si chilotii Botezatu, masinile de fite nu pot goni pe plaja si mai ales LA INTOARCE NU VA PUTETI LAUDA CA ATI SPART ZECI DE MII DE EURO !! STATI MAI BINE LA MAMAIA, BAMBOO ETC. !!

Pt. ce iubesc frumusetile "Insulei de smarald"  numai de bine.
iti multumesc ca ai intrat in 'clubul' promovat de mine al celor ''anxiosi' care iubesc simplu ceea ce  :thumbup: este thassos :thumbup:  :thumbup:

#2997
wondermoshu

wondermoshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 24.03.2008
Sa ne mai aducem putin aminte:
Attached File  HPIM0539.jpg   81.06K   80 downloads
Attached File  HPIM0859.jpg   103.37K   116 downloads
Attached File  HPIM0873.jpg   66.92K   76 downloads
Attached File  HPIM0918.jpg   88.41K   61 downloads
Attached File  HPIM0943.jpg   91.76K   60 downloads
Attached File  HPIM0992.jpg   99.82K   52 downloads
Attached File  HPIM1005.jpg   112.91K   44 downloads
Attached File  HPIM1021.jpg   117.9K   58 downloads
Attached File  HPIM1037.jpg   139.8K   144 downloads
Attached File  HPIM1048.jpg   112.49K   110 downloads
Attached File  HPIM1086.jpg   66.89K   88 downloads

#2998
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Salutare !
Desi am fost 3 ani la rand in thassos si m-am plictisit asa un pic, totusi m-as intoarce oricand acolo pt ca e o destinatie accesibila si cabani si ca drum. Mi-ar placea sa stau o saptamana acolo si una in alta parte ca sa mai vad si altceva. Toata lumea se intreaba de ce sa mergi mereu in acelasi loc....pai e ca si cum ani la rand pe vremuri mergeam la noi aici la mare si vedeam/faceam aceleasi lucruri. macar in thassos ai ce vedea, in fiecare an plajele sunt diferite, poti descoperi altele noi, mancarea e atat de diferita ca niciodata nu o sa apuci intr-un concediu sa gusti din toate, iar peisajul nu se compara desi e acelasi. la noi la mare nu vezi decat hoteluri darapanate, inalte, comuniste si marea si cam atat.
Sincer mie una mi-ar placea sa se sature romanii de thassos si sa mergem cat mai putini acolo, sa fie liniste......sa ne bucuram de natura.
Apropo, a fost cineva de curand pe acolo? Cum e vremea oare?

#2999
molovidiu

molovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.06.2008
Sunt de aceasi parere cu atevorbitoarea mea cred ca daca sunt mai putini romani pe insula este mai placut si aici ma refer la cei care merg pe acea insula si se cred la Mamaia, cat despre vremea de acolo poti vedea cum este in orice moment daca scri pe google THASSOS LIVE si dai cautare. Am fost anul acesta pt. prima data acolo si va asigur ca voi merge multi ani de aici incolo tot pe aceasta insula care este pe placul meu si al sotiei mele.

Attached Files


Edited by molovidiu, 13 December 2008 - 10:49.


#3000
wondermoshu

wondermoshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 24.03.2008
@ molovidiu

Din cate vad ati stat la Esperides. V-a placut?

#3001
mtiger

mtiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.12.2008

 byronero, on Dec 9 2008, 21:15, said:

iti multumesc ca ai intrat in 'clubul' promovat de mine al celor ''anxiosi' care iubesc simplu ceea ce  :thumbup: este thassos :thumbup:  :thumbup:
Servus,
eu zic e normal sa te duci pe insula pentru frumusetile ei, nu sa cauti ceea ce e considerat lipsit de bun simt chiar si pe litoralul romanesc. Dar sa nu mai dezvolt subiectul ca nu merita sa ne pierdem timpul cu ceva "de neam-prost".
Noi ne gandim sa revenim in septembrie la anu' in Limenaria, dar de acesta data cu masina proprie. Cred oricum ca e mai avantajos si muuuult mai comod decat cu autocarul (2 ani la rand ne-am chinuit..), nefiind de neglijat faptul ca pe insula nu mai sunt nevoit sa inchiriez masina.
Pentru detalii privind drumul, sfaturi si eventuale indrumari pentru drumuri cat mai bune (fata de ceea ce-mi indica GPS-ul) cred ca o sa-i intreb prin vara pe colegii forumisti care au facut drumul cu masinile proprii. Pana atunci, SARBATORI FERICITE TUTUROR! :peacefingers:

#3002
mdlupu

mdlupu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2007

 byronero, on Dec 1 2008, 17:48, said:

deci pentru cei colerici cu spirit de aventura le recomand tenerife grand canaria.este super viatza de noapte negrese care te agatza pe strada piesaje de vis deosebite, hotel 4 stele all inclusive atlantic si multe magazine tax free. nu cred ca e cazul sa va contrati aici.daca vreti alceva puteti gasi oriunde lumea e larga depinde de buget cat cheltuiesti in grecia nu se compara cu cat trebuie sa ai daca pleci in tenerife. eu am fost in foarte multe locuri in lume in conditii de hotel 4 stele dar in thassos am stat in camping chiar in 2 o luna de zile. este superb socializezi traiesti 24 din 24 in natura si esti in vacantza 24 ore pe malul marii toate campingurile sunt pe malul marii cu conditii foarte bune.au de inchiriat pana si  ac. fratilor luati criza in serios faceti economii dar nu renuntati la concediu. nu fac reclama nimanui decat buzunarului vostru care ar trebuii sa nu fie spart in conditiile actuale mondiale. decat la hotel 7 zile puteti sta mai multe la camping oare or fi prosti nemti si olandezi care umplu campingurile si stau cate o luna cu cortul sau rulota. nu pentru cei care nu pot renunta la fite fiind frustati va propun un altfel de turim mai mult in natura. erau acolo in thassos nemti cu copii multi si mici si stateau 90 zile acolo in thassos. si francezi si cativa romani.
daca doriti informatii legate de camping va stau la dispozitie cu placere  :)
te rog spune-ne mai multe despre camping: locatie, preturi, este nevoie de rezervare ? exista un site al campingului?
ths!

#3003
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007

 blue_wings, on Dec 9 2008, 20:55, said:

Cine imi poate da cateva referinte despre Studios Maria - Skala Potamia? A fost cineva acolo?

http://www.marias-studios.gr/

Am fost anul acesta.Este foarte frumos si gazdele sunt amabile.Pretul este unul corect. Daca ar fi sa mergem in thassos anul viitor ne-am caza tot acolo.

Attached Files



#3004
molovidiu

molovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.06.2008
Da este sdevarat am stat la Esperides si sa sti ca am fost multumiti de cea ce am gasit acolo,foarte curat,mancare la micul dejun suficienta si variata asa ca nu avem ce sa spunem totul a fost ok. La anul cred ca tot acolo vom merge deoarece nu vrem sa facem experiente pe pielea noastra pt ca unii care au mai scris pe acest forum au avut surprize neplacute referitor la cazare si masa pe insula asa ca este foarte bine la Esperides mai ales ca mergem cu masina noastra si nu trebuie sa inchiriem masina sau scuter de acolo. Ai stat si tu la Esperides banuiesc din moment ce ai recunoscut locul dupa fotografii asa ca sti ce ofera acea locatie. SARBATORI FERICITE TUTUROR .

#3005
wondermoshu

wondermoshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 24.03.2008
Ati fost prin agentie sau pe cont propiu?
Din cate imi aduc aminte, daca ati facut voi singuri rezervare, aveau o oferta de genul (nu stiu daca mai e valabila): in orice perioada te cazezi la anul, platesti cat ai platit anul asta, pentru aceeasi perioada.
Daca va hotarati sa va cazati tot acolo, puteti intreba daca benefiaciati de aceasta oferta!
Oricum, alegerea a fost buna si nici eu nu am avut ce sa le reprosez.

Bafta si Sarbatori Fericite tuturor!

#3006
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004

 sil200, on Dec 16 2008, 22:16, said:

Am fost anul acesta.Este foarte frumos si gazdele sunt amabile.Pretul este unul corect. Daca ar fi sa mergem in thassos anul viitor ne-am caza tot acolo.
Cam care erau preturile deoarece nu am gasit nimic la ei pe site....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate