Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 2, 2011-.2013..)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6325 replies to this topic

#4753
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,510
  • Înscris: 03.11.2009

View Postflorin71_skoda, on 25 ianuarie 2013 - 11:13, said:

Ce are @eusebiu nu se prea poate numi puffer. Are doar 400 litri si este modelul cu gauri pe o singura parte. Deci tur/retur cazan si tur/retur radiatoare trebuie sa intre in aceasi gaura, sa fie comune. Iar centrala este de 40kw, deci trebuia unul de cam 2000 litri.
...noa... atunci intr-adevar poate sa scape de puffer sau sa-i gaseasca alta intrebuintare, spre exemplu il pune inaintea boilerului ACM si are o rezerva de 400 Litri agent la XX grade Celsius care poate alimenta boilerul, vara poate baga un panou solar sa faca acelasi lucru, posibilitati de refolosire sunt... se pot gasi si adapta

Edited by costicucu, 25 January 2013 - 11:33.


#4754
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View PostDominteEusebiu, on 25 ianuarie 2013 - 09:55, said:

Cei de la care am cumparat centrala mi-au masurat si au zis ca e ideala de o asemenea putere. Acum asta e .
Hai sa luam calculul de la coada spre cap, ca sa intelegi la ce ma refer. Tu ai o centrala de 41kw=41.000w. Impartind puterea la volum o sa obti aproximativ 50, care e coeficentul. Acest coeficent se calculeaza in felul urmator: (diferenta intre temp interioara - temp exterioara) x un coeficent care e in functie de izolatie. Daca nu ai izolatie deloc, vb lui Florin stai in rulota/baraca se ia 2,8; cu cat izolatia e mai buna acest coeficent scade. La tine am calculat 20 grade interior si minus 20 exterior, deci diferenta 40 inmultit cu 2 am pus coeficentul, ca am presupus ca sunt totusi niste pereti de caramida, un termopan chiar mai slab calitativ, ceva de genul, etc. In situatia actuala, adica cum a fost vremea zilele astea, sa zicem - 5 exterior si 20 in casa, adica o dif de 25, inmultit cu 2 coeficentul de izolatie ajungi la 50, dar cand va fi mai frig...sau poate vrei mai mult de 20 grade in interior.
Alta problema, daca la o centrala electrica, chiar si la una pe gaze (desi si in gaze se mai baga aer comprimat, etc.) cat e puterea declarata aia e, la una pe lemne acea putere este atinsa in conditii ideale, adica lemn f bine uscat, umiditate 12-15%, plus ca mai e vb de reglaje aer primar/secundar, tiraj cos, etc...Mai pe intelesul tau poti ca la o centrala pe lemne sa ai de fapt doar jumatate din puterea ei daca ai lemne verzi, reglaje defectuoase, etc.

Apropo de asta, cum ai reglat aerul primar si secundar ?  Da jos acel capac care e intre usa de sus si cea de jos si fa o poza, si eventual te mai invat eu sa reglezi aerele. ;)

View PostDominteEusebiu, on 25 ianuarie 2013 - 10:55, said:

Una dintre pompele de la spatele centralei este cica pt apa calda care duce la boilerul ala culcat. Initial era in alta parte dar s-a facut o modificare si aupus-o acolo pt ca nu aveam suficienta apa calda. Nici acum nu ma pot lauda ca am apa fff calda. Maxim 60 grd dupa cum indica ceasul , si cam 2 cazi dar nu pline cat sa facem baie.
60 de grade e suficent pt apa calda, mai exact atat e indicat sa incalzesti apa in boiler pt ca e o temperatura antibacteriana (valabil si pt vara cand incalzesti pe electric)...Nu stiu cate persoane sunteti voi, dar eu din pacate am boiler de 120 litri (regret enorm ca nu am luat de 200), dar ma descurc cu el...Mai exact pb e primavara/toamna, cand fac un singur foc seara (nu cu centrala plina ci mai putin) ca sa incalesc boilerul si sa incalzesc putin si casa, si faza e ca nu imi ajunge o zi intreaga apa din boiler, chiar daca sa zicem intram la dus in perioada cand merge centrala, deci se incalzeste apa si dupa ce terminam cu baia..

View PostSuper Chief, on 25 ianuarie 2013 - 11:11, said:

Nu as vrea sa arunc cu rahat cum fac maimutele, dar in cazuri de genul ar trebui facut un topic in care sa postam instalatori, cu nume/telefon/areal de raspandire/etc. si lucrarile efectuate astfel incat sa stie lumea pe cine aduce in casa sa se joace pe banii beneficiarului.

Decat sa fi dat o caruta de bani pe kilometrii aia de teava si puffere, pompe, mai bine izolai casele cu polistiren de 5 cm si ieseai mai castigat.
Eu am tot zis sa scriem atat impresii pozitive cat si negative despre instalatori, firme, etc., dar din pacate Scheleton nu e de acord cu asa ceva :(
Si eu am fost tepuit la greu atat de firma care mi-a vandut centrale si restul de accesorii (boiler, pompe, fitingaraie, calorifere, etc.) si mai ales de asa zisul lor instalator, un militian comunitar care in timpul liber face "de toate" ca sa iasa banul, dar asta e situatia...Noroc de Florin ca m-a sfatuit si am mai remediat cat s-a putut o parte din probleme...Sper la vara sa am bani si timp si sa refac instalatia in camera centralei.

Decat izolatie cu 5 cm, mai bine face doar o parte cu 10 si restul altadata, cu atat mai mult cu cat am intels ca se afla intr=o zona de deal, deci chiar as recomanda mai mult de 10 sau macar un polistiren de calitate (gen grafitat)sau chiar vata de exterior (care are coeficentul cam ca extrudatul si e mai ieftina ca acesta). Chiar nu merita munca ca sa pui 5 cm, ca oricum restul de materiale (adeziv, plasa, dibluri, tencuiala, etc.) si manopera e aceeasi indiferent de grosimea polistirenului.

#4755
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 19.11.2008
Am o dilema: puffer ptr centrala ATMOS dc 32 sau panouri solare pentru ACM?
Initial (acum vre-o 2-3 luni in urma) eram hotarat pe achizitionarea unui puffer de 1000 l, pe care sa-l includ in instalatia de incalzire. Momentan timpul dintre incarcari, pentru a nu se stinge focul, este de ~ 11-12 ore la o temperatura de 2-5 grade (+), scazand pana la 7 ore la  - 8 grade (minus). Este ok cu "autonomia", puffer-ul il "gandeam" in ideea recuperarii  caldurii care se pierde pe cos (inevitabil) in perioadele in care  TA nu solicita incalzirea, chiar daca clapeta de tiraj este inchisa, tot se mai duce o parte pe cos. Pana aici totul este ok, insa intre timp s-au mai schimbat unele lucruri, taica-miu a decedat si in aceste conditii sunt perioade in care as dori sa o aduc pe maica-mea la noi, casa de la tara ramanand goala si implicit nu se face focul.
Consecinta.... trebuie luate masuri antiinghet, ori in conditiile in care as pune si puffer-ul ar fi necesara o cantitate foarte mare  de antigel , rezulta costuri suplimentare pe langa costul puffer-ului si a materialelor aferente.
In aceste conditii ma "tenteaza" sa fac o alta "miscare" in sensul de a lasa instalatia asa cum este, doar sa pun antigel in ea pentru a nu ingheta  in perioadele cand nu este folosita si cu banii pe care i-as fi "bagat" in puffer +materiale sa achizitionez o instalatie solara.
Ce nu stiu inca este  cum sa o gandesc.... sa fie strict pentru ACM, sau sa o includ in sistemul de incalzire pentru un "eventual aport" in perioada septembrie-octombrie/aprilie-mai?  Care ar fi recomandarile voastre?
Va multumesc ptr rabdarea de a citi intreaga  polologhie. :)

#4756
DominteEusebiu

DominteEusebiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.12.2012
De acum faptul e consumat. Urmeaza anul acesta sa izolez si casele. Am facut o schema orientativa din camera centralei.

Am uitat sa desenez un vas de expansiune mai mic langa boilerul de ACM

Cel de langa centrala e destul de mare

View PostSYL, on 25 ianuarie 2013 - 11:44, said:

Hai sa luam calculul de la coada spre cap, ca sa intelegi la ce ma refer. Tu ai o centrala de 41kw=41.000w. Impartind puterea la volum o sa obti aproximativ 50, care e coeficentul. Acest coeficent se calculeaza in felul urmator: (diferenta intre temp interioara - temp exterioara) x un coeficent care e in functie de izolatie. Daca nu ai izolatie deloc, vb lui Florin stai in rulota/baraca se ia 2,8; cu cat izolatia e mai buna acest coeficent scade. La tine am calculat 20 grade interior si minus 20 exterior, deci diferenta 40 inmultit cu 2 am pus coeficentul, ca am presupus ca sunt totusi niste pereti de caramida, un termopan chiar mai slab calitativ, ceva de genul, etc. In situatia actuala, adica cum a fost vremea zilele astea, sa zicem - 5 exterior si 20 in casa, adica o dif de 25, inmultit cu 2 coeficentul de izolatie ajungi la 50, dar cand va fi mai frig...sau poate vrei mai mult de 20 grade in interior.
Alta problema, daca la o centrala electrica, chiar si la una pe gaze (desi si in gaze se mai baga aer comprimat, etc.) cat e puterea declarata aia e, la una pe lemne acea putere este atinsa in conditii ideale, adica lemn f bine uscat, umiditate 12-15%, plus ca mai e vb de reglaje aer primar/secundar, tiraj cos, etc...Mai pe intelesul tau poti ca la o centrala pe lemne sa ai de fapt doar jumatate din puterea ei daca ai lemne verzi, reglaje defectuoase, etc.

Apropo de asta, cum ai reglat aerul primar si secundar ?  Da jos acel capac care e intre usa de sus si cea de jos si fa o poza, si eventual te mai invat eu sa reglezi aerele. Posted Image


60 de grade e suficent pt apa calda, mai exact atat e indicat sa incalzesti apa in boiler pt ca e o temperatura antibacteriana (valabil si pt vara cand incalzesti pe electric)...Nu stiu cate persoane sunteti voi, dar eu din pacate am boiler de 120 litri (regret enorm ca nu am luat de 200), dar ma descurc cu el...Mai exact pb e primavara/toamna, cand fac un singur foc seara (nu cu centrala plina ci mai putin) ca sa incalesc boilerul si sa incalzesc putin si casa, si faza e ca nu imi ajunge o zi intreaga apa din boiler, chiar daca sa zicem intram la dus in perioada cand merge centrala, deci se incalzeste apa si dupa ce terminam cu baia..


Eu am tot zis sa scriem atat impresii pozitive cat si negative despre instalatori, firme, etc., dar din pacate Scheleton nu e de acord cu asa ceva Posted Image
Si eu am fost tepuit la greu atat de firma care mi-a vandut centrale si restul de accesorii (boiler, pompe, fitingaraie, calorifere, etc.) si mai ales de asa zisul lor instalator, un militian comunitar care in timpul liber face "de toate" ca sa iasa banul, dar asta e situatia...Noroc de Florin ca m-a sfatuit si am mai remediat cat s-a putut o parte din probleme...Sper la vara sa am bani si timp si sa refac instalatia in camera centralei.

Decat izolatie cu 5 cm, mai bine face doar o parte cu 10 si restul altadata, cu atat mai mult cu cat am intels ca se afla intr=o zona de deal, deci chiar as recomanda mai mult de 10 sau macar un polistiren de calitate (gen grafitat)sau chiar vata de exterior (care are coeficentul cam ca extrudatul si e mai ieftina ca acesta). Chiar nu merita munca ca sa pui 5 cm, ca oricum restul de materiale (adeziv, plasa, dibluri, tencuiala, etc.) si manopera e aceeasi indiferent de grosimea polistirenului.
Suntem 2 familii la 200l ACM si se incalzeste fff greu.

Attached Files



#4757
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Tudor, daca am inteles bine, centrala o ai la casa de la tara, care in viitor nu va fi locuita si e problema sa nu inghete...Ok, pui antigel, dar cu restul de apa din casa ce faci, adica apa de la baie/bucatarie, apa din boiler, etc. ?
Eu am alta idee, nu stiu daca poate fi pusa in practica, si anume 2 variante:
- pui centrala electrica, si o ti pe minim, sa iti asigure sa zicem 5 grade in casa;
- iei puffer, eventual unul mai mic, sa zicem de 500 litri (eventual neizolat ca e mai ieftin si il izolezi tu) si ii pui o rezistenta electrica (ca cea de boiler) de 3kw, 4.5, 6, etc. si incalzesti pufferul (nu trebuie sa o pui jos ci mai la mijloc sau mai sus in puffer, ca nu trebuie sa incalzesti tot pufferul) si tot asa cuajutorul TA setezi 5 grade sau ceva de genul in casa...Iar cand mai treci pe acolo faci un fac in centrala si incalzesti tot pufferul.

#4758
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 19.11.2008

View PostSYL, on 25 ianuarie 2013 - 12:41, said:

Tudor, daca am inteles bine, centrala o ai la casa de la tara, care in viitor nu va fi locuita si e problema sa nu inghete...Ok, pui antigel, dar cu restul de apa din casa ce faci, adica apa de la baie/bucatarie, apa din boiler, etc. ?
Eu am alta idee, nu stiu daca poate fi pusa in practica, si anume 2 variante:
- pui centrala electrica, si o ti pe minim, sa iti asigure sa zicem 5 grade in casa;
- iei puffer, eventual unul mai mic, sa zicem de 500 litri (eventual neizolat ca e mai ieftin si il izolezi tu) si ii pui o rezistenta electrica (ca cea de boiler) de 3kw, 4.5, 6, etc. si incalzesti pufferul (nu trebuie sa o pui jos ci mai la mijloc sau mai sus in puffer, ca nu trebuie sa incalzesti tot pufferul) si tot asa cuajutorul TA setezi 5 grade sau ceva de genul in casa...Iar cand mai treci pe acolo faci un fac in centrala si incalzesti tot pufferul.
Apa de la baie/bucatarie o elimin, scot hidroforul din priza si golesc instalatia. La Instalatia termica insa nu pot scoate toata apa din calorifere, tot mai ramane apa care poate ingheta.

#4759
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostDominteEusebiu, on 25 ianuarie 2013 - 12:27, said:

... Am facut o schema orientativa din camera centralei...

Din ce am inteles eu din poze, schema este urmatoarea:

Attached File  schema jpg.JPG   46.79K   71 downloads


Verifica daca am facut bine traseele.

Edited by florin71_skoda, 25 January 2013 - 12:57.


#4760
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Tudor,  ce sa zic, daca ideeile propuse de mine nu te atrag, atunci pune antigel in instalatie, dar vezi ca s-a mai discutat despre acest aspect, ca pompele nu sunt facute pt antigel, ci doar pt apa...Acum depinde mult si de casa, cat de izolata e, in ce zona e, cat de des treci pe acolo sa faci focul, etc., ca sa vezi ce cantitate de antigel e nevoie, adica ce proportie apa-antigel, in functie la ce temperatura ra reziste la imghet.


View Postggelu, on 25 ianuarie 2013 - 09:20, said:

Daca nu ma insel GSE are schimbator tubular pe drumul de fum ( in spate ) , cum are si Orlanul, Viessman,  Vigas, si e facut pentru piata germana ....De nou e mai serios mai scump decat Atmos-urile de pe piata romaneasca.
Sa inteleg ca modelul GSE e mai scump decat GS/GSX ?  Si e mai bun, are randament mai mare, se curata mai usor, etc. fata de cele de GS/GSX ?

Edited by SYL, 25 January 2013 - 13:01.


#4761
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 19.11.2008

View PostSYL, on 25 ianuarie 2013 - 12:59, said:

Tudor,  ce sa zic, daca ideeile propuse de mine nu te atrag, atunci pune antigel in instalatie, dar vezi ca s-a mai discutat despre acest aspect, ca pompele nu sunt facute pt antigel, ci doar pt apa...Acum depinde mult si de casa, cat de izolata e, in ce zona e, cat de des treci pe acolo sa faci focul, etc., ca sa vezi ce cantitate de antigel e nevoie, adica ce proportie apa-antigel, in functie la ce temperatura ra reziste la imghet.
N-am spus ca nu sunt interesante ideile tale. De aceea am si postat aceasta problema, pentru a afla si ideile voastre.
Antigelul va fi in concentratie de 1/3 (amestec cu apa). In prospectul antigelului spune ca este special ptr instalatii termice si chiar "ajuta" pompele sa mearga mai usor!!!
Solutia cu incalzirea la minim pe electric, doar pentru a mentine agentul termic la 5 grade, este generatoare de costuri ulterioare. Cu antigelul m-am gandit ca dupa ce l-am  introdus in instalatie nu am alte costuri. Ajung destul de rar iarna pe la tara, maxim  o data pe luna.

#4762
DominteEusebiu

DominteEusebiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.12.2012

View Postflorin71_skoda, on 25 ianuarie 2013 - 12:56, said:

Din ce am inteles eu din poze, schema este urmatoarea:

Attachment schema jpg.JPG


Verifica daca am facut bine traseele.
Corect  ! Asta-i schema ! Doar ca am mai spus ca acum pufferul nu il folosesc. Instalatia este legata direct pe calorifere

View PostDominteEusebiu, on 25 ianuarie 2013 - 13:19, said:

Corect  ! Asta-i schema ! Doar ca am mai spus ca acum pufferul nu il folosesc. Instalatia este legata direct pe calorifere
Folosesc doar pe cel orizontal pt ACM

#4763
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostDominteEusebiu, on 25 ianuarie 2013 - 13:20, said:

Corect  ! Asta-i schema ! Doar ca am mai spus ca acum pufferul nu il folosesc. Instalatia este legata direct pe calorifere
Adica pozele respective au fost facute mai demult si acum ai taiat tevile si nu mai arata ca in poze ?


Fara Puffer, schema ta trebuia sa arate ca in una din cele 2 variante:
Attached File  Schema 1 jpg.jpg   37.33K   107 downloads Attached File  Schema 2 jpg.jpg   38.15K   114 downloads


Cu Puffer, schema ta trebuia sa arate ca in una din cele 2 variante:
Attached File  Schema cu Puffer 1 jpg.jpg   45.71K   113 downloads Attached File  Schema cu Puffer 2 jpg.jpg   45.02K   98 downloads

#4764
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mura-n gura, dom'le.

Si sigur dupa ce colegul s-a chinuit putin sa faca schemele plus cunostintele, tot o sa existe in continuare electroinstalazugravi care se vor distra pe banii altora.

Nici macar nu au bunul simt sa dea un ochi pe net, ca sigur au sau macar sa se uite fugar pe schemele de montaj date odata cu echipamentele. Ca sa nu zic de lipsa de logicii elementare.

#4765
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 21.01.2009

View PostSYL, on 25 ianuarie 2013 - 12:59, said:

Sa inteleg ca modelul GSE e mai scump decat GS/GSX ?  Si e mai bun, are randament mai mare, se curata mai usor, etc. fata de cele de GS/GSX ?
Prea mult nu l-am studiat ; radamentul e  pe la 92% ca are schimbatorul tubular ( tevile de fum) in plus.  Iti dai seama ca se curata ceva mai greu .  Necazul e ca e  cu peste 1000 euro mai scump decat GS.  Vezi ca era pe site ATMOS in germana.

#4766
DominteEusebiu

DominteEusebiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.12.2012

View Postflorin71_skoda, on 25 ianuarie 2013 - 14:13, said:

Adica pozele respective au fost facute mai demult si acum ai taiat tevile si nu mai arata ca in poze ?


Fara Puffer, schema ta trebuia sa arate ca in una din cele 2 variante:
Attachment Schema 1 jpg.jpg Attachment Schema 2 jpg.jpg


Cu Puffer, schema ta trebuia sa arate ca in una din cele 2 variante:
Attachment Schema cu Puffer 1 jpg.jpg Attachment Schema cu Puffer 2 jpg.jpg
Cele cu rosu si albastru sunt distribuitoare? Eu nu am asa ceva.
Pacat ca nu esti din zona Tg Neamt sa iti arat concret, situatia. De ce nu sunt si la noi instalatori buni?

View PostDominteEusebiu, on 25 ianuarie 2013 - 15:05, said:

Cele cu rosu si albastru sunt distribuitoare? Eu nu am asa ceva.
Pacat ca nu esti din zona Tg Neamt sa iti arat concret, situatia. De ce nu sunt si la noi instalatori buni?
Florin , o sa  chem un alt instalator cat de curand sa vada ce am in camera centralei sa vad ce ideei mai are, dupa care o sa-i arat si schema facuta de tine sa vad ce are de zis. Daca as fi in domeniul asta as face eu totul dar cum nu cunosc prea multe....
iti multumesc mult pentru interesul de care ai dat dovada, si tuturor colegilor de pe acest forum.

#4767
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu-i obligatoriu sa ai distribuitoare. Ar fi mai bine sa le ai, dar la o adica se pot face si din teuri zincate daca nu esti pretentios.

Mai mult ca sigur ca si pe la voi prin zona exista instalatori buni. Insa nu ai dat tu de ei.
Plus ca poti da si peste un instalator bun, dar care sa nu fie capabil sa lege centrala fara o schema. Dar daca-i dai schema, atunci stie sa execute lucrarea. Sunt cazuri si cazuri.

Edited by florin71_skoda, 25 January 2013 - 15:12.


#4768
DominteEusebiu

DominteEusebiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.12.2012

View Postflorin71_skoda, on 25 ianuarie 2013 - 14:13, said:

Adica pozele respective au fost facute mai demult si acum ai taiat tevile si nu mai arata ca in poze ?


Fara Puffer, schema ta trebuia sa arate ca in una din cele 2 variante:
Attachment Schema 1 jpg.jpg Attachment Schema 2 jpg.jpg


Cu Puffer, schema ta trebuia sa arate ca in una din cele 2 variante:
Attachment Schema cu Puffer 1 jpg.jpg Attachment Schema cu Puffer 2 jpg.jpg
Pozele sunt recente dar sunt inchisi robinetii de pe puffer sie suspendata o teava pe acolo....

#4769
nicolae68

nicolae68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2013
In schema de montaj la o centrala Atmos de 25 kw primul termostat (amplasat pe tur ) ce comanda pompa pusa pe retur este recomandat la 75 grade.Intrebarea este la 75 sa opreasca sau sa porneasca pompa ?



Multumesc.

#4770
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Care dintre scheme Nicolae ? Ca-s multe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate