Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4
 Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...
 Restituire prima casco dupa instr...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#4141
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010

 nelucroitoru, on 06 ianuarie 2015 - 13:43, said:

Sti-ti de ce zic astia de la husqvarna sa punem 33- 35 ml ulei la litru ? Din doua una ....ori motoarele lor incep incetisor sa coboare calitatea in jos ajungand chinezarii mai rasarite , ori uleiul vandut de dansii e aproape ca cel de bazar la care se recomanda 40 ml la litru . Alta explicatie nu este in conditiile in care uleiul de la makita , efco , sthil se recomanda expres 20 ml la litru in conditiile in care benzina e tot de la noi . Nici o marca de motofierastrau nu mai este ce erau acum 10 , 15 ani . Cine stie ,stie . Cine nu , zice ca ce scula are el ,,,, . Asta e ,,,,mergem spre prost si scump ca sa functioneze capitalismul si firmele straine . Ca sfat personal,,,,nu puneti totusi mai mult de 30 ml de ulei husky la litru de benzina ....nu luati chiar de bune toate tampeniile vanzatorilor care au interes sa va prinda repede la service ....de ce sa te duci la service peste 3 ani prima data daca dupa sfatul lor te poti duce dupa 1,5 ani .

Uleiul de amestec de la Husqvarna, ca si altele de la alti producatori, se vinde in ambalaj original de 1l
sau mai mare 10 l sau butoi 200L. Nu stiu daca acum mai sunt si alte volume, mai era mai demult si la 20L.
Uleiul este acelasi indiferent de ambalaj si este recomandat a se folosi in raport de 1:50.
Unii distribuitori cumpara ulei la butoi si il ambaleaza ei la litru, sau 0,5L sau 100 ml sau...si pe etichete trec raport de 1:33, pentru ca asa a recomandat candva importatorul, din cauza calitatii mai slabe a benzinei de la noi. Da asta a fost demuuuult. Acum nu stiu cum sta treaba cu benzina, dar probabil ca celor care vand uleiul le convine sa ramana etichetele asa, pentru ca este vorba de 50% mai mult ulei vandut.
Asta daca vorbim de uleiul Husqvarna de la distribuitorii Husqvarna. Ca or fi si alte uleiuri ”Husqvarna” ,”Stihl” sau altele si despre astea nu zic decat sa va feriti.

Edited by crisGC, 07 January 2015 - 08:23.


#4142
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012

 lucystyl, on 06 ianuarie 2015 - 21:15, said:

"nelucroitoru" Niciodata sa nu mai rostesti numele ruris aici ca stie toata lumea ca nu sunt scule bune si plus de asta sunt neseriosi ca si firma am luat 560 xp pentru ca asta am vrut si nu tai lemne odata pe an cu ia o folosesc la maxim pentru ca e o a doua sursa de venit pentru mine si familia mea.o zi buna sa ai !
Offf mai lucy , daca cite'ai cu inima buna , ai fi inteles ca de fapt te'am laudat pentru achizitie . Sa fii sanatos si sa ai spor la lucru si paine pe masa in fiecare zi . Acu , ca nici o firma nu mai este ce a fost e adevarat si trist .

#4143
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 29.12.2007

 nelucroitoru, on 07 ianuarie 2015 - 08:21, said:

... Acu , ca nici o firma nu mai este ce a fost e adevarat si trist .
Mare dreptate ai omule.. insa asa cum sunt (ca nu mai sunt cum au fost - e adevarat) tot  scule "pe viata" raman daca ai grija de ele si le dai sa pape numa' ce e bun...

#4144
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
PERFECT DE ACORD.
dar inca nu observ tendinta de a se pune pe tapet solutii anti-uzura prematura. eu am incercat sa ridic problema uleiului, cu argumente serioase, dar nu a prins la public deloc, mai mult, am cazut in partea cealata din cauza asta.
bun.
hai sa incepem cu ce zice aici, poate spargem gheata: http://www.forestryf...c=14665.0;nowap
mai am si alte lincuri pe problema, dar acum nu le am la idemina, o sa revin pe parcurs, in functie de cum se misca subiectul.

Edited by bogdanb1, 08 January 2015 - 00:58.


#4145
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Am reasamblat motorasul de la 136 (poze cu el proaspat asamblat mai jos)..ce problema am intalnit a fost cu semeringurile ca sa fiu mai explicit cu fixarea acestora aveau tendinta de a se duce spre interior.Dupa oarece chinuiala am reusit eu cumva sa pun totul la loc,dar...raman cu nelamurirea de a nu stii daca le am fixat cum trebuie ...care stiti,lamuriti ma,rogu-va ....

Mizeria ce se vede pe langa semeringuri e silicon negru, luat de la piese auto, ce ar rezista pe la 250°si am pus pe langa semeringuri sa etanseze in caz ca nu le am fixat bine,atat m-am priceput boieri dvs.  ;)

Nu radeti prea tare de mine :)

Attached Files



#4146
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 29.12.2007

 bogdanb1, on 08 ianuarie 2015 - 00:51, said:

PERFECT DE ACORD.
dar inca nu observ tendinta de a se pune pe tapet solutii anti-uzura prematura. eu am incercat sa ridic problema uleiului, cu argumente serioase, dar nu a prins la public deloc, mai mult, am cazut in partea cealata din cauza asta.
bun.
hai sa incepem cu ce zice aici, poate spargem gheata: http://www.forestryf...c=14665.0;nowap
mai am si alte lincuri pe problema, dar acum nu le am la idemina, o sa revin pe parcurs, in functie de cum se misca subiectul.

Pai solutii antiuzura prematura am tot zis: carburant de calitate ( eu bag de la petrom de-aia scumpa) si ulei amestec de la Stihl. Nu mai zic de ascutirea lantului.
Aaa... ca era sa uit si OBLIGATORIU cite-o bere / sprit / etc intre alimentari. Ca si organismul uman trebuie sa aiba solutii antiuzura prematura :lol:

#4147
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
De acord cu Mihalexmihalex plus:
-amestecul benzina ulei sa nu fie folosit daca e mai vechi de o luna
-goliti rezervorul si carburatorul daca nu folositi drujba un interval mai lung de timp
-uleiul de amestec poate sa fie si de alte marci consacrate:husqvarna, makita, jonsereed.

#4148
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 29.12.2007
Daca se foloseste ulei Stihl HP Ultra poti folosi amestecul si cind iesi la pensie...

#4149
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 13.04.2006
Mai taie putin , sunt si membrii care mai au pana la pensie .

#4150
DanuAL

DanuAL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2010
Care va mai confruntati cu probleme de presiune a uleiului ptr. lant, la modelele 235/240 etc, intoarcerea stiftului din pompa, cel pe care se face miscarea ''excentrica'', da rezultate bune! Nu se face plinul cu ulei pana in gura compartimentului, fiind o pompa fara reglare a debitului. Se verifica acel furtunas de vid, din interiorul compartimentului de ulei, sa nu fie iesit din canal/gaura sau sa nu fie infundat.
Am gasit un site cu diagrame unde cu ajutorul codurilor se pot indentifica piesele din drujba. Poate stiati de el - http://www.greenstri...580_page-3.aspx

Edited by DanuAL, 11 January 2015 - 12:16.


#4151
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Bună colegi.Am cumpărat o drujba Stern de 52cm3 iar in carte tehnica scrie ca are lama de 16 inchi,canal lama 1.47 mm si lant de 21BPX,pas 325
As dori sa îmi cumpăr lama si lant Oregon dar nu stiu de care.Va vin in ajutor cu alte date.Are 32 dr dinti tăietori,lungimea de la marginea capacului rotii de lant 38 cm,lama are 10 dinti la rotita de antrenare.am văzut lame cu 11 dinti la rotita sau 12 ,iar dimensiunea in tabelul Oregon este doar 18 inchi.Va rog intre un lant made în Polonia sau Taiwan ce ati alege.Sper ca nu am plictisit.Multumesc mult.O zi frumoasa!!;

#4152
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Cel mai simplu mergi la o reprezentanta de motofierastraie(n am zis care) cu lama si lantul ce le ai acum si iati lama si lant oregon mai ales ca e pas 325

#4153
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 techmaster35, on 11 ianuarie 2015 - 19:10, said:

Bună colegi.Am cumpărat o drujba Stern de 52cm3 iar in carte tehnica scrie ca are lama de 16 inchi,canal lama 1.47 mm si lant de 21BPX,pas 325
As dori sa îmi cumpăr lama si lant Oregon dar nu stiu de care.Va vin in ajutor cu alte date.Are 32 dr dinti tăietor
Lama: http://www.piesescut...-cod-o0164.html
Lant: http://www.piesescut...cod-do0163.html
Am mai luat de la ei cand am segmentat cositoarea, sunt ok si foarte prompti.

#4154
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010

 Marius3k, on 11 ianuarie 2015 - 22:51, said:

Lama: http://www.piesescut...-cod-o0164.html
Lant: http://www.piesescut...cod-do0163.html
Am mai luat de la ei cand am segmentat cositoarea, sunt ok si foarte prompti.

Apoi n-oi sti eu multe, da inca nu am vazut lant si lama de la acelasi producator, ambele originale, iar lantul sa fie mai scump decat lama.
Ceva nu-mi suna bine...

#4155
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014
Salut băieți!
Revin si eu cu 2 intrebari:
-Cum dau jos toba la un stihl ms 170 cu catalizator(am încercat toate variantele posibile dar nu reușesc sa dau jos acea apărătoare din fata tobei in sine)
-Vi se pare ca sunt depuneri mari in capul pistonului si daca o sa folosesc câteva rezervoare ulei verde stihl sintetic se duce calamina aia?

Attached Files



#4156
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 13.04.2006
Salutare de la mare !
Sunt nevoit sa adaptez un cilindru nou la motofierastraul meu .
Trebuie sa pun sub cel nou o garnitura mai groasa , pentru a-l adapta la cursa maxima a pistonului .
Dar nu stiu cat sa las intre chiulasa si piston la punctul mort superior .
Ma gandeam la 1mm .
Daca are cineva idee cat ar fi distanta minima dintre piston si chiulasa ...
Multumesc anticipat pentru raspuns .

#4157
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Razvan 29.Nu sunt depuneri mari.Eu am incercat un litru de ulei sintetic de la sthil rezultate vizibile au fost la motocositoare.
La cat a ajuns litrul nu prea se merita.Daca gasesti la 100g poti sa incerci sa vezi.Iti recomand makita are cel putin pe hartie performante mai bune ca sthil.

#4158
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014
O sa încerc 100ml de ulei verde stihl!
Daca nu se curata cat de cat renunț!
Tocmai am luat o norocoasa fs 56 si ma gândesc sa bag numai ulei verde stihl in ea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate