Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...
 Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...
 Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?
 Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#4123
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
dolmarfan zi-mi te rog la ce te-ai referit cind ai zis ''modificata'' ? daca reglajele, da, corect si iar correct si iar corect. nu-ti place? de ce? uleiul ala la 100 lei parca e 140, nu?am vazut ca prinde la public, e asa de bun ca il ia lumea sa bage si la lant. hmmm, un 5w si ceva, mai rasarit spre virf, liq-mo 4600 asa, nu e mai ok decit riia broastei ala? io am ramas uimit dupa ce am vazut cum arata si se simte unu d'ala. nu era mult da' mi-a scapat in sticla cu ulei 2t. am avut vise unsuroase cu cu el.
pila de 4.5 e mica, dar merge pentru ca e pe ''minim''. daca o pui pe o chestie de ghidaj care va tine distanta constanta nu mai conteaza de cit e.
mie mi-a placut cum se misca 5.2 carlton din dedeman pe .325. la 7 lei. acuma asta nu inseamna ca place la toti.

#4124
lucystyl

lucystyl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.08.2014
Va salut baieti La Multi Ani pe anul 2015.
In toamna anului 2014 am achizitionat o drujba husqvarna 560 xp noua ce parere aveti despre ea si daca mai are cineva sa i-mi spuna si mie daca a avut vreo problema cu ea va multumesc.

#4125
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 29.12.2007

 bogdanb1, on 04 ianuarie 2015 - 13:58, said:

...pila de 4.5 e mica, dar merge pentru ca e pe ''minim''. daca o pui pe o chestie de ghidaj care va tine distanta constanta nu mai conteaza de cit e.
mie mi-a placut cum se misca 5.2 carlton din dedeman pe .325. la 7 lei. acuma asta nu inseamna ca place la toti.
Eu folosesc in momentul de fata de 4,8 (n-am gasit de 4,5) pentru  lant Stihl.325 si mi se pare super. Inainte am folosit de 5. Mi se pare ca, daca pila e groasa, se toceste repede lantul la ascutit.

#4126
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 29.12.2007

 lucystyl, on 04 ianuarie 2015 - 14:36, said:

Va salut baieti La Multi Ani pe anul 2015.
In toamna anului 2014 am achizitionat o drujba husqvarna 560 xp noua ce parere aveti despre ea si daca mai are cineva sa i-mi spuna si mie daca a avut vreo problema cu ea va multumesc.

S-o stapinesti sanatos!
Ce dracu de probleme sa ai cu asa mastodont? E motoferastrau profesional!

#4127
DanuAL

DanuAL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2010
"Nu lăsa pe mâine, ce poti face azi". N-am mai avut răbdare și m-am dus s-o montez. Am ascutit și lantu' cu ocazia asta. Am luat și eu din Dedeman o scula d'aia ajutătoare, de ghidare cu pila cu tot, pe la 37-38ron. Buna treaba!
Pana la urma cred ca trebuie sa schimb pompa de ulei, cu toate ca nu sunt uzați dinții pinionului și nici melcul/piulita de pe ax, dar nu face destulă presiune cât sa iasă mai mult ulei, sa lase urma de ulei pe-o bucata de lemn, da o țin turata.

Attached Files


Edited by DanuAL, 05 January 2015 - 01:21.


#4128
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Lucysthil-Sa o stapanesti sanatos.560xp e cu autotune?
Bogdanb1.Uite link-ul cu modificarile.http://www.arborists...hainsaw.214984/
In legatura cu uleiul am folosit si eu 1 l de ultra de ala scump.(mai putine depuneri pe capul pistonului, bujie si partea de evacuare atat la motofierastrau cat si la motocositoare fata de cel rosu de la sthil care e mai ieftin).Acum sunt la al doilea litru de makita care are caracteristici mai bune decat ultra pe hartie.Dupa ce termin si al doilea litru promit sa verific evacuarea si capul pistonului.Posted Image

#4129
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Lucysthil , nu ai avut ce face cu banii . In loc sa dai o caruta de bani pe drujba aia 560 xp , vai de capul ei mai bine cumparai un ruris ultimul racnet si ramane'au si bani pentru 30 litri de ulei hp.ultra . Da ma rog ,,,acu de ai luato ,plangi . ''si am incalecat pe o sa si spusei ....'' Bafta .

#4130
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
O scula profesionala e profesionala indiferent cat costa iar defecte nu o sa fie curând daca o folosești cum trebuie. Eu la lanț 325 folosesc pila de 4/8 și e ok

#4131
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,513
  • Înscris: 13.10.2010

 bogdanb1, on 04 ianuarie 2015 - 01:03, said:

am vazut uilei prista la 18 lei litrul, laudat de trabantisti...a folosit cineva? nu cred. stihl e preferatul.
Prista folosesc la motocoasa. Pana acum n-am avut probleme cu ea. Tin minte ca e verde bidonul, acopera mai multe clase si am dat undeva la 25-30 lei pe el acum doi ani....
Daca-mi aduc aminte diseara o sa fac poze la bidon

La drujba folosesc ulei de la Husqvarna, e albastru si baietii de unde am cumparat drujba mi-au recomandat sa pun 33ml la un litru de benzina.Posted Image Eu scap 35 ca sa fie suma rotunda! Posted Image

#4132
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Sti-ti de ce zic astia de la husqvarna sa punem 33- 35 ml ulei la litru ? Din doua una ....ori motoarele lor incep incetisor sa coboare calitatea in jos ajungand chinezarii mai rasarite , ori uleiul vandut de dansii e aproape ca cel de bazar la care se recomanda 40 ml la litru . Alta explicatie nu este in conditiile in care uleiul de la makita , efco , sthil se recomanda expres 20 ml la litru in conditiile in care benzina e tot de la noi . Nici o marca de motofierastrau nu mai este ce erau acum 10 , 15 ani . Cine stie ,stie . Cine nu , zice ca ce scula are el ,,,, . Asta e ,,,,mergem spre prost si scump ca sa functioneze capitalismul si firmele straine . Ca sfat personal,,,,nu puneti totusi mai mult de 30 ml de ulei husky la litru de benzina ....nu luati chiar de bune toate tampeniile vanzatorilor care au interes sa va prinda repede la service ....de ce sa te duci la service peste 3 ani prima data daca dupa sfatul lor te poti duce dupa 1,5 ani .

Edited by nelucroitoru, 06 January 2015 - 13:45.


#4133
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
referitor la sculele second:
[ http://s8.postimg.org/c6ygnbps5/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s17.postimg.org/avqztp4zz/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astea le-am luat zilele astea de la "baieti" aproape noi, sunt fabricatie 2014 si oricand as cumpara scule second profesionale de la "baieti" decat sa iau tot felul de scule hobby pentru garantie din magazin, la fel cum fac si cu drujbele ;)

Edited by Jexy, 06 January 2015 - 14:19.


#4134
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Cat ai dat pe frumusetea albastra? :D

#4135
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,513
  • Înscris: 13.10.2010

 Jexy, on 06 ianuarie 2015 - 14:18, said:

referitor la sculele second:

Astea le-am luat zilele astea de la "baieti" aproape noi, sunt fabricatie 2014 si oricand as cumpara scule second profesionale de la "baieti" decat sa iau tot felul de scule hobby pentru garantie din magazin, la fel cum fac si cu drujbele Posted Image
Poate peste ceva timp, tot "baietii" de la care le-ai cumparat o sa ti le revanda! Posted Image

 nelucroitoru, on 06 ianuarie 2015 - 13:43, said:

Sti-ti de ce zic astia de la husqvarna sa punem 33- 35 ml ulei la litru ? Din doua una ....ori motoarele lor incep incetisor sa coboare calitatea in jos ajungand chinezarii mai rasarite , ori uleiul vandut de dansii e aproape ca cel de bazar la care se recomanda 40 ml la litru . Alta explicatie nu este in conditiile in care uleiul de la makita , efco , sthil se recomanda expres 20 ml la litru in conditiile in care benzina e tot de la noi . Nici o marca de motofierastrau nu mai este ce erau acum 10 , 15 ani . Cine stie ,stie . Cine nu , zice ca ce scula are el ,,,, . Asta e ,,,,mergem spre prost si scump ca sa functioneze capitalismul si firmele straine . Ca sfat personal,,,,nu puneti totusi mai mult de 30 ml de ulei husky la litru de benzina ....nu luati chiar de bune toate tampeniile vanzatorilor care au interes sa va prinda repede la service ....de ce sa te duci la service peste 3 ani prima data daca dupa sfatul lor te poti duce dupa 1,5 ani .
In mod normal, nu ar fi trebuit sa scoata mai mult fum daca amestecul este prea bogat in ulei? :habarnam: Intreb asta, pentru ca la motocoasa stiu ca am scapat o data mai mult ulei si scotea ceva mai mult fum indiferent ca era la relanti sau turata, motorul cald sau rece.

#4136
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,729
  • Înscris: 30.07.2003
M-am mirat si eu ca dupa doza dubla n-am observat fum deloc....

#4137
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010

 RazvanGL1, on 06 ianuarie 2015 - 16:37, said:

Cat ai dat pe frumusetea albastra? Posted Image

am dat un pret destul de convenabil avand in vedere ca este ultimul model aparut de la bosch cu 4 functii, in magazin este la reducere 1150 de lei Posted Image
nu au cum sa mi le revanda baietii, te asigur ;)

Edited by Jexy, 06 January 2015 - 19:19.


#4138
lucystyl

lucystyl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.08.2014
"nelucroitoru" Niciodata sa nu mai rostesti numele ruris aici ca stie toata lumea ca nu sunt scule bune si plus de asta sunt neseriosi ca si firma am luat 560 xp pentru ca asta am vrut si nu tai lemne odata pe an cu ia o folosesc la maxim pentru ca e o a doua sursa de venit pentru mine si familia mea.o zi buna sa ai !

#4139
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 29.12.2007

 lucystyl, on 06 ianuarie 2015 - 21:15, said:

"nelucroitoru" Niciodata sa nu mai rostesti numele ruris aici ca stie toata lumea ca nu sunt scule bune si plus de asta sunt neseriosi ca si firma am luat 560 xp pentru ca asta am vrut si nu tai lemne odata pe an cu ia o folosesc la maxim pentru ca e o a doua sursa de venit pentru mine si familia mea.o zi buna sa ai !
Bine ai facut! Nu sunt de acord cu expresia: "la profesionisti, lucruri profesionale"... Mai degraba "sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine" (eu tai cu ea 1 data pe an si la citiva apropiati dar cind am de lucru sa termin repede nu sa sperii toata strada cu vreo ciraitoare de 2 lei si 35 de bani)

#4140
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010

 lucystyl, on 06 ianuarie 2015 - 21:15, said:

"nelucroitoru" Niciodata sa nu mai rostesti numele ruris aici ca stie toata lumea ca nu sunt scule bune si plus de asta sunt neseriosi ca si firma am luat 560 xp pentru ca asta am vrut si nu tai lemne odata pe an cu ia o folosesc la maxim pentru ca e o a doua sursa de venit pentru mine si familia mea.o zi buna sa ai !

sa o stapanesti sanatos :) eu m-am cam ferit de astea cu auto-tune, le prefer pe cele clasice momentan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate