Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 

Ce probleme aveti cu RTC-ul.

- - - - -
  • Please log in to reply
310 replies to this topic

#91
BlueAviCii

BlueAviCii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 02.03.2010
Probleme cu RTC :
  *Viteza Down - mica 640 KB
  *Viteza Up - insuficienta 40 KB
  *Latente uriase 40-80 ms Romania
  *Factura electronica s-a activat de nebuna, dar mergea dezactivata din MyAccount pana pe 15 martie . Cand am intrat in MyAccount (prin februarie ca deah m-au anuntat cu cele 30 de zile legale inainte de parca RTC respecta contractele ce gluma buna) aparea ca *in curs de procesare si nu mergea debifata . A mers debifata pe 16 martie culmea !
  *Trebuie sa suport eu cresterea TVA-ului desi in contract scrie clar pretul in E cu TVA si fara .
Am 19 luni de cand am semnat contractul (24 luni) si platesc 50 lei/luna Fix+Net .
De 1930 sau 08008CLICK nu spun nimic desi am sunat in cele 19 luni de cateva ori, dar am deja 10% Warn deci va imaginati cam ce as avea de spus.

Edited by BlueAviCii, 27 March 2011 - 00:17.


#92
crespo1983

crespo1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.12.2009
Salutare!Acu de vreo 3 ore vrea sa sune taicamiu din Anglia pe fix romtelecom pe bunicamiu si nu merge!Adik ii apare incontinuu ocupat!Eu cand il sun de aici din Romania merge fara probleme!i-a spus ceva una de la romtelecom ca trebuie sa sune la 118932 taicamiu!De ce?s-a schimbat numarul cand suni din afara?Stie cineva?

Edited by crespo1983, 27 March 2011 - 09:38.


#93
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

 crespo1983, on 27th March 2011, 10:36, said:

Salutare!Acu de vreo 3 ore vrea sa sune taicamiu din Anglia pe fix romtelecom pe bunicamiu si nu merge!Adik ii apare incontinuu ocupat!Eu cand il sun de aici din Romania merge fara probleme!i-a spus ceva una de la romtelecom ca trebuie sa sune la 118932 taicamiu!De ce?s-a schimbat numarul cand suni din afara?Stie cineva?
citat de la romtelecom: 118932 este numarul pentru serviciul Informatii furnizat de Romtelecom si desemnat in 2009 cel mai bun serviciu de Informatii Numere Clienti prin telefon din Europa.
nu am inteles legatura cu informatiile::))

#94
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

 razvan_77, on 27th March 2011, 19:27, said:

citat de la romtelecom: 118932 este numarul pentru serviciul Informatii furnizat de Romtelecom si desemnat in 2009 cel mai bun serviciu de Informatii Numere Clienti prin telefon din Europa.
nu am inteles legatura cu informatiile::))

Pentru ca nu cunosti, de aia nu intelegi ...

Este un mesaj de genul: "Numar incorect, pentru a afla numarul corect, apeleaza 118932, serviciul de informatii clienti" !

Data viitoare, informeaza-te si pe urma da-te posesor de IQ ridicaT!

Parerea mea,

#95
Lellia

Lellia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.06.2007

 BlueAviCii, on 27th March 2011, 00:56, said:

Probleme cu RTC :
  *Viteza Down - mica 640 KB
  *Viteza Up - insuficienta 40 KB
  *Latente uriase 40-80 ms Romania
  *Factura electronica s-a activat de nebuna, dar mergea dezactivata din MyAccount pana pe 15 martie . Cand am intrat in MyAccount (prin februarie ca deah m-au anuntat cu cele 30 de zile legale inainte de parca RTC respecta contractele ce gluma buna) aparea ca *in curs de procesare si nu mergea debifata . A mers debifata pe 16 martie culmea !
  *Trebuie sa suport eu cresterea TVA-ului desi in contract scrie clar pretul in E cu TVA si fara .
Am 19 luni de cand am semnat contractul (24 luni) si platesc 50 lei/luna Fix+Net .
De 1930 sau 08008CLICK nu spun nimic desi am sunat in cele 19 luni de cateva ori, dar am deja 10% Warn deci va imaginati cam ce as avea de spus.
PM cu numarul si o sa-ncerc sa te ajut eu.

#96
goliviu

goliviu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 20.01.2008
Tin sa iti multumesc inca odata Lellia. Grabiti-va cu VDSL-ul ca deja am inceput sa ma plictiseac.  :peacefingers:

Attached Files



#97
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
De vreo 3 zile mi se tot deconecteaza, dar astazi parca au intrecut masura, inca de dimineata nu mergea, venea 3 minute iar cadea si tot asa, pe urma a mers bine cateva ore iar acum dupa-amiaza tot la fel. Zilele trecute cica au avut probleme tehnice pe traseu, dar acum deja exagereaza cu intreruperile astea, nu mai pot!
Chiar nu se poate rezolva sa am stabilitate, acelasi ip macar cateva zile? Pana acum nu am mai avut probleme, ba chiar a fost o perioada in care am avut si 2-3 saptamani fara nicio cadere si desincronizare, acum insa tind sa cred ca o fi routerul de vina, ori isi bate joc vreunul de la butoane! :angry2:
In conditiile date, am dreptul conform contractului sa reziliez fara alte obligatii inainte de termen, fara sumele alea aberante?

Edited by duculeana, 04 April 2011 - 16:39.


#98
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002

 duculeana, on 4th April 2011, 17:38, said:

De vreo 3 zile mi se tot deconecteaza, dar astazi parca au intrecut masura, inca de dimineata nu mergea, venea 3 minute iar cadea si tot asa, pe urma a mers bine cateva ore iar acum dupa-amiaza tot la fel. Zilele trecute cica au avut probleme tehnice pe traseu, dar acum deja exagereaza cu intreruperile astea, nu mai pot!
Chiar nu se poate rezolva sa am stabilitate, acelasi ip macar cateva zile? Pana acum nu am mai avut probleme, ba chiar a fost o perioada in care am avut si 2-3 saptamani fara nicio cadere si desincronizare, acum insa tind sa cred ca o fi routerul de vina, ori isi bate joc vreunul de la butoane! :angry2:
In conditiile date, am dreptul conform contractului sa reziliez fara alte obligatii inainte de termen, fara sumele alea aberante?


Sesizare ai facut?

#99
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Degeaba fac, si ieri si alaltaieri numai "ne pare rau" si atat! Acum vad ca se joaca la upload, il tot modifica, am vazut in interfata routerului, ideea e ca se face rosu beculetul la internet din 5 in 5 minute, iar isi revine si tot asa, si daca apuc sa-i sun tocmai cand nu se desincronizeaza, o sa zica ca n-are nimic conexiunea.

#100
catalinux1

catalinux1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.05.2010
S-a scumpit si netul
-power 9,3 euro
-play 6,9 euro
-surf 4,4
Era prea ieftin??? (17 mega la 9,3 euro????) .Se scumpeste la toti sau doar la cei noi????? Ca nu prea e corect...cand au scazut tarifele eu am ramas la cel vechi pana la expirare!!

Edited by catalinux1, 04 April 2011 - 20:03.


#101
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 duculeana, on 4th April 2011, 17:38, said:

De vreo 3 zile mi se tot deconecteaza, dar astazi parca au intrecut masura, inca de dimineata nu mergea, venea 3 minute iar cadea si tot asa, pe urma a mers bine cateva ore iar acum dupa-amiaza tot la fel. Zilele trecute cica au avut probleme tehnice pe traseu, dar acum deja exagereaza cu intreruperile astea, nu mai pot!
Chiar nu se poate rezolva sa am stabilitate, acelasi ip macar cateva zile? Pana acum nu am mai avut probleme, ba chiar a fost o perioada in care am avut si 2-3 saptamani fara nicio cadere si desincronizare, acum insa tind sa cred ca o fi routerul de vina, ori isi bate joc vreunul de la butoane! :angry2:
In conditiile date, am dreptul conform contractului sa reziliez fara alte obligatii inainte de termen, fara sumele alea aberante?
raspunsul la ultima intrebare este : nu !

 catalinux1, on 4th April 2011, 21:00, said:

S-a scumpit si netul
-power 9,3 euro
-play 6,9 euro
-surf 4,4
Era prea ieftin??? (17 mega la 9,3 euro????) .Se scumpeste la toti sau doar la cei noi????? Ca nu prea e corect...cand au scazut tarifele eu am ramas la cel vechi pana la expirare!!
se aplica doar noilor abonati sau celor cu contracte expirate care prelungesc contractele...

#102
ciNicu

ciNicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.03.2008

 catalinux1, on 4th April 2011, 21:00, said:

S-a scumpit si netul
-power 9,3 euro
-play 6,9 euro
-surf 4,4
Era prea ieftin??? (17 mega la 9,3 euro????) .Se scumpeste la toti sau doar la cei noi????? Ca nu prea e corect...cand au scazut tarifele eu am ramas la cel vechi pana la expirare!!

17 mega la 9.3 euro? Fericitule! Eu pentru 9 euro si ceva primesc maxim 10 mega. Ce-i drept, mai primesc bonusuri sub forma de scuze ca "atit suporta linia" si promisiuni cum ca " in cel mai scurt timp, cind conditiile tehnice vor permite......". Asta de vreun an. Si nu stau la Cuca Macaii ci intr-un municipiu, resedinta de judet. Ma rog, daca e sa ma iau dupa unii "patrioti" nu-i cine stie ce judet si nici vreo minunatie de  municipiu.
Ma gindeam ca imi expira contractul in perioada asa si pot macar sa mai reduc din cheltuieli, dar ti-ai gasit! Mai aveam si varianta  prelungirii contractului inainte de expirare, dar am refuzat "sansa unica" de a "beneficia" de o prelungire pe 2 ani.
In concluzie, cred ca n-o sa ma mai incadrez in categoria "celor cu contracte expirate care prelungesc contractele".

#103
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 unchiujim, on 4th April 2011, 23:01, said:

raspunsul la ultima intrebare este : nu !
Adica sunt legat de maini si de picioare si sunt obligat sa suport deconectarile astea abuzive? Unde s-a mai pomenit asa ceva? Am facut ieri sesizare si au zis ca o sa vina echipa in maxim 72 de ore cu un laptop de teste, le-am zis sa-mi schimbe si routerul si au zis ca "o sa vedem, in functie de constatari".
Treaba e de la ei de la butoane, in mod sigur, ori sunt dns-urile alea proaste, ori nu stiu ce sa zic. Si pe "obtain dns automatically" si pe DNS Relay de la partea de LAN face la fel deci de la mine nu e.

Edited by duculeana, 05 April 2011 - 06:19.


#104
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,906
  • Înscris: 29.06.2006

 duculeana, on 5th April 2011, 06:18, said:

Treaba e de la ei de la butoane, in mod sigur

Tu chiar crezi ca sta cineva sa te manevreze pe tine ? Cum poti sa crezi asa ceva, eu banuiesc ca ai o problema cu linia din moment ce se deconecteaza din senin, fa reclamatie si sa vina sa vada despre ce e vorba la masuratori, nu asa pe presupuneri

#105
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
sunt dezgustat de discutia avuta asta seara cu un consultant de la 1930
am sunat pt vecina mea sa vad daca ii pot oferi ceva mai ieftin
un tip f arogant imi zice dar aveti cel mai mic abonament rtc 3.9 euro ,cel mai mic? :o la pretul asta
i am zis vodafone ofera la 5 euro 700 min in retea si 75 nationale plus ca este o retea mobila nu un rahat de fix
ca pe el nu il intereseaza oferta altor companii,zic ok rds ofera la 2 euro nelimitat in propria retea,vecina are si un rds la 2 euro
zise ca ei au calitate,vai sunt incantat ca vecina mea da pe un fix cu 100 de minute 3.9 euro
este o onoare sa ai o piesa de telefon powered by romtelecom
zic ba omule voua v au scazut clientii cu aproape 50%
sunt inconstienti,la un moment dat imi zice ca alti clienti platesc 32 lei pt un asemenea abonament
i am zis sec: ma bucur ca mai exista prosti care dau 32 de lei pe o linie fixa
acum imi dau seama ca cei 7.5 euro pe care ii platesc la vodafone pt 800 de minute si 125 nationale nu e mult deloc fata de respectabila companie romtelecom care are prostii ei
asta e,daca vrei romtelecom fix, a ajuns un lux.o fita
nu mai am asa ceva in casa de cel putin 5 ani
rusine,greci comunisti ! sau mai bine zis greci hoti si romani prosti !

Edited by cristi_6303, 10 April 2011 - 21:46.


#106
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,298
  • Înscris: 12.08.2006
Pai si ce vrei la 4 euro?

   Te-ai facut si consultant :)

#107
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010

 alexa32, on 10th April 2011, 22:52, said:

Pai si ce vrei la 4 euro?

   Te-ai facut si consultant :)
https://www.orange.r...elfin/delfin-4/
https://www.vodafone...lanuri-tarifare
tu care papi chupa chups din banii romtelecomului cred si eu ca le tii partea
uite ce ofera niste companii de TELEFONIE MOBILA
nu ( ma repet) o rahata de telefonie fixa care mai mult de 2 euro pe un nelimitat nu merita nimeni
poate sa fie si mama romtelecomului 3.9 euro pt 100 de minute e al dracului de mult
vecina mea da acesti bani numai ca sa fie sunata
nu suna de frica sa nu faca cost ! :deadtongue:

Edited by cristi_6303, 10 April 2011 - 21:57.


#108
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,789
  • Înscris: 31.01.2010
Eu am vre`o 2 fixe cu net in locatii diferite , am luat cel mai ieftin net de la ei de 2Mb ,cu aprox 50lei fix si net.
Eu personal sint multumit mai ales ca netul de 2 Mb se misca mai bine decit cel de 10
de la UPC. Momentan o sa le tin pe amindoua da pina la urma
ma voi muta cu arme si bagaje la RTC deoarece acolo macar in caz de probleme
ai suport .
Deci fiecare dupa preferinte si bani.

Grig

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate