Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 

Panasonic TX-P42G20 NeoPDP Plasma

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#1
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2008
Deoarece sunt fericitul posesor al acestui de TV, deschid prezentul topic pentru cei ce'l au, pentru cei ce'l vor si pentru entuziasti.

http://www.panasonic...?trackInfo=true

    :coolspeak:

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,427
  • Înscris: 15.12.2009
esti cam pe langa arie

#3
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009
pai fa-ne un review cat mai amplu: de cand il ai, de unde l-ai luat, cat ai dat pe el, impresii, cum ai ajuns la modelul asta...si multe altele...:)
eu sunt un entuziast al gamei si vreau sa aflu cat mai multe pareri ale posesorilor (care la noi in RO sunt destul de putini...:()

Edited by toto_aa, 15 December 2010 - 19:58.


#4
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Corect, si pe mine ma intereseaza, de la calitatea imaginii pana la aplicatiile web si madiaplayerul incorporat.

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007
Il am eu de putin timp si sunt incantat de imaginea afisata. 70% urmaresc programe HD de pe cablu sau mediaplayerul Egreat S5 si as vrea sa adaug ca un sistem audio 5.1 completeaza excelent experienta multimedia.

#6
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009
si aveti parte de vreunul din bug-urile reclamate la acest model: posterizare, dither, tiuit, floating blacks etc...?

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007
Din ce am mai citit eu pana acum am remarcat acea bazaiala a surselor care se aude cand e sunetul ff jos sau Mute si ocazional phosphor trailing dar inca nu are cele 200 ore de utilizare.
Mi-as fi dorit sa fie mai mare dar deja erau prea multi bani dati pe un TV totusi.

Partea de internet am testat-o si este fun de utilizat dar parerea mea ca partea de internet si acel feature cu inregistrarea pe HDD suntmai mult ca sa fie ca nu stiu cati le utilizeaza. As fi preferat sa-mi mai fi dat 4 inch la diagonala in locul lor :)

Edited by atupi, 16 December 2010 - 14:31.


#8
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2008

View Posttoto_aa, on 15th December 2010, 19:58, said:

pai fa-ne un review cat mai amplu: de cand il ai, de unde l-ai luat, cat ai dat pe el, impresii, cum ai ajuns la modelul asta...si multe altele...:)
eu sunt un entuziast al gamei si vreau sa aflu cat mai multe pareri ale posesorilor (care la noi in RO sunt destul de putini...:()

   Asadar, il am de vreo 2 saptamani, nu lám cumparat din vreun magazin sau de pe net, lám luat de la un dealer Panasonic de centrale telefonice, deci nu am ce comenta despre vanzator, livrare, pret  si chestii din astea.
   In primul rand am vrut plasma, nu LCD, nu LED, nu 3D datorita unor detalii tehnice si pe care eu le consider esentiale in cumpararea unui TV, a pretului si justificabilitatii fata de 3D la momentul acesta. In consecinta dorindu'mi plasma nu puteam alege altceva decat Panasonic NeoPDP, apoi m'au convins restul dotarilor. Un alt factor important ce ma facut sa aleg Panasonic a fost acela ca am un Home Cinema SC-PT880.
   Inca nu mi'am facut o parere obiectiva si pertinenta despre imagine (e primul TV adevarat non tub catodic, pe care'l am), deoarece termenii de comparatie sunt un monitor Samsung cu tuner incorporat T200HD al meu, Samsung LCD cu diagonala de 81 serie 4 HDready sau plasma Philips de 106 HDready de circa 4 ani ai unor amici. E inutil sa spun ca imaginea este incomparabil mai buna decat a oricaruia dintre ele. Eu il folosesc in modul Professional 2, e cel mai potrivit ambientului din camera si problemelor oftalmologice pe care le am.
   Sunetul este bun spre foarte bun pentru un TV insa eu folosesc Home Cinema'ul tot timpul gratie Viera Link, care'mi ofera un comfort magnific in exploatarea ambelor aparate.
   Conexiunea la retea si internet o am pe cablu, nu mi'a creat absolut nici o problema de configurare sau compatibilitate cu router'-ul, lucreaza minunat cu Media Player'ul din Windows 7 (server multimedia), cat despre partea de internet ..., aici am o mica dezamagire in sensul ca era foarte bine daca ar fi avut un browser liber la navigare. Aplicatiile existente (de fapt niste link'uri): Youtube, Picassa, Twitter si Weather sunt OK si folositoare, Skype'ul este inutilizabil deoarece necesita accesoriul optional TY-CC10W (camera de comunicare cca. 170USD), restul sunt diverse si mai putin importante (pentru mine).
   Ca eronomie si functionalitate trebuie sa spun ca telecomanda este OK si functionala (poate putin cam maricica), dar cu un mare minus, nu are buton pentru sleep timer, pentru a seta acest timer trebuie sa intri in meniu. Are o functie asemanatoare StandBy timer care opreste TV'ul daca in timpul presetat nu este apasat nici un buton, dar care nu poate tine locul Sleep timerului datorita presetarilor de timp (2 sau 4 ore).
   Cam atat pentru moment, sa auzim de bine !

Edited by ionutzmeister, 16 December 2010 - 20:30.


#9
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2008

View Posttoto_aa, on 16th December 2010, 14:24, said:

si aveti parte de vreunul din bug-urile reclamate la acest model: posterizare, dither, tiuit, floating blacks etc...?

   Din fericire nu am nici unul din bug'urile pomenite de alti posesori si sincer sper nici sa nu am nici un fel de problema chiar daca are 5 ani garantie.

#10
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Ma bucur sa vad ca cineva a deschis un topic pe tema asta!
Pentru ca intr-adevar pentru pasionatii de calitate a imaginii cea mai buna alegere la ora asta este G20 de la Panasonic, tinind seama si de pret.
De ce e mai buna plasma decit LCD cu orice tip de iluminare (CCFL, EDGE LED)? Pentru naturaleatea culorilor, senzatia de adincime mai mare a imaginii, nu oboseste ochii cum o fac LCD-urile, unghiuri de vizualizare nelimitate fara degradarea imaginii, comportament mult mai bune la scenele rapide din filme sau sport indiferent de ce tehnologii de ameliorare ar folosi LCD-urile (100 Mhz, 200 Mhz etc.), redare mai buna a detaliilor din scenele intunecoase din filme la care multe LCD-uri fac imaginea praf transformind totul in negru, si alte motive pe care nu ma mai strofoc sa le insir aici.
De ce G20?
Pentru ca Panasonic face, dupa disparitia Pioneer, cele mai bune plasme de pe piata, iar G20 ocupa mijlocul de gama in linia 2010 oferind cel mai bun raport pret/calitate. Pentru cei care nu cunosc prea bine linia de modele Panasonic 2010 amintesc pe scurt: seria X - ieftineala maxima pentru cei mai putin mofturosi, seria S - tehnologia anului trecut la un pret mai bun, seria G- "the sweet spot", calitate THX a imaginii la un pret relativ accesibil, seria V - calitate un pic mai buna a imaginii decit seria G insa diferenta de pret nu se justifica, si seria VT - cea mai buna imagine 3D de pe piata la ora asta, la un pret pentru cei cu multi bani.
Pentru ca tot am pomenit de pret trebuie sa remarc cu mare frustrare ca desi la noi veniturile sint mult mai mici decit in vest, preturile sint paradoxal mult mai mari adesea! E si cazul modelului P42G20 care la noi se vinde in jurul a 40 milioane si peste, in toate magazinele online sau fizice, in timp ce in Anglia e oferit la 599 de lire de unele magazine adica vreo 30 milioane, in Franta e oferit la 32,5 milioane plus un Blu-Ray Player Panasonic de 160 euro cadou ducind pretul televizorului la vreo 26 milioane (vezi ubaldi.fr daca nu ma credeti sau webdistrib.fr pentru un pret si mai mic chiar). De ce se intimpla tot rahatul asta? O fi de vina Panasonic Romania? Nu stiu precis, dar fapt este ca nu sint dispus sa dau 40 milioane ca roman pe ce da francezul doar 26 milioane cind ala cistiga de vreo 10 ori mai mult ca mine!
Cea mai buna afacere pe care o poti face acum in Romania e sa-l cumperi de la evomag cu un card MasterCard beneficiind de 10% reducere pina pe 9 Ianuarie parca si ducind astfel pretul la 37,5 milioane. Din pacate pretul tot incorect ramine asa ca eu zic pas deocamdata.
In privinta media player-ului incorporat si a conexiunii la internet eu le consider niste prostioare care poat ajuta la vinzari. La Panasonic ca si la Sony media playerul e doar cu numele ca nu citeste decit divx-uri care sint inutile pe un televizor de tipul asta si vede poze jpeg. Iar conexiunea la net e enervanta pentru ca nu poti naviga cu adevarat ci esti limitat la citeva site-uri la care trebuie sa te chinui sa scrii cu telecomanda. Mult mai simplu si mai folositor e sa legi televizorul la calculator alaturi de un monitor si sa vezi pe el filme si youtube etc. Oricum eu asa o sa fac si nu mai intereseaza deci nici playerul incorporat, nici conexiunea la net. In plus o sa-l leg pentru sunet la un sistem audio Logitech Z-5500 pentru ca nici un tv nu o sa scoata in viata lui un sunet la nivelul imaginii din boxutele alea obosite care pot intra intr-un spatiu limitat. Bass-ul cel putin e total sugrumat.
Unii intreaba cum se vede! 99% din ce-i care raspund indiferent de ce televizor si-au luat, pocnitoare sau megascula, o sa raspunda ca sint foarte incintati de cum se vede, se vede super, imaginea e traznet si chestii din astea care de fapt nu spun nimic. Pentru ca oamenii sint subiectivi, au asteptari diferite, capacitate de apreciere diferita si in general sint foarte putini cei dispusi sa spuna ceva negativ despre un lucru pe care au dat o gramada de bani ceea ce ar implica ca au facut o afacere proasta si deci sint cam fraieri...
Ne auzim!

Edited by Ahile, 18 December 2010 - 11:43.


#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007
Ai f mare dreptate Ahile in privinta pretului insa probabil pretul il face si piata. Cum lumea nu se prea inghesuie la plasme un pret de 40 sau 33 mil probabil nu le-ar fi adus cine stie ce vanzari asa ca de ce sa scada pretul ?
Grosul vanzarilor vine din alta zona presupun.
Eu am dat 40 mil si ma bucur de el ptr ca sunt sigur ca si acest tv este un succes temporar al electronicii urmand ca in 3-4 ani sa urmeze alte tehnologii ptr care o sa scoatem alti bani din buzunare.

#12
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
atupi, eu la 33 de milioane chiar cred ca m-as baga sa-l iau si probabil ca mine or mai fi si altii.
Ma intreb daca Panasonic Romania nu e luat la rost de sefii de afara pe motiv ca nu are cifre de vinzari nici macar modeste tinind cont de gama performanta de plasme mai ales pe care o ofera? Oare cei de la Panasonic Romania nu simt nevoia sa iasa si ei cu un volum decent de televizoare date? Pentru ca eu cred ca ei tin pretul atit de sus, ca nu se poate ca cel putin vreo 50 de magazine care il au in oferta sa fie vorbite intre ele. Fac ei profit mai mare mergind pe adaos si nu pe volum? Nu stiu precis, dar ceea ce stiu e ca desi au cele mai bune plasme de pe piata pierd enorm de multa cota de piata in Romania si pe viitor banii vor veni din volum mai mult decit din marja de adaos. Le convine sa aiba cel mai bun produs pe plasme si cea mai mica cota de piata fata de LG, Samsung si altii ca ei? In viitor cei care cumpara alte marci astazi vor tinde sa mearga tot pe LG si Samsung... Cine va cistiga atunci?

#13
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2008

View PostAhile, on 18th December 2010, 15:36, said:

atupi, eu la 33 de milioane chiar cred ca m-as baga sa-l iau si probabil ca mine or mai fi si altii.
Ma intreb daca Panasonic Romania nu e luat la rost de sefii de afara pe motiv ca nu are cifre de vinzari nici macar modeste tinind cont de gama performanta de plasme mai ales pe care o ofera? Oare cei de la Panasonic Romania nu simt nevoia sa iasa si ei cu un volum decent de televizoare date? Pentru ca eu cred ca ei tin pretul atit de sus, ca nu se poate ca cel putin vreo 50 de magazine care il au in oferta sa fie vorbite intre ele. Fac ei profit mai mare mergind pe adaos si nu pe volum? Nu stiu precis, dar ceea ce stiu e ca desi au cele mai bune plasme de pe piata pierd enorm de multa cota de piata in Romania si pe viitor banii vor veni din volum mai mult decit din marja de adaos. Le convine sa aiba cel mai bun produs pe plasme si cea mai mica cota de piata fata de LG, Samsung si altii ca ei? In viitor cei care cumpara alte marci astazi vor tinde sa mearga tot pe LG si Samsung... Cine va cistiga atunci?

   Panasonic Romania il vinde la dealeri cu circa 3500, in functie de dealer mai scazi discountul situat intre 5 si 20%, deci pretul de achizitie de la Panasonic Romania e in jur de 3000, mult tinand cont ca acesta e pretul de vanzare retail in vest, dar asta e, suntem o vaca buna de muls.
   Pe partea cealalta, Panasonic Romania nu este luata la maciuci de Panasonic pentru ca vand foarte bine in special telecomunicatii, aproape 50% din centralele telefonice de capacitate mica si mijlocie din Romania sunt Panasonic.
   Sunt perfect de acord ca un gigant cum e Panasonic nu ar trebui sa accepte imaginea de'a dreptul jenanta de care are parte la unele produse care pe plan international sunt premiate ca "Best product" sau "Best buy" si aici nu vorbesc doar de plasme.
   In alta ordine de idei, am scris si eu ca internetul pe acest TV e un gen de caterinca, dar in spiritul corectitudinii trebuie sa te corectez spunand ca recunoaste orice tastatura USB plug&play, deci nu trebuie sa te chinui scriind de la telecomanda, iar playerul stie sa redea si formatul AVCHD.

#14
DGAlexandru

DGAlexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.01.2007
Eu anul trecut am luat TX-P42S10. L-am luat de la un magazin on-line gasit intamplator cu Google - dar avea pretul cel mai bun (3200lei). In acea perioada, Panasonic Romania avea o oferta ce implica o reducere de 300lei la orice TV Plasma sau LCD.
Astfel, la Panasonic din Unirea il puteai lua cu 3400lei (in loc de 3700lei); la Altex tot din Unirea era undeva la 3900lei si nu aveau aceasta oferta; la Emag era undeva la 3500lei.
Deci nu cred ca sunt toti vorbiti intre ei :)

Vreau sa trec la noua generatie, dar cum S20 nu mai are multe dintre facilitatile lui S10, ma simt nevoit sa trec la G20 :D.
Desi in specificatiile de pe Panasonic.ro nu apare ca are DVB-S, pe site-urile de afara vad ca are. Cum e pana la urma ? E varianta de la noi ciuntita :( ?
Cu presetarile pt. formatul imaginii (aspect ratio, zoom) cum sta ?
Pe actualul le are destul de limitate, iar varianta Auto de obicei alege "Zoom1" ceea ce face ca randul de jos de la subtritrare sa nu mai fie vizibil. Cateodata, reuseste totusi sa aplice un zoom care sa includa toata subtritrarea, taind totusi din partea de sus a imaginii - presetare pe care nu o gasesc. O setare care sa permita zoom / aspect ratio custom ar fi fost geniala; la fel si o setare pt. pozitia subtritrarii - daca tot se poate activa/dezactiva afisarea ei, nu inteleg de ce nu au facut posibil si schimbarea pozitiei acesteia.
Aveti ceva probleme in a receptiona digitalul de la RDS ?
Acum prind vreo 108 posturi tv / radio si imi merg toate care nu sunt criptate - deci si HD-urile de care nu ma pot desparti :) De asemenea, un cablu de tv normal, scos pe geam, cu firul "cald" lasat liber 5cm prind fara probleme tot ce se transmite pe DVB-T in Bucuresti.
Sunetul il redau printr-un cablu optic legat la un Receiver Panasonic SA-XR59 in format 5.1 (emulat daca e semnal stereo si "direct" de pe posturile HD care transmilt in format Dolby Digital 5.1). Le-am legat si prin HDMI pt. a beneficia de Viera Link ceea ce mi-a dat voie sa folosesc o singura telecomanda. Cand schimb sursa video pe TV si pe Receiver mi se schimba automat (presetari facute de mine) sursa audio si cea video. Pacat ca Panasonic Ro nu-si da interesul sa aduca modele mai noi de Receivere, la fel cum nu-si da interesul sa aduca DVD/BluRay playere Panasonic de generatie noua. VieraLink chiar face diferenta!
G20 vad ca are un port de HDMI "Master" - singurul care stie de HDMI 1.4, ceea ce inseamna ca pot scoate sunetul din el pe HDMI - scap de cablul optic. Ati folosit pana acum iesirea audio prin HDMI de pe G20?

#15
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Fiind interesat sa cumpar modelul ce face subiectul topicului, m-am deplasat plin de incredere la magazinul Panasonic din Unirea. Aici tv-ul era promovat cu "numai" 4200 lei urmind ca dupa anul nou sa revina la pretul initial de 4800 lei, sau pe acolo.

Oricum ma dusesem cu temele facute, aveam cunostiinte de pretul cel mai mic, doar il cautasem cu price.ro.
Asa cum a punctat Ahile, in restul Europei care indubitabil cistiga mult mai bine ca noi, tv-ul este mult mai ieftin. La aceasta remarca facuta sefului de magazin, mi s-a raspuns ca Panasonic nu asigura garantia aparatelor cumparate din alte tari, pe motivul ca exista diferenta majore in cadrul aceluiasi produs. Mi s-a dat exemplul unui G20 fabricat (si adus) din Germania, caruia nu i s-a luat in consideratie certificatul de garantie emis in respectiva tara.

Asta ca sa nu mai pomenesc e faptul ca acelasi G20 comercializat in Anglia are si receptor HD pentru satelit inclus... http://www.tx-p42g20.org.uk/

Se pare ca exista o politica de preturi la nivel European ce vis-a-vis de Romania practica nivelele cele mai mari. Deci de 2 ori frustrant...

#16
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2008

View PostDGAlexandru, on 18th December 2010, 21:29, said:

Eu anul trecut am luat TX-P42S10. L-am luat de la un magazin on-line gasit intamplator cu Google - dar avea pretul cel mai bun (3200lei). In acea perioada, Panasonic Romania avea o oferta ce implica o reducere de 300lei la orice TV Plasma sau LCD.
Astfel, la Panasonic din Unirea il puteai lua cu 3400lei (in loc de 3700lei); la Altex tot din Unirea era undeva la 3900lei si nu aveau aceasta oferta; la Emag era undeva la 3500lei.
Deci nu cred ca sunt toti vorbiti intre ei :)

Vreau sa trec la noua generatie, dar cum S20 nu mai are multe dintre facilitatile lui S10, ma simt nevoit sa trec la G20 :D.
Desi in specificatiile de pe Panasonic.ro nu apare ca are DVB-S, pe site-urile de afara vad ca are. Cum e pana la urma ? E varianta de la noi ciuntita :( ?
Cu presetarile pt. formatul imaginii (aspect ratio, zoom) cum sta ?
Pe actualul le are destul de limitate, iar varianta Auto de obicei alege "Zoom1" ceea ce face ca randul de jos de la subtritrare sa nu mai fie vizibil. Cateodata, reuseste totusi sa aplice un zoom care sa includa toata subtritrarea, taind totusi din partea de sus a imaginii - presetare pe care nu o gasesc. O setare care sa permita zoom / aspect ratio custom ar fi fost geniala; la fel si o setare pt. pozitia subtritrarii - daca tot se poate activa/dezactiva afisarea ei, nu inteleg de ce nu au facut posibil si schimbarea pozitiei acesteia.
Aveti ceva probleme in a receptiona digitalul de la RDS ?
Acum prind vreo 108 posturi tv / radio si imi merg toate care nu sunt criptate - deci si HD-urile de care nu ma pot desparti :) De asemenea, un cablu de tv normal, scos pe geam, cu firul "cald" lasat liber 5cm prind fara probleme tot ce se transmite pe DVB-T in Bucuresti.
Sunetul il redau printr-un cablu optic legat la un Receiver Panasonic SA-XR59 in format 5.1 (emulat daca e semnal stereo si "direct" de pe posturile HD care transmilt in format Dolby Digital 5.1). Le-am legat si prin HDMI pt. a beneficia de Viera Link ceea ce mi-a dat voie sa folosesc o singura telecomanda. Cand schimb sursa video pe TV si pe Receiver mi se schimba automat (presetari facute de mine) sursa audio si cea video. Pacat ca Panasonic Ro nu-si da interesul sa aduca modele mai noi de Receivere, la fel cum nu-si da interesul sa aduca DVD/BluRay playere Panasonic de generatie noua. VieraLink chiar face diferenta!
G20 vad ca are un port de HDMI "Master" - singurul care stie de HDMI 1.4, ceea ce inseamna ca pot scoate sunetul din el pe HDMI - scap de cablul optic. Ati folosit pana acum iesirea audio prin HDMI de pe G20?

   Exista mai multe modele: P42G20, P42G20B, P42G20E, P42G20ES, astea le stiu eu, diferentele dintre ele nu le cunosc exact, al meu este modelul E, nu are DVB-S. Pe DVB-C prinde 110 programe (TV si radio) setat pe Germania.
   La formatul imaginii sta foarte bine, modul auto foloseste presetarea large care nu taie nimic si afiseaza intreaga subtitrare la posturile digitale si HD, pe analogic la cele care emit 4:3 face 2 benzi gri pe laterale.
   Intr'adevar HDMI 2 este portul destept care stie sa scuipe sunet, iar din cate stiu eu pentru asta ai nevoie de HDMI 1.3, 1.4 folosindul 3D'urile, dar totodata si receiver'ul trebuie sa stie sa primeasca semnal audio pe HDMI.

View Postcostidraghia, on 18th December 2010, 21:38, said:

Fiind interesat sa cumpar modelul ce face subiectul topicului, m-am deplasat plin de incredere la magazinul Panasonic din Unirea. Aici tv-ul era promovat cu "numai" 4200 lei urmind ca dupa anul nou sa revina la pretul initial de 4800 lei, sau pe acolo.

Oricum ma dusesem cu temele facute, aveam cunostiinte de pretul cel mai mic, doar il cautasem cu price.ro.
Asa cum a punctat Ahile, in restul Europei care indubitabil cistiga mult mai bine ca noi, tv-ul este mult mai ieftin. La aceasta remarca facuta sefului de magazin, mi s-a raspuns ca Panasonic nu asigura garantia aparatelor cumparate din alte tari, pe motivul ca exista diferenta majore in cadrul aceluiasi produs. Mi s-a dat exemplul unui G20 fabricat (si adus) din Germania, caruia nu i s-a luat in consideratie certificatul de garantie emis in respectiva tara.

Asta ca sa nu mai pomenesc e faptul ca acelasi G20 comercializat in Anglia are si receptor HD pentru satelit inclus... http://www.tx-p42g20.org.uk/

Se pare ca exista o politica de preturi la nivel European ce vis-a-vis de Romania practica nivelele cele mai mari. Deci de 2 ori frustrant...

G20'urile vandute la noi sunt facute in Cehia dar asta nu e o explicatie pentru neoferirea serviciului de garantie atata vreme cat Panasonic ofera certificat de garantie european pe 5 ani, poate daca s'ar trimite niste mailuri la Panasonic, cu chestiile pe care le face Panasonic Romania s'ar mai schimba ceva, asa... cainii latra apa trece.

#17
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Sint intr-o mare dilema, nu stiu ce sa fac, sa-l iau de 'afara' mult mai ieftin si fara garantie sau din iubita noastra patrie cu un adaos comercial nesimtit dar cu 5 ani garantie?

#18
ionutzmeister

ionutzmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2008

View Postcostidraghia, on 18th December 2010, 22:15, said:

Sint intr-o mare dilema, nu stiu ce sa fac, sa-l iau de 'afara' mult mai ieftin si fara garantie sau din iubita noastra patrie cu un adaos comercial nesimtit dar cu 5 ani garantie?


   Eu l'am luat de aici, deci asta si recomand.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate