Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 

profesor deplasat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
314 replies to this topic

#55
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007

View Postcitronelle, on 7th December 2010, 19:15, said:

Si totusi, la cum ai sugerat tu, problema nu se rezolva ci devina problema altui elev, care o sa se planga de acelasi lucru probabil tot aici pe forum.


Ai dreptate, nu pot sa nu iti dau dreptate, dar acesti profesori [eu abia astept sa decedeze toti oamenii care au trait si s-au hranit cu comunismul=> avand si-o mentalitate de genul] se hranesc cu persecutarea elevilor pentru ca sunt sechele de pe vremea cand si ei au fost perspecutati la randul lor de alti profesori si mai duri.
Userul dinaintea mea a dat o sugestie foarte buna, dar repet, o echipa mitica cum e ea, poate dobori un balaur, cat e el de mare, dar este foarte important sa fiti uniti! Unde sunt multi, puterea creste!  :coolspeak:

#56
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postadrianaa09, on 7th December 2010, 19:19, said:

Daca va mai continua exact asa am sa fac. Am spus ca mama mea a vorbit cu ea si a si avertizat-o.


nu daca.cu prima ocazie!iar faptul ca te-a reprezentat mama,o prostie in opinia mea.trebuia sa se duca cumatru' taica-tu.
un barbat vorbeste altfel si daca mai accentua si anumite idei/cuvinte o baga p-aia la anumite banuieli,ca s-ar putea sa-i zboare scaunul de sub cur daca mai are aere inutilo-comuniste
.si pe praful asta...25% mai e cum e,dar sa ramai si fara alelalte 75 de procente...aiurea,naspa,cam nasol,ca sa ma exprim pe limbajul vostru.

Edited by dygey, 07 December 2010 - 19:32.


#57
adrianaa09

adrianaa09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.04.2010

View Postdygey, on 7th December 2010, 19:31, said:

nu daca.cu prima ocazie!iar faptul ca te-a reprezentat mama,o prostie in opinia mea.trebuia sa se duca cumatru' taica-tu.
un barbat vorbeste altfel si daca mai accentua si anumite idei/cuvinte o baga p-aia la anumite banuieli,ca s-ar putea sa-i zboare scaunul de sub cur daca mai are aere inutilo-comuniste
.si pe praful asta...25% mai e cum e,dar sa ramai si fara alelalte 75 de procente...aiurea,naspa,cam nasol,ca sa ma exprim pe limbajul vostru.

A vrut sa mearga tata chiar de anul trecut, dar nu l-am lasat eu ca era in stare sa o si ia la bataie. Dar i-a spus mama ca cu greu l-a tinut sa nu vina el si a venit ea.

#58
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007

View Postadrianaa09, on 7th December 2010, 19:07, said:

Daca absolut toti colegii mei mi-au dat dreptate ce parere ai?
vreau si parerea lor pe forum.petitie,cu semnaturi .

View Postmagul132001, on 7th December 2010, 19:10, said:

Mda. Intre elevi si profesori ar trebui sa fie un respect reciproc.  Acuma avem parte de elevi manelari care dau profesorii cu capul de tabla si de profesori frustrati care se razbuna prin note.
mda, trebe impuscati.

#59
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Daca pe mine ma ameninta, ma dadeam "lovit" si cu mult tupeu nici nu ma prezentam in ziua aia la ora de fizica.

#60
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007

View Postdygey, on 7th December 2010, 19:31, said:

nu daca.cu prima ocazie!iar faptul ca te-a reprezentat mama,o prostie in opinia mea.trebuia sa se duca cumatru' taica-tu.
un barbat vorbeste altfel si daca mai accentua si anumite idei/cuvinte o baga p-aia la anumite banuieli,ca s-ar putea sa-i zboare scaunul de sub cur daca mai are aere inutilo-comuniste
.si pe praful asta...25% mai e cum e,dar sa ramai si fara alelalte 75 de procente...aiurea,naspa,cam nasol,ca sa ma exprim pe limbajul vostru.

da! trebuia sa ia si bazooka cu el...sigur ii facea secretiile nazale cravata lu'tanti aia.

#61
adrianaa09

adrianaa09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.04.2010

View Postcrysty2k5, on 7th December 2010, 19:36, said:

Daca pe mine ma ameninta, ma dadeam "lovit" si cu mult tupeu nici nu ma prezentam in ziua aia la ora de fizica.

M-am gandit si la asta dar ce as fi rezolvat? Faceam si o absenta si ora urmatoare tot m-ar fi ascultat.

#62
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

View Postadrianaa09, on 7th December 2010, 19:07, said:

Daca absolut toti colegii mei mi-au dat dreptate ce parere ai?
Eu nu mi-am spus parerea pana acum. Nu sunt de partea nimanui... Am spus doar niste chestii de principiu.

Dar, daca tot imi ceri parerea, eu cred ca ea nu a procedat deontologic. Asta nu inseamna neaparact ca a gresit. Ci doar ca asa o duce pe ea capul, sa ia chestiile prea personal... In concluzie, nu sunt de acord cu ce a facut. Pe de alta parte, atitudinea ta a provocat-o. Daca ai fi avut (mai mult) tact, ai fi stiut ca sa-i raspunzi la ora de biologie, ca sa nu ii atragi atentia asupra ta si sa te asculte la ora de fizica, cu atat mai mult cu cat stiai ca ia totul personal. Nu zic ca ai gresit, dar zic ca aveai sanse (mai mari) sa eviti sutuatia, cu (mai mult) tact. E greu sa dai dovada de tact la varsta ta si de aceea nu te invinovatesc pe tine deloc.

Bineinteles, ce am spus mai sus e valabil doar daca realitatea sta exact asa cum ai expus-o tu. :)

View PostDecember, on 7th December 2010, 19:08, said:

Asa este dar si noi am trecut prin scoala. La fel ma simteam persecutat cand ma intreba de caietul de teme chiar daca eram elev de 10 la ora ei si-mi punea 3 ca n-am caietul. Acum stau si ma intreb...oare nu avea dreptate? Sau ca fosgaiam pe sub banci copiind in draci si ma gandeam "cat is eu de destept si cum am facut-o pe proasta de profa". Cand intru in salile de clasa acum ma strange in spate cand imi aduc aminte cum ma credeam mare si tare si ca de fapt "proasta de profa" pur si simplu ne lasa sa ne simtim bine copiind.
Uneori poate chiar erai persecutat, mai ales pe "vreme aia". :)
In alte sisteme educationale (vorbesc de alte tari), esti incurajat sa vorbesti, chiar si prostii (fara sa fii nesimtit, bineinetles); dar la noi era (si inca mai e, dar in mai mica masura) o cultura a fricii in scoli.
Nu de fiecare data profesorul are dreptate. De cele mai multe ori probabil ca are, dar situatiile trebuie judecate de la caz la caz. In niciun caz nu putem sa punem o eticheta asupra unui eveniment la care nu am fost prezenti sau asupra modului in care cineva s-a purtat acolo prin expresia "eu am fost ca tine, dar tu nu ia fost ca mine".
Iar cu copiatul, exista si varianta ca profesorul sa nu poate supraveghea clasa a.i. sa nu copieze nimeni.

Am petrecut destul de multi ani de ambele parti ale catedrei si prin prisma experientei am spus cele de mai sus. Nu zic ca nu gresesc... poate gresesc, dar asta e parerea mea.

Edited by strabun, 07 December 2010 - 19:47.


#63
adrianaa09

adrianaa09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.04.2010

View Poststrabun, on 7th December 2010, 19:44, said:

Eu nu mi-am spus parerea pana acum. Nu sunt de partea nimanui... Am spus doar niste chestii de principiu.

Dar, daca tot imi ceri parerea, eu cred ca ea nu a procedat deontologic. Asta nu inseamna neaparact ca a gresit. Ci doar ca asa o duce pe ea capul, sa ia chestiile prea personal... In concluzie, nu sunt de acord cu ce a facut. Pe de alta parte, atitudinea ta a provocat-o. Daca ai fi avut (mai mult) tact, ai fi stiut ca sa-i raspunzi la ora de biologie, ca sa nu ii atragi atentia asupra ta si sa te asculte la ora de fizica, cu atat mai mult cu cat stiai ca ia totul personal. Nu zic ca ai gresit, dar zic ca aveai sanse (mai mari) sa eviti sutuatia, cu (mai mult) tact. E greu sa dai dovada de tact la varsta ta si de aceea nu te invinovatesc pe tine deloc.

Bineinteles, ce am spus mai sus e valabil doar daca realitatea sta exact asa cum ai expus-o tu. :)

Sincer nu mi-am dat seama pe moment. Ce puteam sa ii spun? Ca nu am chef sa citesc... si mai rau s-ar fi enervat. Si nu eram singura care statea, dar tot timpul ea ma vede numai pe mine. Am spus ca majoritatea scriau, dar nu toti.

#64
cipry02

cipry02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.02.2009
Mai nu e drept ce a facut dar n-ai ce sa-i faci.Cel mai ok e sa nu comentezi ca dupaia ''te ia la ochi'' cum se spune si iese mai nasol.Incearca sa inveti cat poti la fizica si cam atat.Cu reclamatii nu obtii nimic bun ... ba mi mult poate ''o pui'' si la alte materii din cauza asta.N-ai ce sa le faci...comunismul e cu noi

#65
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View Postpavelescu, on 7th December 2010, 18:19, said:

Eu as pune camere de luat vederi in clase.

Si eu. :coolspeak:

#66
bignuc

bignuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.10.2007
Mare problema. Profesorul e de vina ca elevii nu invata decat daca nu au nota. Ar trebui elevii sa invete de 2-3 ori pe semestru. Nu mai vorbiti prostii, profesorul te poate asculta in fiecare ora, e datoria elevului sa fie pregatit. Restul e can-can.

#67
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View Postadrianaa09, on 7th December 2010, 18:12, said:

Pur si simplu am intrebat-o cu ce am deranjat-o si i-am spus ca am nota asa ca nu am de ce sa raspund.

Aici ai gresit tu. Poate sa te asculte cand vrea, nu conteaza ca ai tu nota iar altii nu au.

Nu prea ai ce sa faci, daca faci reclamatie nu vei rezolva nimic. Unii profesori sunt batuti in cap.
In clasa generala am avut un singur profesor bun, strict dar bun. In liceu, am avut numai idioti.

View Postadrianaa09, on 7th December 2010, 19:42, said:

M-am gandit si la asta dar ce as fi rezolvat? Faceam si o absenta si ora urmatoare tot m-ar fi ascultat.

Da, dar invatai pentru ora urmatoare, ai fi fost pregatita. :deadtongue:

#68
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postblackkitten, on 7th December 2010, 19:37, said:

da! trebuia sa ia si bazooka cu el...sigur ii facea secretiile nazale cravata lu'tanti aia.

nu zici rau...unora chiar nu le-ar strica sa-si mai vare nasul si prin batiste,in loc sa se tot lege de unii elevi,cazul de fata.
mai stiu eu un director de liceu din bucuresti,mai nou grup scolar,care dupa ce o anumita clasa a terminat a XII-a a fost dezbracat in fundu' gol si pus sa se urce intr-un copac.si i-a venit mintea la cap.
iar intre timp,a iesit si la pensie si cred ca mai preda cu jumatate de norma.

#69
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu sunt profesoara - e adevarat, la un nivel mai avansat-, dar, daca ar indrazni sa ma avertizeze pe mine vreun parinte, elevul respectiv ar avea o viata grea la ora mea.

On - tind sa fiu de acord cu profesoara, mi se pare nerusinare sa te cheme la tabla si tu sa-i raspunzi ca ai nota. Deocamdata ea decide pe cine asculta si de ce, nu prea pot elevii sa-i zica daca au chef sau nu sa primeasca nota.

Nu te baza pe colegi ca te-au ,,felicitat", sunt multi care fac si misto de dumneata si carora le place sa vada cum o gasculita se ia in gura cu profa.

Edited by Thomas-, 07 December 2010 - 20:09.


#70
adrianaa09

adrianaa09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.04.2010

View PostCortex187, on 7th December 2010, 20:04, said:

Da, dar invatai pentru ora urmatoare, ai fi fost pregatita. :deadtongue:

Eram foarte pregatita pentru ora aia, dar am refuzat sa mai fiu bataia ei de joc.

#71
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View PostThomas-, on 7th December 2010, 20:06, said:

Eu sunt profesoara - e adevarat, la un nivel mai avansat-, dar, daca ar indrazni sa ma avertizeze pe mine vreun parinte, elevul respectiv ar avea o viata grea la ora mea.

On - tind sa fiu de acord cu profesoara, mi se pare nerusinare sa te cheme la tabla si tu sa-i raspunzi ca ai nota. Deocamdata ea decide pe cine asculta si de ce, nu prea pot elevii sa-i zica daca au chef sau nu sa primeasca nota.

Are dreptul sa o asculte la orice ora dar motivul pentru care a facut-o a fost cam penibil.
"Nu ai scris nimic la bio, hai ca te vad eu la ora mea."

#72
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postadrianaa09, on 7th December 2010, 20:09, said:

Eram foarte pregatita pentru ora aia, dar am refuzat sa mai fiu bataia ei de joc.

Si ce crezi ca ai fost?  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate