Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Leacuri babesti pt masina ta iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
ginoxxx

ginoxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.06.2008
Pai daca ai folosit tix mi se pare normal...foloseste si tu un detergent de vase mai prost si un burete normal, nu de sarma...
Eu am facut chestia asta si sa stii ca merge. Nu am folosit partea abraziva la curatat ci o carpa dintr-un material gen panza de sac, si am folosit un detergent lichid noname. Ai grija cu spirtul sa nu-ti pateze vopseaua, la mine se cunostea o oarecare tenta de albastru pe la coltul parbrizului pe unde s-a scurs pe vopseaua alba.
Exista o substanta care se baga in yala masinii ca sa nu inghete si e vreo 7 lei. O gasiti la orice magazin de piese si accesorii. Este un flacon ca si picaturile de ochi.
In legatura cu lipitul usilor am rezolvat probema prin "ungerea" chederelor cu o carpa imbibata in lichid de spalat parbriz de iarna dupa fiecare spalare.

PS: sa-mi ziceti si mie cum arata parbrizul ala barbierit. Daca mai face condens.

Edited by ginoxxx, 23 December 2010 - 01:11.


#20
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Partea aspra a unui burete de spalat vase (de-ala galben, ordinar) zgarie sticla. Deci nu frecati parbrizul cu asa ceva!!! Eu am niste carpe de microfibra care sunt excelente pentru asa ceva.

P.S. ca sa nu se mai lipeasca usile se poate folosi cu succes si balsam de buze. Doar sa nu va prinda stiti voi cine ... :D

Edited by andrei_0, 23 December 2010 - 18:11.


#21
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012
Pt chedere cea mai una solutie este glicerina boraxata (~4lei la farmacie)

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,093
  • Înscris: 31.07.2007

 rvic77, on 6th December 2010, 14:07, said:

la ploaia ce a inghetat din data de 29.11 doar 3 galeti pline de apa calda au avut succes :coolspeak: ; de fapt prima a inghetat si ea, a 2 a le-a inmuiat si a 3-a le-a dezghetat la un nivel acceptabil pentru o racleta de 2 lei

Stiu io pe unu care si-a turnata apa fierbinte pe geamu' inghetat. Rezultatu': i-a crapat geamu'.
Mai era unu' care a incercat sa-si lase jos geamurile cu masina bocna pe ideea "doar ii Skoda, ce plm!!". Rezultatu': a reusit sa-si arda toate motoarele de la parbrize.

Edited by edy_wheazel, 04 February 2012 - 23:45.


#23
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Chiar 2.5lei dintr-aia cu "sticla' din plastic cu picurator.

Seara, cand lasi masina in parcare deschide usile 1-2 minute cat cureti carenajele de zapada (sper ca nu lasati turturi la roti).
Nu vor mai ingheta geamurile daca racesti masina. Daca ai spray de dezghetat poti sa dai putin pe parbriz si pe stergatoare

 edy_wheazel, on 4th February 2012, 23:43, said:

"doar ii Skoda, ce plm!!"

Cred ca nu stia ca e unul dintre punctele slabe la VAG. Oricum a fost de la ghinion nu de la prostie.

#24
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007
Dupa ce se aduna gheata si zapada la roata,si afara sunt -15-17 grade cred ca e nevoie de dalta sa cureti carenajele .

#25
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 edy_wheazel, on 4th February 2012, 23:43, said:

a reusit sa-si arda toate motoarele de la parbrize.
Da` cate avea?  :lol:

#26
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 Nicu90, on 5th February 2012, 00:12, said:

Dupa ce se aduna gheata si zapada la roata,si afara sunt -15-17 grade cred ca e nevoie de dalta sa cureti carenajele .

Asa era si la mine pana am dat jos aparatorile. Unde se primdeau alea se forma temelia.
Daca plec cu carenajele curate, se curata foarte usor cand ma opresc, chiar la minus 10 grade. Daca in schimb le las necuratate, intr-adevar, dupa jumatate de ora trebuie dalta. Dar trebui curatate de fecare data cand opresti. Am o coda de raclet de juma de metru cu care le curat.
Ma refer la drumuri in oras nu drumuri lungi.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,223
  • Înscris: 09.01.2007

 Marius3k, on 4th December 2010, 15:26, said:

Recomand si eu Rain-repellent, e super-ok mai ales pe vremea asta. Singurul dezavantaj e ca trebuie sa aveti stergatoarele de parbriz in stare IMPECABILA daca folositi un RR. Eu am folosit Turle Wax Clear Vue, dar si Aquapel, RainX, etc. sunt mai mult decat decente.
[ http://photos.autoexpress.co.uk/images/front_picture_library_UK/dir_576/car_photo_288255_7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu recomand, eu am folosit RainX si iti lasa o pelicula deranjanta, care se duce in luni de zile.

#28
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 edy_wheazel, on 4th February 2012, 23:43, said:

Stiu io pe unu care si-a turnata apa fierbinte pe geamu' inghetat. Rezultatu': i-a crapat geamu'.
Mai era unu' care a incercat sa-si lase jos geamurile cu masina bocna pe ideea "doar ii Skoda, ce plm!!". Rezultatu': a reusit sa-si arda toate motoarele de la parbrize.
lol, corect...

eu am folosit...sare si caldura din interior. in 20 minute erau geamurile curate.

 alexx1402, on 5th February 2012, 01:35, said:

Da` cate avea?  :lol:
probabil 4...

#29
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,977
  • Înscris: 22.12.2005
foarte buna sfaturile, pentru cei " vechi" sunt deja rutina, pentru cei ' noi" . bagati la capsor
eu le-am folosit ani de zile si nici la -22 n am avut nici cea mai mica problema.



si ..inca unul - sa nu va manance sa spalati masina si s o lasati afara..

eu spalam vap-ul cu apa calduta si in spate , 'inflorea" de la ' caldura" :)

ca n filmele de desene animate

daca nu mai intra cheia, usor usor cu o flacara de la bricheta , cu atentie sa nu topiti plasticul , se incalazeste cheia si se baga in broasca.
se repeta pana se poate roti butucul
nu se forteaza.
spor

#30
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 21.08.2003
Ma apuca rasu' de fiecare data cand citesc sfatu' cu bricheta...fratilor sa folositi voi bricheta pe un viscol de-ti smulge capu' de pe umeri ;)  Mbene ,daca sunteti fan Terminator si va aprindeti cuiele cu aprinzatoru' de butelie va inteleg...  
Pe scurt: daca te-a prins gerul cu masina nepregatita in nici un caz nu dati apa pe ea,duceti-va la mall in parcarea subterana si dupa cateva ore folositi un spray cu ulei sau wd pe toate balamalele masinii si yale (chiar daca are centralizata) dar mai ales pe chedere si in contact...am vazut unu'care a crapat un geam lateral dupa ce a tras ca prostu'de usa iar eu (altu') era sa las azi cheia in contact ca nu mai iesea ;)

#31
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Totusi cum ajungi in parcarea subterana daca nu poti descuia / deschide usile? Ca daca apuci sa te sui in masina, climatizarea isi face treaba

#32
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,947
  • Înscris: 09.12.2004
dezghetatul incuietorii a fost necesar la o Dacie abia dupa ce a iesit tablita de protectie a butucului; trebuie sa sufli aer cald cit poti de mult, exact ca si in cazul suflatului in fiola, rezultatul fiind garantat dupa maxim 2 incercari.

#33
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 Evergreen, on 8th February 2012, 07:06, said:

dezghetatul incuietorii a fost necesar la o Dacie abia dupa ce a iesit tablita de protectie a butucului; trebuie sa sufli aer cald cit poti de mult, exact ca si in cazul suflatului in fiola, rezultatul fiind garantat dupa maxim 2 incercari.
corect, mai putin numarul de suflari. depinde de temperatura de afara.

#34
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,947
  • Înscris: 09.12.2004
depinde de capacitatea pulmonara si de faptul daca fumezi sau nu :)
eu unul nu imi amintesc sa fi suflat mai mult de doua ori....

#35
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 Evergreen, on 8th February 2012, 10:00, said:

depinde de capacitatea pulmonara si de faptul daca fumezi sau nu :)
eu unul nu imi amintesc sa fi suflat mai mult de doua ori....
eh na...nefumator si cu capacitate de scafandru si... au suflat de mult mai multe ori, mai ales la busonul de benzina...

#36
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007
Sau apa calda turnata peste yala? Functionat la masina de la munca (Partner) , si dupa bagat repede cheia si plecat  :) .
Acasa am un semi-garaj,si 3/4din masina sta sub un acoperis si n-am treaba cu inghetul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate