Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Leacuri babesti pt masina ta iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Suntem obisnuiti sa cumapram tot felul de susbstante pentru a ne pregati masinile de iarna, dar d eobicei suntem tot timpul luati pe nepregatite.
Iate niste "leacuri babesti" ce sunt binevenite in aceasta perioada:

Quote

Keep your headlights clear with car wax! Just wipe ordinary car wax on your headlights. It contains special water repellents that will prevent that messy winter grime accumulating on your headlights - lasts 6 weeks.

Prevent car doors from freezing shut with cooking spray! Spritz cooking oil on the rubber seals around car doors & rub it in with a paper towel. The cooking spray prevents water from melting into the rubber


Fog-proof your windshield with shaving cream! Spray some shaving cream on the inside of your windshield & wipe if off with paper towels. Shaving cream has many of the same ingredients found in commercial defoggers.


De-ice your lock in seconds with hand sanitizer! Just put some hand sanitizer gel on the key & the lock & the problems solved!

In traducere adaptata:

1. Faruri curate pe vreme urata, prin aplicarea unei pelicule de ceara de polish, ce contine substante higrofobe.
2. Preveniti lipirea usii/geamurilor de chedere prin aplicarea pe chedere de ulei de floarea soarelui si stergerea sa cu un prosop.
3. Preveniti aburirea interioara a geamurilor prin aplicarea unei pelicule de crema de ras
4. Folositi lichid de curatat mainile (gel) pentru a va dezgheta broasca usii.
Puneti lichidul (gelul) pe cheie.

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,373
  • Înscris: 14.06.2006
1.2 si 4 le-as folosi. Dar sa dau cu crema de barbierit pe parbriz...

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,158
  • Înscris: 31.07.2007

 December, on 4th December 2010, 10:32, said:

1.2 si 4 le-as folosi. Dar sa dau cu crema de barbierit pe parbriz...

Dupa aia il cureti cu bic-u'. :D

#4
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
De asta, nu am auzit nici eu :lol:
@Courage: Buna ideea asta, mai ales pentru cei care prind prima iarna in calitate de soferi :OK:
1. de obicei le sterg cu servetele umede pentru ca sunt impregnate cu ceva si nu ingheata
2. folosita de cateva ori, cu succes
3. de incercat, desi mi-e frica sa ma trezesc intr-o situatie similara cu cea in care la spalatorie, unde mi-au sters parbrizul cu o carpa murdara de silicon -_-
4. de cateva ori am folosit spray degripant sau solutie speciala (5-6 ron)

#5
thomycc

thomycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.06.2006
3. pare foarte ciudat, dar cred ca am sa incerc pentru ca ma dispera in fiecare dimineata... :)

#6
nooob

nooob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 21.06.2010

 thomycc, on 4th December 2010, 11:24, said:

3. pare foarte ciudat, dar cred ca am sa incerc pentru ca ma dispera in fiecare dimineata... :)

ne zici si noua daca merge :D

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
3. Am folosit pana si o solutie minune anti-aburire, din pacate rezultatele in restul timpului au fost groaznice, a lasat o pelicula f. deranjanta la condus, oricat de mult m-am chinuit sa o frec.
O sa incerc si cu pasta de ras, ce am de pierdut?

Pentru vremea de acum e excelent sa dai pe parbriz cu solutie anti-ploaie:
http://www.bogdanghe...ie-anti-ploaie/

#8
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Recomand si eu Rain-repellent, e super-ok mai ales pe vremea asta. Singurul dezavantaj e ca trebuie sa aveti stergatoarele de parbriz in stare IMPECABILA daca folositi un RR. Eu am folosit Turle Wax Clear Vue, dar si Aquapel, RainX, etc. sunt mai mult decat decente.
[ http://photos.autoexpress.co.uk/images/front_picture_library_UK/dir_576/car_photo_288255_7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Marius3k, 04 December 2010 - 15:27.


#9
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Am uitat intr-o seara pana dimineata in baie un pampers desfacut .
Dimineata era umflat bine din cauza umezelii. Asa ca vreau sa fac un experiment, sa desfac cativa pampersi si materialul din ei sa-l pun in masina, poate absoarbe umezeala din masina si geamurile raman neaburite.

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,373
  • Înscris: 14.06.2006

 Courage, on 4th December 2010, 12:03, said:

O sa incerc si cu pasta de ras, ce am de pierdut?
Neaparat sa ne faci poze sa vedem cum arata un parbriz pregatit pentru barbierit :)

Serios acum, daca testezi cu spuma sa ne zici efectul.

Edited by December, 04 December 2010 - 16:42.


#11
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Cu ce se curata bine parbrizul la exterior? Dupa ce stargatoarele fac o tura completa, ramane o pelicula deranjanta de la tot kktul strans de pe sosea (ulei, tar, combustibil, etc.)
Apa calduta+detergent de vase => frecat cu buretele de vase, partea abraziva, dupa care spirt sanitar?
Better ideas?

#12
motanex

motanex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 21.06.2006
Am incercat chestia cu spuma de ras pe geamul de la camera si vad ca merge. Daca o sa incercati aveti grija sa nu puneti multa spuma ca stergeti dupa aia de va vine rau.  :confuzzled:

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001

 Mig VWFan, on 4th December 2010, 16:20, said:

Am uitat intr-o seara pana dimineata in baie un pampers desfacut .
Dimineata era umflat bine din cauza umezelii. Asa ca vreau sa fac un experiment, sa desfac cativa pampersi si materialul din ei sa-l pun in masina, poate absoarbe umezeala din masina si geamurile raman neaburite.

Poti incerca si cu acel device special ce il gasesti in supermarketuri, pentru absorbtia umezelii.
E de fapt un saculet cu o substanta higrofila.

O sa icnerc chiar azi, mai ales ca miroase cateodata a balta in masina, mai ales dinc auza apei de pe presuri, la spalat.

#14
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Merci, am uitat ca exista si o solutie "civilizata" pentru asa ceva :)
E nasol mai ales cand e zapada ai mereu balta in masina.

:angry:
Si eu am folosit ceva de genul (nu Ceresit dar tot pe acelasi principiu, doar ca era cu vreo 10 lei mai ieftin). Imi trebuia in masina asta toamna pentru ca datorita diferentelor mari de temperatura intre zi si noapte mi se facea condens mult in masina. L-am tinut vreo luna si nu s-a intamplat nimic. Condensul era tot pe tabla, si nu in vasul dezumidificatorului. Nu recomand nici eu
http://forum.softped...howtopic=487388

Edited by Mig VWFan, 05 December 2010 - 12:07.


#15
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pai pe principiile astea puteti folosi cu succes nisip din ala in care isi fac nevoile pisicile domestice, absorb excelent si se concaseaza eliminand orice urma de umezeala si chiar miros.
In afara de punctul 1 exista solutii profesionale care isi fac treaba cu mult mai bine.
Sunt curios cum naiba bagi o cheie intr-o broasca ingetata. Tot vei avea nevoie de o sursa de caldura.
Marius in schimb a venit cu o solutie mai mult decat decenta, nu mi-a venit sa cred cat de bine functioneaza.

#16
sam2

sam2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2006
La punctul 2 traducerea a fost prea adaptata, cooking spray contine ulei de rapita, nu de floarea soarelui. Oricum, sunt sicative amandoua, la vara sigur se lipesc usile. Iar mirosul... Eu stiu de la o baba ca pe chedere se da cu glicerina. De la farmacie. Baba sustine ca se poate folosi si un lubrifiant pe baza de apa Du_ex.  :naughty:

#17
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
la ploaia ce a inghetat din data de 29.11 doar 3 galeti pline de apa calda au avut succes :coolspeak: ; de fapt prima a inghetat si ea, a 2 a le-a inmuiat si a 3-a le-a dezghetat la un nivel acceptabil pentru o racleta de 2 lei

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002

 Bwwlan, on 4th December 2010, 19:41, said:

Cu ce se curata bine parbrizul la exterior? Dupa ce stargatoarele fac o tura completa, ramane o pelicula deranjanta de la tot kktul strans de pe sosea (ulei, tar, combustibil, etc.)
Apa calduta+detergent de vase => frecat cu buretele de vase, partea abraziva, dupa care spirt sanitar?
Better ideas?

eu am facut greseala asta
din fericire am inceput sa curat in interior, in coltul unde a fost lipita rovignieta
buretul acela abraziv a zgariat sticla oribil, daca frecam in dreptul ochilor aveam nevoie de alt parbriz cu siguranta
poate pe exterior este mai rezistenta sticla totusi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate