Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi
 Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii

Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26149 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1157 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (553 votes [47.51%])

    Percentage of vote: 47.51%

  2. Nu (510 votes [43.81%])

    Percentage of vote: 43.81%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (101 votes [8.68%])

    Percentage of vote: 8.68%

Vote Guests cannot vote

#12655
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postlegit10, on 27 noiembrie 2017 - 18:44, said:

dati-mi un exemplu de un batran care va place

Viu sau mort?!

#12656
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
viu

#12657
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlegit10, on 27 noiembrie 2017 - 18:54, said:

viu
Visinescu. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VURAjLsZLzo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dude_2nd, 27 November 2017 - 18:55.


#12658
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostoMariusRO, on 26 noiembrie 2017 - 15:41, said:

Cred ca ai uitat de unde a plecat discutia. De la afirmatia ta ca Dumnezeu nu intervine pe pamant. Iar eu ti-am spus ca e absurd ca un creator sa isi lase creatia de izbeliste, cu atat mai mult sa lase pe cineva sa o strice.
Interventia Creatorului e doar pe unele principii, insa de la un timp cam ignora si interventia in a face binele. Ti-am spus si de ce . Repet, omul daca primeste  binele atunci vrea sa traiasca in aceasta imparatie unde binele e amestecat cu raul. Asa ceva nu vrea se perpetueze in societate .
Ce a fost important pentru om a facut inca de la inceput, a creat hrana, mediul, a dat niste legi (decalogul) si apoi a lasat liber omul sa se manifeste cum a dorit. Problema noastra e ca nu intelegem de ce doar pe principiile binelui interactioneaza. Am fi dorit sa-l opreasca pe Cain, pe Hitler si Stalin insa a oferit libertate, nu doar noua ci si lui Satan care a preluat stapanirea lumii acesteia .Interventiile lui a fost rareori si doar in sensul bun, trimitand slujitori, spre exemplu in cazul lui Avraam Satan l-a indemnat sa-si aduca fiul jertfa insa Creatorul a trimis un inger sa-l opreasca pe Avraam in ultimul moment. Citeste cu mare atentie si ai sa observi ce spun.

View PostoMariusRO, on 26 noiembrie 2017 - 15:41, said:

Daca pe tine te-a oprit, de ce nu ii opreste si pe aia care pot si fac mult mai mult rau decat tine?! De ce nu a oprit inchizitia, bomba de la hiroshima, etc, etc. De ce nu l-a oprit pe Stalin, pe Ceausescu Sau macar pe Dracnea sa nu mai fure...
Eu sunt sigur ca a incercat sa-i opreasca insa acestia au ignorat complet. Nu doreste sa-i opreasca cu forta, incearca niste lucruri usoare la care sa cugeti daca e cumva semn ca trebuie sa te opresti. Ti-am dat acel exemplu cu bufnita care nu ma lasa sa inaintez catre campul de pepeni noaptea. Sunt sigur ca era paza foarte severa si as fi fost prins , mi-a dat semnul l-am priceput, nu l-am ignorat si m-am conformat.

Astept sa-mi spui cam cum ar trebui sa-i opreasca pe toti aceia care i-ai enumerat insa pe principiul binelui.

View PostoMariusRO, on 26 noiembrie 2017 - 15:41, said:

Si creatorul l-a lasat pe satan sa isi bage coada in legile lui, ca sa nu mai inteleaga nimeni nimic. Halal creator...
A oferit libertate intregii creatii insa i-a avertizat, i-a informat sa nu faca rau. Daca acestia sunt ignoranti in indemnurile Creatorului atunci acestia nu vor fi primiti pentru viata vesnica. Satan si camarila lui vor disparea , vor fi distrusi de cataclismul natural ce se va abate spre sistemul solar. Asa cum omenirea a pierit la potop la fel vor pieri si la final. Cu  caracterul lor nu vor fi recreati la viata vesnica. Si cei sfinti de pe pamant vor fi distrusi trupeste insa vor fi recereati.

View PostoMariusRO, on 26 noiembrie 2017 - 15:41, said:


Cu siguranta as fi facut la fel? Pe bune?! Cum ai reusit sa ajungi la concluzia asta?
Sunt suta la suta convins ca omul fara Dumnezeu asa procedeaza cand ajunge la putere. Priveste la David, a fost pus la putere , a fost ales ultimul din cei 8 frati (sau zece ) findca era neprihanit, si cand s-a vazut rege a facut patrapazlacuri. Si David  era totusi intr-o anume relatie cu Creatorul insa cand s-a vazut pe cai mari s-a ghidat dupa poftele firii pamantesti. Lacomia, curvia, uciderile s-au succedat findca s-a crezut puternic, intelept  in sine.

Problema e ca tu nu te cercetezi pe tine. Isus spune ca doar catre cei smeriti Tatal ceresc se adreseaza cum sa faca binele. Chiar despre sine spune "Eu sunt bland si smerit cu inima" deci Tatal ceresc a fost in relatie cu acesta in toate caile. Si pentru ascultarea de care a dat dovada isus , a fost intronat imparat pe vesnicie.

#12659
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Stephen Hawking. :)

#12660
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdapix, on 27 noiembrie 2017 - 16:15, said:

Imi pare rau ca ti se face rau. Credeam ca versetele sunt cele care au acest efect. Pot sa-ti dau si versetele, dar banuiesc ca nu vrei.

Ai vreun exemplu de persoana pe care ai laudat-o pentru caracterul sau realizarile lui ?
Daca ai cunoaste cu adevarat pe Tatal ceresc tu l-ai lauda cu toata inima. Ai cadea la picioarele lui si l-ai saruta precum a facut desfranata cu isus. Si toate astea doar cand ai cunoaste dragostea lui.

#12661
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
stai cuminte ca ii curg balele din gura

#12662
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pai aia e, ca mai bătut de soarta ca ala nu sunt mulți, dar nu se închina la niciun zeu ca să primeasca și el o alta viata. Oricum balele lui au mai mulți neuroni decât mulți credinciosi.

#12663
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
John Sidney McCain III
Daniel Clement Dennett III
Stephen Edwin King
Haruki Murakami
Asta asa de inceput.

Edited by idaho333, 27 November 2017 - 20:30.


#12664
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postdapix, on 27 noiembrie 2017 - 18:11, said:

Prea multe reguli, nu-i asa? Cu pestisorul parca era mai simplu.
mult mai simplu, singura chestie e ca tre' sa-l prinzi. io din acest motiv merg la pescuit, pina acum ghinion.

jack fresco. aaa a plecat anul asta. oricum a trait peste 100 de ani ceea ce nu-i rau.

View PostoMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 19:50, said:

Pai aia e, ca mai bătut de soarta ca ala nu sunt mulți, dar nu se închina la niciun zeu ca să primeasca și el o alta viata. Oricum balele lui au mai mulți neuroni decât mulți credinciosi.
poi daca n-a mers si el la moastele sfintei paraschiva......

Edited by cirus6, 27 November 2017 - 20:56.


#12665
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostoMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 19:04, said:

Stephen Hawking. Posted Image
aveti si voi sfintele voastre moaste...:D

#12666
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
aia au bani , tu nu ai o chifla in burta...si sunt si vai mama lor

#12667
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
stiu ca mccain are cancer la creier

#12668
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Ce lagatura are cu placutul?

#12669
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Doamne ajuta, imi pare rau pentru el, dar nu se poate spune ca arata bine

#12670
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postlegit10, on 28 noiembrie 2017 - 09:57, said:

nu se poate spune ca arata bine

Cred ca nu ai fost destul de exact.. Intrebarea ta se referea la placut din punct de vedere fizic sau intelectual?

#12671
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Hmmm.La asta nu m-am gandit.Am sarit direct la intelectual.
Oare la fizic se refera? Sau poate la "ai vrea sa fii exact ca....".

#12672
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
intelectual sunt terminati oricum, pentru mine un om care nu crede e orb
cred ca intelectul nu conteaza, inteligenta este overrated , sa ne uitam sincer la ce au facut oamenii aia in viata lor, pt comunitate

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

Sfantul Jakob

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate