Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

Debo.ro este un vanzator cu probleme

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
108 răspunsuri în acest subiect

#55
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010

 Anca_18, on 26th October 2011, 15:40, said:

Nu am inteles mesajul tau ! Nu am comentat ca e un pret rau , am comentat minciuna cu plata in 6 rate cu card avantaj si aviz celor care doresc sa aleaga modalitatea de plata card avantaj la debo (observ ca s-a mai intamplat si altora din mesajele postate )  . Intre timp acea plasma de cca 3700 RON a devenit ca pret peste 4100 RON la debo , ca urmare diferenta scade intre ei si emag la cca 6 milioane. Avand in vedere ca la emag chiar functioneaza card avantaj , chiar vine produsul a doua zi , garantia este ok si mai exista si 15 rate ....da, am ales emag !
Mult succes cu debo .
Am facut si eu o comanda la debo desi cam cu inima stransa dupa ce am citit topicul acesta si surpriza : televizorul a ajuns in 24 de ore desi era o distanta de 700 km intre Cluj si orasul meu, functioneaza, are garantie, factura si tot ce trebuie. Si a fost mai ieftin cu 500 lei fata de alte magazine on line si cu 600 mai ieftin fata de emag iar transportul e gratis. Asa ca din punctul meu de vedere nu am ce sa le reprosez fiindca totul a fost OK.

#56
Roxana20

Roxana20

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 21.07.2009
Buna,

Mi-am luat un Tassimo de curand. Problema pe care nu am inteles-o este: se lasa apa in rezervor? Am lasat ieri apa in rezervor si era bagat in priza iar azi de dimineata m-am trezit ca era apa sub el. Deci, este defect sau nu are voie sa fie rezervorul cu apa si trebuie golit dupa fiecare utilizare?

Ms

#57
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Ma intereseaza si pe mine sa achizitionez un televizor de la debo, deoarece pretul la ei este main bun decat in alte parti.

Insa, inainte de a face o comanda, as dori sa stiu daca cineva a avut probleme cu garantia produsului la debo.

Fara suparare, dar nu ma intereseaza recomandari de la cumparatori care sunt multumiti, pentru simplul fapt ca le-a fost trimis produsul. Toti comerciantii online sunt fericiti sa va ia banii. Adevaratele probleme apar cand produsul incepe sa nu mai functioneze, in perioada de garantie, si cei de la magazin se fac ca nu va mai cunosc, cum tocmai am patit eu cu un alt magazin online. Asadar, este cineva care a avut probleme cu produsul achizitionat de la debo in perioada de garantie, si daca da, cum s-au comportat si cum a fost solutionata situatia (daca a fost rezolvata) ?

#58
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.597
  • Înscris: 11.06.2010
In orasul meu, Oradea,  io n-am treaba cu vanzatorul daca am probleme cu garantia la tv. Ma duc direct cu tv-ul si actele la service-ul reprezentant local.

#59
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Unii comercianti on-line au ca politica aceea de a cere cumparatorului sa se adreseze direct service-ului autorizat de producator.

Insa alti comercianti cer cumparatorului sa se adreseze lor direct cand apare o problema cu produsul in garantie. Daca te duci singur cu produsul la service autorizat de producator in aceste cazuri, poti avea probleme cu magazinul. E important, deoarece in unele cazuri, daca service-ul constata ca produsul nu poate fi reparat, iti va cere sa te adresezi in continuare magazinului pentru inlocuirea produsului cu altceva, sau pentru rezolutiunea contractului si restituirea banilor. Ei nu iti dau decat o decizie de inlocuire produs, si produsul defect inapoi. Iar daca magazinul iti spune ca ai procedat gresit ca nu i-ai contactat pe ei, si ca le-ai incalcat "termenii si conditiile," te-ai ars.

In cazul debo, nu stiu cum procedeaza. Am vazut pe site-ul lor ca au un numar de telefon la care sa suni si iti ridica ei produsul defect, si apoi spun ca ti-l returneaza dupa efectuarea garantiei tot ei. Deci asta poate inseamna ca nu te poti adresa direct unui service autorizat, dar nu stiu sigur.

Dupa cum am spus, deja am probleme cu un comerciant on-line in perioada de garantie, si nu mai sunt dispus sa mai achizitionez ceva fara sa ma informez un pic inainte.

#60
alexmwnteanu

alexmwnteanu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 15.02.2008
Cu care comerciant?

#61
LucianCM

LucianCM

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 20.12.2006
Poate o sa ne raspunda cei care au mai cumparat de la ei:
- certificatul de garantie primit era emis de ei (Debo) sau al producatorului? Spre exemplu Panasonic, Sony si alte marci au propriile certificate de garantie si pentru garantie te duci la centrele autorizate.
- la orice produs cer plata unui avans sau se poate achita la livrare in intregime?

#62
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.688
  • Înscris: 23.04.2006

 LucianCM, on 13th November 2011, 13:18, said:

Poate o sa ne raspunda cei care au mai cumparat de la ei:
- certificatul de garantie primit era emis de ei (Debo) sau al producatorului? Spre exemplu Panasonic, Sony si alte marci au propriile certificate de garantie si pentru garantie te duci la centrele autorizate.
- la orice produs cer plata unui avans sau se poate achita la livrare in intregime?


Salut,
raspund cam târziu, dar acum m-am hotărât să cumpăr un TV. Le-am trimis un email iar răspunsul lor se potrivește și întrebărilor tale:

Quote

Buna ziua,

Produsul solicitat este disponibil in stocul furnizorilor nostri, avand un termen de livrare de 5-10 zile lucratoare din momentul plasarii unei comenzi ferme. Toate produsele comercializate pe site-ul debo.ro sunt produse noi, originale. Produsele desigilate sunt incadrate doar la categoria speciala OpenBox.

Preturile afisate pe site contin TVA si se actualizeaza zilnic impreuna cu disponibilitatea, in functie de cele ale furnizorilor nostri. Toate comenzile se livreaza numai prin curier rapid, oriunde in tara.

In perioada de garantie se poate apela la orice service autorizat de firma producatoare din tara sau U.E., in baza certificatului de garantie europeana. Cu certificatul de garantie oferit de debo.ro,puteti folosi service-ul nostru, solicitand serviciul Pick-Up & Return.


#63
andreyuu

andreyuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 01.04.2007
Azi am facut o comanda de o camera foto dslr de 3800 ron de la debo.ro, la care scria: in stoc furnizor, livrare in 5-10 zile.
Va tin la curent

#64
mariustotel

mariustotel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 11.12.2009
Am comandat un aparat foto, inainte de Craciun, cu livrare din stoc furnizor in 10 zile. In fix 10 zile a fost la mine. Relatia cu magazinul: excelenta. Relatia cu firma de curierat: excelenta. Produsul: exact ca in prezentarea firmei producatoare, excelent. Foarte multumit, multumesc Debo.

#65
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Am avut de a face cu Debo și a fost totul OK, prețul a fost cu 200 ron mai mic față de următorul preț iar față de alte magazine online de notorietate prețul a fost cu 500-700 ron mai mic Nu a fost în stoc ci doar în stoc furnizor livrarea 5-10 zile și s-au încadrat în timp. Acum să fim cinstiți, fiecare magazin online sau nu are clienții lor foarte nemulțumiți, nemulțumiți și mulțumiți. O să gasiți posturi răutăcioase la adresa fiecărui magazin online și ce să facem? nu mai cumpărăm nimic online?

#66
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.042
  • Înscris: 22.11.2011
Daca-mi permiti, ce produs ai cumparat de a fost atat de ieftin fata de marile magazine (500 lei)? Vreun televizor?

#67
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 845
  • Înscris: 22.09.2007

 RandomHero, on 20th January 2012, 18:16, said:

Daca-mi permiti, ce produs ai cumparat de a fost atat de ieftin fata de marile magazine (500 lei)? Vreun televizor?

Da un TV, mai exact un LG LV570S. La albastrei si cel resigilat era mai mult cu 150 ron.

A da, era să uit, am avut noroc că am prins și livrarea gratuită, localitatea unde stau nu e acoperită de respectiva firmă de curierat și normal trebuia să plătesc peste 100 ron numai pe transport dar așa transportul a fost 0. Știu că și marile magzine online au transport gratuit.

Editat de freekidro, 20 ianuarie 2012 - 18:30.


#68
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.042
  • Înscris: 22.11.2011
Vad ca acum e intre 1699 si 2994 RON, iar Debo il are la 1901 lei, acceptabil. Ce nu inteleg e ce face acelasi televizor la alt magazin unde e cu 1000 de lei mai scump.

#69
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Multe electronice nu doar acest TV au diferite prețuri mai mari, mai mici, eu cred că prețul depinde de furnizorul lor.

#70
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.097
  • Înscris: 07.01.2011
Nu stiu ce experiente aveti voi cu debo dar eu am gasit placa video la 488 de lei (la celelalte magazine este peste 700 de lei).

#71
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.042
  • Înscris: 22.11.2011
Am vazut ca au si laptop-uri si daca ma iau dupa ce s-a scris, au preturi mai mici decat ale concurentei. A cumparat cienva vreun laptop de la ei?

#72
andreyuu

andreyuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 01.04.2007

 andreyuu, on 21st December 2011, 12:47, said:

Azi am facut o comanda de o camera foto dslr de 3800 ron de la debo.ro, la care scria: in stoc furnizor, livrare in 5-10 zile.
Va tin la curent

Dupa ce am trimis avansul m-au anuntat ca nu mai au aparatul in stocul furnizorului - e foarte posibil, in perioada aia era epuizat in cam toata tara; din avans am luat niste produse care au venit la timp si foarte ok.

P.S.: Isi mai aminteste cineva daca inainte de anul nou, la F64.ro, era cumva promotia cu 5% reducere pe care ti-o dadeau in puncte ce puteau fi folosite dupa 1 febr 20102? Ca mie mi-au dat echivalentul a nici 1% in puncte...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate