Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Plasma Samsung PS42C450

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#181
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013

 Wonder008, on 30th December 2010, 17:37, said:

Cu pozele alea am rezolvat-o, din ele am facut un videoclip care se poate intinde oricum pe tot ecranul iar pentru ca sunt poze cu culori solide nu are nicio importanta.
Problema totusi exista iar in cazul in care vrem sa vedem niste poze normale, nu putem.  :deadtongue:

PS: Am vazut ca in cazul anumitor clipuri desi TVul e setat in player in modul 2 - in care intinde imaginea pe tot ecranul, tot ramane o banda de max 10 pixeli neagra pe marginea din dreapta, de obicei.

 mmms, on 30th December 2010, 22:40, said:

Hmm. Foarte ciudat.

O avea legatura cu setarile de imagine din modul TV? Ca acolo cand intram in meniu la setari sunt mai multe lucruri cu aceleasi optiuni, format, dimensiune, etc. In player nu sunt setari pentru asta...
Am incercat sa pun poze la rezolutia panoului din plasma, tot apar benzi negre sus si jos. Am pus la rezolutie 1920x1080, 1920x1200, 1280x720, 1280x854, etc. La toate apar benzi negre sus si jos desi nu ar trebui.

#182
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
De ce nu ai incercat si rezolutia panoului: 1024 x 768 ?  :huh:


mmms: cauta butonul P.SIZE de pe telecomanda. El ar trebui sa se ocupe.

#183
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013
Am incercat. N-am scris aici... Butonul ala in meniu la poze nu face nimic. Imi afiseaza pe ecran "indisponibil".
PS: Defapt nu am uitat sa scriu, chiar scrisesem ca am incercat sa pun poze la rezolutia panoului... :)

Edited by d4m4g3, 30 December 2010 - 23:17.


#184
Wonder008

Wonder008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.10.2010
Intr-adevar, daca faci un filmulet din poze scapi de de problema dar nu poti face cu toate pozele la care vrei sa te uiti si cred ca se pierde si din calitatea lor.
Ar fi destul de bun playerul de poze al tv-ului, pt ca dupa cum sti in timp ce te uiti la poze poti selecat cateva melodii care sa se auda pe fundal... mult mai simplu decat sa mai faci un filmulet. Poate ca intr-o zi vom gasi si solutia acestei probleme.

(vara trecuta am facut o mica vacanta in Grecia unde am facut in jur de 1000 de poze... le-am vazut de mai multe ori pe calculator insa atunci camd am cumparat TV-ul, le-am mai vizionat odata pe el chiar daca le-am vazut deformate... am selectat si un folder cu muzica ambientala care sa imi cante in timpul vizionarii... va jur ca mi-au lasat alta impresie, nici nu imi venea sa cred ca fusesem prin locurile alea)

Imi cer scuze de paranteza, nu vroiam sa ma laud, vream doar sa demostrez ca e destul de folositor playerul de poze al tv-ului, cel putin pt mine. Am in jur de 10 000 de poze in calculator  :D nu dati cu pietre... fiecare cu damblaua lui  :D

#185
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Voi ati facut calibrare la TV? Cu ce program?

#186
Wonder008

Wonder008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.10.2010
Am observat o chestie astazi, nu e prea importanta dar cred ca merita sa stiti de ea daca nu cumva deja stiati. Eu folosesc TV-ul de obicei in modul "Panoramic Automat" insa de cateva zile il tineam pe "Incadrare Ecran" pt ca am observat ca la "panoramic Automat" se facea un mic zoom si se pierdea din imagine cam 2-3 cm in toate partile , stanga, dreapta, sus si jos... la "Incadrare Ecran" nu se pierde nici macar un mm din imagine... asta numai la programele HD pt ca doar acolo ai si optiunea "Incadrare Ecran". Problema esta ca tinand imaginea pe "incadrare Ecran" se dezactiveaza optiunea de protectie la impregnare, aceea cu deplasarea pixelilor pt evitarea imaginilor statice. Ma gandesc ca la vizionarea unui film mai lung de 2 ore, e posibil sa te trezesti cu sigla in coltul ecranului.

Mentionez ca optiunea "Incadrare ecran" e disponibila doar la programele HD.

Un an nou fericit tuturor!!!!!

#187
mmms

mmms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.10.2009
Curios,eu unul nu stiam de varianta "incadrare ecran"....merg doar pe "panoramic automat".
Daca la "incadrare ecran" se dezactiveaza protectia de IR,cand treci pe alta varianta,trebuie sa activezi iarasi protectia,manual sau revine "din oficiu"?

#188
Wonder008

Wonder008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.10.2010
Protectia de IR se reactiveaza automat... am si specificat ca optiunea "Incadrare ecran" exista numai la programele HD. Mai trebuie sa spun ca eu am facut si ultimul update de firmware, cel de care se plange toata lumea ca activeaza si dezactiveaza tot felul de optiuni de prin TV, adica il cam da peste cap.

Edited by CristianAdrian, 10 January 2011 - 12:09.
scos citat inutil. citeste regulamentul


#189
Wonder008

Wonder008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.10.2010
Salutari!!!!
Cu ceva saptamani in urma discutam despre problema redarii pozelor. Azi am fost la service-ul autorizat din oras si mi-au zis ca au vorbit cu producatorul si ca ar sti de problema asta. Cica din cauza ca TV-ul e defapt 4:3 avand pixeli dreptunghiulari pt ai face o imagine 16:9, tv-ul ia din poza pixel cu pixel si astfel imaginea devine lata. Treaba asta se intampla numai la poze ziceau ei... la filme fiind vorba de cu totul alta treaba, mi-au explicat ceva pe termenii lor dar nu am inteles absolut nimic, cred ca asta le era si scopu  :confuzzled:  Treaba e ca nu prea ma multumit raspunsul lor mai ales ca mi-au zis ca pozele se vor vedea la fel de deformate chiar daca o sa atasez tv-ului un media player extern.

Intrebarea mea este: aveti vreunu MediaPlayer extern? Spuneti-mi despre poze daca se vad la fel deformate.

Sper sa primesc un raspus....am observat ca pe 2011 nu prea a mai scris nimeni :(

#190
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013
Calibrare n-am facut, il tin acum pe modul Movie/Film si imi place ca luminozitate/culori.

Update la ultima versiune de soft n-am facut. Nici nu cred ca o sa fac. Inca. Poate la viitoarea, daca aflu ca e ok.

O sa ma uit si eu la treaba aia cu "Incadrare Ecran", sa vad cum e. Oricum multe setari sunt ciudate - in sensul ca nu stiu ce fac, nu stiu ce efect au sau cum sunt mai ok de setat, mai ales in functie de sursa, etc. In linii mari e clar, dar mai multe sunt acele lucruri care nu sunt explicate clar nicaieri ce fac si cum e mai bine.

Cu pozele, nasol. N-am ce sa zic, la partea asta au dat-o-n bara. Nu ca ar fi importanta functia, dar este acolo si nu functioneaza cum ar fi normal. Player nu am ca sa incerc, dar poate in cazul ala ar merge, ma gandesc eu. Daca am conecta PC-ul la ea, cum ar fi? Eu n-am cum...

#191
mmms

mmms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.10.2009
Ok,am conectat laptopul la TV sa verific pozele(conexiune VGA-VGA...doar asta am avut)....pozele se vad la fel ca si pe laptop,asa ca povestea aia cu pixelii,bla-bla,e doar praf in ochi.Probabil a fost cea mai la indemana explicatie a lor.
De altfel nici nu m-as fi asteptat la un altfel de raspuns...doar n-ai fi vrut sa spuna:"da domnule,la capitolul poze,mediaplayerul incorporat...sux :D "

#192
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013
Dupa cum ziceam, am incercat toate combinatiile uzuale de rezolutii/formate si tot turtite si cu benzi negre erau. Clar o problema.
Player/laptop etc n-am conectat, dar daca zici ca a mers, e clar. Are o problema playerul cu pozele. Ar trebui sa rezolve astia sa faca un update de firmware, ceva, ca e stresant.

#193
Wonder008

Wonder008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.10.2010
E clar ca problema ramane strict la palyer-ul intern al tv-ului. Din firmware nu stiu daca se va rezolva problema... baietii de la service au zis ca multe dintre softuri sunt puse pe un site al producatorului la care au aces doar angajatii sercic-urilor autorizate. Asta ar insemna ca cei interesati sa rezolve problema, sa sune la service si in momentul in care softul va fi creat si pus pe site, sa iei plasma in spinare si sa o duci la ei. Eu am fost odata si nu cred ca am sa ma mai duc a doua oara... dincolo de faptul ca cine stie ce Dumnezeu se poate intampla in timpul transportului, cand am adus-o acasa a trebuit sa stau o ora sa o butonez ca s-o readuc la setarile initiale.
Poate totusi odata si odata vor face vre-un firmware care sa rezolve si problema cu pozele dar problabil ca pana atunci mai mult ca sigur nu o sa imi mai pese.

per ansamblu, plasma ramane una buna la pretul ei...

#194
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Un foarte util program pt. aranjarea canalelor pe PC, gasit de GunX, care merge si pe TV-ul nostru!
http://forum.softped...p;#entry9390657

#195
mmms

mmms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.10.2009
Super!
Doar ce am refacut lista de canale (cu programelul) dupa ce am rescanat frecventele pentru posturile HD>

#196
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Inteleg ca ai RCS din faptul ca ai rescanat dupa noile posturi HD! :D

#197
mmms

mmms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.10.2009
Dap.
Am si "conserva" pt. digital dar am scos-o din functiune. Urmeaza sa o mut la TV-ul din dormitor pt. HBO-uri si Dscovery-uri.
La plasma, cateva din HD-uri se vedeau cu macroblocuri pina sa o leg direct la cablu.

#198
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013
Cateodata, cand statea inchisa, auzeam un zgomot ca niste scantei slabe care se auzeau din zona TVului. N-am stiut ce e pana l-am dat deoparte si am incercat sa aflu cu urechea, se pare ca se auzea chiar si spre priza, cel putin, in zona feritei. Mi s-a intamplat sa tiuie si ferita din apropierea TVului... Nu credeam ca un magnet poate provoca asemenea zgomote deranjante care m-au si speriat initial.

In rest... Inca ma streseaza bazaitul ei si al altor aparate audio din zona care au acelasi brum cand functioneaza TV-ul. Culmea... Radiatii, alte lucruri, SF, nu stiu de ce.
O statie 5.1 care era conectata prin cablu optic la TV are un bazait ingrozitor si constant in functie de volum, cum inchid TV-ul cum dispare zgomotul. Daca deconectez cablul optic - adica nu o conectez deloc la TV, tot se aude. Tine ori de alimentarea lor ori de faptul ca sunt apropiate...

Ma enerveaza si faptul ca nu are o iesire audio RCA/jack serioasa. Are una amarata de casti care este degeaba, cand introduc niste boxe de PC sau altceva in ea, desi in meniu apare teoretic optiune de selectie a difuzoarelor TVului sau extern, nu este accesibila si functioneaza doar iesirea de casti. Eu vroiam sa fie ambele active simultan, sa pot sa inchid boxele cum vreau si sa dau volumul Tvului mai tare fara sa intru in meniu, sau in cazul asta, fara sa ma ridic de pe canapea sa ma chinui sa scot jack-ul din TV. Cert e ca nu pot sa scot sunetul din ea...

In rest totul bine. :) Doar ca nu prea am mai avut timp de filme in ultima vreme...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate