Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?
 Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race
 Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...
 

Cablul rds

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,065
  • Înscris: 10.09.2005
Am si eu o curiozitate : daca stie cineva cand se renunta definitiv la cablul rds? Ma refer la cablul normal pe care inca il mai au majoritatea oamenilor.

#2
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postgerbil, on 30th September 2010, 16:13, said:

Am si eu o curiozitate : daca stie cineva cand se renunta definitiv la cablul rds? Ma refer la cablul normal pe care inca il mai au majoritatea oamenilor.
Ce cablu mai exact ?

#3
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
probabil intreaba cand se va trece la televiziune digitala definitiv... sau cand va dispare televiziunea analogica.

Edited by Bukovina, 30 September 2010 - 16:03.


#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009

View Postgerbil, on 30th September 2010, 15:13, said:

Am si eu o curiozitate : daca stie cineva cand se renunta definitiv la cablul rds? Ma refer la cablul normal pe care inca il mai au majoritatea oamenilor.
Adica sa vina cu fibra optica? Mai este ceva timp.

#5
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005

View PostBukovina, on 30th September 2010, 17:03, said:

probabil intreaba cand se va trece la televiziune digitala definitiv... sau cand va dispare televiziunea analogica.

Si televiziunea digitala se transmite prin cablu (DVB-C).
Asadar acel cablu' nu o sa dispara asa usor sau prea curind.

Televiziunii analogice o sa-i bata clopotele prin 2012.

Edited by bit 61, 30 September 2010 - 16:55.


#6
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View Postbit 61, on 30th September 2010, 17:54, said:

Televiziunii analogice o sa-i bata clopotele prin 2012.
la unii operatori poate prin 2012, prin catunele uitate de lume televiziunea analogica pe cablu va triumfa mult si bine.

#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Cei de prin catunele uitate de lume au de mult televiziune digitala.
Dar de pe satelit. ;)
Nu au vazut si nici nu o sa vada ,probabil,vreodata cablu'.

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,065
  • Înscris: 10.09.2005
Da, ma refeream la cablul normal, analogic care a aparut dupa revolutie prin 91, 92. Am auzit zvonuri cum ca de la anul rds va renunta definitiv la analog de asta intrebam.

#9
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Să vedem cum mă conving pe mine să renunț la el. Nu mai bag un alt divais în casă nici dacă mă bați (cu excepția celor care aduc o conexiune mai bună de internet). De ce să te legi la cap dacă nu te doare. Ce, nu am hd? Nici o problemă nu mă dau în vânt să văd mai clar cum scuipă fotbaliștii.

Edited by kineceler, 30 September 2010 - 20:41.


#10
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Pai singura alternativa ar fi IPTV.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,065
  • Înscris: 10.09.2005

View Postkineceler, on 30th September 2010, 21:40, said:

Să vedem cum mă conving pe mine să renunț la el. Nu mai bag un alt divais în casă nici dacă mă bați (cu excepția celor care aduc o conexiune mai bună de internet). De ce să te legi la cap dacă nu te doare. Ce, nu am hd? Nici o problemă nu mă dau în vânt să văd mai clar cum scuipă fotbaliștii.

Pai nu o sa ai ce face cand nu va mai merge pe analog nimic. Nu vei vrea sa pui aparat,  vei renunta la abonament, altfel nu vad. Dezavantajul, cand se va face aceasta trecere definitiva, este acela ca numai poti avea mai multe tv in casa decat daca pui la fiecaer tv un aparat, ceea ce mi se pare o mare prostie. Eu am de exemplu tv si la bucatarie si in sufragerie si in camera tv tuner la calc. Poate da Dumnezeu si emit toate televiziunile in hd prin aer si numai e problema, pui o antena si un tuner la calc si aia e nu te mai doare capul cu rds.

#12
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
n-ai sa vezi niciodata HBO sau Discovery in eter... tot prin cablu la RDS o sa fie.

#13
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkineceler, on 30th September 2010, 21:40, said:

Să vedem cum mă conving pe mine să renunț la el. Nu mai bag un alt divais în casă nici dacă mă bați (cu excepția celor care aduc o conexiune mai bună de internet). De ce să te legi la cap dacă nu te doare. Ce, nu am hd? Nici o problemă nu mă dau în vânt să văd mai clar cum scuipă fotbaliștii.

Renunta la abonamentul tv, iar aparatul il scoti in strada azi sau maine, ca e marea debarasare. Nu, nu glumesc.

#14
Bavarezu

Bavarezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.12.2004
nu cred ca se va renunta prea curand la analogic datorita conditiilor economice.daca fortezi lumea cu digitalul cum face upc acum n-ai decat de pierdut.datorita politicii de eliminare a analogicului si introducere in forta a digitalului toti de pe analogic upc au trecut pe analogic rds pentru ca erau mult mai mai multe programe in grila.plus ca in saracia asta omul din popor prefera sa dea banii aia putini care ii castiga pe mancare nu pe electronice in special televizoare care sa suporte noua tehnologie.eu zic ca undeva dupa ce trece criza asta e posibil sa inceapa incet incet sa se faca trecerea spre digital si hd.

Edited by Bavarezu, 01 October 2010 - 14:54.


#15
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,065
  • Înscris: 10.09.2005
Chiar crezi ca trece criza? Pai suntem in ea de 20 de ani.  :thumbup:

#16
kmeleonu3

kmeleonu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.11.2009
Salut,

Am o problema...grava :D. NU stiu ce sa aleg ..sa imi fac abonament  pt. televiziune analogica sau digitala?  Pe care mi-o recomandati? Stiu ca la cea digitala o sa imi dea un decodor in casa si o sa trebuiasca sa schimb posturile de la telecomanda lui, lucru pe care nu l-as mai accepta in casa...o alta telecomanda la care sa butonez.
Este vreo diferenta intre cele 2? O sa utilizez un samsung 32B350  care are doar DVB-T.

#17
grinch85

grinch85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 17.05.2007

View Postkmeleonu3, on 7th November 2010, 13:10, said:

Salut,

Am o problema...grava :D. NU stiu ce sa aleg ..sa imi fac abonament  pt. televiziune analogica sau digitala?  Pe care mi-o recomandati? Stiu ca la cea digitala o sa imi dea un decodor in casa si o sa trebuiasca sa schimb posturile de la telecomanda lui, lucru pe care nu l-as mai accepta in casa...o alta telecomanda la care sa butonez.
Este vreo diferenta intre cele 2? O sa utilizez un samsung 32B350  care are doar DVB-T.

exista o diferenta de calitate. Cel putin eu cu humax HD pot sa zic ca e mult mai buna calitatea decat pe analog. Intr-adevar e nasoala treaba cu inca o telecomanda, dar poti folosi una universala.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
@Gerbil, tu faci diferenta intre cablu coaxial si televiziune analogica?

Cu fiecare post realizez ca nu, desi ti-a mai explicat cineva ca si televiziunea digitala e tot prin cablu coaxial.

Deci ce cablu dispare mai exact? Vrei IPTV, sa schimbi si televizorul?

Edited by don_dannielo, 07 November 2010 - 13:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate