Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Mobil

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie
 

E normal ca religia sa fie obligatorie in scoli?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
637 replies to this topic

Poll: E normal ca religia sa fie obligatorie in scoli? (169 member(s) have cast votes)

E normal ca religia sa fie obligatorie in scoli?

  1. Da (27 votes [15.79%])

    Percentage of vote: 15.79%

  2. Nu (138 votes [80.70%])

    Percentage of vote: 80.70%

  3. Nu ma intereseaza (6 votes [3.51%])

    Percentage of vote: 3.51%

Vote

#19
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.09.2010
eu m-as bucura daca ar fi scoasa cu totul, deci nici macar optionala n-o vreau, din moment ce nu are nici un suport stiintific.
eventual ar putea fi inclusa in materia de istorie.

#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Alexxandra87, on 25th September 2010, 00:06, said:

eu m-as bucura daca ar fi scoasa cu totul, deci nici macar optionala n-o vreau, din moment ce nu are nici un suport stiintific.
eventual ar putea fi inclusa in materia de istorie.
Si orice lucru ce se preda are nevoie de suport stiintific? Avem suport stiintific la tot?

#21
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 mario_bril, on 25th September 2010, 00:31, said:

Si orice lucru ce se preda are nevoie de suport stiintific? Avem suport stiintific la tot?
Nu am citit topicul doar titlul . Cred ca e vorba de convingeri . Faptul ca te prezinti in fata unui copil cu autoritatea conferita de statutul de profesor , poate oferi false certitudini . In plus exista Biserica , nu ?

Edited by rechinitza, 24 September 2010 - 23:38.


#22
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rechinitza, on 25th September 2010, 00:38, said:

Nu am citit topicul doar titlul . Cred ca e vorba de convingeri . Faptul ca te prezinti in fata unui copil cu autoritatea conferita de statutul de profesor , poate oferi false certitudini . In plus exista Biserica , nu ?
Una este Biserica la care mergi daca ai convingeri religioase si alta sunt orele de religie. La orele de religie te invata despre conceptele religioase, culte religioase si diferentele majore intre ele, istoria religiei si cam atat. Nu ti se spune daca sa crezi sau nu. Asta se pare ca majoritatea nu inteleg aici.

#23
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 mario_bril, on 25th September 2010, 00:47, said:

Una este Biserica la care mergi daca ai convingeri religioase si alta sunt orele de religie. La orele de religie te invata despre conceptele religioase, culte religioase si diferentele majore intre ele, istoria religiei si cam atat. Nu ti se spune daca sa crezi sau nu. Asta se pare ca majoritatea nu inteleg aici.
Suna usor a indoctrinare cand zici ora de Religie . De ce nu ora de istorie a religiilor ?

#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rechinitza, on 25th September 2010, 00:50, said:

Suna usor a indoctrinare cand zici ora de Religie . De ce nu ora de istorie a religiilor ?
Pentru simplul fapt ca se explica nu numai istoria ci si conceptele religioase.

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 rechinitza, on 25th September 2010, 00:50, said:

Suna usor a indoctrinare cand zici ora de Religie . De ce nu ora de istorie a religiilor ?
Oh Rechy, vrei sa invete concepte, istorie si nu "exemple" ? un om cade de pe scara fiindca a vrut Dumnezeu sa-l pedepseasca pentru pacatele sale... :lol:
Btw, stie cineva s-a aprobat sa "dispara" respectivul manual ?

Edited by Cr1spy, 25 September 2010 - 00:01.


#26
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 Cr1spy, on 25th September 2010, 00:55, said:

Oh Rechy, vrei sa invete concepte, isorie si nu "exemple": un om cade de pe scara fiindca a vrut Dumnezeu sa-l pedepseasca pentru pacatele sale... :lol:
Btw, stie cineva s-a aprobat sa "dispara" respectivul manual ?
Exista si manual ? Ce blonda ma simt .

 mario_bril, on 25th September 2010, 00:55, said:

Pentru simplul fapt ca se explica nu numai istoria ci si conceptele religioase.
Ok , atunci concepte religioase si istoria religiilor . Esti constient ca  religia crestina e una mai tinerica ?

#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rechinitza, on 25th September 2010, 01:02, said:

Exista si manual ? Ce blonda ma simt .


Ok , atunci concepte religioase si istoria religiilor . Esti constient ca  religia crestina e una mai tinerica ?
Da. Este unul manual si unul automat. De care preferi? :lol:

Si care e problema? Mie imi plac tinerele! :P

Edited by mario_bril, 25 September 2010 - 00:04.


#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 rechinitza, on 25th September 2010, 01:00, said:

Exista si manual ? Ce blonda ma simt .
Cam acum 2 ani stiu ca a fost o discutie aprinsa pe la TV. Da, un manual in "cheia muzicala" a site-urilor ortodoxe...

#29
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

 mario_bril, on 25th September 2010, 00:47, said:

Una este Biserica la care mergi daca ai convingeri religioase si alta sunt orele de religie. La orele de religie te invata despre conceptele religioase, culte religioase si diferentele majore intre ele, istoria religiei si cam atat. Nu ti se spune daca sa crezi sau nu. Asta se pare ca majoritatea nu inteleg aici.

Mario, ai facut religia la scoala? Sau a trecut mult timp de cand ai facut religia la scoala? Hai sa-ti spun eu cum decurg orele de religie:
1. intra profu` elevii se ridica dau buna ziua si ce fac? RUGACIUNEA - de obicei tatal nostru
2. in timpul, sau pe parcursul orei, nu ti se spune ce sa crezi ci CE si CUM. Esti invatat cum sa te inchini, ce semnificatie au degetelele alea impreunate, ce-s icoanele si cum si de ce sa te inchini la ele, etc.
3. la sfarsit urmeaza RUGACIUNEA. - de obicei cuvine-se cu adevarat
- acum ti se pare normal? tinand cont ca astfel de chestii se intampla unor copii, asta se cheama indoctrinare.

Edited by rattonix, 25 September 2010 - 00:12.


#30
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 pouf, on 25th September 2010, 00:01, said:

wtf am votat "da" pentru ca nu am vazut acel "nu" din titlul. FML.

:(
Recomand atunci unui religios cu sufletul curat sa voteze pe invers, pentru corectitudine...

#31
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rattonix, on 25th September 2010, 01:10, said:

Mario, ai facut religia la scoala? Sau a trecut mult timp de cand ai facut religia la scoala? Hai sa-ti spun eu cum decurg orele de religie:
1. intra profu` elevii se ridica dau buna ziua si ce fac? RUGACIUNEA - de obicei tatal nostru
2. in timpul, sau pe parcursul orei, nu ti se spune ce sa crezi ci CE si CUM. Esti invatat cum sa te inchini, ce semnificatie au degetelele alea impreunate, ce-s icoanele si cum si de ce sa te inchini la ele, etc.
3. la sfarsit urmeaza RUGACIUNEA. - de obicei cuvine-se cu adevarat
- acum ti se pare normal? tinand cont ca astfel de chestii se intampla unor copii, asta se cheama indoctrinare.
La modul asta nu. Insa am si eu copii la scoala care fac si nu fac ceea ce tu spui. Deci exista ca de altfel peste tot si exceptii probabil.

#32
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 rattonix, on 25th September 2010, 01:10, said:

- acum ti se pare normal? tinand cont ca astfel de chestii se intampla unor copii, asta se cheama indoctrinare.
Cu aproximatie, prin Moldova am auzit ca cei care nu vor sa se roage primesc un catalog in cap.
Depinde de interpretarea locala a conceptului. :lol:

Edited by Cr1spy, 25 September 2010 - 00:17.


#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Cr1spy, on 25th September 2010, 01:15, said:

Cu aproximatie, prin Moldova am auzit ca cei care nu vor sa se roage primesc un catalog in cap.
Depinde de interpretarea locala a conceptului. :lol:
Eu am auzit ca pe atei ii spanzura si pe pagani ii baga la camerele de gazare. Este o grozavie! Propun sa luam toti atitudine!

#34
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.09.2010
yeah right.. istoria religiilor si "concepte religioase"  :lol:
am avut cel putin 10 profesori de religie pana in a 12a. se schimbau des pt ca de obicei isi bateau joc elevii de ei. am observat ca in general, profii de religie erau in general persoane f labile psihic.. copiii simt asta si isi permit sa te umileasca cand vad ca nu ai autoritate...

oricum, toti incercau sa ne invete cum sa te inchini, de cate ori si cand sa-ti faci cruce.. odata unul ne-a dus la biserica sa ne spovedeasca!!
asa ca nu stiu in ce tara traiesc unii de aici, dar in romania in nici un caz nu se preda istorie la orele de religie ci se indoctrineaza.

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 mario_bril, on 25th September 2010, 01:24, said:

Eu am auzit ca pe atei ii spanzura si pe pagani ii baga la camerele de gazare. Este o grozavie! Propun sa luam toti atitudine!
Eu am auzit ca ar fi fost adevarat.

#36
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Alexxandra87, on 25th September 2010, 01:26, said:

yeah right.. istoria religiilor si "concepte religioase"  :lol:
am avut cel putin 10 profesori de religie pana in a 12a. se schimbau des pt ca de obicei isi bateau joc elevii de ei. am observat ca in general, profii de religie erau in general persoane f labile psihic.. copiii simt asta si isi permit sa te umileasca cand vad ca nu ai autoritate...

oricum, toti incercau sa ne invete cum sa te inchini, de cate ori si cand sa-ti faci cruce.. odata unul ne-a dus la biserica sa ne spovedeasca!!
asa ca nu stiu in ce tara traiesc unii de aici, dar in romania in nici un caz nu se preda istorie la orele de religie ci se indoctrineaza.
Atunci este rau daca se procedeaza asa in unele parti. Ceea ce am afirmat este ceea ce ar trebui sa fie la scoala religia. Dar nu ma mira ca peste tot sistemul de invatamant e deficitar. Cu atat mai mult la religie.

 Cr1spy, on 25th September 2010, 01:26, said:

Eu am auzit ca ar fi fost adevarat.
Propun sa infiintam Asociatia Celor Asupriti de Religie. Te ocupi tu de organizare?  :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate