Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

KDE vs Gnome: Ce preferati ? De ce ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

Poll: Ce preferati: KDE sau Gnome ? (41 member(s) have cast votes)

Ce preferati: KDE sau Gnome ?

  1. KDE (6 votes [14.63%])

    Percentage of vote: 14.63%

  2. Gnome (35 votes [85.37%])

    Percentage of vote: 85.37%

Ce distributie preferati ?

  1. Ubuntu (34 votes [82.93%])

    Percentage of vote: 82.93%

  2. Kubuntu (4 votes [9.76%])

    Percentage of vote: 9.76%

  3. Linux Mint KDE (3 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

Vote

#55
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 Paullik, on 13th September 2010, 21:50, said:

KDE e un DE(desktop enviroment), Ubuntu e o distriubutie, chestii total diferite.

Mie mi se pare (din ce topicuri faci) ca esti incepator, dar vad ca pe aici deja ai luat aer de superioritate.

Eu ti-am dat un argument simplu si logic. Vad ca tu intelegi altceva...
Nu inteleg de ce utilizatorii de Linux cand le vine cineva cu un argument care le arata ca Distribuita pe care o folosesc nu este chiar asa cum o vad ei sau ca Linux nu e chiar asa de mare chestie comparativ cu windows si ca acesta din urma ar fi mai bun si bate la acea problema la care primesc si argumentul, automat sar ca arsi de parca cineva i-a jignit sau de parca nu stiu ce le-ai facut. Din punctul meu de vedere windows sau linux nu sunt decat niste OS. ATAT !

Ma apuca rasu' cand vad manifestari de astea cand omu' vorbeste frumos cu voi. Mai mult de atat, sa va dau un exemplu concret ca sa intelegeti cum sunteti voi astia imaptimiti dupa Linux:

Cineva argumenta ca Linux este bun si asa si pe dincolo. I-am zis sa imi dea si mie un exemplu de screen recorder free ptr. Linux , la fel de bun si de complex ca si Camtasia Studio de pe Windows.
Singurul pe care mi l-a putut da este gtk-record my desktop si apoi a zis ca editatul filmului il poti face si cu Kdenlive.
Apoi i-am zis ca da, editat-ul se prea poate sa il faci cu kdenlive. Dar care sunt dezavantajele: iti trebuie doua programe ptr. asta-unu ptr. inregistrat si unu ptr editat.
In fine, i-am zis ca cu camtasia poti produce si filme in alte formate decat ogg (gtk produce doar ogg care nici nu il poti urca pe youtube) sau avi, formate care sunt destul de mari si poti sau nu poti sa le incarci pe youtube sau pe alte situri.
produce si swf si flv si multe alte formate care sunt si mai mici ca dimensiuni dar se produc si mai repede (cineva pe youtbe zicea ca ptr. a produce un filmulet cu gtk-recordmydektop state la infinit si nu se mai producea si de asta a trecut pe ceva comercial).
Cand i-am dat si aceasta ultima replica, persoana respectiva a inceput automat (exact ca si multi, daca nu cumva toti utilizatorii de Linux) sa vada irosu in fata ochilor si sa inceapa sa injure in stanga si in dreapta.
Nu cred ca injuratul sau un astfel de comportament ar aduce un argument in plus ca Linux e mai bun decat windows (per total sau numai in anumite puncte), dar invariabil daca deschide cineva un topic in care sa spuna ca Windows e mai bun decat Linux, automat utilizatorii de Linux se simt jigniti si incep sa injure sau sa vorbeasca violent ca li s-a jignit sistemul. :D
De altfel si aici mi-a zis cineva intr-un topic ca mai bine nu deschideam un astfel de topic ca se ajunge la 'flame'.

Nu inteleg, daca Linuxul este asa de bun de ce sariti automat la cearta ? Noi astia care folosim Windows vedeti ca sarim automat la cearta daca cineva ar deschide un topic in care sa zica despre Linux ca este mai bun ? Nu ! Noi va lasam sa va convingeti. Parerea mea este ca decat sa te chinuiesti cu un sistem de operare ca Linux doar fiindca mai sunt si altii care il folosesc sau doar fiindca se zice ca "hackerii" folosesc Linux si in concluzie utilizatorii de Linux ar fi mai destepti si, prin extrapolare, aia de windows ar fi mai prosti, e o tampenie iar ca sa te chinuiesti asa doar ca sa dea bine nu e decat o tendinta spre sadomasochism.

#56
Silvi25

Silvi25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.05.2008

 Krisler12, on 14th September 2010, 11:57, said:

Eu ti-am dat un argument simplu si logic. Vad ca tu intelegi altceva...
Nu inteleg de ce utilizatorii de Linux cand le vine cineva cu un argument care le arata ca Distribuita pe care o folosesc nu este chiar asa cum o vad ei sau ca Linux nu e chiar asa de mare chestie comparativ cu windows si ca acesta din urma ar fi mai bun si bate la acea problema la care primesc si argumentul, automat sar ca arsi de parca cineva i-a jignit sau de parca nu stiu ce le-ai facut. Din punctul meu de vedere windows sau linux nu sunt decat niste OS. ATAT !

Ma apuca rasu' cand vad manifestari de astea cand omu' vorbeste frumos cu voi. Mai mult de atat, sa va dau un exemplu concret ca sa intelegeti cum sunteti voi astia imaptimiti dupa Linux:

Cineva argumenta ca Linux este bun si asa si pe dincolo. I-am zis sa imi dea si mie un exemplu de screen recorder free ptr. Linux , la fel de bun si de complex ca si Camtasia Studio de pe Windows.
Singurul pe care mi l-a putut da este gtk-record my desktop si apoi a zis ca editatul filmului il poti face si cu Kdenlive.
Apoi i-am zis ca da, editat-ul se prea poate sa il faci cu kdenlive. Dar care sunt dezavantajele: iti trebuie doua programe ptr. asta-unu ptr. inregistrat si unu ptr editat.
In fine, i-am zis ca cu camtasia poti produce si filme in alte formate decat ogg (gtk produce doar ogg care nici nu il poti urca pe youtube) sau avi, formate care sunt destul de mari si poti sau nu poti sa le incarci pe youtube sau pe alte situri.
produce si swf si flv si multe alte formate care sunt si mai mici ca dimensiuni dar se produc si mai repede (cineva pe youtbe zicea ca ptr. a produce un filmulet cu gtk-recordmydektop state la infinit si nu se mai producea si de asta a trecut pe ceva comercial).
Cand i-am dat si aceasta ultima replica, persoana respectiva a inceput automat (exact ca si multi, daca nu cumva toti utilizatorii de Linux) sa vada irosu in fata ochilor si sa inceapa sa injure in stanga si in dreapta.
Nu cred ca injuratul sau un astfel de comportament ar aduce un argument in plus ca Linux e mai bun decat windows (per total sau numai in anumite puncte), dar invariabil daca deschide cineva un topic in care sa spuna ca Windows e mai bun decat Linux, automat utilizatorii de Linux se simt jigniti si incep sa injure sau sa vorbeasca violent ca li s-a jignit sistemul. :D
De altfel si aici mi-a zis cineva intr-un topic ca mai bine nu deschideam un astfel de topic ca se ajunge la 'flame'.

Nu inteleg, daca Linuxul este asa de bun de ce sariti automat la cearta ? Noi astia care folosim Windows vedeti ca sarim automat la cearta daca cineva ar deschide un topic in care sa zica despre Linux ca este mai bun ? Nu ! Noi va lasam sa va convingeti. Parerea mea este ca decat sa te chinuiesti cu un sistem de operare ca Linux doar fiindca mai sunt si altii care il folosesc sau doar fiindca se zice ca "hackerii" folosesc Linux si in concluzie utilizatorii de Linux ar fi mai destepti si, prin extrapolare, aia de windows ar fi mai prosti, e o tampenie iar ca sa te chinuiesti asa doar ca sa dea bine nu e decat o tendinta spre sadomasochism.



soft  Istanbul   for record  desktop mai mura in gura vezi !!!!!!!   pune mana si mai citeste!!!!!  foloseste google

#57
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 Silvi25, on 14th September 2010, 12:31, said:

soft  Istanbul   for record  desktop mai mura in gura vezi !!!!!!!   pune mana si mai citeste!!!!!  foloseste google

Corect:

Quote

soft  Istanbul   for record  desktop mai mura in gura vezi !!!!!!!   pune mana si mai citeste!!!!!  foloseste google !!!!!
  :lol:

#58
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 Krisler12, on 12th September 2010, 15:19, said:

Nu vreau flame ! Ma gandesc sa folosesc a la long una dintre aceste distributii insa nu stiu pe care. De asta am si pus numai optiunile respective in chestionar plus ca nu puteam sa scriu toate distributiile existente.

Ma gandesc ca poate voi le folositi / le-ati folosit mai mult timp si aveti mai multa experienta.

Mai mult de atat, vreau sa stiu ce va place, ce ati alege voi daca v-ar oferi cineva numai aceste optiuni.
După cum au zis alții, chestionarul nu-și are rostul,
iar dacă vrei să-ți alegi o distribuție, n-ai decât să încerci singur,
deoarece utilizatorii sunt oameni cu caractere și concepții diferite,
(singur ai zis că Slackware este o distribuție proastă, dar ar trebui
să știi că Slack, până la apariția Red Hat, cu rpm-ul său, era considerată o distribuție etalon )
Eu am folosit mult timp această distribuție ( Slackware ) și pot să-ți spun că este simplă și ușor de utilizat.
Din distrubuțiile oferite de d-ta, eu na aș alege nici una.

#59
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003

 Krisler12, on 14th September 2010, 11:57, said:

Cineva argumenta ca Linux este bun si asa si pe dincolo. I-am zis sa imi dea si mie un exemplu de screen recorder free ptr. Linux , la fel de bun si de complex ca si Camtasia Studio de pe Windows.
Parerea mea este ca decat sa te chinuiesti cu un sistem de operare ca Linux doar fiindca...
Nu exista un OS cel mai tare din parcare. Deci nu pleca de la analiza asta. Pleaca de la ce ti se potriveste tie si cine iti rezolva problemele mai bine. Mai cumpara si licente unde e cazul si apoi compari (lasa pirateria).
Pe de alta parte cum poti compara ceva free/moca cu unul pe bani !

#60
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

 Krisler12, on 14th September 2010, 11:57, said:

Din punctul meu de vedere windows sau linux nu sunt decat niste OS. ATAT !
Pai chiar sunt doar niste sisteme de operare, desi Linux mai are si o filosofie in spate.

Quote

Cineva argumenta ca Linux este bun si asa si pe dincolo. I-am zis sa imi dea si mie un exemplu de screen recorder free ptr. Linux , la fel de bun si de complex ca si Camtasia Studio de pe Windows.
Da, sunt sigur ca ai dat 300$ pe Camtasia Studio.  :rolleyes:

Quote

Nu inteleg, daca Linuxul este asa de bun de ce sariti automat la cearta ? Noi astia care folosim Windows vedeti ca sarim automat la cearta daca cineva ar deschide un topic in care sa zica despre Linux ca este mai bun ? Nu ! Noi va lasam sa va convingeti.
De fapt exista certuri si de partea cealalta, cand cineva deschide un topic in care sa zica despre Linux ca e mai bun.

Quote

Parerea mea este ca decat sa te chinuiesti cu un sistem de operare ca Linux doar fiindca mai sunt si altii care il folosesc sau doar fiindca se zice ca "hackerii" folosesc Linux si in concluzie utilizatorii de Linux ar fi mai destepti si, prin extrapolare, aia de windows ar fi mai prosti, e o tampenie iar ca sa te chinuiesti asa doar ca sa dea bine nu e decat o tendinta spre sadomasochism.
Pai foloseste Windows, te oprim noi? Macar am scapa de zeci de topicuri puerile. Lasa-ne pe noi, sadomasochistii, sa folosim Linux.

Edited by ix_, 14 September 2010 - 12:51.


#61
Myrddin

Myrddin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 15.07.2010
Prefer Gnome. Este simplu si imi place mail mult organizatia care o are. KDE, arata mult mai bine dar nu-mi place forma in care organizeaza menu-ul si parca pare un Windows (AERO).

#62
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
@Krisler12:

KDE nu consuma mai putine resurse decat gnome, din contra.

Fratelo a facut comparatie intre KDE dintr-o distributie cu Gnome din alta distributie. Ceea ce e un pic fortat - rezultatul inclina in favoarea distributiei lui, nu neaparat in favoarea KDE-ului. (din punct de vedere consum de resurse)

Eu cand le-am incercat le-am rulat pe acelasi sistem si pe aceeasi distributie.

Cel mai bine, pune-ti tu Ubuntu, instaleaza ambele - KDE si Gnome, ba chiar poti sa instalezi si XFCE si LXDE, (pe acelasi distributie, normal, nu faci cate o instalare de SO pt fiecare, merg foarte bine in paralel) - si le buchisesti be rand sa vezi care e mai atractiv, care se misca mai bine, cu ce aplicatii vine fiecare etc.

Ulterior, te hotarasti la care ramai si le scoti pe celelalte.

Edited by ear1976, 14 September 2010 - 13:01.


#63
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 Krisler12, on 14th September 2010, 11:57, said:

Nu inteleg, daca Linuxul este asa de bun de ce sariti automat la cearta ? Noi astia care folosim Windows vedeti ca sarim automat la cearta daca cineva ar deschide un topic in care sa zica despre Linux ca este mai bun ? Nu ! Noi va lasam sa va convingeti. Parerea mea este ca decat sa te chinuiesti cu un sistem de operare ca Linux doar fiindca mai sunt si altii care il folosesc sau doar fiindca se zice ca "hackerii" folosesc Linux si in concluzie utilizatorii de Linux ar fi mai destepti si, prin extrapolare, aia de windows ar fi mai prosti, e o tampenie iar ca sa te chinuiesti asa doar ca sa dea bine nu e decat o tendinta spre sadomasochism.
TROLL DETECTED

Attached Files



#64
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

 Krisler12, on 14th September 2010, 11:57, said:

...
Concluzie la... ce ai zis tu aici: ramai la windows.

#65
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008
@Krisler12, daca tu consideri ca nu ti-am vorbit frumos imi pare rau.
Iar daca tu crezi ca win. e mai bun, de ce nu ramai la el?

#66
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 Paullik, on 14th September 2010, 14:58, said:

@Krisler12, daca tu consideri ca nu ti-am vorbit frumos imi pare rau.
Iar daca tu crezi ca win. e mai bun, de ce nu ramai la el?
Ma gandeam sa trec la Linux dar nu cred ca voi face trecerea...Prea multa bataie de cap.

#67
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
MDA! Am spus eu ca tu nu vei sta pe Linux.
Linux stie mai multe decat Windows. Si Linux e un kernel care stie si face multe.
Dar tu habar nu ai pt. ca nu stii cu ce se mananca.
Daca citeai despre filozofia Open-Source, invatati cel putin cum sa utilizezi linux ai fi vazut ca stie enorm de multe.
ffmpeg stie sa iti converteasca filmele asa cum vrei tu.
Exista pt. inregistrarea desktopului: recordMyDesktop, xvidcap.

Tu vrei sa stii totul fara sa citesti nimic. Nici pe Google nu ai vrut sa cauti sa iti lamuresti temerile.
Nu se poate turna in cap informatie printr-o palnie.

PS: Esti o cauza pierduta. Eu nu m-am chinuit deloc cu linuxul si acum 8,9 ani nu aveam internet si atatea informatii cu privire le linux. Sa nu mai spun ca Distributiile linux inainte nu ofereau atata suport.

PSS: daca nici Linux Mint sau PCLinuxOS ( acele distributii care iti dau totul mura in gura) nu te multumeste atunci stai pe Windows. Pe Windows nu vei gasi niciodata ceea ce vei gasi pe un linux gata instalat.

Edited by Fratello_2007, 14 September 2010 - 17:05.


#68
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Tăiați odată acestui trol ( topic starter) macaroana !!!!

Edited by JJackFLASH, 14 September 2010 - 17:12.


#69
deuxcroix

deuxcroix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2007
@Krisler12
Am citit acest topic in intregime si nu am vazut pe nimeni injurand.
Din contra, 'mneatale ai aparut cu afirmatii fara nici o baza pe un ton superior si expert.
Eu unul nu am vazut nicidecum rosu in fata ochilor. In schimb, batea un pic spre #674C0D...

1. Poll-ul tau e lipsit de orice competenta si ti-a lipsit si minimul de bun simt de a pune si o optiune de "Other". Normal ca generezi flame, nu? Impreuna cu un iz de ignoranta si/sau necunoastere. A se vedea "demagogul latrator" din manualele de generala!
2. Am votat pana sa apuc sa citesc, din bun simt pentru presupusa ta nevoie de statistica. Desi nu ma potriveam cu nimic de acolo.
3. Ai trantit un topic intr-un forum, fara un minim de autoeducare pe tema propusa, si fara a ridica o intrebare concreta. Ma si mir ca ti s-a rapsuns pana aici, dupa tentativa ta de a plasa marul discordiei.
4. M-as chinui mai mult pe Win, crede-ma. Si nu sunt singurul.
5. Nu e masochism ce facem. Sa citesc ce ai scris pana aici a fost, insa.
6. Slackware - distributie proasta?? Slackware are mai multa traditie decat majoriatea distrourilor actuale!! Daca tu nu ai reusit sa faci ceva cu Slack (i.e. sa instalezi ceva din surse) asta nu inseamna ca e buna de aruncat.

Cu consideratie fata de ceilalti forumisti care si-au dat cu parerea despre DE-uri, imi insir si eu preferintele:
- XFCE + AWN e destul de stabil si ergonomic; am folosit o perioada pe Debian.
- E17 e rapid si inca ofera un grad de finisare vizuala decenta. Prea multe animatii pentru gustul meu insa, le-am dezactivat si il folosesc in continuare.
- Gnome e stabil si prietenos, dar de fiecare data ma scoate din sarite network managerul (remove la fiecare instalare) si Disk Space Utility (baobab). They keep crashing!

P.S.: ai scris multe lucruri suparatoare din nestiinta ta. Voi avea grija sa te ocolesc in plimbarile mele pe forum, mi-ai stricat dispozitia.

#70
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

Quote

Linux nu e chiar asa de mare chestie comparativ cu windows si ca acesta din urma ar fi mai bun
Merele nu sunt ca perele.
Linux e mai complex ca Windows-ul si asta iti pot garanta 100%.
Tu ai tras concluzii dupa ce ai stat pe Linux 2 ore.
Tare frumos sa vii cu comparatii despre un OS dupa 2 ore.
Sa nu uitam ca Linux are alta filozofie decat cea a windowsului.
De postat aberatii postezi peste tot, ceva concret si obiectiv nu ai?

Edited by Fratello_2007, 14 September 2010 - 20:58.


#71
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

 Krisler12, on 12th September 2010, 14:21, said:

Nu vreau sa ma cert cu nimeni. Doar cer parerea. Atat !
... si ce ai fi vrut ma rog frumos sa afli? Ca 99.99% din cei care au pus botu' folosesc X sau Y, te-ar fi satisfacut asa ceva? Fiecare e cu a lui, e democratie.
Ai creier, foloseste-l. Fa-ti o parere proprie. Daca ti-ai facut-o, bun, nu e nevoie sa faci sondaj de opinie sa vezi daca ti-a iesit optiunea cistigatoare.

O folosesti pe aia (distributia) cu care te descurci mai repede, cea pt care gasesti rapid pachete. Pe partea de servere asta e criteriul, aici mai nimeni nu se uita la kde si gnome. Nu trebuie sa faci o caruta de sondaje sa vezi care sint distributiile cele mai folosite. Vrei sa folosesti pentru amuzament, nu ai decit sa le testezi si sa vezi care te coafeaza si iarasi nu-ti trebe sondaj.

S-au repetat lucrurile astea de atitea ori. Si tot de atitea ori,

s-a inchis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate