Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?
 Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 

KDE vs Gnome: Ce preferati ? De ce ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

Poll: Ce preferati: KDE sau Gnome ? (41 member(s) have cast votes)

Ce preferati: KDE sau Gnome ?

  1. KDE (6 votes [14.63%])

    Percentage of vote: 14.63%

  2. Gnome (35 votes [85.37%])

    Percentage of vote: 85.37%

Ce distributie preferati ?

  1. Ubuntu (34 votes [82.93%])

    Percentage of vote: 82.93%

  2. Kubuntu (4 votes [9.76%])

    Percentage of vote: 9.76%

  3. Linux Mint KDE (3 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

Vote

#1
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Salut !


Ce preferati si de ce anume ?

Justificati alegerile !

#2
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Inca un topic de flame, in plus trebuia sa mai adaugi si alte distributii linux daca vrei un feedback mai eficient.
Desktop: kde, obisnuita de folosire.
Distributie linux: open suse 11.2; din ce ai zis tu Linux Mint.

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Prefer GNOME pentru ca are o interfata clara, eleganta.
Ubuntu pentru ca m-am obisnuit cu el

#4
Silvi25

Silvi25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.05.2008
GTK+ este portabil gnome
Qt - costa pentru uzul comercial

gnome clar si direct in optiuni!!!
kde prea complicat si asemanator cu win!!!  poti configura multe cu el    e bun pentru cei ce migreaza de la win la linux!!!

votez gnome si ubuntu!!!!!

Edited by Silvi25, 12 September 2010 - 13:02.


#5
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Prefer gnome. Kde mai are pana se "maturizeaza".

#6
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 16.07.2007
Folosesc KDE, fiindca are o dezvoltare mai dinamica decit Gnome.
Majoritatea programelor pe care le folosesc sunt pentru KDE:
K3B
Amarok
digiKam
SMPlayer

Edited by fezo, 12 September 2010 - 13:17.


#7
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 creatura85, on 12th September 2010, 13:59, said:

Inca un topic de flame, in plus trebuia sa mai adaugi si alte distributii linux daca vrei un feedback mai eficient.
Desktop: kde, obisnuita de folosire.
Distributie linux: open suse 11.2; din ce ai zis tu Linux Mint.

Sunt o gramada de distributii, doar nu vrei sa le pun pe toate. Am pus cele pe care le-am incercat eu si care mi se pare ca sunt cat de cat bune. Nu zic ca nu or mai fi si altele dar mi-au scapat din vedere. Eu am pus in optiuni doar astea ptr. ca pe astea le-am incercat eu si am de gand sa folosesc de acum in colo una din ele, insa nu stiu care.

Am incercat si open suse, e foarte asemanator cu Linux Mint. Am uitat sa il pun in optiuni dar am pus Linux Mint care e cam acelasi lucru.

'Inca un topic de flame' = asta s-ar traduce "Inca un topic de cearta/scandal." Nu vreau sa ma cert cu nimeni. Doar cer parerea. Atat !

 fezo, on 12th September 2010, 14:14, said:

Folosesc KDE, fiindca are o dezvoltare mai dinamica decit Gnome.
Majoritatea programelor pe care le folosesc sunt pentru KDE:
K3B
Amarok
digiKam
SMPlayer
Cum adica mai dinamica ???

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
N-am votat deoarece trebuie să aleg pe langa DM si-o distributie... Kubuntu nu e grozav, Ubuntu e bun dar nu-mi place Gnome, Mint n-am incercat (ca doar n-o sa iau toata familia la rand, nu?)!
Prefer KDE: deoarece e mult mai customizabil, mai intuitiv, mai estetic, are meniurile mult mai aranjate/ grupate/ categorisite, nu vraiste ca-n Gnome. In plus multe aplicatii sunt net superioare celor din Gnome: Dolphin (vs Nautilus), k3b (vs Brasero), ktorrent (vs Transmission), etc.
Si da, Kde are o dezvoltare mult mai dinamica, mai febrila, packagerii dezvolta, inoveaza, schimba, se straduiesc sa faca ceva, nu sunt inchistati in trecut!!!   :naughty:   Si cel mai important (dupa parerea mea) Kde are o viziune integrala, un mediu complet, total, Gnome e mult mai minimalist si mai sarac.

P.S.- Fara suparare dar Kubuntu nu e reprezentativ pentru Kde, nici Mint... Mandriva, OpenSuSE, Slackware, Sabayon, PCLinuxOS sunt!

L.E.- @Silvi25- gresesti: Win seamana cu Kde!!! Si Gnome cu ce seamana? Huh???  :cursing:
        @Gh3r0m- te vad eu cu Gnome3...
        @Krisler12- ai mare dreptate, Opensuse e foarte asemanator cu Mint, amandoua au culoarea aia verde...  :puke:  WTF???

Edited by shogun1, 12 September 2010 - 13:46.


#9
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 shogun1, on 12th September 2010, 14:36, said:

N-am votat deoarece trebuie să aleg pe langa DM si-o distributie... Kubuntu nu e grozav, Ubuntu e bun dar nu-mi place Gnome, Mint n-am incercat (ca doar n-o sa iau toata familia la rand, nu?)!
Exact asa am zis si eu: doar nu o sa pun la optiuni toata familia la rand. Am pus doar ce mi se pare mie mai utilizabil din tot ce am incercat pana acum, deoarce am de gand sa folosesc pe termen lung una dintre aceste distributii.


Quote

P.S.- Fara suparare dar Kubuntu nu e reprezentativ pentru Kde, nici Mint... Mandriva, OpenSuSE, Slackware, Sabayon, PCLinuxOS sunt!
Exact cum am mai zis: nici eu doar nu o sa scriu la optiuni toate sutele de distributii existente ca doar doar a fi cineva care foloseste una din ele si sa o poate vota pe aia.

Linux Mint: ce pot sa zic, este ca si cum aceasta ditribuite "a inghitit" Kubuntu si i-a mai adaugat in plus niste chestii.
Totusi Linux Mint mi se pare ca are ceva in plus fata de Kubuntu, plus de asta are si acel Update Manager foarte bine realizat pe care kubuntu nu il are. Imi place mai mult decat Kubuntu.

Zici ca Mandriva reprezinta mai bine KDE ? Am descarcat si aceasta distributie,... sincer nu impresioneaza deloc, nu mi se pare ca ar avea ceva in plus fata de Linux Mint, de altfel cele doua distro mi se par 99% identice. Totusi, tot Linux Mint l-as alege in locul Mandriva ptr. ca are acele aplicatii in plus de care ziceam. Plus ca Linux Mint se incarca mai rapid, mult mai rapdi decat Mandriva. La Mandriva nu stiu care e faza, mi se pare ca trebuie sa te inscrii acolo sau/si sa platesti ca sa primesti o versiune pe x64 bits.

OpenSuse: doar nu oi fi nebun sa descarc ditamai DVD-ul cu Open Suse. Distribuite care nu are decat o droaie de programe KDE pe care le pot instala si din repository. Deci daca ma apuc sa o instalez pe urma trebuie sa pierd timpul cu dezinstalatul programelor de care nu am nevoie.

Slackware: am incercat demult tare aceasta versiune si mi s-a parut foarte slaba, foarte prost facuta si foarte greoaie si cu multe buguri. Poate de atunci (cam de un an si ceva asa) s-a mai schimbat ceva...sau poate ca nu.

Sabayon: nu am incercat niciodata acest sistem.

PCLiunxOS: tin minte ca l-am incercat o data pe VMWare: se incarca al dracului de greu, mai greu si decat Mandriva.

#10
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008
Ma votat Gnome si Linux Mint KDE.
Chestionaru' e varza.
Eu am folosit Mint cu Gnome si probabil gnome o sa tot folosesc mult si bine.

Linux Mint are toate variantele de DE mai cunoscute (Fluxbox, Xfce, Lxde, Gnome, KDE) deci Mint nu a inghitit niciun Kubuntu, abureli.

Nu vad rostul chestionarului, ce vreti Flame si le cautati cu lumanarea?

Edited by Paullik, 12 September 2010 - 14:09.


#11
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 Paullik, on 12th September 2010, 15:04, said:

Nu vad rostul chestionarului, ce vreti Flame si le cautati cu lumanarea?

Nu vreau flame ! Ma gandesc sa folosesc a la long una dintre aceste distributii insa nu stiu pe care. De asta am si pus numai optiunile respective in chestionar plus ca nu puteam sa scriu toate distributiile existente.

Ma gandesc ca poate voi le folositi / le-ati folosit mai mult timp si aveti mai multa experienta.

Mai mult de atat, vreau sa stiu ce va place, ce ati alege voi daca v-ar oferi cineva numai aceste optiuni.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,656
  • Înscris: 30.07.2003

 Silvi25, on 12th September 2010, 14:01, said:

Qt - costa pentru uzul comercial
A fost. Acum e si LGPL si asta imi permite sa-l folosesc in aplicatii comerciale.

#13
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Krisler12:
1- Ai pus aproape toata familia Ubuntu. Nu poti pune sutele/ miile de distributii, le poti pune pe cele importante/ principale.
2- Folosesc Mandriva x86_64 ( pe 64 biti), e free, alegi arhitectura la download cd sau dvd, este si o versiune pe bani (Powerpack, deci nu fa confuzii, ca da impresia de amatorism).
3- Si Mandriva ofera si versiunea pe dvd (eu o prefer), versiune cu toate interfetele grafice, cu versiunile desktop si server, cu multe aplicatii. De instalat se instaleaza ce vrei tu, nu tot ce e pe dvd!!!  :naughty:
4- Da, Mandriva si Pclos buteaza putin mai greu decat Ubuntu (+ 5-8 secunde). Impardonabil!  :thumbdown:  Dar au avantajele lor categorice!!! Orice distro are parti tari si altele slabe!
5- Slackware: foarte slaba, foarte prost facuta si foarte greoaie si cu multe buguri ???  :cursing:

Cand vei avea intrebari clare, nelamuriri revin-o. Bafta!

Edited by shogun1, 12 September 2010 - 14:40.


#14
Seattle

Seattle

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 457
  • Înscris: 14.09.2005
Votat Ubuntu - Gnome. K3B, Amarok s.a. se pot instala si sub interfata Gnome.

#15
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Fara suparare, Krisler12, dar esti pe langa.

#16
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

 Krisler12, on 12th September 2010, 15:19, said:

...
Mai mult de atat, vreau sa stiu ce va place, ce ati alege voi daca v-ar oferi cineva numai aceste optiuni.
Din ce ai zis tu eu as alege Linux Mint.
Cat despre faza cu flame, eu inteleg ca vrei o parere dar iti dai seama ca acest lucru este imposibil fara sa ajungi la flame? Deja s-a ajuns daca citesti unele randuri, si nici macar nu sunt discutate distributiile mentionate de tine ci altele ;)

#17
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Eu nu vreau sa votez.
De ce?
Unde sunt ditributiile majore in chestionar?
Vreau in chestionar:
Fedora
Debian
Slackware
Mandriva
Arch Linux
OpenSuse
CentOS
Gentoo
PCLinuxOS

Cand o sa aibe astea puse in chestionar votez.

PS: Eu nu a de alest decat intre Ubuntu in tot chestionarul ala.
PSS: pe langa KDE si Gnome mai e si XFCE, LXDE, OpenBOX, fluxbox etc.

Edited by Fratello_2007, 12 September 2010 - 16:19.


#18
JJB Anonymous

JJB Anonymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.02.2007
Folosesc KDE și Kubuntu.
De ce?
Prima experiență mai serioasă cu un linux a fost Kubuntu 9.10, cu el m-am obișnuit, așa că spun că pentru mine Kubuntu este cel mai bun pentru că pe lângă faptul că face ce vreau eu să facă, mai arată și bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate