Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 

Abuzurile RCS & RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Dacă bunicul (74 ani) folosește netul mobil este nesimțire maximă?

@inițiator,
Pentru povestea pe care ne-ai spus-o exisă martori?

#20
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 Blackhawk, on 5th September 2010, 01:30, said:

Bunica are 86 si arunca in tine cu ce avea la asemenea gogosi.
Bunică-mea are 91 de ani și știe că distrigaz se cheamă mai nou GDF suez. Nu de alta dar scrie pe factură.
P.S. Pe mam-mare stau mereu cu ochii și mamița și tanti mița că la 91 de ani... dă foc la casă cu aragazul. Nu mai spun că nu semnează contracte.

Edited by kineceler, 05 September 2010 - 09:40.


#21
bihor_2010

bihor_2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.09.2010

 inside_spy, on 5th September 2010, 08:12, said:

Dacă bunicul (74 ani) folosește netul mobil este nesimțire maximă?

@inițiator,
Pentru povestea pe care ne-ai spus-o exisă martori?

Nu este semintire maxima, cred ca m-am exprimat eu gresit, ATATA timp cat respectiva persoana foloseste un calculator, stie ce este ala internet si eventual are nevoie de el. Nu stiu de martori la discutie, vecina de peste drum spune ceva asemanator, deci ramane de vazut daca a fost o strategie in tot satul ori nu, oricum sunt deranjat de modul de abordare a problemei. Nu am nimic cu serviciile RDS, dar modul lor de vanzare este dezastru, lasa mult de dorit. Adica am tot citit on-line ca lanseaza servicii peste servicii, prepay, HD, etc si nu pot sa spun decat bravo lor, inseamna ca merge afacerea bine, insa cazul meu personal ma face sa ma intreb daca din volumul ala imens de clienti toti folosesc aceste servicii, ori sunt "varate" pe gatul unor pensionari, nu tocmai in cunostiinta de cauza... atata tot!

#22
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Mai sunt și oameni care vor să se aboneze dar n-o pot face din cauză că nu sunt echipamente în stoc (un bun exemplu de echipamente care sunt tot mai rare sunt decodoarele HD). Cazul tău în care unei bătrâne i-au fost vârâte pe gât serviciile pare destul de straniu, sigur este un caz izolat.

#23
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
din scurta mea experienta de agent de vanzari door to door pentru o societate de catv si internet, toate persoanele in varsta care nu aveau habar au fost reticiente, mi-au zis sa revin cand un membru mai priceput al familiei este acasa. acum ori povestea asta este o inventie marca RTC, ori batrana e naiva si credula, dar mi-e greu sa cred ca a putut sa creada asemenea prostii.

#24
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,756
  • Înscris: 10.05.2008
confirm ceea ce a spus bukovina.

in masura de sa zicem 75% te refuza pentru ca trebuie sa vorbeasca cu copii/nepotii care au grija de ei. mai erau si batrani care acceptau sa semneze. unii erau cu capul pe umeri si erau informati, altii se lasau convinsi.

#25
bihor_2010

bihor_2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.09.2010

 Bukovina, on 5th September 2010, 14:09, said:

din scurta mea experienta de agent de vanzari door to door pentru o societate de catv si internet, toate persoanele in varsta care nu aveau habar au fost reticiente, mi-au zis sa revin cand un membru mai priceput al familiei este acasa. acum ori povestea asta este o inventie marca RTC, ori batrana e naiva si credula, dar mi-e greu sa cred ca a putut sa creada asemenea prostii.

Este o experienta personala, nu are nimic de a face cu firma in sine. Nu vad ce legatura are tariful romtelecom de a face cu toate astea. Poate ca a fost naiva, nu zic nu, dar oricum, astazi am primit un telefon de la ceva reprezentant RDS, se pare ca totusi serviciile digi tel, digi mobil si stick-ul respectiv vor fi reziliate, prin predare la un punct RDS iar antena ramane. Macar atat pot face si RDS-ul ... sa isi spele rusinea. Un plus pentru compania lor.

 maistoru, on 5th September 2010, 14:17, said:

confirm ceea ce a spus bukovina.

in masura de sa zicem 75% te refuza pentru ca trebuie sa vorbeasca cu copii/nepotii care au grija de ei. mai erau si batrani care acceptau sa semneze. unii erau cu capul pe umeri si erau informati, altii se lasau convinsi.

Cazul meu a fost unde in zona aceea - "...altii se lasau convinsi...."

Oricum e bine ca se rezolva .

#26
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Pe viitor explică bunicii să nu mai semneze ceva înainte de a te întreba.

#27
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 12.08.2006
Asa e cu batranii,se profita de nestiinta lor,parca ar fi copii.
  Pana la urma cu RDS o scoti la capat,dar ai grija ca s-au pierdut case pe semnaturi aiurea.
  Numai zic la telecomunicatii unde se mai fac si prelungiri de contracte prin telefon.

#28
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,756
  • Înscris: 10.05.2008

 bihor_2010, on 5th September 2010, 14:27, said:

Cazul meu a fost unde in zona aceea - "...altii se lasau convinsi...."
prietene nu ma intelege gresit. ii convingeam de faptul ca se merita sa aibe la rds catv + fix la 24 lei, fata de upc+rtc la peste 70lei .
chiar daca unora vi s-ar parea de ras situatia ( sa convingi pe cineva sa ia ceva mai ieftin ), chiar nu e.
cazuri multiple :

- haideti sa va abonati la rds.
- nu am bani
- pai e mai ieftin
- nu am bani.
- cat platiti upc?
- 34lei.
- cat platiti rtc?
- 30-40lei.
- pai vedeti va abonati la rds iesiti sub jumatate!
- da va inteleg dar daca nu sunt bani.
....................................................

#29
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
:roflmaofast:

Românii merg pe principiul "sunt prea sărac să-mi permit lucruri ieftine". E și ăsta un punct de vedere.

#30
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008
nasoala treaba, si nu cred ca este vina RDS, ci a agentului care a avut nesimntirea sa bage pe gat unei femei mai in varsta servicii de care ea nu avea nevoie. In Cihei inainte era firma tehnoconstruct, care a fost prealuata de RDS. Acum RDS trage fibra optica , pentru implementarea serviciului fiber to the home (folosind renumitul GPON). Abia astept sa vina si la mine in zona cu fibra :D

#31
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007
totul se rezuma la ...bani .

#32
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009

 maistoru, on 5th September 2010, 15:24, said:

- haideti sa va abonati la rds.
- nu am bani
- pai e mai ieftin
- nu am bani.
- cat platiti upc?
- 34lei.
- cat platiti rtc?
- 30-40lei.
- pai vedeti va abonati la rds iesiti sub jumatate!
- da va inteleg dar daca nu sunt bani.
....................................................

- buna ziua, haideti sa va abonati la rds.
- nu am bani.
- pai e mai ieftin.
- nu am bani.
- cat platiti la rtc?
- 50-60 de lei.
- pai vedeti va abonati la rds iesiti sub jumatate!
- aveti porturi filtrate pe fiberlink 2?
- nu, absolut niciun port nu este blocat la noi!
- nici macar portul 25 inbound?
- nu, nici 25, va garantez.
- linia aia pica cad de des?
- linia noastra nu pica niciodata, echipamentele noastre sunt chinezesti, de calitate.
- ok, va multumesc, ma voi gandi la oferta dumneavoastra si va voi da un raspuns in cel mai scurt timp.

PS: kineceler, mai revii cu testele alea fara router?
PPS: discutia de mai sus este imaginara. niciun angajat rcs-rds nu stie ce e aia port inbound.

Edited by bluexmas, 05 September 2010 - 21:21.


#33
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Când reușesc să rămân singur pe acasă. Nu am norocul tău, la mine în familie nu sunt utilizator singular de internet. Unde mai pui că este și serverul businessului legat la el. Anyway, bandă pentru mine ai văzut că am suficientă. E mișto că poți ține un business cu un abo rezidențial nope?
P.S. Dar io pot să îmi văd și mailul de yahoo și de gogle și altele fără să am portul 25 deblocat. Tu cum de nu reușești? wuwuwu.yahoo.com, wuwuwu.gogle.com

Edited by kineceler, 05 September 2010 - 21:23.


#34
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009

 kineceler, on 5th September 2010, 22:17, said:

Când reușesc să rămân singur pe acasă. Nu am norocul tău, la mine în familie nu sunt utilizator singular de internet. Unde mai pui că este și serverul businessului legat la el. Anyway, bandă pentru mine ai văzut că am suficientă. E mișto că poți ține un business cu un abo rezidențial nope?
P.S. Dar io pot să îmi văd și mailul de yahoo și de gogle și altele fără să am portul 25 deblocat. Tu cum de nu reușești? wuwuwu.yahoo.com, wuwuwu.gogle.com
nu prea inteleg ce inseamna rezidential, eu am verificat contractul cu rcs-rds si nu am gasit termenul asta. Ti-au deblocat portul 25 inbound (sau incoming) au ba?

#35
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Am înțeles că degeaba cer deblocarea lui și am renunțat. Mai ales că nu am probleme cu mail-ul în momentul ăsta. Anyway am folosit eu o exprimare greșită, prin rezidențial eu mă gândeam la un abo pe persoană fizică. Cu un abo pt. persoană persoană juridică mai reduceam tva dar tot este mult mai scump. Bandă mai mare ce-i drept dar nu este necesară deocamdată. Oricum mai am și fl2 de ales dacă am nevoie de mai mult.

Edited by kineceler, 05 September 2010 - 21:33.


#36
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009

 kineceler, on 5th September 2010, 22:30, said:

Am înțeles că degeaba cer deblocarea lui și am renunțat. Anyway am folosit eu o exprimare greșită, prin rezidențial eu mă gândeam la un abo pe persoană fizică. Cu un abo pt. persoană persoană juridică mai reduceam tva dar tot este mult mai scump. Bandă mai mare ce-i drept dar nu este necesară deocamdată. Oricum mai am și fl2 de ales dacă am nevoie de mai mult.
au si in contract undeva blocarea asta a lui 25 inbound? ca eu tot am cautat si nu am gasit. da, au o minunatie de abonament bussiness de 15 euro+tva, am un prieten care a contractat asa ceva, are o viteza dementiala, undeva la 2 mbps down si 1,5 mbps up. tre sa fii ori inconstient, ori baba neiformata ca sa contractezi asa ceva. in rest, tot 10 ore pica, cand pica?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate