Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

port 25 inbound blocat

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009
am si eu o problema. vreau sa folosesc un mail server cu o conexiune rds. toate bune si frumoase, am configurat jucaria, apoi, stiind ca rds filtreaza portul 25 inbound si outbound, am facut o cerere pentru deblocarea lui, care s-a aprobat.
problema mea este ca s-a deblocat doar 25 outbound, nu si inbound, deci nu pot primi mailuri. dupa lungi discutii cu cei de la tehnic, nu au reusit inca sa gaseasca un raspuns la intrebarea "de ce nu merge". am un router in fata mail server-ului, dar am incercat si o masina windows xp cu firewall-ul off si cu un mailserver oarecare pe ea. rezultatul e acelasi, local ma pot conecta la 25, dar din exterior, nu.
sa mai stresez suportul rds, sau pur si simplu nu se doreste deblocarea portului 25 inbound? ati trecut prin experiente similare cu rds?

Edited by bluexmas, 23 April 2010 - 22:31.


#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Sunt noob, dar nu se poate schimba portul? Nu cred ca am folosit vreodata port 25 la clientul de mail.

#3
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009

 Blackhawk, on 23rd April 2010, 23:33, said:

Sunt noob, dar nu se poate schimba portul? Nu cred ca am folosit vreodata port 25 la clientul de mail.

da, se poate schimba portul, dar niciun mail server din lume (gmail, yahoo, etc) nu trimite catre mail serverul meu pe alt port decat 25. ar fi o varianta cu un mail hop (un serviciu care preia mailurile pe 25 si le forwardeaza pe alt port, custom) dar costa mai mult decat un serviciu de hosting decent. din moment ce deja platesc un fiberlink 2.... nu ma incanta costuri suplimentare doar pentru mail server.

Edited by bluexmas, 23 April 2010 - 22:44.


#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 05.12.2002
Am incercat acum, nici la mine nu merge. Streseaza-i, asa cum se deblocheaza outbound se poate debloca si inboud.

#5
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009

 Alice, on 23rd April 2010, 23:58, said:

Am incercat acum, nici la mine nu merge. Streseaza-i, asa cum se deblocheaza outbound se poate debloca si inboud.

heheh, asta se transforma intr-o lupta psihologica. pot ei sa raspunda la cate sesizari pot eu initia? lasand gluma la o parte, baietii de la tehnic au fost foarte receptivi, chiar au incercat sa imi rezolve problema. am fost sunat si am testat impreuna. din pacate, se pare ca solutia inca e departe, nu au putut sa isi dea seama de ce nu merge 25 inbound.

#6
bufny

bufny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2005

 bluexmas, on 23rd April 2010, 23:30, said:

am un router in fata mail server-ului

Ai IP-ul real pe router cumva si la serverul din "spatele" lui ip privat? Daca e asa mai trebuie sa faci DNAT (sau virtual server ii mai spune prin maniurile la routere) la portul 25. Adica tot ce vine din exterior pe portul 25 pe ip-ul real al routerului, routerul sa trimita tot pe portul 25 la ceva de genul presupun 192.168.1.x.

#7
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009

 bufny, on 24th April 2010, 00:40, said:

Ai IP-ul real pe router cumva si la serverul din "spatele" lui ip privat? Daca e asa mai trebuie sa faci DNAT (sau virtual server ii mai spune prin maniurile la routere) la portul 25. Adica tot ce vine din exterior pe portul 25 pe ip-ul real al routerului, routerul sa trimita tot pe portul 25 la ceva de genul presupun 192.168.1.x.

da, este facut, 25 e trimis catre ip-ul local. am presupus ca routerul are o problema, sau mail serverul. asa ca am conectat o masina windows, cu un mail server free care raspunde in local, direct prin pppoe la reteaua rds. firewall off. rezultatul e acelasi, 25 inbound e timeout.


 bluexmas, on 24th April 2010, 00:46, said:

da, este facut, 25 e trimis catre ip-ul local. am presupus ca routerul are o problema, sau mail serverul. asa ca am conectat o masina windows, cu un mail server free care raspunde in local, direct prin pppoe la reteaua rds. firewall off. rezultatul e acelasi, 25 inbound e timeout.

si mai trebuie sa precizez inca un lucru. mail serverul impreuna cu routerul au fost duse de mine la work si testate pe alt ISP. functioneaza. din punctul meu de vedere, este evident portul 25 inbound blocat inca la rds. va multumesc tuturor pentru sugestii, ma duc la somn si revin maine. o seara/dimineata placuta!

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Portul 25 pe inbound nu se va debloca niciodata, mult succes.

#9
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009

 diZy, on 24th April 2010, 15:53, said:

Portul 25 pe inbound nu se va debloca niciodata, mult succes.

de ce?

#10
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Simplu spam.

#11
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009

 diZy, on 24th April 2010, 16:17, said:

Simplu spam.

pai mi-au deblocat 25 outbound, ala nu e risc de spam? sau te referi daca pun un mail server open relay? ce interes as avea sa fac un open relay pe mail serverul meu?

#12
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 05.12.2002
diZy, tu stii sa faci diferenta intre inbound si outbound? noi vorbeam din partea userului, 25 inbound nu te ajuta sa faci spam, pe cand outbound da.

#13
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009
am sunat si astazi la support la ei, din pacate nu m-a sunat inapoi niciun serveradmin. portul 25 inbound e in continuare blocat. in contractul cu rds sunt stipulate aceste clauze cu porturile blocate, sau exista doar ceva la modul general prin care rds isi rezerva dreptul sa blocheze anumite porturi? va intreb pentru ca nu pot ajunge la contract momentan.

pentru testing, am folosit un serviciu free si limitat, rollernet.us. in limita a 10 Mb/zi, ei preiau emailurile pe smtp-ul lor si le trimit pe un port custom. am folosit portul 9000 si functioneaza.

#14
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Si eu am facut o cerere de deblocare a portului 25 si le-a trebut o saptamana sa o aprobe. Dupa n-am mai avut probleme cu contul meu yahoo. Nu folosesc router, poate de acolo ti se trage problema (sper sa nu fi zis vreo prostie).

#15
bufny

bufny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2005
bluexmas, totusi ce rezolvi?

- la orice cadere pppoe, ti se schimba ip-ul... update necesar in DNS si/sau in configurarile la clientii de mail
- nu ai reverse, e posibil ca alte mx-uri din Internet sa-ti refuze e-mailurile

#16
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009

 bufny, on 26th April 2010, 11:49, said:

bluexmas, totusi ce rezolvi?

- la orice cadere pppoe, ti se schimba ip-ul... update necesar in DNS si/sau in configurarile la clientii de mail
- nu ai reverse, e posibil ca alte mx-uri din Internet sa-ti refuze e-mailurile

intentia mea este de a-mi gazdui propriul mail server. caderea pppoe este o data la 40-50 de ore, updateul dureaza in jur de 5 minute. acceptabil, dupa parerea mea, pentru un low cost.

intr-adevar nu am reverse, dar inca nu m-am regasit in niciun blacklist. folosesc relay smtp-ul rds la trimiterea mesajelor, deci nu cred ca voi ajunge in black list, desi nu sunt 100% sigur, e posibil sa ma insel.

#17
bluexmas

bluexmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 29.10.2009
retractez ce am spus mai sus despre baietii de la tehnic rds. sunt niste nesimtiti si de 5 zile nu ma mai suna, desi am facut sesizare in repetate randuri. la toti ni-i greu, banuiesc, si World of Warcraft ala nu se joaca singur...

revenind la problema, am contactat bineinteles si alti ISP-isti.

sa incep cu UPC: mi s-a garantat in mod expres la comercial si la tehnic ca nu au absolut niciun port blocat. am luat un prieten la intamplare si am facut un test. stupoare: 25 outbound blocat. am sunat la tehnic UPC, raspunsul: apai, domnule draga, noi nu avem de unde sa stim exact care porturi is blocate si care nu. hai ca testam. ce ip aveti la locatie? nu sunt la locatie, n-am idee. nu puteti afla ip-ul? nu, din pacate nu. reveniti cand sunteti la locatie.

Romtelecom: Va garantam ca nu avem niciun port blocat. va oferim ip static si reverse dns, linie pana la 20mbps download si 6 mbps upload, totul la numai 6 euro pe luna, tva inclus. Astia au fost destul de persuasivi, tipa de la tehnic a inteles ce tot bajbai acolo. tehnologie VDSL, o sa-i testez.

Va tin la curent cu RDS, UPC si Romtelecom si porturile lor minunate.

Edited by bluexmas, 28 April 2010 - 20:16.


#18
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
In general e o idee proasta sa tii servere pe conexiuni home user si nimeni n-o sa se straduie prea mult sa te ajute in directia asta, dar poate ai noroc :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate