Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 

TOTUL despre OUG 50/2010

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#55
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Asa intrebare - asa raspuns; sigur ca se poate insa nu conform OUG 50/2010 :)!

#56
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Exact acolo este și buba băncilor. ANPC-ul refuză să vină cu completări.

#57
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postparadigmatic, on 22nd September 2010, 16:27, said:

Exact acolo este și buba băncilor. ANPC-ul refuză să vină cu completări.

Pai ce...sunt prosti sa-si asume raspunderea pentru ceea ce fac...?!

#58
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
siigur ca da.
ANPC-ul sa le dicteze dnilor din banci si cu ce formulari sa isi modifice clauzele abuzive ca juristii din banci nu prea sunt in stare.

#59
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostHavoc, on 22nd September 2010, 16:59, said:

Pai ce...sunt prosti sa-si asume raspunderea pentru ceea ce fac...?!
Își vor asuma și răspunderea într-un final.

#60
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Maine ma duc la banca sa fac cererea pentru cele 3 luni in care am platit comisionul de risc. De abia astept sa vad fetele alora cand vin cu cererea.  :rolleyes:
Deja ofiterul de credite cand ma vede se inverzeste la fata. :thumbup:

#61
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostRaduceanu, on 22nd September 2010, 17:07, said:

siigur ca da.
ANPC-ul sa le dicteze dnilor din banci si cu ce formulari sa isi modifice clauzele abuzive ca juristii din banci nu prea sunt in stare.
Imi pare rau..dar bancile au interpretat si au pus in contract..dar ANPC vine dupa aceea si spune ca nu este bine!!Nu te supara dar o lege trebuie sa fie cat mai clara si la obiect,sa nu lase loc de interpretari,astia doar au initiat un foc si acum ii lasa pe altii sa-l stinga!

@sidewinder:Or a inchida aia banca de frica comisionului tau!:D

Edited by Havoc, 22 September 2010 - 16:18.


#62
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View PostHavoc, on 22nd September 2010, 17:17, said:

Imi pare rau..dar bancile au interpretat si au pus in contract..dar ANPC vine dupa aceea si spune ca nu este bine!!Nu te supara dar o lege trebuie sa fie cat mai clara si la obiect,sa nu lase loc de interpretari
am vazut pe forum pe aici postaci (ca mine) de partid, postaci (ca mine) de la cablu, au aparut si postacii (ca mine) de banca.  :thumbdown:

pentru banci este extrem de greu sa interpreteze ce nu le convine.
de exemplu,
un contract de credit cu comision de rambursare anticipata,
OUG 50/2010 prevazand eliminarea comisionului de rambursare anticipata pentru contractele cu dobanda variabila,
si fiind asa de greu de interpretat legea,
in actul aditional, dupa definirea unor termeni de la a la z (literalmente la litera a este definitia actului aditional, la litera z este Valoarea totala platibila)
banca propune "Compensatie rambursare anticipata: 0 RON"
desi "Compensatie rambursare anticipata" nu este definita nici de contractul de credit, nici de OUG si nici de actul aditional.

asa vreti voi sa faceti business?

Edited by Raduceanu, 22 September 2010 - 18:59.


#63
adistir3

adistir3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2010

Quote

Poate fi majorata marja fixa?


Da, conform OUG 50/2010 marja dobanzii poate fi modificata ca urmare a schimbarilor legislative care impun in mod expres acest lucru

O tampenie mai mare ca asta nu am auzit in viata mea, e demna de Caragiale, parol:
1. pai daca e marja fixa, cum poate fi modificata? si inca "modificata ca urmare a modificarilor legisletive care impun in mod expres acest lucru"!!! Adica guvernul a dat o lege (OUG 50) cu motivatia sa  usureze plata creditelor dar impune in mod expres ca marja fixa a bancilor sa cresaca ? Pai ori marja e fixa pe toata durata contractului cum se precizeaza la Art. 37 litera a, ori e modificata de legi date in mod express in aceasta directie, cum zice art. 37 litera b.. Si care e legea respectiva ?O sa apara alta lege? Sau OUG 50 prevede in mod express cresterea marjei bancilor?

In momentul de fata bancile propun o formula incorecta si abuziva de calcul a marjei fixe, citez:
"Marja fixa se va calcula ca  diferenta intre rata dobanzii variabile din momentul aparitiei OUG 50 si EURIBOR/LIBOR/ROBOR din acelasi moment."
La momentul aparitei OUG 50 EURIBORUL se afla la un minim istoric de 1% si calculata dupa formula inventata de banci rezulta o marja a bancii foarte mare, in jur de 8-12%, dublu fata de marja cu care s-au incheiat contractele. In timp Euriborul va creste de la 1% la 4-5% si ratele de achitat vor creste mult, in mod inechitabil.

Ca sa se elimine echivocul si abuzurile bancilor in privinta modului de calcul al marjei fixe OUG 50 trebuie modificata si la articolul 37 trebuie sa se precizeze clar modul de calcul al marjei fixe:
"Marja fixa se va calcula ca  diferenta intre rata dobanzii variabile din momentul incheirii contractului de credit si EURIBOR/LIBOR/ROBOR din acelasi moment."

Acesta este modul corect si transparent de calcul al marjei fixe - trebuie sa ne unim si sa impunem aceast modificare. Altfel vom fi obligati in mod incorect sa platim marje duble fata de cele cu care s-au incheiat contractele de credit.
In momentul incheierii contractului de credit bancile si-au calculat o marja, au adaugat EURIBORUL si a rezultat rata dobanzii variabile. Aceasta marja reprezinta planul de afacere al bancii , castigul estimat si aceasta trebuie sa ramna fixa pe toata durata contractului.

Edited by adistir3, 22 September 2010 - 19:53.


#64
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostRaduceanu, on 22nd September 2010, 19:44, said:

am vazut pe forum pe aici postaci (ca mine) de partid, postaci (ca mine) de la cablu, au aparut si postacii (ca mine) de banca.  :thumbdown:

pentru banci este extrem de greu sa interpreteze ce nu le convine.
de exemplu,
un contract de credit cu comision de rambursare anticipata,
OUG 50/2010 prevazand eliminarea comisionului de rambursare anticipata pentru contractele cu dobanda variabila,
si fiind asa de greu de interpretat legea,
in actul aditional, dupa definirea unor termeni de la a la z (literalmente la litera a este definitia actului aditional, la litera z este Valoarea totala platibila)
banca propune "Compensatie rambursare anticipata: 0 RON"
desi "Compensatie rambursare anticipata" nu este definita nici de contractul de credit, nici de OUG si nici de actul aditional.

asa vreti voi sa faceti business?
Hai nu incepe si tu precum gloata...daca nu esti cu noi esti impotriva noastra...te credeam m-ai destept de atat.Sau nu poate avea altcineva un punct de vedere diferit?Nu le mai plange tu de mila clientilor..ca sunt multi care s-au bagat la plasme..si altele iar acum dau din colt in colt,sunt alti care au fraudat cu buna stiinta si nu vor sa mai plateasca ratele pt ca nu vrea muschiu' lor chiar daca au posibilitatea,etc..asa ca nu exista inocenti nici de partea bancilor dar nici de partea clientilor.
Ce ti se pare asa ciudat ca o lege sa fie clara si la obiect,indiferent de domeniu??!

Edited by Havoc, 22 September 2010 - 20:01.


#65
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Imi poate da si mie cineva un model de act aditional (oficial) (oug 50/2010) pentru overdraft; card de salariu cu descoperire de cont pentru banca transilvania.
Am ,,sapat" pe internet dar n-am gasit asa ceva...

Edited by crisstian, 22 September 2010 - 20:08.


#66
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View PostHavoc, on 22nd September 2010, 20:58, said:

Hai nu incepe si tu precum gloata...daca nu esti cu noi esti impotriva noastra...te credeam m-ai destept de atat.Sau nu poate avea altcineva un punct de vedere diferit?Nu le mai plange tu de mila clientilor..ca sunt multi care s-au bagat la plasme..si altele iar acum dau din colt in colt,sunt alti care au fraudat cu buna stiinta si nu vor sa mai plateasca ratele pt ca nu vrea muschiu' lor chiar daca au posibilitatea,etc..asa ca nu exista inocenti nici de partea bancilor dar nici de partea clientilor.
Ce ti se pare asa ciudat ca o lege sa fie clara si la obiect,indiferent de domeniu??!
vezi ca ti-am bolduit ceva mai sus. altfel, numai de bine.

#67
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007

View Postadistir3, on 22nd September 2010, 20:50, said:

Ca sa se elimine echivocul si abuzurile bancilor in privinta modului de calcul al marjei fixe OUG 50 trebuie modificata si la articolul 37 trebuie sa se precizeze clar modul de calcul al marjei fixe:
"Marja fixa se va calcula ca  diferenta intre rata dobanzii variabile din momentul incheirii contractului de credit si EURIBOR/LIBOR/ROBOR din acelasi moment."
Să zicem că marja fixă rezultată în urma precizării tale ar fi 6 % (știu sigur că există astfel de marje fixe rezultate în urma intrării în vigoare a OUG 50/2010). Acum EURIBORUL 1 AN la sfârșitul lui august era de 1,421 % ceea ce produce o dobândă de 6,421 %. Eu consider această dobândă ca fiind mare. EURIBORUL ăla n-o să stea pe loc. El a avut un maxim de aproape 5,4 % în vara lui 2008. Ce te-ai face tu cu o dobândă de 11,4 % pentru un credit în euro dacă EURIBORul va ajunge la aceeași valoare? Pentru mine, 11,4 % e o dobândă imensă! Și eu nu sunt printre cele mai disperate cazuri.

#68
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010
buna seara

  am un flexicredit de 1950 E   (stiu....suma mica )

ideea e ca in contractul initial, cu privire la D.A.E.  (dobanda anuala efectiva) se stipuleaza:

  ,,3.8. Dobanda Anuala Efectiva (DAE) valabila in momentul incheierii contractului de credit este de 21,5 %. Nu intra in calcul, ramand insa in sarcina imprumutatului conform ,,Conditiilor Generale de Derulare a Operatiunilor Bancare', costul de mentinere a contului mentionat in prezentul contract. Valoarea DAE se poate modifica in conditiile modificarii ratei curente''

in actul aditional, cel facut din cauza OUG 50, nu se mentioneaza nimic despre DAE !!!

am cateva intrebari la care daca se poate, as dori sa mi se raspunda SI cu articolul de lege care sustine raspunsul:


Q1) ii obliga OUG 50 pe bancheri sa specifice DAE si in actul aditional ?!

daca da...care e paragraful ?   ca eu nu l-am gasit!  
  sau alternativ, un paragraf care ii obliga sa specifice in actul aditional, lucruri ca DAE

Q2) Daca DAE s-a modificat, ce parte a OUG ii obliga sa specifice noua cifra ?

Q3) Daca DAE s-a modificat, dar eu nu sunt de acord cu modificarea DAE, ce se intampla mai departe, daca refuz semnarea ?


puteti specifica orice articol din orice lege care poate sustien raspunsurile, nu doar din OUG
dar as prefera ca sustinerea cu articole a raspunsului, sa se bazeze pe OUG, acolo unde e posibil evident!

multumesc

#69
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
Capital prezinta ghidul distribuit angajatilor unei banci care se ocupa de relatiile cu clientii pe partea de retail si un mesaj cu precizari aditionale.
Comentariile sunt de prisosinta.

Quote

Intitulat “Ghid de comunicare cu clientii in legatura cu semnarea actelor aditionale de aliniere a contractelor de credit la prevederile Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 50/2010”, documentul cuprinde o scurtă introducere cu privire la mai importante prevederi ale actelor aditionale, după care are un lung capitol de posibile întrebări pe care clienții le-ar putea pune, precum și răspunsurile la aceste înterbări.

Din introducerea acestui document extragem următoarele aspecte, pe care le considerăm mai importante:

- clientii sunt avantajati in ceea ce priveste stabilirea marjei fixe pe toata perioada de creditare.
- Unde este cazul, mai multe comisioane lunare sunt comasate intr-un singur comision de administrare credit, dar cuantumul total al comisioanelor nu se majoreaza. Astfel, comisionul lunar de urmarire risc este eliminat din contractul de credit, valoarea sa fiind inclusa in comisionul de administrare credit, astfel incat costurile raman in cuantumul precizat in contractul de credit incheiat de comun acord.

Din capitolul al doilea, în care sunt înșirate atât întrebările cât și răspunsurile pe care angajatul trebuie să le dea clientului, redăm mai jos câteva:

I: De ce nu am la dispozitie 15 zile pentru a consulta actul aditional, conform prevederilor ordonantei?
R: Pentru modificarile impuse de legislatia aferenta creditelor contractate inainte de 21.06.2010, nu este prevazuta o limita de timp, iar nesemnarea actului aditional pana in data de 20.09.2010 se considera acceptare tacita. Prevederea de la art. 41 al Ordonantei se refera modificari ulterioare ale contractului, altele decat cele prevazute prin legislatie.

I: Nu sunt de acord/nu mi se pare corecta modalitatea in care aplicati OUG nr. 50/2010. Ce trebuie sa fac pentru a-mi exprima refuzul oficial?
R: Alinierea contractelor de credit este obligatorie pentru toate creditele. Nesemnarea actului aditional pana in data de 20.09.2010 se considera acceptare tacita. Aplicarea prevederilor ordonantei respecta drepturile si obligatiile financiare si legale asumate de catre parti (banca, respectiv client) conform contractului de credit existent incheiat de comun acord.

Daca doriti sa depuneti o sesizare in acest sens o puteti face in unitati, prin intermediul paginii web, e-mailului sau direct la sediul bancii.

I: Se elimina comisionul lunar de urmarire risc?
R: Comisionul lunar de urmarire risc va fi eliminat din structura de comisioane, valoare sa fiind inclusa in comisionul de administrare credit, astfel incat acesta sa acopere costurile conform contractului de credit incheiat de comun acord, dar fara ca valoarea totala a costurilor sa creasca.

Comisionul lunar de urmarire riscuri acopera riscul financiar de neplata asociat creditului. OUG nr. 50/2010 nu prevede diminuarea costurilor creditelor ci transparenta si uniformizarea ofertelor astfel incat sa se permita comparatia facila.

Din întrebările de mai sus, există o evidență a faptului că banca se așteaptă la întrebări mai sensibile din partea clienților și își pregătește angajații să facă față acestui tip de întrebări.

Partea și mai interesantă din comunicarea internă a băncii este cuprinsă în e-mailul intern, trimis în data de 14 septembrie 2010 de către Direcția Retail Credite.

În acest e-mail este exprimat un fel de regret că “gradul de familiarizare la întrebările frecvente din Ghidul de comunicare referitor la OUG nr.50/2010 este încă redus. Recomandăm în acest sens oganizarea la nivel fiecărei unități teritoriale a unei sesiuni scute de dezbatere a cuprinsului Ghidului menționat cu scopul însuțirii prevederilor acestuia.”

Surse ale capital.ro ne-au declarat că angajații băncii au susținut un test cu întrebările din Ghid, iar “notele erau trimise la Centrală”.

Este demn de remarcat un aspect referitor la semnarea și ștampilarea actelor adiționale emise de căter bancă. În cadrul acestui e-mail, expeditorul notei interne le spune destinatarilor că

“Clienții care doresc să consulte actul adițional înainte de semnare vor primi actul adițional personalizat fără ștampila băncii și fără semnăturile a doi reprezentanți ai băncii”.

Mai mult, este specificat că “reprezentantul băncii se va asigura că actul adițional personalizat nu va avea completat Nr. act adițional și data act adițional, nume, prenume reprezentanți bancă”.

În schimb, mai jos este arătată procedura prin care un client putea totuși să obțină un act adițional însoțit de însemne oficiale ale băncii:

“În cazul în care clientul solicită în mod expres și eliberarea unei adrese de însoțire a actului adițional personalizat, adresa semnată de reprezentanții băncii, se va elibera o astfel de adresă care va însoți actul adițional personalizat.”
sursa: http://www.capital.ro/articol/exclusiv-cap...ise-139640.html

declaratia unui bancher despre clauzele abuzive:

Quote

"Ei vorbesc de comisioane abuzive. Ce inseamna in termeni juridici, "abuziv"? Pentru mine, sa mananc o data 8 oua, e un abuz. Pentru altul poate ca nu este"
http://economie.hotn...ni-juridici.htm

Legea 193/2000 privind clauzele abuzive:

Quote

Art. 4
(1) O clauza contractuala care nu a fost negociata direct cu consumatorul va fi considerata abuziva daca, prin ea insasi sau impreuna cu alte prevederi din contract, creeaza, in detrimentul consumatorului si contrar cerintelor bunei-credinte, un dezechilibru semnificativ intre drepturile si obligatiile partilor.

probabil dlui bancher ii era rau de la oua.

Edited by Raduceanu, 23 September 2010 - 08:38.


#70
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostRaduceanu, on 22nd September 2010, 22:03, said:

vezi ca ti-am bolduit ceva mai sus. altfel, numai de bine.
Draga Raduceanu,lasa rahaturile alea...sunt irelevante!am scris repede si nu am fost atent...este vitala observatia ta pentru aceasta discutie?
D-asta ne pierdem noi in detalii in loc sa vedem problemele reale!Am inteles,tu esti unul din gloata :cu noi sau impotriva noastra..mult succes!

Edited by Havoc, 23 September 2010 - 12:34.


#71
adistir3

adistir3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2010
Majorarea marjei fixe de la 4% cat a fost la incheierea contractului la 8% cat propune banca acum prin Actul Aditional de aliniere la prevederile OUG 50 este abuziva sau nu? Deoarece pe de o parte OUG 50 prevede ca nici-o taxa sau comision sa nu creasca dar nu prevede un mod de calcul transparent al marjei fixe. Iar bancile folosesc o formula incorecta de calcul, rezultand o marja dubla fata de cea cu care s-a incheiat contractul de credit. Din punctul meu de vedere este un abuz, deoarece in momentul cand Euriborul va ajunge la 4% (cat era la momentul semnarii contractului) in loc de o rata a dobanzii de 7,9% o sa am o rata a dobanzii de 12%, ceea ce e evident ca reprezinta o crestere a costurilor creditului, deci o incalcare a OUG 50.

Edited by adistir3, 23 September 2010 - 13:44.


#72
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postadistir3, on 23rd September 2010, 14:43, said:

Majorarea marjei fixe de la 4% cat a fost la incheierea contractului la 8% cat propune banca acum prin Actul Aditional de aliniere la prevederile OUG 50 este abuziva sau nu?
daca ai marja fixa initiala in contract de 4% si nu ai semnat vreun act aditional intre timp, nu trebuie sa semnezi propunerea de 8%.
pentru ce interval ai avut marja de 4%? ai fost notificat cand au marit-o?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate