Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14189 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6769
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View Postadinu, on 22 iunie 2015 - 21:57, said:

Buna seara !..  La jumatatea lunii iulie merg in Turcia si as vrea sa urmez traseul: RUSE - BJALA - VELIKO TARNOVO - GURKOVO - NOVA ZAGORA -  - POLSKI GRADEC - MLADINOV - SVILENGRAD - KAPITAN ANDREEOV - KAPIKULE
Rugamintea mea este daca ma poate informa cineva in privinta timpului de asteptare (aproximativ clar)  la vama Kapikule......Nu ma grabesc ,de aceea am ales acest traseu...dar nici nu vreau sa raman blocat 5-6 ore in vama....intiuesc ca ar putea fi si chestie de noroc ...insa la modul general...ma poate ajuta cineva cu vreo informatie mai recenta care este situatia acum ?.....
sunt multe variabile,cea mai importanta este ca deja a inceput ramazanul,deci majoritatea au ajuns.depinde si de melci-tiruri,etc

#6770
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

View Postadinu, on 22 iunie 2015 - 21:57, said:

Buna seara !..  La jumatatea lunii iulie merg in Turcia si as vrea sa urmez traseul: RUSE - BJALA - VELIKO TARNOVO - GURKOVO - NOVA ZAGORA -  - POLSKI GRADEC - MLADINOV - SVILENGRAD - KAPITAN ANDREEOV - KAPIKULE
Rugamintea mea este daca ma poate informa cineva in privinta timpului de asteptare (aproximativ clar)  la vama Kapikule......Nu ma grabesc ,de aceea am ales acest traseu...dar nici nu vreau sa raman blocat 5-6 ore in vama....intiuesc ca ar putea fi si chestie de noroc ...insa la modul general...ma poate ajuta cineva cu vreo informatie mai recenta care este situatia acum ?.....
De ce pe Kapikule si nu pe Hamza ? Este vre-o smecherie de a ta?
Din informatiile de pe Forum pe la Kapikule timpul de trecere a vamii este mai mare decat pe Hamza/

#6771
adinu

adinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2012

View Postsarojna, on 23 iunie 2015 - 07:25, said:

De ce pe Kapikule si nu pe Hamza ? Este vre-o smecherie de a ta?
Din informatiile de pe Forum pe la Kapikule timpul de trecere a vamii este mai mare decat pe Hamza/
Nu este nicio smecherie....insa ar fi a treia  oara cand as urma acelasi traseu  Ruse-Razgrad-Targovishte-Yambol-Elhovo- Hamzabeyli..plus ca acum am inteles ca sunt si ceva lucrari la carosabil prin acele zone..
Inca mai astept opinii....pana voi lua decizia finala....Daca a trecut cineva mai recent prin vama Kapikule...spre Turcia cam cat timp au durat formalitatile ?
Multumesc anticipat de raspuns!

#6772
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 17.01.2008
@all
Daca omu` insista pe ideea lui, spunetii.
Desi, cum spunea @leon sunt multe variabile, incepand cu ora la care ajungi.

#6773
crisioana

crisioana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 03.04.2014
Deci imputernicire pt turci tradusa in limba turca am,dar pt bulgari  trebuie musai?eu din 2007 de cand merg nu m-i  s-a cerut niciodata.

#6774
alinbungheza

alinbungheza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.10.2014

View Postcrisioana, on 23 iunie 2015 - 14:21, said:

Deci imputernicire pt turci tradusa in limba turca am,dar pt bulgari  trebuie musai?eu din 2007 de cand merg nu m-i  s-a cerut niciodata.


Nu stiu ce sa spun, nici eu nu am avut probleme pana acum, dar am fost cu masina tatalui...anul asta am inchiriat un Vito si ma gandeam sa nu ma intrebe Bulgarii...
Eu am facut o imputernicire in limba Turca, apostilata la Consulat 140 lei si aceeasi imputernicire tradusa in engleza 25 lei...mai bine sa fiu sigur ca nu voi avea probleme...

#6775
crisioana

crisioana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 03.04.2014

View Postalinbungheza, on 23 iunie 2015 - 14:25, said:



Nu stiu ce sa spun, nici eu nu am avut probleme pana acum, dar am fost cu masina tatalui...anul asta am inchiriat un Vito si ma gandeam sa nu ma intrebe Bulgarii...
Eu am facut o imputernicire in limba Turca, apostilata la Consulat 140 lei si aceeasi imputernicire tradusa in engleza 25 lei...mai bine sa fiu sigur ca nu voi avea probleme...
Da ,eu parca as mai face una cum zicea euromoracanosul in engleza decat cu stamplila firmei.
Cred ca in 2007 am trecut fara imputernicire la turci (ce inconstienti)am avut actele firmei originale si i am aratat vamesului ca este firma noastra si a zis ca este ok dar am avut niste emotii.
Apoi am facut imputernicire legalizata cu apostila tot.

#6776
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Fir-ar mama lui a' draq de "decat"! Posted Image

#6777
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
legat de drumul intre lapseki si canakkale,unde ma scoate?la iesirea din oras in dreptul universitatii?

#6778
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postgabriellog, on 22 iunie 2015 - 17:11, said:

Salut
As dori sa stiu daca este aglomeratie in vama la Giurgiu dinspre bulgari dupa ora 15 asta pentru intoarcere, pentru ca maine dimineata plec devreme si sper sa fie liber
Multumesc

View Postadinu, on 22 iunie 2015 - 21:57, said:

Buna seara !..  La jumatatea lunii iulie merg in Turcia si as vrea sa urmez traseul: RUSE - BJALA - VELIKO TARNOVO - GURKOVO - NOVA ZAGORA -  - POLSKI GRADEC - MLADINOV - SVILENGRAD - KAPITAN ANDREEOV - KAPIKULE
Rugamintea mea este daca ma poate informa cineva in privinta timpului de asteptare (aproximativ clar)  la vama Kapikule......Nu ma grabesc ,de aceea am ales acest traseu...dar nici nu vreau sa raman blocat 5-6 ore in vama....intiuesc ca ar putea fi si chestie de noroc ...insa la modul general...ma poate ajuta cineva cu vreo informatie mai recenta care este situatia acum ?.....

<gabriellog>, cred ca nu este o regula. Niste cunostinte au trecut acum 2-3 zile pe la ora 16 fara sa astepte, noi am trecut ieri pe la ora 18 in cca 30 minute.
Nu ni s-a parut mult 30 de minute.

Ca sa-i raspund si lui <adinu>: Informatiile solicitate de dumneavoastra le-as incadra la “povesti despre…”. Nu stiu de cate povesti ati avea nevoie pentru a construi un raspuns "aproximativ clar". Am trecut si in 15 minute, am trecut si in 4 (patru) ore. Sunt atat de multe elemente care ar putea influenta timpul de trecere, incat v-as spune sa nu va mai ganditi la asta. Acum cateva zile a inceput Ramazanul. Are vreo influenta asupra calatoriei pe care urmeaza sa o intreprindeti ca pe mijlocul lunii iulie va fi Bayramul? Are vreo influenta cand isi fac vacanta turcii din vestul Europei?

#6779
ccristian

ccristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.12.2006

View Postleonktp, on 23 iunie 2015 - 22:22, said:

legat de drumul intre lapseki si canakkale,unde ma scoate?la iesirea din oras in dreptul universitatii?
Nu intri deloc in oras sci cred ca trece pe acolo unde zici tu. Oricum sunt lucrari, fac turcii ceva frumos acolo dar poate termina pana treci tu. :)

#6780
rava_77

rava_77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.06.2015
Salutare. Duminica 21.06 am plecatdin Bv spre Istanbul. La Giurgiu Ruse am stat in total vreo 45 de minute. 15 minute sa platesc taxa de pod vreo 20 la semafor sa trecem podul si 10 la controlul vamal. In Bulgaria am mers pe 5-55-6-53-7. Adica Veliko T - Gurkovo-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli. Doar in si pe langa Elhovo se lucreaza. In rest drum f bun. Cu o oprire am traversat in 4 ore Bulgaria. In vama la Hamza am pierdut in schimb aproape 2 ore.
In rest totul ok. Ce nu inteleg e de ce mi se aprinde becul portocaliu la Hgs desi am de anul trecut si la verificare aveam 35 de lire in cont.

#6781
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 17.01.2008
Intra in contul tau l aHGS si vezi daca s-au validat trecerile.

#6782
rava_77

rava_77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.06.2015
Aveam 35 de lire si acum mai am 15,80. Cred ca era din cauza ca treceam cu mai mult de 30 de km/h.

#6783
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 17.01.2008
da, probabil depasire de viteza. Bine ca nu amendeaza automat.

#6784
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007
De doua zile nimic, nici o informatie ??? !!!

#6785
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,269
  • Înscris: 24.01.2008
Turcia a ramas tot acolo.  Sunt deja 377 de pagini... suficienta informatie, as zice.  Daca vrei o informatie anume, care nu exista deja, cere-o !  Altfel... sa scriem doar ca sa ne aflam in treaba, daca nimeni n-are noutati...   Posted Image

#6786
georgetocila

georgetocila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 02.01.2009
Rog pe cei care au plecat recent,  un update cu pret motorina in Bulgaria si Turcia, si de la ce companii a-ti alimentat.  Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate