Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ajung banii de la banca dupa...

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 

DVD Elite PV-371X

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#1
mandrutm

mandrutm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2005
Salut,
Am cumparat de la Metro un dvd player cu divx Elite PV-371x si citeva filme mergeau mai sacadat asa ca am instalat un alt firmware, dar din pacate asta nu are suport pentru limba romana, nu se vad caractere romanesti la subitrari  :cursing: Cine ma poate ajuta cu un firmware pentru acest dvd player cu suport pt limba romana, pe site-ul lor nu am gasit.
Merci

#2
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004

mandrutm, on Jul 26 2005, 19:16, said:

Salut,
Am cumparat de la Metro un dvd player cu divx Elite PV-371x si citeva filme mergeau mai sacadat asa ca am instalat un alt firmware, dar din pacate asta nu are suport pentru limba romana, nu se vad caractere romanesti la subitrari  :cursing: Cine ma poate ajuta cu un firmware pentru acest dvd player cu suport pt limba romana, pe site-ul lor nu am gasit.
Merci

<{POST_SNAPBACK}>



Am si eu un Elite. Problema cu sacadarea nu este de la firmware, ci de la codarea xvid sai divx cu "Packed Bitstream". Cauta pe acest forum cum se scoate.
Firmare-ul original era aproape perfect, nu stiu unde mai gasesti altul. Pina acum nu sunt (sau nu stiu eu).
Inainte de upgrade ai avut caractere romanesti?

#3
rammsteinro

rammsteinro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.07.2005
Salut
Am si eu Elite PV-371x .
Daca poti sa-mi spui cum salvez fw original din aparat ti-l trimit prin email.
Mtz a promis ca face public un nou fw pt. Elite PV-371x in septembrie (codecuri  updatate etc., poate si suport pentru limba romana)- vezi forumul in engleza.
Toate bune.

#4
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Pentru firmware trebie sa mergi la ei in service si ti-l upgradeaza ei. (gasesti numarul de telefon de la service pe hartia cu garantia).
     Eu am playerul de pe vremea cand se vindea in Metro cu firmware-ul original cu suport pentru limba bulgara. In service m-au rezolvat in cateva minute. Suna-i si vezi daca ti-l pot face si tie tot in garantie daca nu tre sa-i cinstesti :))
     Ca sa scoti firmware-ul din player trebuie intai sa il desfaci (pierzi garantia) si apoi faci o interfata pe serial si cu MTK tool parca poti sa salvezi firmware-ul.
Vezi pe siteul mtz.softpedia.com spune cum se face interfata si cum sa folosesti softul "si" pentru ce vrei tu, acolo e povestit cum sa faci sa scrii un soft nou in player.
Bafta.

Edited by adipa, 28 July 2005 - 14:00.


#5
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Exista fw de Elite cu PB si alte modificari.
E treaba de interese comerciale difuzarea lui.

#6
rammsteinro

rammsteinro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.07.2005
@ zildan
Inteleg problema cu interesele comerciale.
Unu munceste (mtz sau cine a lucrat la noua versiune) iar baieti de la service (probabil), sau altii, fac banii.
O sa respect decizia lui Mtz daca se razgandeste in privinta publicarii noului fw.
Mai este pana in septembrie.
Toate bune.

#7
mandrutm

mandrutm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2005

zildan, on Jul 28 2005, 23:09, said:

Exista fw de Elite cu PB si alte modificari.
E treaba de interese comerciale difuzarea lui.

<{POST_SNAPBACK}>


Salut,
Pai unde exista fw cu modificari ca ii scanez garantia si i-o trimit prin e-mail :D . Lasind gluma la o parte, pentru cine si ce cazuri a fost facut daca nu se distribuie la nimeni??? In certificatul de garantie nu scrie nimic de reinstalarea fw, asa ca nu stiu daca cei de la garantie ma rezolva sau nu, oricum nu prea am timp de aceea am ales solutia sa caut pe net.
Dar o sa ii contactez pe cei cu garantia daca e "treaba de interese comerciale" obtinerea lui prin alte metode, mai la indemana.
Merci tuturor pentru ajutor.

#8
cibononi

cibononi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.03.2005
fratilor am si eu un elite si la filme codate divx3 numi intra deloc nici o subtitrare.stie carefa vreun remediu? apropo meniul e in limba romana

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu cred ca este vina subtitrarilor. Ataseaza-le aici asa cum le ai tu acum pe CD precum si denumirile exacte la film si subtitrarile carele ai acum pe CD.

enjoy,
Mtz

#10
cibononi

cibononi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.03.2005
deci am pe un dvd cu 4 filme IN 4 FOLDERE Crash-Crash/Donnie Brasco-Donnie Brasco/Rat race 1-Rat race 1,Rat race 2-Rat race 2/The Pianist CD1-The Pianist CD1,The Pianist CD2. ..La crash si la the pianist vad subtitrare iar la donie brasco si rat race nu,ambele la care nu intra subtitrare sint codate cu dvx3 am incercat si sub si str.care mai aveti un elite sau tu MTZ bagati un film codat divx3 sa vedeti sint curios daca merge sub pe divx3.i...nca ceva daca nu erau srise denumire film si subtitrare la fel numi intra nici pe comp subtitrarea.in rest sint multumit de elite am bagat un dvd cu 6 filme nu sint in foldere separat si intra subtitrarea la toate 6 probabil nu e nici unul codat cu divx3............plz help MTZ

#11
cibononi

cibononi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.03.2005
Attached File  Rat_Race1.txt   58.43K   305 downloadsAttached File  Rat_Race1.txt   58.43K   305 downloadssub ce nu merge pe elite,nu am putut(stiut) sa pun srt sau sub asa ca leam pus text

Attached Files


Edited by cibononi, 07 October 2005 - 17:50.


#12
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Da un "dir e: /s > lista.txt" la diskul cu pricina.
E fiind numele unitatii DVD de pe calculator.
Posteaza lista.txt aici.
Cred ca ai diferenta la nume.
E un caracter scris cu majuscula.

#13
cibononi

cibononi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.03.2005
Volume in drive G is My Disc
Volume Serial Number is 6C5B-583D

Directory of G:\

05.10.2005  00:59    <DIR>          Crash
03.10.2005  17:40    <DIR>          Donnie Brasco
04.10.2005  09:09    <DIR>          Rat race
04.10.2005  09:07    <DIR>          The Pianist
               0 File(s)              0 bytes

Directory of G:\Crash

05.10.2005  00:59    <DIR>          .
05.10.2005  21:36    <DIR>          ..
18.04.2004  23:13       734.267.392 Crash  .avi
05.10.2005  00:58            96.034 Crash  .srt
               2 File(s)    734.363.426 bytes

Directory of G:\Donnie Brasco

03.10.2005  17:40    <DIR>          .
05.10.2005  21:36    <DIR>          ..
28.11.2002  17:44       733.945.856 Donnie Brasco.avi
11.10.2003  14:28            67.738 Donnie Brasco.srt
               2 File(s)    734.013.594 bytes

Directory of G:\Rat race

04.10.2005  09:09    <DIR>          .
05.10.2005  21:36    <DIR>          ..
04.10.2005  09:09            60.079 Rat Race 1.srt
04.10.2005  09:09            36.094 Rat Race 2.srt
18.03.2002  07:12       735.469.568 Rat race 1.avi
18.03.2002  07:39       730.351.616 Rat race 2.avi
               4 File(s)  1.465.917.357 bytes

Directory of G:\The Pianist

04.10.2005  09:07    <DIR>          .
05.10.2005  21:36    <DIR>          ..
06.01.2003  16:11       733.976.576 The Pianist CD1.avi
04.10.2005  09:07            50.831 The Pianist CD1.srt
06.01.2003  16:13       733.739.008 The Pianist CD2.avi
04.10.2005  09:07            21.119 The Pianist CD2.srt
               4 File(s)  1.467.787.534 bytes

     Total Files Listed:
              12 File(s)  4.402.081.911 bytes
              12 Dir(s)               0 bytes free

la rat race si donnie brasco numi intra subtitrarile pe elite pe comp imi intra

Edited by cibononi, 07 October 2005 - 19:12.


#14
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Exact cum spuneam:
Ai scris "Race" si "race" asta e cauza.
Nu are treaba cu codecul.
De asta am inventat afisarea subtitrarilor in browser, sa nu mai pierdem timpul.

Rat race 1.avi
Rat Race 1.srt

Rat race 2.avi
Rat Race 2.srt

#15
cibononi

cibononi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.03.2005
si la Donnie Brasco vad ca e bine

#16
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Acolo cred ca ai sub cu extensie de srt !
Verifica!

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Elite371_1250_V4_Mtz

Pana la urma m-am decis:

Modificari fata de firmware original bulgaresc:
0. Subtitrarea va apare in limba romana si nu in caractere ciudate chirilice.
1. Maxim 124 caractere pentru un subtitlu.
2. Subtitrarile au fost marite pentru o mai buna vizualizare.
3. Meniurile revizuite in limba romana.
4. Noi fonturi, background-uri si icon-uri.
5. Numarul de caractere pentru afisarea denumirii fisierelor a fost extins pana la 46, putandu-se vedea si extensia acestora.
6. Este permisa si vizualizarea subtitrarilor de tip MicroDVD (.sub) si SubRip (.srt) in file-browser. Acest lucru este util pentru a se verifica daca denumirea subtitrarii este identica cu cea a filmului, conditie necesara pentru ca aceasta sa fie afisata in timpul rularii filmului.
7. Iconul pentru Zoom a fost scos.
8. Reset to default a fost modificat, pentru o mai buna configuratie.
9. S-a extins aria de afisare a subtitrarii si a fost coborata la baza ecranului TV.
10. Este suportat si Packed bistream! Filmele codate cu Packed Bistream nu mai sacadeaza.
11. Pot fi vizualizate si subtitrarile cu mai mult de 42 de caractere. Fara a garanta nimic, unele subtitrari care inainte nu erau afisate datorita denumirii diferite fata de cea a filmului, acum pot fi afisate. Retineti ca in unele cazuri functioneaza, in altele nu.
12. S-a rezolvat problema subtitrarilor de tip .srt in care acestea aparea mai devreme cu aproximativ o secunda.
13. Subtitrarea este afisata instantaneu, cursiv, fara a se mai produce acel mic "hop" in afisarea imaginii din film pe TV care dura o fractiune de secunda, introducand o mica sacadare in versiunea de la firma Elite din Bucuresti.
14. S-a rezolvat bugul cu "neafisarea" ultimei linii din subtitrare la anumite subtitrari sau a unor caractere aleatoare dupa ultimul subtitlu din subtitrare.
15. Acum puteti folosi subtitrari de tip .srt .sub etc. si la filmele mpeg. Nu mai este nevoie de fisiere .idx .ifo si .sub pentru a fi afisata subtitrarea la mpeg-uri. In acest caz, sfatul meu este sa nu aveti linii de subtitrare mai mari de 50 de caractere. 45-48 mi se pare suficient.
16. Codec upgrade. Unele filme codate mai ciudat XviD in care s-a folosit "custom matrics" se vad corect, dar altele nu. In continuare nu este suportat GMC mai mare de 1 Warp.
17. Pentru cei carora li se bloca playerul la afisarea ultimei linii din subtitrare in cazul in care playerul era scos din priza pe o perioada mai lunga, s-a rezolvat si aceasta problema.
18. Se ignora tagurile de italic < i > si bold < b > in subtitrarile .srt. Subtitrarea apare corect, fara acele taguri.
19. Volumul este afisat acum in stanga sus (zildan) deoarece subtitrarea a fost coborata la baza ecranului.

Caracteristicile subtitrarilor:
Afisarea subtitrarii se face incepand de la baza ecranului. Astfel, daca veti avea doar un rand pentru subtitrare, acesta va fi afisat chiar la baza ecranului TV.
Fonturile pentru subtitrari pot afisa pana la 50 de caractere. Maxim 44-45 (standard TVQS sau DVDQS) sunt recomandate. Pozitia acestora este aceeasi chiar daca folositi in meniul player-ului PAL sau NTSC. Daca aveti un televizor multisistem (PAL/NTSC) este recomandat ca playerul sa il setati pe "Auto" ("Multi") in meniul "Preferinte" pentru redarea nativa a filmului respectiv. Recomand ca in cazul filmelor NTSC sa alegeti subtitrarea mica, iar in cazul filmelor PAL pe cea mare. Alegerea caracteristicilor subtirarii se face introducand CD-ul fara a face Play, mergand apoi la meniul Preferinte.
Pot fi afisate pana la maxim 3 linii de subtitrare indiferent de marimea subtitrarii alese.

Cum se scrie CD-ul pentru upgrade:
In interiorul fisierului .zip downloadat veti gasi un fisier ISO.
Deschideti programul cu care scrieti CD-uri (Nero Burning Rom de exemplu) si faceti urmatoarele setari dupa ce ati introdus in CD Writer un CD de preferinta ReWritable.
- mai intai inchideti fereastra nou aparuta in Nero numita "New Compilation".
- File > Open > si alegeti fisierul ISO.
- bifati "Write", "Finalize CD", "Write Speed: 4x", "Disc-At-Once".
- Burn. Este recomandat ca in noua fereastra aparuta sa bifati "Verify writen data" pentru a fi siguri ca CD-ul a fost scris corect.

Este recomandat ca dupa upgrade sa mergeti in Setup > Preferences si sa faceti "Reset To Default Settings".

enjoy,
Mtz

Attached Files


Edited by Mtz, 30 October 2005 - 17:04.


#18
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Probat, ma declar foarte multumit mai ales din cauza de "10. Este suportat si Packed bistream!" si a subtitrarii pe mpeg
-nu am gasit cum sa schimb marimea fontului pt subtitrare
-parca ar fi trebuit scos si cuntorul by default si in browser, odata intrat intr-un dir nu se mai afiseaza corect numele acestuia, dar nu e asta o problema

A ... fonturile si icon-urile in plac mai mult.

Treaba buna Mtz, de mult asteptam de la tine acest firmware. Merci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate