Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

Casa P+1 Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
Am terminat casa "la rosu" si am ajuns la termosistem. Constructorul zice ca ar fi bine sa punem tencuiala peste BCA( 2 cm grosime)si peste asta polistiren expandat de 10 cm. Alti amici care si-au terminat casele spun ca ei au pus polistirenul direct peste BCA. Ar putea cineva sa ne sfatuiasca in ce fel e mai bine si de ce?

#38
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
cel mai bine e dupa cum zice producatorul termosistemului.
si de regula el zice sa tencuiesti zidul, sa-l aduci la drept, inainte de montarea polistirenului.
dar asta inseamna bani [relativ] multi in plus pe manopera si materiale.

alta varianta ar fi direct, pe mamaligi, cand nu tencuiesti.
e o varianta low cost.

la capitolul argumente s-ar putea spune: aderenta (priza) mai buna a polistirenului, lipsa spatiului in care s-ar infiltra apa si vaporii care sa strice adezivul si sa slabeasca aderenta la zid a polistirenului, asezare mai usoara la poloboc a polistirenului avand o fata dreapta - pentru zid tencuit

economie, si nu e mica, daca nu se mai tencuieste.

Edited by casuta_papusilor, 23 August 2010 - 22:39.


#39
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
Da, cam 5100 lei costa doar tencuiala...si dirigintele insista ca asa e bine. Nu ma asteptam sa coste atat de mult termosistemul, deja simt cum se topesc economiile si tocmai de-aia intrebam daca trebuie neaparat.Cam ce termosisteme ar fi de top pe piata?

#40
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 02.03.2008

View Postcasuta_papusilor, on 23rd August 2010, 22:25, said:

cel mai bine e dupa cum zice producatorul termosistemului.
si de regula el zice sa tencuiesti zidul, sa-l aduci la drept, inainte de montarea polistirenului.
dar asta inseamna bani [relativ] multi in plus pe manopera si materiale.

alta varianta ar fi direct, pe mamaligi, cand nu tencuiesti.
e o varianta low cost.

la capitolul argumente s-ar putea spune: aderenta (priza) mai buna a polistirenului, lipsa spatiului in care s-ar infiltra apa si vaporii care sa strice adezivul si sa slabeasca aderenta la zid a polistirenului, asezare mai usoara la poloboc a polistirenului avand o fata dreapta - pentru zid tencuit

economie, si nu e mica, daca nu se mai tencuieste.

Exista si a treia varianta:
-- montaj polistiren pe zidarie netencuita folosind adezivi poliuretanici speciali ...
De exemplu CT85 ( nu e rentabil pt ca e prea scump )  sau favoritul meu adezivul pt polistiren de la Den Braven ( aproape la jumaate de pret ) ..
Pt  Den braven costul de manopera/materiale ajunge sa fie egal cu solutia clasica sau foarte putin peste ... depinde si de cit de plan este zidul ...
Fata de mamaligi nu exista comparatie ... fiecare placa e lipita pe contur astfel incit propagarea umezeilii e blocata cu complet ...
Iar rezistenta adezivului este impresionanta ... personal cred ca nu mai este nevoie de dibluri sau se pot monta mult mai putine decit norma ...

Septimiu80 poate sa povesteasca mai multe despre adezivii poliuretanici pt polistoren pt ca se pare ca foloseste in mod curent ...

Problema care insa apare este ca meseriasii inca nu au invatat sa lucreze si nu stiu sa dozeze cordoanele ...  aici e problema .. in cine sa ai incredere sa aplice o tehnologie noua in mod profesionist ...

Spor la termosistem

#41
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
vrei sa te arunci la topuri?
cred ca nu. ca pret.
nici ca eficienta.
sunt bune, dar nu te dau pe spate la capitolul pret/performanta.
lucrurile astea s-au mai discutat la dude si mirela pe topice, ca au pus si ei termosistem in vara asta.
poti sa-i contactezi si direct. te vor lamuri mai bine.
numarul lor de telefon este 0723.... si 0729.....
de top ar fi neoporul si dalmatina, strict ca performante termice, dar eu cred ca nu merita, daca nu esti "maritata" pe ascuns si cu iri a lu columbeanu.

Edited by casuta_papusilor, 23 August 2010 - 22:52.


#42
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
@jda: multumesc
@casuta: n-as vrea sa ma arunc la topuri, dar as vrea sa fiu cat mai informata ca sa stiu ce sa discut dimineata cu constructorul. acus' ma duc sa citesc unde mi-ai zis.

#43
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postjda, on 23rd August 2010, 23:47, said:

Exista si a treia varianta:
-- montaj polistiren pe zidarie netencuita folosind adezivi poliuretanici speciali ...
De exemplu CT85 ( nu e rentabil pt ca e prea scump )  sau favoritul meu adezivul pt polistiren de la Den Braven ( aproape la jumaate de pret ) ..
mda.
ar fi o idee, daca ai fi sigura ca zidurile sunt perfect verticale si plane pe toate directiile.
un zid cu 2-3 cm "deviatie de sept" de la un planseu la altul sau pe orizontala, iti creaza mari probleme de asezare a placilor fara tencuiala. trebuie luat din placa de polistiren. e munca dracului.
si unii pereti pot avea chiar si mai mult de atat pe alocuri.

LE. si gerula si cornel_t au mai pus termosistem in vara asta.
si acolo au mai fost oarece discutii si suspenduri...
mare atentie, daca comanzi polistiren de densitate mai mare, ca pot sa dea teapa si sa-ti aduca mai slab. diferenta de pret poate fi substantiala. i s-a intamplat lui dude.

pe scurt eu zic ca sub 10 cm grosime sa nu pui, dar si mai bine ar fi 12 sau chiar 15.
si nici sa te arunci la densitati mai mari de 15 kg/mc, ca iar mi se pare ca nu ai mare beneficiu la capitolul performante-pret.
nici argumentul superfirmelor cu nume nu mi se pare ca sta in picioare, daca pretul sare ca nesimtitul.

Edited by casuta_papusilor, 23 August 2010 - 23:14.


#44
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
constructorul ne-a dat o oferta in care a inclus si materialele. pt ca nu suntem prea informati, a verificat-o dirigintele si a zis ca e ok, chiar daca noi am cam ametit vazand suma finala. cica e un pret corect. sistemul e tegola parca.
recomandarea lor a fost polisitren de 10, intradosul teraselor si peretele nord de 20, iar terasa cu extrudat.

Edited by alexina74, 23 August 2010 - 23:13.


#45
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
nu cunosc termosistemul de la tegola, dar mari minuni intre ele nu-s.
20 de cm e bine indiferent despre ce este vorba...  :lol:
dar mai ales la termosistem e bine.

terasa, cu extrudat binenteles.
dar macar 10 cm grosime, din 2 straturi tesute unul fata de celalalt.

Edited by casuta_papusilor, 23 August 2010 - 23:24.


#46
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Exista si a treia varianta:
-- montaj polistiren pe zidarie netencuita folosind adezivi poliuretanici speciali ...
De exemplu CT85 ( nu e rentabil pt ca e prea scump ) sau favoritul meu adezivul pt polistiren de la Den Braven ( aproape la jumaate de pret ) ..
Pt Den braven costul de manopera/materiale ajunge sa fie egal cu solutia clasica sau foarte putin peste ... depinde si de cit de plan este zidul ...
Iar rezistenta adezivului este impresionanta ... personal cred ca nu mai este nevoie de dibluri sau se pot monta mult mai putine decit norma ...
Septimiu80 poate sa povesteasca mai multe despre adezivii poliuretanici pt polistoren pt ca se pare ca foloseste in mod curent ...
Si eu ma declar pe deplin incantat de adezivul poliuretanic. Ramane un candidat cu sanse reale de castig la termosistemul meu.  :OK:

Quote

Fata de mamaligi nu exista comparatie ... fiecare placa e lipita pe contur astfel incit propagarea umezeilii e blocata cu complet ...
Pai si la adezivul clasic, varianta pe "mamaligi", se aplica un contur perimetral + mamaligi pe mijloc.
Am observat insa la multi dorei ca nu mai aplica acel contur - "merge sefu doar cu mamaligi" :thumbdown:

In mod normal termosistemul se calculeaza (sunt niste calcule destul de exacte facute in functie de zona, caracteristicile constructiei etc.) insa la peretii tai din BCA cred ca 10 cm e suficient. BCA-ul are performante termice foarte bune, conductivitatea termica 0,13. (conform ytong)

Comparatie:
*perete PTH 38 cm - (conductivitate 0,24) -> rezistenta termica = 1.59
*perete BCA 30 cm (conductivitate 0,13) -> rezistenta termica = 2.31
Peretele tau din BCA va termoizola cu 50% mai bine decat un zid porotherm de 38 cm.
Daca mai pui si un polistiren de 10 ajungi la o casa pasiva. :D (glumesc)
Cred ca e suficient 10 cm :peacefingers:

Edited by lifestyle2000, 24 August 2010 - 06:57.


#47
ionzzz

ionzzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.08.2009
Comparatie:
*perete PTH 38 cm - (conductivitate 0,24) -> rezistenta termica = 1.59
*perete BCA 30 cm (conductivitate 0,13) -> rezistenta termica = 2.31
Peretele tau din BCA va termoizola cu 50% mai bine decat un zid porotherm de 38 cm.
Daca mai pui si un polistiren de 10 ajungi la o casa pasiva. :D (glumesc)
Cred ca e suficient 10 cm :peacefingers:
[/quote]


Nu glumesti deloc. Daca se pun si niste ferestre bune, un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura, o instalatie solara, se ajunge la o casa pasiva...

#48
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
Multumesc tuturor!
Am hotarat sa nu batem palma azi, mai studiem...momentan sistemul cu spuma poliuretanica.

#49
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 24th August 2010, 00:18, said:

terasa, cu extrudat binenteles.
dar macar 10 cm grosime, din 2 straturi tesute unul fata de celalalt.
mai da amanunte....
terasa termoizolata unde ?

#50
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
Gata, ne-am hotarat asupra termosistemului- pachet complet de la Tegola; facem clasic, adica intai tencuim si pe urma lipim polistirenul- expandat de 10 cm grosime si 20 kg densitate, intradosul teraselor 20 cm grosime; terasa cu extrudat 2 straturi tesute de 10 cm grosime si 30 kg densitate. costa o gramada, cam o treime din cat am cheltuit pana acum( proiect, taxe, manopera si materiale pana la rosu).

#51
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
ce ai mai facut cu termosistemul?

#52
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
Azi am fost sa vad cum mai arata casa si am facut niste poze. Fata de plan, la parter am modificat ferestrele- am inchis in partea de jos ca sa reducem pierderea de caldura si sa coste mai putin geamurile. Ma gandesc sa fac si la etaj acelasi lucru. Mai mult, baia de la dormitorul mare mi se pare mult prea mica si parca acum nu-mi mai place nici varianta initiala cu dressing-ul in spatele patului.As vrea sa desfiintez terasa, sa aduc baia pe terasa si sa fac in locul baii dressing-ul.
  Cand te plimbi prin casa vezi altfel decat pe hartie, totul incepe sa prinda contur si ce parea frumos nu mai e chiar asa si nici practic nu e.

Attached Files



#53
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
doamna alexina47, si mie imi parea nevasta altfel acum 20 de ani in poza, pe hartie!
si ce sa fac?
s-o mut pe balcon si balconul sa-l desfiintez?
va rog sa va consolati cu ideea si/sau sa luati decizii intelepte.
macar cat de cat...
sotul e bine...? ca asta e cel mai important!

Edited by casuta_papusilor, 08 September 2010 - 21:37.


#54
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009

View Postcasuta_papusilor, on 8th September 2010, 22:35, said:

doamna alexina47, si mie imi parea nevasta altfel acum 20 de ani in poza, pe hartie!
si ce sa fac?
s-o mut pe balcon si balconul sa-l desfiintez?
Dle casuta, omul e amarat si dv aveti chef de glume...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate