Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

Casa P+1 Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postalexina74, on 8th August 2010, 11:03, said:

cam 15.000 euro manopera plus materiale, inclusiv instalatiile sanitare)
mda...si mie mi se pare cam scump....
dar, subliniez.....mi se pare....depinde ce contine instalatia! am vazut ca aveti balamuc...ventiloconvectoare, alea, alea....chestii care , intradevar, costa bani!

#20
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
Astazi am mai luat legatura cu cineva care se ocupa de instalatii, astept sa vad ce-mi spune si el. Ma gandeam ca poate cineva care se pricepe si citeste prin jurnalul meu ar putea sa-mi dea o idee despre ce ar renta sa fac si ce nu.

#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,340
  • Înscris: 17.03.2009

View Postalexina74, on 9th August 2010, 22:59, said:

Astazi am mai luat legatura cu cineva care se ocupa de instalatii, astept sa vad ce-mi spune si el. Ma gandeam ca poate cineva care se pricepe si citeste prin jurnalul meu ar putea sa-mi dea o idee despre ce ar renta sa fac si ce nu.
Pai ,ca sa va indrume cineva puneti planurile cu instalatiile !

#22
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
doamna alexina, e normal sa nu stiti si sa intrebati in mai multe parti.
la 74 de ani e normal sa aveti scapari sau chiar sa fiti in necunostinta de cauza asupra unor lucruri tehnice.

faptul ca vreti incalzire prin pardoseala e bine, normal si infaptuibil.
faptul ca vreti racire prin ventile agatate in tavan, nu mai e normal, daca nu aveti sponsor important.
eu cred ca o izolare cu 10-12 cm de expandat e suficienta pentru mentinerea unei racoriri optime. eventual un AC montat discret intrun colt care sa nu mature intreaga sufragerie, dar ar crea un aer mai fresh, ar completa dorinta de confort vara.

deci eu cred ca racirea prin ventiloconvectoare nu e rentabila, daca nu exista resurse financiare puternice.
e mai rentabil si sunt optime, ca pret-rezultat, aparate de AC.

Edited by casuta_papusilor, 09 August 2010 - 22:42.


#23
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
@anaki : incerc sa le pun maine.

@casuta papusilor :super tare...am ras pana am cazut de pe scaun...fara urmari grave...

Multumesc mult pentru sfaturi. Sotul meu(care e si mai in varsta decat mine)avea si el un feeling ca tot la aer conditionat ajungem pt ca la noi doar pretentiile sunt mari iar bugetul limitat.Si totusi, pana nu aprofundez subiectul nu ma las, macar sa stiu pentru ce nu mi-au ajuns banii.

Si uite o poza de azi, imi pare rau ca n-am facut mai multe.

Attached Files



#24
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postalexina74, on 9th August 2010, 23:35, said:

@casuta papusilor :super tare...am ras pana am cazut de pe scaun...fara urmari grave...
una lume incearca solutii pentru dvs, iar domnia voastra va radeti de noi.
e frumos?!

View Postalexina74, on 9th August 2010, 23:35, said:

Multumesc mult pentru sfaturi. Sotul meu(care e si mai in varsta decat mine)avea si el un feeling ca tot la aer conditionat ajungem pt ca la noi doar pretentiile sunt mari iar bugetul limitat.Si totusi, pana nu aprofundez subiectul nu ma las, macar sa stiu pentru ce nu mi-au ajuns banii.
cercetati, cercetati si iar cercetati, a zis lenin.
cu ofertele ce le veti primi pentru ventile si pardoseli veti putea construi o casuta mica ca a mea.
fiindca deja astea doua insumate inseamna fitze pentru aproape oricine, veti primi preturi pe masura de la furnizori/montatori.
ca sa fii linistita in sufletul tau, mai cauta. raspusul si rezultatul nu cred ca e altul.
incalzire prin pardoseala - good for you
ventile intre "biscuiti" - bad for business

Edited by casuta_papusilor, 09 August 2010 - 23:04.


#25
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 9th August 2010, 23:54, said:

......ventile intre biscuti - bad for business
ar fi AC urile alea de la lg (si nu numai) incastrabile in tavan ...foarte dragute....

#26
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
personal am o pata pe creier impotriva ventiloconvectoarelor.
am la serviciu cu zecile prin tavane, care fac si cald si rece.
cald vara si rece iarna binenteles, ca asa e la stat.

daca nu-s montate suficient de sus, te ia dracu de la curent, mai ales de la cel rece.
si cand zic sus, zic sus! adica peste 3,5 m.
minim.
mai e si faptul ca face frig mai mult loco si difuzia in incapare e destul de proasta.
adica in preajma lui (sub el) e rece si curent la greu, si la 3 m de el nu mai e la fel.
in schimb, un AC montat cu cap si cu orientarea jetului (din fantele reglabile) pe orizontala, oarecum indirecta si la viteza minima a aerului, face minuni.
in dormitor am un AC la care am avut inspiratia sa nu-l montez pe directia principala a activitatii, l-am pus sa bata intr-o parte, si la fan minim e de minune!

#27
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
sunt de acord cu tine, dar incercam sa dau drumul la fluturii alexinei  :rolleyes:

#28
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Ai mei, in state, au in toata casa A.C. pe duct, cu guri de aer amplasate in perete. Pot sa spun ca e super ok in toata casa, temp constanta fara curenti deranjanti (ii sesizezi in zona gurilor de aer insa nu sunt deranjanti)
Exista si la noi ventiloconvectoare incastrabile in perete. Diferenta fata de state e ca in sua-ale-americii "ventilatorul" reprezinta o unitate centrala (air handler) de unde pleaca ductul spre fiecare camera, pe cand in RO am vazut doar cele cu ventilator individual, incastrat in unitate.

In general, ventiloconvectoarele incastrabile sunt mai scumpe decat banalul aparat de A.C.

Edited by lifestyle2000, 10 August 2010 - 00:19.


#29
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
Da' despre poza nu ziceti nimic?

#30
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
ba da. zic.
cromatica e buna, peisajul mort, dar resuscitabil.
e ca o pictura de luchian, daca ar fi pictat case si nu flori.
doar ca nu-i semnata si datata.
altceva...?!

Edited by casuta_papusilor, 10 August 2010 - 13:50.


#31
mozesrozes

mozesrozes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.08.2010
Banuiesc ca arhitectul este un tip tanar, foarte trendy care v-a explicat ca arhitectura viitoarei locuinte este una iesita din comun si va fi un reper pentru zona in care locuiti. Din pacate, compartimentarea are cateva probleme pe care le veti descoperii in timp.

Parter - holul foarte mare si neluminat (lumina nu va patrunde pana pe hol din fereastra livingului)
          - bucataria foarte mica fara un spatiu de depozitare adecvat
          - lipsa unei iesiri din living sau bucatarie catre curtea din spate
          - fereasta de la dormitor mult prea mica

Etaj - balconul inutil de mare la dormitorul matrimonial
       - in baia matrimoniala nu va fi loc de montat in pozitia actuala vasul de vc si bideul
       - holul mult prea mare
       - dormitoare mari ce se puteau eventual retrage cu 90-100 de cm si se putea forma balconul partial terasa peste living si partial iesit in consola
       - riflaj excesiv (probabil nu va fi facut niciodata)


Imi pare rau sa va spun dar nu este chiar o casa de vis este mai mult un proiect al unui student de anul 3 la facultatea de arhitectura...

#32
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
pari un om de treaba si cu stiinta de carte, domnule mozeroze.

Edited by casuta_papusilor, 10 August 2010 - 16:28.


#33
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009

View Postmozesrozes, on 10th August 2010, 16:36, said:

Banuiesc ca arhitectul este un tip tanar, foarte trendy care v-a explicat ca arhitectura viitoarei locuinte este una iesita din comun si va fi un reper pentru zona in care locuiti. Din pacate, compartimentarea are cateva probleme pe care le veti descoperii in timp.

Parter - holul foarte mare si neluminat (lumina nu va patrunde pana pe hol din fereastra livingului)
          - bucataria foarte mica fara un spatiu de depozitare adecvat
          - lipsa unei iesiri din living sau bucatarie catre curtea din spate
          - fereasta de la dormitor mult prea mica

Etaj - balconul inutil de mare la dormitorul matrimonial
       - in baia matrimoniala nu va fi loc de montat in pozitia actuala vasul de vc si bideul
       - holul mult prea mare
       - dormitoare mari ce se puteau eventual retrage cu 90-100 de cm si se putea forma balconul partial terasa peste living si partial iesit in consola
       - riflaj excesiv (probabil nu va fi facut niciodata)


Imi pare rau sa va spun dar nu este chiar o casa de vis este mai mult un proiect al unui student de anul 3 la facultatea de arhitectura...
Intr-adevar, arhitectul un tip tanar. Bucataria mica am cerut-o eu, nu prea gatesc.Iesirea spre curtea din spate se face printr-o usa la bucatarie si  2 culisante din living. Fereastra de la dormitor nu mai e cea din plan( mi s-a parut si mie prea ingusta), cred ca din foto nu se vede bine, este chiar mare.
In rest, de acord cu comentariile si multumesc.

Edited by alexina74, 10 August 2010 - 22:38.


#34
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
sa nu dai popii aia jos 28 de zile.
ordin!

#35
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 05.01.2008

Quote

Bucataria mica am cerut-o eu, nu prea gatesc
banuiesc ca e o gluma,cum sa fie bucatarie mica de 12,5 mp?
legea prevede min 5 mp pt bucatarie si min 10 pt camere,deci puteai  sa o faci si dormitor la spatiul ala :rolleyes:

Edited by anonima1, 11 August 2010 - 05:32.


#36
alexina74

alexina74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2009
@casuta:se executa!
@anonima1: in comparatie cu alte bucatarii poate o fi mica...mie imi era suficienta si cea de la bloc, sufeream de lipsa spatiului in alte camere.iar de spatii de depozitare langa bucatarie chiar nu am nevoie, n-am avut nici pana acum si nici nu le-am dus lipsa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate