Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 

Dezastrul din ro - facem ceva?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
142 replies to this topic

#91
coprea

coprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.07.2005
Sambata, 16 iulie, ora 16.00, satul Vadu Rosca, Vrancea.
O dubita in care erau cativa oameni de la Crucea Rosie a plecat pana sa ajungem noi la ea.
O masina a Jandarmeriei la o rascruce de drumuri.
Un preot imbracat in negru, dar in blugi si tricou, plin de noroi peste tot.
Case daramate, oameni distrusi, animale moarte, crapi in mjlocul porumbului, apa potabila care curge in nestire dintr-o cisterna, biserica plina de noroi pana la glezne, cimitirul luat de ape, urme de noroi pe case la cel putin 2 metri de sol, caini plouati si slabi si doua-trei utilaje in frunte cu Marian Oprisan treceau pe ulita...
Cam asta era peisajul cu o zi inainte sa vina presedintele. Si noi... Noi, care am venit cu 4 masini pline si am lasat mancare, haine si produse de prima necesitate pentru 300 oameni, macar pentru o zi. Duminica am vazut la tv ca ajutoarele se inmultisera, jandarmii la fel, peste tot era forfota. Doar venea presedintele si trebuiau sa se faca ca fac ceva!
Daca vreti sa vedeti cum arata satul, vizitati   http://vadu-rosca.xhost.ro

#92
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,536
  • Înscris: 16.02.2005

Mosotti, on Jul 18 2005, 13:32, said:

cind vin 7368745 de oameni cu experiente personale, ele devin automat relevante  :lol: sau tu ai auzit pe cineva sa laude organizarea armatei romane?

pai tocmai ca daca e scoasa armata, nu mai e nici un motiv sa se urle dupa stare de urgenta. dar trebuie gasit un motiv aiurea de a comenta.

pentru ca fituica ziua zice

"Ion Iliescu a avut dreptate. Cu experienta sa de fost sef al statului, el a ajuns, in mod corect, la concluzia ca amploarea calamitatilor naturale, in urma carora o parte a Romaniei este scufundata sub ape si pe suprafete intinse recoltele sunt compromise, impune declararea starii de urgenta."

adica iliescu e un geniu, iar experienta lui de smecher rinjit ajuns din intimplare presedinte de tara este beton  :w00t:  :death: propun sa-l punem din nou presedinte si sa declare starea de urgenta. cine voteaza pentru?

<{POST_SNAPBACK}>

7368745 ? Unde sunt astia ?
Armata e scoasa "pe sest' cum s-ar spune...daca scoti armata pe fondul starii de urgenta, e altfel, stau aia cu glont pe teava, pe care l-a prins furand, ajutoare sau aiurea, i-a tras-o, toate oficialitatile politice, prefecti, primari, sunt puse sub comanda militara, ajutoarele se dau organizat, Vasile 2 sticle de apa, Lenuta 2 sticle de apa, etc.
Acum e un talmes-balmes, cred eu, fiecare face dupa il duce capul, fiecare ia cat poate, aia construiesc poduri doar 5 zile, chestii din astea...

OUG 1/99
"Art. 7. - (1) La instituirea starii de asediu sau a starii de urgenta, unele atributii ale administratiei publice centrale si locale, legate de aplicarea dispozitiilor art. 20 din prezenta ordonanta de urgenta, trec în competenta autoritatilor civile si militare, prevazute în decretul de instituire a starii de asediu sau de urgenta.
(2) Autoritatile civile ale administratiei publice centrale si locale de specialitate continua exercitarea atributiilor care nu au fost transferate autoritatilor militare si au obligatia de a acorda sprijin autoritatilor militare.
Art. 8. - În exercitarea atributiilor ce le revin pe durata starii de asediu sau a starii de urgenta, autoritatile militare emit ordonante militare care au putere de lege, cu respectarea dispozitiilor art. 4 din prezenta ordonanta de urgenta.
Art. 9. - (1) Conducatorii autoritatilor publice centrale si locale, precum si cei ai altor persoane juridice sunt obligati sa aplice în domeniul lor de activitate masurile prevazute în prezenta ordonanta de urgenta si în actele normative conexe.
(2) Persoanele fizice sunt obligate sa respecte masurile cuprinse în prezenta ordonanta de urgenta si dispozitiile prevazute în actele normative specifice starii instituite."
Sursa: http://www.hotnews.r...va_avt/1098.doc

Si Legea 453/2004: http://www.hotnews.r...va_avt/1099.doc

#93
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

coprea, on Jul 18 2005, 12:45, said:

Sambata, 16 iulie, ora 16.00, satul Vadu Rosca, Vrancea.
O dubita in care erau cativa oameni de la Crucea Rosie a plecat pana sa ajungem noi la ea.
O masina a Jandarmeriei la o rascruce de drumuri.
Un preot imbracat in negru, dar in blugi si tricou, plin de noroi peste tot.
Case daramate, oameni distrusi, animale moarte, crapi in mjlocul porumbului, apa potabila care curge in nestire dintr-o cisterna, biserica plina de noroi pana la glezne, cimitirul luat de ape, urme de noroi pe case la cel putin 2 metri de sol, caini plouati si slabi si doua-trei utilaje in frunte cu Marian Oprisan treceau pe ulita...
Cam asta era peisajul cu o zi inainte sa vina presedintele. Si noi... Noi, care am venit cu 4 masini pline si am lasat mancare, haine si produse de prima necesitate pentru 300 oameni, macar pentru o zi. Duminica am vazut la tv ca ajutoarele se inmultisera, jandarmii la fel, peste tot era forfota. Doar venea presedintele si trebuiau sa se faca ca fac ceva!
Daca vreti sa vedeti cum arata satul, vizitati   http://vadu-rosca.xhost.ro

<{POST_SNAPBACK}>


din ce secta, fratie religioasa faci parte?!?

#94
AresGod

AresGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 26.01.2004

gica_contra, on Jul 18 2005, 10:36, said:

Moso, nu cred că problema este că AresGod are sau nu dreptate cu numărul de locuitori...
Problema este că el nu discută subiectul în sine, adică felul în care Băse a catalogat întinderea catastrofei, ci se leagă de elemente disparate ale discursului...
Adică, vreau eu să zic, dacă Băse ar fi greșit, iar noi am fi azi 19 milioane, asta ar fi făcut ca brusc dimensiunile dezastrului să se schimbe? Nu, dar unii de prin Poiană au discurs atât de sărac, încât se mulțumesc să discute numai câte 2 câte 2 cuvinte scoase din context... Asta-i țara, ăsta-i forumu'...  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


gica ... poate ca nu toata lumea are asa mult timp ca tine (sa fii oare asa de inutil la servici?) si unii vor doar sa faca mici constatari care ar putea avea ca efect un zambet ...

de data asta m-am inselat asupra unui numar ... dar de la asta pana la jigniri personale e un drum mare ...

#95
goppo

goppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2004
PSD inca-si aduce aminte sa joace alba neagra. Dupa ce si-au furat-o acum dau inapoi...

"Spre seara, la Realitatea TV, Cristian Diaconescu recunostea ca partidul sau nu mai tine atat de tare ca presedintele sa declare starea de urgenta."

le-a trebuit un weekend sa priceapa.

#96
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

goppo, on Jul 18 2005, 22:47, said:

PSD inca-si aduce aminte sa joace alba neagra. Dupa ce si-au furat-o acum dau inapoi...

"Spre seara, la Realitatea TV, Cristian Diaconescu recunostea ca partidul sau nu mai tine atat de tare ca presedintele sa declare starea de urgenta."

le-a trebuit un weekend sa priceapa.

<{POST_SNAPBACK}>

Saptamana viitoare chiar nu mai conteaza daca o instituie.  :naughty:
In schimb, poate se instaureaza pe 4 nov. cand se va bea un sprit pe podul ala. :death:
Asta se facea pe 13, 14, 15...dar atunci se "negocia" cu partidele si Curtea Constitutionala despre anticipate, Tariceanu ba si-o dadea, ba nu prea si-o dadea...

#97
goppo

goppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2004

fanariotul, on Jul 19 2005, 07:51, said:

Saptamana viitoare chiar nu mai conteaza daca o instituie.  :naughty:
In schimb, poate se instaureaza pe 4 nov. cand se va bea un sprit pe podul ala. :death:
Asta se facea pe 13, 14, 15...dar atunci se "negocia" cu partidele si Curtea Constitutionala despre anticipate, Tariceanu ba si-o dadea, ba nu prea si-o dadea...

<{POST_SNAPBACK}>


ei au cerut-o joi si luni au dat inapoi. este vorba de 3-4 zile intre.
nu exagera cu 4 noiembrie.
si dupa cum cred ca stii starea de urgenta nu se instituie pe 3-4 zile...

uite un articol bun in ziua. sper sa-l citesti. pana si cei de la ziua care au sarit pe basescu recunosc ca nu era necesar
http://www.ziua.ro/d...data=2005-07-19

#98
coprea

coprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.07.2005

TIC, on Jul 18 2005, 13:51, said:

din ce secta, fratie religioasa faci parte?!?

<{POST_SNAPBACK}>


m-am gandit ca poate mai fac si altii la fel. iar sectele... ma scuzi, dar nu cred ca stau sa urmareasca forumurile   :wallbash:
Am vazut ca la inceput chiar va puneati problema de strangere de fonduri... Si? Ati facut ceva? noi in cateva ore  am strans aproape 35 de milioane de la prieteni si colegi de serviciu si am plecat cu 4 masini burdusite... Si am vazut ca a meritat. Nu conteaza ca a doua zi presidentele a trecut pe-acolo. Chiar m-am bucurat, pentru ca vad ca acum li s-au adus multe... Si tot mi s-a parut ca e putin....
Iar biserica.... observ ca are bani pentru catedrale si alte tampenii, dar cand e vorba e ajutor fata de niste oameni care chiar nu mai au nimic (ai fi putut sa te uiti pe site !!!), stau si tin cu dintii de orice leu si se bazeaza tot pe restul lumii. Si au suficient de multi bani, asa ca lasa-ne cu religia...

Edited by coprea, 19 July 2005 - 13:09.


#99
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 07.07.2003

TIC, on Jul 18 2005, 12:51, said:

din ce secta, fratie religioasa faci parte?!?

<{POST_SNAPBACK}>

Adica cineva care face ceva este automat sectant. Sa dai din gura si sa faci pe 'dajteptul' da mai bine. Ce draq, doar la asta ne pricem cel mai bine: la stat pe gard (fie el si virtual) la o barfa mica si un mijto 'fin'. Cred ca tu esti foarte mandru de secta din care faci parte: aceea a celor care vorbesc mult, prost si fara rost. Bravos, natiune, halal sa-ti fie!

#100
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
In ciuda parerilor unor doctori in asigurari, UE a sarit cu banu'.  :console:
Au mai sarit si unii mai putini educati (gen Gigi Becali), fotbalistii si, ceea ce este extraordinar de imbucurator, au sarit foarte multi români obisnuiti.

Este imbucurator faptul ca solidaritatea omeneasca nu a disparut! Nu am devenit animale!

#101
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
Am vazut azi la Universitate ca se fac donatii , deci cine vrea si poate da o fuga pana acolo ;)

Edited by Elena2k, 20 July 2005 - 01:47.


#102
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005

CapitanuPICARD, on Jul 19 2005, 20:38, said:

au sarit foarte multi români obisnuiti.
Este imbucurator faptul ca solidaritatea omeneasca nu a disparut! Nu am devenit animale!

<{POST_SNAPBACK}>

asa gindim noi, pe-aici. ca in zonele calamitate nu exista solidaritate. chiar acum citeva min. am vazut la tv, ca in zonele unde oamenii fac diguri din saci cu nisip(nu mai stiu numele localitatii), erau numai femeile cu lopata in mina. de ce? barbatii satului erau la crisma. au fost scosi de mascati cu forta ca sa puna osu' la treaba. cum dracu' sa nu-si merite soarta? cu ei sa fim solidari?  :nonobad:
ma rog, nu e cazul sa generalizez, dar sint intrigata.....

#103
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
am sters niste off topic dubios. cui ii place de Elena2k si vrea sa-i declare dragostea este rugat sa foloseasca PM :cheers:

#104
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
dusmanul nu e ploaia, dusmanul sintem noi  :w00t:

#105
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

radu_me, on Jul 19 2005, 20:21, said:

Adica cineva care face ceva este automat sectant. Sa dai din gura si sa faci pe 'dajteptul' da mai bine. Ce draq, doar la asta ne pricem cel mai bine: la stat pe gard (fie el si virtual) la o barfa mica si un mijto 'fin'. Cred ca tu esti foarte mandru de secta din care faci parte: aceea a celor care vorbesc mult, prost si fara rost. Bravos, natiune, halal sa-ti fie!

<{POST_SNAPBACK}>


Cool-down, imi spunea mie cineva acum cateva zile!!!

Despre linku' din postul lu' coprea... am motivele mele sa cred ca face parte dintr-o secta/asociatie/fratie/saumaistiueuce religioasa (in cateva comentarii spune ca ala cu ochelari e preotul local - mi se rupea mie ca ala e popa, la biserica e cel mai bine sa depoziteze, 3 frati de la predeal blablabla)! Cand eram student, cu greu am scapat de misiunile unor "iubitori de D-zeu" care incercau sa imi explice ei mie cat de frumoasa si buna este lumea vazuta din cadrul casei lor (ca parca eu traiam pe luna, nu printre ei))!!!  :puke:  Poate ma insel si nu face parte, da' s-o spuna. Mie personal, mi se pare ca astfel de actiuni, in esenta lor, nu fac decat sa caute adepti!  :puke:  again. Aceste actiuni trebuie sa ramana pt. ajutorarea celor care se plimba cu casa pe Siret. Nu e usor sa muncesti o viata ca sa-ti faci un rost, ca apoi pe la 60 de ani sa o iei de la capat. Dar, oare unii dintre oamenii aceia nu poarta si ei o vina!!?! Cum spunea Ionut Lupescu, ieri, nu are nevoie de camere tv, atunci cand ajuta pe cineva! Pur si simplu ajuta fara mediatizare!!!

#106
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 07.07.2003
OK TIC, sunt calm dar motivele tale sunt cu siguranta false. Intr-un fel te inteleg pentru ca si eu am aversiune fata de multimea de frati si fratii care umbla prin tara sa prosteasca lumea. De fapt nu am la suflet nici o biserica si nici o religie. Ce face biserica ?! Deschide conturi in care sa bage lumea bani. Sa lasam religia deoparte ca si acolo se practica vorba lunga.
Normal ca au si oamenii aia o parte din vina: foarte multe case erau de oameni instariti dar in afara de banii bagati in propria casa nu s-au gandit sa dea 100 000 unui amarat sa decolmateze santul din fata casei. Asa suntem noi: ce este dincolo de usa noastra nu ne mai intereseaza. Totusi, daca sunt si ei vinovati trebuie sa-i lasi sa moara de foame ?! Eu cred ca nu. Despre asta a fost vorba si in actiunea de la Vadu Rosca: un ajutor care sa ajunga repede unde era nevoie fara stegulete de partid sau discursuri cu Doamne-Doamne :OK:

#107
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

radu_me, on Jul 20 2005, 08:13, said:

... motivele tale sunt cu siguranta false.

Nu stiu de ce esti asa sigur ca sunt false!

radu_me, on Jul 20 2005, 08:13, said:

Ce face biserica ?! Deschide conturi in care sa bage lumea bani. Sa lasam religia deoparte ca si acolo se practica vorba lunga.
Am vazut la tv pe unu care spunea: BOR ajuta sinistratii deschizand contul xxxxx!! Pai cum draq ajuti sinistratii deschizand conturi??

radu_me, on Jul 20 2005, 08:13, said:

Totusi, daca sunt si ei vinovati trebuie sa-i lasi sa moara de foame ?!

Ba eu cred ca ar trebui lasati sa moara de foame!! Pana acum au trait pe picior mare, ca au astupat scurgerile lacurilor si si-au facut pescarii sau au taiat hectare de padure. Atunci traiau bine, nu?? Ei uite, ca a venit timpul sa plateasca, daca aia care ar trebui sa isi faca treaba si-o fac!! I-as tine in soare zile intregi fara pic de apa, ca prin consecintele actiunilor lor au nenorocit alte zeci de familii, care au vazut moartea cu ochii. Slava domnului, ca parintii mei nu sunt intr-o zona calamitata, ca stiam pe cine sa spanzur de bracinari!!

#108
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005
Nouă ne-au trimis cehii ajutoare! Mi-a crăpat obrazul de rușine!
Când au fost la ei inundații noi cu ce i-am ajutat? Apropo, voi știți că au fost inundații în Cehia în 2002 și cât de grave au fost ele? Cred că nu știți, dar noi ne dăm cu curul de pământ de ce nu știe și nu sare tot globul pământesc să ne ajute! știți cum au fost ajutați cehii să-ți reconstruiască locuințele?
Ia citiți aici: http://www.templeton....com/en/news105
http://news.bbc.co.u...ope/2192288.stm

Noi în schimb, vrem pomană, că de-aia suntem români verzi!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate